Kullanıcı mesaj:Pragdon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atlaArşivleme


Duyurular
Duyuru arşivi


Ödüller
Ödül arşivi


2016 Öncesi
Mesaj Arşivi


2016 Arşivi
Mesaj Arşivi


2017 Arşivi
Mesaj Arşivi


2018 Arşivi
Mesaj Arşivi


2019 Arşivi
Mesaj Arşivi


Ergenekon davası[kaynağı değiştir]

Merhabalar, sizin en son ergenekon davası sayfasında değişiklik yaptığınızı görünce size danışmak istedim. Dava bugün itibariyle sonuçlanmış lakin ben sayfayi guncellemek istiyorum da bu guncellemeyi hangi kategoriye eklemem gerekiyor onu bulamadim. Sizde bakarsaniz sevinirim. Haber şu şekilde: https://tr.sputniknews.com/turkiye/201907011039525621-ergenekon-davasinda-tum-saniklar-orgut-uyeliginden-beraat-etti/ Bijoupicsou (mesaj) 11.57, 1 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba @Bijoupicsou, Ergenekon davaları maddesinin "Ana Dava" kısmının güncellenmesi gerekiyor. O sayfa biraz karışmış gibi geldi bana. Belki baştan bir düzenlemeye gidilebilir. --Pragdonmesaj 12.03, 1 Temmuz 2019 (UTC)
Davaların Sonucu diye bir kategori ekleyebilir miyiz en başa mesela? Böylece dışarıdan girenler de sanki dava devam ediyormuş gibi bir intiba bırakılmaz. Sonuçları da sıralamasını yaparim böylece. Pek tabi bana destek olursanız. Seve seve. --Bijoupicsou (mesaj) 12.07, 1 Temmuz 2019 (UTC)
@Bijoupicsou, Kronolojik sıralama önemli. O sebeple başa değil sonuna eklenmeli. Giriş paragrafında davanın sonuçlandığına dair bir bilgi ekleyerek bu sorunun önüne geçebiliriz.--Pragdonmesaj 13.11, 1 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba @Pragdon tekrar, ben 2 kaynakça ile ekledim. En aşağı sonuç diye bir kategori ve Ana Dava bölümüne de tarih güncelleyip Kararı kaynakça ile beraber ekledim. (ilk başta başa eklemiştim, bu mesajı görünce Sonuç olan kategoriyi en aşağı ekledim. Artık ben ön ayak oldum. Gerisi diğer kullanıcılarda. Teşekkürler desteğiniz için ve kolay gelsin efenim. Bijoupicsou (mesaj) 15.53, 1 Temmuz 2019 (UTC)

Madde taşıma[kaynağı değiştir]

Bir devriye olarak Fars kültüründen etkilenen topluluklardan söz eden ilgili maddenin adının uygun biçimde değişmesi için yardımcı olabilir misiniz? Tarakoda (mesaj) 11.12, 3 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba @Tarakoda, elbette yardımcı olurum ancak bunun için öncelikle ilgili maddenin tartışma sayfasında bu konunun tartışılıp netleştirilmesi gerekmekte. Bu netleşme sağlandıktan sonra gerekli taşımayı siz de gerçekleştirebilirsiniz. --Pragdonmesaj 11.18, 3 Temmuz 2019 (UTC)

Ufuk Beydemir[kaynağı değiştir]

Merhabalar Pragdon, nasılsınız?

Bahsi geçen sayfaya yeniden HS ekledim, zira HS etiketi kaldırmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Hizmetliler KD olduğuna kanaat getirirse zaten silmeyecektir. Yanlış anlaşılmasın diye açıklama yapma ihtiyacı hissettim. İyi günler dilerim. --Mecnun (mesaj) 08.30, 6 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba @Mecnun112, açıklamanız için teşekkür ederim. Orada da bahsettiğim gibi dün gece geç bir saatte denk geldim. Bugün üzerinde çalışıp kaynaklandıracaktım. Olur da silinir diyerek kaldırdım ve çalışma şablonu ekledim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 11.39, 6 Temmuz 2019 (UTC)
  • Ödül alması KD olduğuna dair bir tatmin unsuru taşımıyor. Keşke bir hizmetli inceleyip etiketi kaldırsaydı. SAS'a göndermeniz isabetli olur sanırım. --Mecnun (mesaj) 17.56, 6 Temmuz 2019 (UTC)
@Mecnun112, yeterli kaynaklandırmanın olduğunu düşünüyorum. Sadece ödül meselesi değil. Bu tarz durumlar için hizmetli müdahalesine gerek olduğunu düşünmüyorum. Şöyle ki; Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)'teki "Konunun birçok kez güvenilir ve müzisyen/gruptan bağımsız olarak yayınlanmış kaynaklar", "Önemli bir müzik yarışmasında ödül kazanmış olması", "Ulusal radyolarda eserlerinin düzenli olarak yayımlanıyor olması." ve "Müzisyenin veya grubun ulusal bir televizyon veya radyo yayınında en az yarım saat işlenmiş olması. (Bu kısım için 33 dakikalık NTV Radyo kaydını dış bağlantılara ekledim.)" kriterlerinin hepsini karşılıyor. Bu sebeple etiket kaldırıldı. Maddeyi tekrardan değerlendirirseniz sevinirim. Buna rağmen bir sorun olduğunu düşünüyorsanız SAS sürecini başlatabilirsiniz elbetteki. İyi çalışmalar.--Pragdonmesaj 19.11, 6 Temmuz 2019 (UTC)

Görsel[kaynağı değiştir]

Yardımınız için teşekkür ederim, henüz yeniyim neyin nasıl yapılacağı konusunda fazla deneyimim yok. Sizden rica etsem fotoğraf ekleyebilir misiniz? Dctyln (mesaj) 13.20, 6 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba @Dctyln, aramıza hoş geldiniz öncelikle. Wikipedia'ya fotoğraf yüklemek için öncelikle yüklenecek olan fotoğrafı çeken bir kullanıcının yüklemesi gerekmektedir. İnternetten bulduğumuz bir fotoğrafı maalesef maddeye ekleyemiyoruz. Çünkü o görseli çeken fotoğrafçının telif haklarını ihlal etmiş oluruz. Eğer elinizde sizin çektiğiniz bir fotoğraf varsa bu konuda size yardımcı olabilirim. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 15.00, 6 Temmuz 2019 (UTC)

Sayın Pragdon ve Sayın Sakhalinio eklediğim oyuncu maddesi[kaynağı değiştir]

Sayın @Pragdon yada sayın @Sakhalinio https://tr.wikipedia.org/wiki/Berivan_Kaya şu eklediğim madde hızlı sil etiketiyle silinmek istenmektedir... Siz oyuncular konusunda tecrübelisiniz ivedilikle kontrol edermisiniz kararınıza saygım var....--Kostantinopulos 09.20, 7 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba @Kostantinopolisli Kostantinopulos, maddeyi inceledim. Sağlıklı güvenilir kaynaklara ulaşamadım. Bir ihtimal Almanca kaynaklar çıkabilir ama oradan doğru da bir sonuca varabileceğimizi düşünmüyorum. Emek verip çalışmışsınız üzerinde ancak silinmesi yerinde olacaktır. --Pragdonmesaj 11.07, 7 Temmuz 2019 (UTC)

Tamam saygı duydum gerçi SAS'a taşıdım ama size kalmış teşekkürler...--Kostantinopulos 12.10, 7 Temmuz 2019 (UTC)

Güney Afrikkalı oyuncu maddesi[kaynağı değiştir]

Sayın @Pragdon https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Nomhle_Nkonyeni&action=edit - Şu İngilizcedeki Güney Afrikalı oyuncu maddesini açacağım şayet kaydadeğerse fikir beyan edermisiniz ona göre açıcam sayın Pragdon...--Kostantinopulos 06.32, 13 Temmuz 2019 (UTC)

Ödülü falan var gibi ama daha fazla kaynağa ihtiyaç var. Daha fazla kaynağı olan maddelere yönelmek sağlıklı olabilir. @Kostantinopolisli Kostantinopulos --Pragdonmesaj 06.37, 13 Temmuz 2019 (UTC)

Tamamdır efendim saygılar...

"Sürdürülebilirlik maddesini" İngilizce "good article" ikonlu "sustainability" maddesinden çeviriler yaparak genişletmek isterim.[kaynağı değiştir]

Kaynak olarak İngilizce makalede ki kaynağı gösterebilir miyim? Uralunlucayakli (mesaj) 15.49, 13 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba @Uralunlucayakli, elbette gösterebilir. --Pragdonmesaj 17.48, 14 Temmuz 2019 (UTC)
Merhaba @Pragdon, giriş bölümünün çevirisini bitirdim. Bu şekilde yayınlayıp, üzerine çeviriler yapıldıkça eklemeler yapsak olur mu? Mevcut versiyondan daha kapsamlı gibi.Uralunlucayakli (mesaj) 10.36, 15 Temmuz 2019 (UTC)
@Uralunlucayakli, sanırım deneme tahtasına yapmışsınız eklemenizi o bilgileri oradan alıp Sürdürülebilirlik maddesine eklerseniz daha sağlıklı olur. Bu şekilde yayınlanmasında ve daha sonra eklemeler yapmakta herhangi bir sorun yok. Elinize sağlık :))--Pragdonmesaj 13.16, 15 Temmuz 2019 (UTC)
@Pragdon, bilgileri Sürdürülebilirlik maddesine ekledim. Yardımlarınız için teşekkürler.Uralunlucayakli (mesaj) 17.08, 15 Temmuz 2019 (UTC)
Merhaba @Pragdon, bir bölüm eklemesi yaptım. Önceki değişiklik yanlışlıkla erken yayınlama idi, geri aldım. Bölümdeki ikinci grafikle ilgili .svg dosyasını indirdim üzerinde çalışıyorum.Uralunlucayakli (mesaj) 10.19, 16 Temmuz 2019 (UTC)
Elinize sağlık @Uralunlucayakli, sayenizde madde bir hayli gelişmiş durumda. Yardımcı olacağım bir konu olursa çekinmeden sorabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 10.55, 16 Temmuz 2019 (UTC)
:) Uralunlucayakli (mesaj) 11.46, 16 Temmuz 2019 (UTC)
Merhaba @Pragdon, 4 bölüm ve 2 grafik eklemesi yaptım. Bilgilerinize...Uralunlucayakli (mesaj) 11.33, 17 Temmuz 2019 (UTC)
Merhaba @Uralunlucayakli, elinize sağlık. Gerekli onaylamayı gerçekleştirdim :) --Pragdonmesaj 11.52, 17 Temmuz 2019 (UTC)
Merhaba @Pragdon, 4 bölüm eklemesi yaptım. Bu şekilde sizce iyimi, yoksa daha fazla bölümü çevirip mi yapmalı eklemeleri?Uralunlucayakli (mesaj) 18.20, 17 Temmuz 2019 (UTC)
Merhaba @Uralunlucayakli, eğer vaktiniz ve enerjiniz varsa devam edebilirsiniz elbetteki. Ama enerjimi başka maddelerin çevirisine yöneltmek istiyorum derseniz de anlarım. Madde bu haliyle de bir hayli gelişmiş durumda. Tekrardan ellerinize, emeğinize sağlık. --Pragdonmesaj 18.30, 17 Temmuz 2019 (UTC)
Merhaba @Pragdon, 4 bölüm ve 2 grafik eklemesi yaptım. Şimdilik düşüncem bütün madde yi çevirip daha sonra da Türkçe de olmayan linklerden uygun olanları çevirmeye başlamak elimden geldiğince. Sizce bu uygun olur mu? Desteğiniz için teşekkürler.Uralunlucayakli (mesaj) 17.19, 18 Temmuz 2019 (UTC)

Sportpalast[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Sportpalast Konuşmasında yazan hangi cümle, hangi paragraf, hangi sözcük taraflıdır? Beyan etmeniz takdirde düzenlemek istiyorum. "Kime göre?" Sorunuzun cevabı ise, şurada bulunan sayfayı baz alınmıştır. Eğer cevap verirseniz, yardım etmek isterim. Rıdvan KOÇ [ArdeN] (mesaj) 15.15, 15 Temmuz 2019 (UTC)

Merhaba @DrArdeN, ilgili maddenin tartışma sayfasına yazdım. Tek tek kelime veya cümlelerden ziyade maddenin genelinin elden geçmesi gerekiyor. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 15.18, 15 Temmuz 2019 (UTC)
Vikipedi İngilizce sayfasında yazılan şeyler baz alınmıştır. Orada taraflı olduğu söylenmemektedir. Almanya'nın kritik olduğunu, Bolşevizm savaşı veren Almanya’nın Avrupa kıtasında bulunan toprak işgallerine göz atarsanız, Bolşevik olmayan dememin sebebini anlarsınız. Yine de, bunu talep etme hakkınız vardır. İyi vikiler... Rıdvan KOÇ [ArdeN] (mesaj) 15.23, 15 Temmuz 2019 (UTC)
İngilizce Vikipedi bizim baz alacağımız bir kaynak değil maalesef. Orada taraflı olması veya olmaması Türkçe Vikipedi'yi bağlamıyor. Taraflı olan kelimeler "Bolşevik olmayan" değil zaten. Dediğim gibi ilgili tartışma sayfasında açıklamasını yaptım. Orada devam edelim isterseniz tartışmaya.--Pragdonmesaj 15.26, 15 Temmuz 2019 (UTC)
Çok etmek isterdim, medeni bir şekilde. Ama siz uyarıda bile bulunmadan Superyetkin'e şikayette bulunuyorsunuz. Bu durumda sizin muhatabınız bile olamıyorum. Kusura bakmayın, iyi vikiler. Rıdvan KOÇ [ArdeN] (mesaj) 15.31, 15 Temmuz 2019 (UTC)
Bu yapılan şikayet değil vikipedinin korunması için gereken bir önlem. Beyaz liste hakları vikipedi dilini bilen her kullanıcıya verilen haklardan biridir. Sizin madde yazma dilinde biraz daha gelişmeniz gerektiğine inanıyorum. Superyetkinin sayfasında da dediğim gibi bu konuda size elimden gelen yardımı yapmaya hazırım. Bu durumu kişisel algılamanızı gerçekten istemem. Burada vakit geçirdikçe vikipedi dilini kavradıkça ne demek istediği ve niyetimi anlayacaksınızdır diye umut ediyorum @DrArdeN. --Pragdonmesaj 15.42, 15 Temmuz 2019 (UTC)
Direkt etiket koyarak yeni kullanıcıların neyin ne olduğunu anlamamasına yol açmak yerine, ufak değişikliklerle öğretici bir yolla hamle yapmak daha uygun olurdu. Maddeyi düzenledim. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.45, 15 Temmuz 2019 (UTC)

Ermeni Soykırımı'nın tanınması[kaynağı değiştir]

"Kesinlik belirten ifadeler çıkartıldı" şeklinde gerekçe sunup değişiklik yapmışsınız. Görecelik olmayan bir durum hakkında kaynak sunulmuştur. "Şu kaynağa göre" diye girizgah yapıp diğerlerine yapmamak (ki gerekli bir durum, bir iddia yok zaten) tarafsızlığı zedeleyebilir. Giriş bölümünde sondan bir önceki satırda bulunan Libya ile ilgili kaynakta da diaspora ve lobicilik faktörüne açıkça değinilmiş. --esc2003 (mesaj) 23.24, 15 Temmuz 2019 (UTC)

“...soykırım olarak tanımasında tarihçilerin görüşleri kadar...” ilk halinde bu kısım sorunluydu. Bu hali çok daha iyi olmuş. Bu haline bir itirazım yok. Elinize sağlık. @Esc2003 --Pragdonmesaj 10.33, 16 Temmuz 2019 (UTC)

SAS'taki 2 madde[kaynağı değiştir]

Sayın @Pragdon saygılar SAS'ta iki oyuncu maddesi Patricia Aulitzky ve Olga Vyalikova sizin düşünceleriniz önemli bu konuda müsait olunca bakarmısınız...--Kostantinopulos 05.46, 18 Temmuz 2019 (UTC)