Harvey Milk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harvey Bernard Milk
Doğum22 Mayıs 1930
Woodmere, Long Island, New York, ABD
Ölüm27 Kasım 1978 (suikast sonucu)
San Francisco, Kaliforniya, ABD
EğitimNew York Eyalet Üniversitesi
MeslekSiyasetçi, girişimci, LGBT hakları aktivisti

Harvey Bernard Milk (d. 22 Mayıs 1930, Long Island, New York - ö. 27 Kasım 1978, San Francisco), Amerikalı politikacı ve LGBT aktivisti. Kaliforniya eyaletinde cinsel yönelimini açıklayarak belediye meclisine seçilen ilk eşcinsel politikacı olmuştur. Eşcinselliğini uzun yıllar boyunca açıklama ihtiyacı hissetmeyen ve kırk yaşına gelene kadar bu konudaki sivil hareketlere katılmayı tercih etmeyen Milk, kararını 1960'ların karşı kültür hareketinde yer aldıktan sonra değiştirdi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1972 yılında, New York'tan San Fransisko'ya taşındı ve 1970'li yıllarda bu şehirdeki Castro Bölgesi'ne eşcinsel erkeklerin göçünün öncülerinden biri oldu. Cinsel yönelim ayrımcılığını duyurmak için çevrenin politik ve ekonomik gücünü kullanmasına rağmen seçimlerde üç kez başarısız oldu. Teatral kampanyaları sayesinde popülaritesi yükseldi ve 1977 yılında şehir denetçisi olarak seçildi. Seçilmesi aynı zamanda şehirdeki sosyal değişikliklerin habercisi oldu.

Milk on bir ay boyunca bulunduğu görevinde San Fransisko'daki eşcinsel haklarının geliştirilmesiyle ilgilendi. 27 Kasım 1978'de Milk ve belediye başkanı George Moscone, bir süre önce istifa etmiş fakat görevini geri isteyen bir diğer meclis üyesi Dan White'ın suikastına uğrayarak yaşamlarını kaybettiler. Milk'in seçilmesine sebep olan liberal eğilimlerin yaşadığı anlaşmazlıklar ve eyaletteki bu değişikliklere karşı olan muhafazakâr direnç suikast ve onu takip eden olaylarda tamamen açığa çıktı.

San Fransisko Üniversitesi profesörlerinden Peter Novak'a göre politikadaki kısa kariyerine rağmen, Milk, San Fransisko'da bir ikon ve "eşcinsel hakları kahramanı" olmayı başardı.[1] 2002 yılında, Milk, Birleşik Devletler'de seçilmiş en ünlü ve açık bir şekilde bilinen LGBT politikacı ilan edildi.[2] Son kampanyasının yöneticisi olan Anne Kronenberg hakkında "Harvey'i sizden ya da benden ayıran en önemli özelliği hayal gücüydü. Kafasında olması gereken doğru bir dünya düşledi ve sonra onu, hepimiz için gerçekte yaratabilmek için çalıştı" dedi.[3]

Çocukluğu ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Harvey (sağda) ve ağabeyi Robert (1934)
San Francisco City Hall'da 21 Mayıs 1979 tarihinde ABD'de gönüllü adam öldürme yasası kararı için Dan White'nda aralarında bulunduğu göstericileri.

Harvey Bernard Milk, Long Island'daki Woodmere'de 22 Mayıs 1930 günü William ve Karns Milk'in oğlu olarak dünyaya geldi. Litvan Yahudi bir ailenin en küçük çocuğuydu. Dedesi Morris Milk'in bonmarşesi vardı[4][5] ve bölgedeki ilk sinagogun yapılması için yardımda bulunmuştu.[6] Çocukken Milk kepçe kulaklara, iri bir burna ve fazlasıyla büyük ayaklara sahipti. Okuldayken futbol oynayan ve operaya büyük bir tutku duyan Milk ergenlik döneminde eşcinsel olduğunun farkına vardı ama bunu bir sır olarak sakladı.[7]

Milk Bay Shore'da yer alan Bay Shore Lisesi'nden 1947 yılında mezun oldu ve Albany'deki New York Eyalet Koleji'nde 1947'den 1951'e kadar öğretmenlik eğitimi aldı. Ana dalı matematikti. Bu dönemde kolej gazetesinde yazılar yazdı ve arkadaş canlısı, girgin biri olarak tanındı. Lise veya kolejde tanıştığı hiçbir arkadaşı onun eşcinsel olduğundan şüphelenmedi. Sonraki yıllarda bir sınıf arkadaşı Milk'i "Eşcinsel olduğu olasılığını hiç düşündürtmedi." diyerek andı.[8]

Harvey Milk, 27 Kasım 1978 tarihinde Belediye Başkanı George Moscone birlikte belediye binasında Dan White tarafından öldürülmüştür. 1984 yılında Harvey Milk'in ölümünden 6 yıl sonra adına yapılan belgesel Akademi Ödülü kazanmıştır. Hayatı 1991 yılında müzikal olarak operaya aktarıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nolte, Carl (26 Kasım 2003). "City Hall Slayings: 25 Years Later", The San Francisco Chronicle, sayfa A-1. (İngilizce)
  2. ^ Smith & Haider-Markel 2002, s. 204 (İngilizce)
  3. ^ Leyland 2002, s. 37 (İngilizce)
  4. ^ "Harvey Bernard Milk." Dictionary of American Biography, Supplement 10: 1976–1980. Charles Scribner's Sons, 1995. (İngilizce)
  5. ^ "Harvey Bernard Milk". Encyclopedia of World Biography, 2. Baskı, 17. Cilt Gale Research, 1998. (İngilizce)
  6. ^ Shilts, sayfa 4.
  7. ^ Polsky, Carol. Hidden depths of Long Island native Harvey Milk, 11 Ocak 2009 (İngilizce)
  8. ^ Shilts, sayfa 14. (İngilizce)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]