Kullanıcı mesaj:Pragdon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Tireless Contributor Barnstar Hires.gif Yorulmaz Katılımcı Yıldızı
Sinema maddelerindeki süregelen katkılarınız için benden ufak bir teşekkür yıldızı, eklemek istediğim şeylerde hep benden önce yol aldığınız için :) Sağlıklı günler dilerim. Kingbjelica (mesaj) 12.49, 1 Nisan 2020 (UTC)
Çok teşekkür ederim sevgili @Kingbjelica. Kendi çapımızda bir şeyler yapmaya devam ediyoruz :). Sağlıklı günler diliyorum ben de! --Pragdonmesaj 08.45, 2 Nisan 2020 (UTC)

Merhaba[kaynağı değiştir]

Şefik Kamil Efes sayfasındaki resmi onaylayabilir misiniz? saygılar--Bebakkkk (mesaj) 15.46, 4 Nisan 2020 (UTC)

Merhaba Aycanyilmaz34 (mesaj) 18.39, 23 Nisan 2020 (UTC)

Ney[kaynağı değiştir]

Selam. Vikipedide birçok güzel ve telif sorunsuz imge var. Bunları Commons'a aktarıp herkesin kullanımına açmak gerek. Mesela Dosya:Boynuz başpareli kız ve yıldız ney.jpeg. Bu kalitede bir resim Vikiveride olmadığından "tektip infobox kullanan" başka dillerdeki ney maddesinde kötü bir resim var. Ben Commons'a aktarmayı denedim ama beceremedim. Siz yapabilir misiniz? Peşin teşekkürler. E4024 (mesaj) 23.06, 6 Nisan 2020 (UTC)

Selam @E4024, daha önce de uğraşmıştım bu tarz görsellerin commonsa taşınması için ama becerememiştim. Buradan commonsa taşımak biraz karışık gibi. Ama bugün üzerine çalışırım. Yapabilirsem haber ederim :) --Pragdonmesaj 08.40, 7 Nisan 2020 (UTC)
Sanırım oldu @E4024 --Pragdonmesaj 11.52, 7 Nisan 2020 (UTC)
Teşekkürler Sir, zahmet verdim size. E4024 (mesaj) 13.31, 7 Nisan 2020 (UTC)

Gözde Kurt maddesi[kaynağı değiştir]

Merhaba, içinde bulunduğumuz günlerin mahiyeti sebebiyle, öncelikle sağlıklı günler dilerin. Yazar maddesi başlatmıştım, epey çetrefilli uğraşlar ve arkadaşların özenli yardımları ve çalışmaları sonucu madde wikipedia maddesine dönüşebildi, acemi olduğum için başlangıçta yetersiz bir madde açmıştım. Siz de kalsın şeklinde fikrinizi belirtmişsiniz, bunun için teşekkür ediyorum. KD kanıtlanmış ve madde uygun. Ben tamamen bilgisizliğimden soruyor olacağım; hala sayfa silinmeye aday durumda, bunun için benim mi bir şey yapmam gerek şu an, maddeyi ben başlattığım için? Teşekkür eder, iyi günler dilerim. SultanSezgi (mesaj) 16.38, 14 Nisan 2020 (UTC)

Barnstar of Diligence Hires.png Özen Yıldızı
Teşekkürler vaktiniz için... SultanSezgi (mesaj) 16.38, 14 Nisan 2020 (UTC)
Merhaba @SultanSezgi, hepimiz buralarda ilk zamanlarımıza hatalar yaptık. Çok olağan şeyler bunlar. Madde hakkındaki net kararı hizmetli görevinde bulunan arkadaşlarımızdan biri verecek ve yapılması gerekenleri de onlar gerçekleştirecek. Sizin bu aşamada yapmanız gereken bir şey yok. Başka maddeler üzerine çalışmalar yapabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 16.47, 14 Nisan 2020 (UTC)
Çok sağolun, son soru: Eğer halihazırda yazılmış maddeye katkıda bulunmak istersek ne yapmamız gerek? SultanSezgi (mesaj) 17.06, 14 Nisan 2020 (UTC)
Bu biraz ilgi alanınız ile ilgili aslında @SultanSezgi. Aklınıza gelen bir yazarın maddesine giderek oralarda bilgi eklemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Yada sol panodaki "Rastgele madde" sekmesine tıklayarak önünüze gelen bir maddeyi geliştirip güncelleyebilirsiniz. Sevgiler. İyi çalışmalar.--Pragdonmesaj 19.34, 14 Nisan 2020 (UTC)

Sevgilerle..[kaynağı değiştir]

Sun disc standard 1320222.svg Güneş kursu!
Ankara'yla ilgili maddelere yaptığınız katkılardan ötürü küçük bir "hemşehri teşekkürü".. :) Gargarapalvin (mesaj) 01.15, 23 Nisan 2020 (UTC)
Esas ben teşekkür ederim @Gargarapalvin. Sayende bir çok Ankara maddesi güncellenir oldu:) --Pragdonmesaj 01.20, 23 Nisan 2020 (UTC)
İşbirliği yapınca her şey daha güzel oluyor yine de. :) Dost Kitabevi'nin de maddesini oluşturmuşsunuz, çok sevindim bu arada. Kaynakları karıştırırken şöyle bir şey bulmuştum ben de, maddede işe yarayabilir. :) Kolay gelsin! Gargarapalvin (mesaj) 02.18, 23 Nisan 2020 (UTC)
Güzel bir kaynak @Gargarapalvin. Teşekkür ederim. Ben de daha fazla kaynak arayışına giriştim. Denk geldikçe not alıyorum. İyi oldu bu kaynak. :) --Pragdonmesaj 02.21, 23 Nisan 2020 (UTC)

Portal bağlantıları[kaynağı değiştir]

Evet, aynı adlı portale sahip vikiprojeler için bu parametreye gerek kalmadı. İyi çalışmalar. --Superyetkinileti 11.11, 23 Nisan 2020 (UTC)

Bilgilendirme için teşekkürler @Superyetkin. Böyle daha sağlıklı olmuş kesinlikle. --Pragdonmesaj 12.05, 23 Nisan 2020 (UTC)


Psikoloji Projesi[kaynağı değiştir]

Vikiproje
Psikoloji
Daveti
WikiProject Psychology Logo (Deus WikiProject).png

Merhabalar Pragdon!, Psikoloji ile ilgili maddeleri düzenlemek ve geliştirmeyi amaç edinen Psikoloji VikiProjesine davetlisiniz. Face-smile.svg


--~~~

Ankara ve kitapçılık[kaynağı değiştir]

Merhabalar Pragdon, Dost için teşekkürler. İstanbul'un İnkılab'ı kadar olmasa bile Ankara için değerli olduğunu işitmiştim. Şurada Ankara ile özdeşleşen şeyler de mevcut :) İstanbul'un İbrahim Manav'ı ve Arslan Kaynardağ'ı kadar değerli olan sahaf Etem Çoşkun, Sanat Kitabevi ve yıllardır devam eden Kebikeç de Ankara'da kitapçılık diyince hemen akla gelir. Belki geniş bir aralıkta ilginizi çeker. Sağlıklı günler diliyorum :) Kingbjelica (mesaj) 01.21, 29 Nisan 2020 (UTC)

Selamlar @Kingbjelica, iyisindir umarım. çalışma sayfanda bu kısma dikkat etmemişim. İyi oldu bildirim gönderdiğin. Yakın bir zamanda ilgileneceğim hepsiyle. Listeye İmge Kitabevi de eklenecek daha :) Bir kaç güne kaynak tarayıp açarım diye tahmin ediyorum. Teşekkür ederim bilgilendirme için. --Pragdonmesaj 08.23, 29 Nisan 2020 (UTC)Biraz baklava da sizin için![kaynağı değiştir]

Baklava - Turkish special, 80-ply.JPEG Değerli yorumlarınız sayesinde Devriyelik başvurum kabul gördü, tatlımı dağıtıyorum. Çok teşekkürler. Face-smile.svg Thothr (mesaj) 20.03, 29 Nisan 2020 (UTC)
Bu tatlı dağıtma meselesi güzelmiş. Ben teşekkür ederim esas @Thothr :)--Pragdonmesaj 04.11, 30 Nisan 2020 (UTC)

Sizi Türkçe Vikipedi'nin Telegram kanalına davet ediyoruz![kaynağı değiştir]


Wikipedia-Telegram.png
Türkçe Vikipedi'nin Telegram Kanalına Davetlisiniz!
İyi günler, iyi Vikiler.
Türkçe Vikipedi'nin genel konularının ele alındığı, vikipedistler arasında daha hızlı iletişimin hedeflenerek kurulduğu Telegram grubuna davetlisiniz.

Grup WMTR gönüllüleri tarafından yönetilmektedir, Wikimedia Vakfı ile bağı bulunmamaktadır. Grupta paylaşılacak her şey sadece bilgi amaçlı olacaktır. Grupta yazılanlar Vikipedi işleyişini hiçbir şekilde bağlamaz, grubun hiçbir resmi işlevi yoktur. Grup içerisindeki tüm konuşmalarda Vikipedi'nin dostane alan politikaları ve tüm genel Vikipedi kuralları geçerlidir. Daha fazla bilgi için Vikipedi:Telegram sayfasına göz atabilirsiniz.

Gruba katılmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
İyi çalışmalar :)Kutay Temel benim? 18.09, 2 Mayıs 2020 (UTC)


Merhabalar[kaynağı değiştir]

Merhabalar, iyi akşamlar :) Sizce demin değişiklik yaptığınız şablonu neden çok önemli olarak değerlendirmiştim :) --Thothr (mesaj) 20.42, 5 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba @Thothr, Halepçe Katliamı sosyal bilimlerin bir dalı olan Tarih bilimi için "çok önemli" bir başlık değil. Bir örnek üzerinden anlatacak olursam İstanbul'un Fethi tarihte bir çağın bitişi ve diğer çağın başlangıcını simgeler ve tarih bilimi için çok önemli bir noktadadır. Ancak Halepçe Katliamı için böyle bir durum söz konusu değil. Yakın tarih için önemli olaylardan biri olsa da tarih bilimi için çok önemli bir noktada bulunmuyor. Durumu açıklayabilmişimdir umarım. İyi çalışmalar :) --Pragdonmesaj 21.07, 5 Mayıs 2020 (UTC)
Aslında evet haklısınız, neticede tarih'te bir sosyal bilimdir diye düşündüm ben. Ayrıca insan yaşamını etkileyen ve savaş tarihinde kimyasalların kullanımının nelere yol açtığını gösteren bir olay olarak ele aldım. Fakat sizin de düşüncenizi bilmek istedim ve haklı olduğunuzu düşünüyorum, rahatsızlık verdim. Çok teşekkürler, çok sağolun. İyi çalışmalar :) --Thothr (mesaj) 21.24, 5 Mayıs 2020 (UTC)

Değişiklik kontrolü[kaynağı değiştir]

Merhaba, Salih Mirzabeyoğlu maddesindeki değişiklikler bir ayı aşkındır kontrol edilmemiş. Daha önceki değişiklikler maddenin yapısını bozmuştu, düzenleme fırsatım oldu. Müsaitseniz kontrol edebilir misiniz? Saygılarımla. —Gönüldağı mesaj 18.03, 7 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba @Gonuldagi, kontrolü gerçekleştirdim ufak tefek değişiklikler de yaptım. Kaynaklarının kaynak gösterme şabloları ile düzenlense fena olmaz. Şimdilik dokunmadım kaynaklara. --Pragdonmesaj 20.00, 7 Mayıs 2020 (UTC)
Kaynakları uygun şablonlar ile tekrar düzenledim. Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.—Gönüldağı mesaj 01.33, 8 Mayıs 2020 (UTC)
Elinize sağlık @Gonuldagi. İyi çalışmalar.--Pragdonmesaj 08.38, 8 Mayıs 2020 (UTC)

On'lar A Capella Sayfası Hakkında[kaynağı değiştir]

Üstadım merhabalar. On'lar A Capella sayfasına nazaran yazıyorum. Oluşturduğum sayfaya reklam içerikli olduğundan ötürü hızlı silinmeye aday göstermişsiniz fakat şöyle bir durum var SesVerSus başlığını incelerseniz grup üyelerinin aynı olduğunu göreceksiniz. 2018 yılında menajerleriyle olan bir problemden ötürü isim hakları elinden alınmış ve hepsi On'lar A Capella isimli bir grup kurup müzik hayatlarına devam ediyorlar. Bu sebeple reklam amaçlı değil tamamen sıfır bir oluşumun yanlış tanınmasının önüne geçmek için bu sayfayı oluşturdum. Grup üyelerinden birçoğu arkadaşım olduğundan ötürü böyle bir ricada bulundular. Tekrardan incelemenizi rica ediyorum, iyi çalışmalar. --Berkkgun (mesaj) 20.45, 7 Mayıs 2020 (UTC)Berkkgun

Merhaba @Berkkgun, ekibi biliyorum ve denk geldikçe de dinlemeye çalışırım ama madde düzen açısından çok sorunlu. SesVerSus maddesine denk gelmemiştim hiç ancak benzer durum o madde için de geçerli. Rica etsem maddeyi Vikipedi:Biçem el kitabı'nı inceleyerek vikipedi standartlarında yeniden düzenleyebilir misiniz? Aynı zamanda Vikipedi:Kayda değerlik sayfasını da incelemeniz iyi olabilir. Sevgiler. --Pragdonmesaj 20.53, 7 Mayıs 2020 (UTC)

Vikibahar 2020[kaynağı değiştir]

Selamlar Pragdon. Vikipedi:Vikibahar 2020 yarışmasına katılmadığını görüyorum. Yarışmaya katılıp başlangıç tarihi olan 21 Mart'tan itibaren yaptığın katkıları, proje kapsamında yapman mümkün :) Elbette proje ana sayfasında yazılan kurallara uyumlu olmak koşuluyla. Konuyla ilgileniyorsan yarışma sayfasındaki katılımcılara kendini eklemen ve kendi alt sayfanda katkılarını göstermek mümkün :) İyi günler.--NanahuatlEfendim? 06.53, 15 Mayıs 2020 (UTC)

Selam @Nanahuatl, açıkçası bu tarz etkinliklere şimdiye kadar hiç ilgi duymamıştım. Sen şimdi yazınca bir bakayım dedim ve aslında ilgi duyabileceğim bir etkinlik olduğunu farkettim. İyi oldu yazdığın. Bu akşam bir bakarım :) --Pragdonmesaj 09.54, 15 Mayıs 2020 (UTC)
Teşekkürler Pragdon. Yarışma başlangıcından itibaren açtığın, kurallara uygun olan maddeleri ekleyebilirsen sevinirim (eklemesen dahi yarışma sonlandıktan sonra bu periyotta açtığın maddeleri gözden geçireceğim zaten). Uluslararası bir yarışma olduğundan Türkçe Vikipedi'nin adını daha iyi yerlere çıkarmak, sesimizi daha çok duyurmak için ne kadar çok katkı olursa o kadar iyi olacağını düşünüyorum. Sen Vikipedi içinde kendi işlerine, çalışmalarına devam edebilirsin, yalnızca projeye uygun bir çalışma yapınca proje sayfasına da ekleyebilirsin. Böylece kendi çalışmalarını sürdürürken bir yandan da projeye katkı yapmış olabilirsin :) İyi çalışmalar diliyorum.--NanahuatlEfendim? 19.05, 15 Mayıs 2020 (UTC)

Spike Lee[kaynağı değiştir]

Selamlar. Spike Lee filmografisi maddesini iki hafta sonrası için iş birliği projesi olarak belirledim. İngilizce Vikipedi'deki gibi sinema filmleri ile diğer filmleri ayırıp, maddeyi güncelleştirebilir misin? Belki bir ara seçkin liste olur, en azından kırmızı bağlantılarının bir kısmını iş birliği projesiyle gidermiş olalım :)--NanahuatlEfendim? 06.15, 21 Mayıs 2020 (UTC)

Selam @Nanahuatl. Sanırım istediğin tam olarak böyle bir şeydi değil mi? Eğer öyleyse yaptım gitti. :) --Pragdonmesaj 20.12, 21 Mayıs 2020 (UTC)
Aynen, on numara olmuş :) İş birliği projesi de umarım bu kırmızıların giderilmesi konusunda faydalı olur :) Teşekkür ediyorum.--NanahuatlEfendim? 20.19, 21 Mayıs 2020 (UTC)
Süper o halde! Merakla bekliyorum o İBP'yi @Nanahuatl. :) --Pragdonmesaj 20.26, 21 Mayıs 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar, 2020'nin 2. haftasının İş Birliği Projesi, Uluslararası UNICEF İyi Niyet Elçileri ve Savunucuları maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 06.30, 25 Mayıs 2020 (UTC)

Nedensiz geri alma[kaynağı değiştir]

Merhaba, şurada yaptığım değişiklikleri açıklama olmaksızın ("temizlik") silmişsiniz. Bunun gerekçesi nedir? --•gufosowa•✆• 13.27, 27 Mayıs 2020 (UTC)

Merhaba @Gufosowa, değişiklik çakışmasından kaynaklı böyle bir durum oldu. İlgili bölümde çok fazla İBB kaynağı kullanılıyordu. Bu sebeple İBB kaynakları yerine alternatif kaynakları ekledim. Sizin yaptığınız değişiklik tam olarak neydi? --Pragdonmesaj 13.49, 27 Mayıs 2020 (UTC)
3 değişiklik yapmıştım:
 • Kent ormanı hk bağımsız kaynak ekledim.
 • Metronun açıldığına dair verilen kaynakta metronun açıldığı değil test sürüşü yapıldığı yazıyordu, kendim de açıldığına dair bağımsız kaynak bulamadım; bu olguyu sildim.
 • Arşivlenen kaynakların başlıkları bozulup 'arşivlenmiş kopya' olmuş onları düzelttim.
Değişiklik özetlerime de yukarıdakileri kısa olarak yazmıştım aslında. --•gufosowa•✆• 13.56, 27 Mayıs 2020 (UTC)
Değişiklik özetine dikkat etmemişim kusura bakmayın @Gufosowa. Şöyle bir düzenleme gerçekleştirdim sizin yaptığınız düzenlemelere istinaden. Eksik kalan, gözümden kaçan bir şey varsa bildirirseniz onları da düzeltirim. --Pragdonmesaj 14.04, 27 Mayıs 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 23. haftasının İş Birliği Projesi, Spike Lee filmografisindeki film maddelerinin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 21.20, 1 Haziran 2020 (UTC)

Merhabalar[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Benim çektiğim fotoğraflar neden wiki kurallarına uymuyor öğrenme şansım varmı? --ureticy (mesaj) 21.20, 1 Haziran 2020 (UTC)

Merhaba, fotoğrafı kendinizin çektiğini söylüyorsunuz ancak bir link vererek fotoğrafın kaynağını da gösteriyorsunuz. Lisanslamayı hatalı yapıyorsunuz. Fotoğrafın size ait olup olmadığını kesinleştiremiyoruz böylece.--Pragdonmesaj 09.42, 4 Haziran 2020 (UTC)

Kayda değerlik[kaynağı değiştir]

Merhaba, bu maddeyi kayda değerlik ile etiketlemişsiniz. Bu kişi 20 yıldır oyuncu, yirmiye yakın dizide, ona yakın sinema filminde ve bazı tiyatro oyunlarında oynamış. Hakkında birçok haber var, arama motorunun 4. sayfasına kadar gittim. Acaba Vikipedi'den uzak kaldığım süre içinde oyuncular konusunda bazı kriterler mi değişti, bilgilendirirseniz memnun olurum. Buna göre gerekirse SAS'ta tartışılır ve karara göre silinir. LuCkY ileti 06.28, 4 Haziran 2020 (UTC)

Merhaba @LuCkY, KD'liğini kanıtlayan güvenilir kaynakları madde içerisinde göremediğim için etiketledim. Politikalarımızda bir değişiklik yapılmadı elbet ama gördüğüm kadarıyla politikalarımıza da uygun değil şuan. Kaynaklara baktığımda imdb kaynak olarak kullanılmış. IMDBb'nin vikipediden farkı yok. Sadece dışa bağlantı olarak kullanıyoruz maddelerde IMDb'yi. Maddede yer alıp güvenilir olan tek kaynak "tiyatrolar.com.tr". Şimdi farkettim maddeyi siz açmışsınız sanırım. Vaktiniz olduğunda maddeyi daha fazla kaynaklandırabilirseniz daha sağlıklı bir değerlendirme gerçekleştirilebilir.İyi çalışmalar :) --Pragdonmesaj 09.37, 4 Haziran 2020 (UTC)
Kaynaklar arasında sozcu.com.tr de vardı, yeterli olur diye düşünmüştüm. Birkaç tane daha ekledim, umarım bu sefer de fazla kaynak olmamıştır :). LuCkY ileti 10.13, 4 Haziran 2020 (UTC)

Vikiproje Evrimsel Biyoloji İş Birliği Daveti[kaynağı değiştir]

Darwin Tree 1837.png

VikiProje Evrimsel biyoloji davetiyesi

Merhaba Pragdon, evrimsel biyoloji ile ilgili maddeleri düzenleyip geliştiren Evrimsel biyoloji Vikiprojesi'ne katılmanızı bekliyoruz. Amaçlarımız ve yapacaklarımız için proje sayfasına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Brcan (mesaj) 16.20, 7 Haziran 2020 (UTC)


İş Birliği Projesi daveti[kaynağı değiştir]

Merhabalar. 2020'nin 24. haftasının İş Birliği Projesi, açılması istenen maddelerin oluşturulması olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir ve bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Projeye katılımınızı bekleriz :)--Nanahuatl--MediaWiki message delivery (mesaj) 01.01, 8 Haziran 2020 (UTC)

"Hastalık derken?"[kaynağı değiştir]

Merhaba. Eşcinsel olumlayıcı psikoterapide "hastalar"ı gey ve lezbiyenleri hasta olduğunu söylemek için değil psikoterapiyi uygulayan psikologlara gelenlerin hastalar olacağını düşündüğüm için kullandım. Ve "clients"ın müşteriler veya hastalar anlamına geldiği için en uygun olanını yani "hasta"yı seçtim. Ayrıca, APA Practice Guidelines for LGB Clientsta şöyle der: "Social stressors affecting lesbian, gay, and bisexual youth, such as verbal and physical abuse, have been associated with academic problems, running away, prostitution, substance abuse, and suicide (D’Augelli, Pilkington, & Hershberger, 2002; Espelage, Aragon, Birkett, & Koenig, 2008; Savin-Williams, 1994, 1998)." (Yönerge 1, paragraf 3) bu da "eşcinsel kimliği benimsemenin ve onaylamanın diğer ruhsal bozukluklardan veya madde bağımlılığından kurtulmanın anahtar bileşeni olabileceğini" gösterir. "Muhtemelen dinî ve cinsel benlikleriyle çatışan başka bir metod gerektirebilir." konusunda, 34$ istendiği için, dergiyle reddedemeyeceğim. Elimdeki tek ücretsiz erişebildiğim kaynak:gay affirmative psychotherapy. Phantastess (mesaj) 15.29, 13 Haziran 2020 (UTC)

Merhaba @Phantastess, ne amaçla "hasta" terimini kullandığınızı anladım ancak yine de sıkıntılı bir terim. Bu sebeple alternatif adlandırmaları (danışan gibi) tercih etmekte fayda var. Şurada görüleceği üzere "danışan" terimi kullanılmış. Yani literatürde kullanımı olan bir terim. Dili düzeltirsek terapilere de ihtiyaç kalmaz :) --Pragdonmesaj 11.02, 14 Haziran 2020 (UTC)

Buğra tuğrul[kaynağı değiştir]

2 kere madde oluşturdum ama kaldırıldı bir konuda yanlıs var çünkü “Buğra Tuğrul” hakkında Meleklerin aşkı ve Poyraz karayel ve Manhunt international olmak üzere 3 tane vikipedia var ve tek başına o baslıkla biyografi oluşturamıyorum bu konuda yardımcı olma sansınız varmı? Bugratugrul (mesaj) 01.23, 19 Haziran 2020 (UTC)

Merhaba @Bugratugrul, yazmaya çalıştığınız maddenin buradaki ilgili kriterleri karşılaması gerekmektedir.--Pragdonmesaj 01.33, 19 Haziran 2020 (UTC)

Hasan tuğrul[kaynağı değiştir]

Merhaba hasan tuğrul şuanda UEFA A lisans sahibi teknik direktör biyografiye onuda ekleyebilirseniz. Bugratugrul (mesaj) 01.43, 19 Haziran 2020 (UTC)

Biraz baklava da sizin için![kaynağı değiştir]

Baklava - Turkish special, 80-ply.JPEG selim cebiroğlu sayfasına eklediğiniz güzel yazılarınız[1] için bir baklava. helal olsun. Modern primat (mesaj) 15.43, 20 Haziran 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Barnstar of Reversion Hires.png Anti-Vandalizm Yıldızı
Katkılarınızın ve çalışmalarınızın devamını dilerim. aniladiguzel (mesaj) 01.01, 26 Haziran 2020 (UTC)
Çok teşekkür ederim @Aniladiguzel :)--Pragdonmesaj 22.26, 26 Haziran 2020 (UTC)

Olası bir 3GD ihlaline gidiyorsunuz[kaynağı değiştir]

Pragdon, PKK sayfasında bir kez daha geri alma yaparsanız VP:3GD politikasını ihlal edeceksiniz. Kibarca uyarmak istedim, sevgiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 18.05, 6 Temmuz 2020 (UTC)

PKK maddesi hakında[kaynağı değiştir]

Selamlar Khutuck, PKK maddesindeki düzenlemelerin için teşekkürler. Ellerine sağlık. Daha okunası bir hale gelmiş sayende. Sadece minik bir sorum var şurada "kongre" yerine "konferans" yazmışsın" bu taradığın kaynakla alakalı bir değişiklik mi yoksa sehven mi oldu çözemedim. Zira kaynaklar kongre olarak bahseder bu işlemden. Aynı cümlenin devamında da, maddenin diğer bölümlerinde de kongre olarak anlatmaya devam ediyor bu meseleden. Danışmadan değiştirmeyeyim dedim :) --Pragdonmesaj 07.46, 9 Temmuz 2020 (UTC)

Selam @Pragdon. Kaynak şu şekilde: "Shortly thereafter, the PKK held its 1st Conference, the largest gathering of PKK militants since the party’s founding. Some 80 people attended the July 15–26 meeting at Helwe camp in 1981." Bir diğer kaynak da "PKK terror organization which moved its command and training centers abroad held its First National Conference in Beirut between 15th and 26th July, 1981." diye belirtmiş. Madde içinde Kongreler kısmında da PKK'nın 1. Kongresi 27 Kasım 1978, 2. Kongresi 20-25 Ağustos 1982 olarak geçiyor. Bu sebeplerle "konferans" olarak değiştirdim. --Khutuckmsj 17.12, 9 Temmuz 2020 (UTC)
Açıklama için teşekkürler Khutuck, Türkçe olan kaynaklarla mesele daha net oturdu şimdi kafamda. Malum ingilizce kıt olunca pek oturtamıyorum diğer kaynakları :) --Pragdonmesaj 17.36, 9 Temmuz 2020 (UTC)

Ayasofya/WHC[kaynağı değiştir]

Selam.

Dünya Miras Komitesi ile ilgili bir haber eklemişsiniz. Dünya Miras Komitesi Taraf Devletler ile ilgili karar almakta son derece özgür değildir, eklediğiniz içerik esasında çok önemli bir haber değil, hatta bana göre haber değeri de taşımıyor. Haber değeri taşıması için bu konuda bir görüş belirtilmesi değil bunun faaliyete geçirilmesi gerekirdi. WHC sık sık Taraf Devletler ile ilgili bu şekilde görüş belirtir. Ancak yaptırım uygulamaları pek sık gerçekleşmez (delisting sadece iki-buçuk kez gerçekleşmiştir). Bunun en yakın görebileceğimiz örneği Haliç Metro Geçiş Köprüsü. Köprünün yapılmasının İstanbul'un Silüetine zarar vereceği, bunun da Dğnya Mirası Alanına zarar vereceği, bu nedenle listeleme ile ilgili yeniden değerlendirme yapmaları gerekebileceği belirtilmişse de bir eylem gerçekleştirilmemişti. Sadece Müze>Cami dönüştürme işleminin Dünya Mirası statüsü üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Ne zaman ki yapıyı oluşturan diğer özellikler üzerinde bir değişiklik faaliyeti başlar (mozaikler vs.) o zaman bir değerlendirme yapma ihtiyacı doğabilir.-TheCatcherInTheRyeileti 08.50, 11 Temmuz 2020 (UTC).

Selam @Thecatcherintherye, geç geri dönüşüm için kusura bakma. Ancak fırsat bulabildim.
O bilgiyi oraya eklemekteki sebebim UNESCO'nun böyle bir işlem gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinden ziyade yapılan statü değişikliği ile ilgili uluslararası bir kuruluşun verdiği tepkiydi. Aslına bakarsan bu tartışma ile ilgili bambaşka ayrı bir başlık açılması da fena olmaz aslında çünkü çok garip yerlerden çok garip tepkiler geliyor ve tepkiler tartışmanın daha da ilerleyeceğini gösteriyor. Maddeye şöyle bir baktığımda hükumet ve taraflarının açıklamaları dışında bu tepkilerin hiç bir yeri almıyor. Ortada bir tarafsızlık da var aslında.--Pragdonmesaj 08.56, 13 Temmuz 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Editors Barnstar Hires.png Düzeltmen Yıldızı
Cinsiyet konulu önceden belirlenmiş çok sayıda maddeye düzenlediğiniz eşzamanlı şafak operasyonuna istinaden. :)
Dr. Coalmesaj 01.41, 16 Temmuz 2020 (UTC)
Çok teşekkür ederim @Dr. Coal :) --Pragdonmesaj 01.43, 16 Temmuz 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Writers Barnstar Hires.png Yazar Yıldızı
Türkçe Vikipedi'ye yaptığınız katkılar için... Huuntaİleti 17.41, 4 Ağustos 2020 (UTC)

Dosya:The Lego Batman Movie .jpg[kaynağı değiştir]

Ambox warning yellow.svg

Merhaba, ben Satirdan kahraman. Oluşturduğun Dosya:The Lego Batman Movie .jpg maddesini Vikipedi'nin hızlı silme kriterlerinden "Çift kopya dosya" kriterine uyduğuna inandığımdan silinmesi için işaretledim. Hizmetliler maddeyi ve tartışma sayfasını inceledikten sonra karar verecekler. Eğer bir hata yaptığımı düşünüyorsan ya da herhangi bir sorun varsa mesaj sayfam üzerinden bana ulaşabilirsin. Teşekkürler. --Satırdan Kahraman (mesaj) 22.39, 20 Ağustos 2020 (UTC)

Özledik[kaynağı değiştir]

Güvercinli şablonsuz bu sefer, hakikaten özledik! Kingbjelica (mesaj) 21.49, 10 Eylül 2020 (UTC)

Seçkin madde adaylıkları görüş bekliyor![kaynağı değiştir]

Selamlar, şu an "Vikipedi'de bulunan 365.786 maddenin 199 tanesi seçkin madde statüsündedir; yani diğer bir deyişle 1.830 Vikipedi maddesine bir seçkin madde düşmektedir." Oysa ki bu oran enWiki'de 1.050 maddede 1 seçkin madde. Seçkin madde oluşturmak kadar, seçkin maddde adaylıklarına görüş bildirmekte çok önemlidir, zira adaylıkların bekleme süresi 1 aydan fazla sürebiliyor. Ancak burada yalnızca "Destek Destek" şablonu eklemekten değil, detaylı bir incelemeden bahsediyoruz. Unutmayın ki, seçkin olması amacıyla bir madde oluşturduğunuzda o madde de "görüş bekleyen seçkin madde adaylıklarından" biri olacak. Eee bu kadar dil döktükten sonra bir görüşünüzü alırız, iyi Vikiler :) MediaWiki message delivery (mesaj) 13.22, 19 Eylül 2020 (UTC)

Lütfen emailinizi kontrol edin[kaynağı değiştir]

Merhaba Pragdon: Lütfen emailinizi kontrol edin! Konu: "The Community Insights survey is coming!" Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen surveys@wikimedia.org adresine e-posta gönderin.

(English: Please check your email and spam! Subject is "The Community Insights survey is coming!" If you have questions, email surveys@wikimedia.org.)

Sorry for the inconvenience, see my explanation here.

MediaWiki message delivery (mesaj) 19.39, 24 Eylül 2020 (UTC)

Siyaset VikiProjesi İBP[kaynağı değiştir]

Katılımınızı bekleriz. İBP'nin bitmesine az kaldı! Kadıköylümesaj 14.45, 20 Ekim 2020 (UTC)~ Siyaset İş Birliği Projesi ~

5 Mart 2021 Cuma

Bu projenin amacı; VikiProje Siyaset topluluğunu siyaset konulu maddelerin ansiklopediye kazandırılması veya mevcut maddelerin geliştirilmesi amacıyla iş birliği ile birlikte hareket ettirmektir. Her ay bir veya iki proje seçilerek, Vikipedistlerin katılımıyla projenin hızlı bir şekilde bitirilmesi amaçlanır.

Siyaset İş birliği Projesi için siz de, yeni projeye aday gösterebilir veya oy kullanabilirsiniz. Ayrıca eski projeleri görmek için arşive göz atabilirsiniz.

Bu Ayın İş birliği Projesi[kaynağı değiştir]

~ Siyaset iş birliği ~

Society.svg
Bu ayki iş birliğine katılın!

Ekim 2020'nin iş birliği, maddesi henüz oluşturulmamış Türkiye'nin 27. dönem milletvekillerinin maddelerinin oluşturulmasıdır.
Puanlamaya alınabilmesi için aşağıdaki beş koşulun yerine getirilmesi gerekiyor.

 1. Tamamlanan her maddenin tartışma sayfasına, (sınıf ve önemi belirtilerek) siyaset proje şablonu eklenmelidir. Edebiyat, spor, bilim vb başka bir proje ile de ilgiliyse onların da eklenmesi önerilir.
  Hatırlatma: Siyaset projesi küresel çaptadır. Dolayısıyla, Türkiye'de bakanlık yapmayan milletvekilleri "az" önemde varsayılıyor.
  {{VikiProje | Proje = Siyaset | Sınıf = |Önem = }}
 2. Tüm maddelerin tartışma sayfalarında en üste Şablon:Tartışma şablonu eklenecektir.
 3. Tüm maddelerin tartışma sayfalarında (hayatta iseler) Şablon:YİB şablonu eklenecektir.
 4. Oluşturulan her maddeye Şablon:Makam sahibi bilgi kutusu eklenecektir.
 5. Ekim ayı içinde oluşturan maddeye yapılan katkılar, oluşturan kullanıcıya ait ise puanlanacaktır.
  Diğer katkılara yalnızca teşekkür edilecektir.

Puanlama:

 • Her bir Taslak sınıfında oluşturulmuş yeni madde için 8 puan,
 • Her bir Başlangıç sınıfında oluşturulmuş yeni madde için 17 puan,
 • Her bir C sınıfında oluşturulmuş yeni madde için 35 puan,
 • Eklenen her kaynak için 3 puan
 • Eklenen her kategori için 1 puan verilecektir.
 • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedef 20 yeni milletvekili maddesi oluşturmaktır:
3 / 20   (15%)

 • Proje başlangıç: 1 Ekim 2020
 • Proje bitiş: 31 Ekim 2020

Bu imzasız yazı Kadıköylü (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Değişiklikler bekliyor![kaynağı değiştir]

Şu anda, Vikipedi'de sürüm kontrolü bekleyen tam olarak 2.060 değişiklik bulunmakta; bu oldukça yüksek bir değer. Okuyucuların bilgiye hızlı ve düzgün şekilde erişebilmesi için bekleyen değişiklikleri haydi hep birlikte eritelim!

Sizi özledik Pragdon![kaynağı değiştir]

Pragdon, Vikipedi sizi özledi!
Wikipedia mini globe handheld.jpg
Katkılarınızı ve Vikipedi'deki varlığınızı özledik!

Eski temponuzla, aramıza yeniden dönmeniz dileğiyle,
Sizi Bekliyoruz!


En samimi ve içten sevgilerle, chansey mesaj? 21.39, 5 Kasım 2020 (UTC)

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

2020 46. Hafta İş Birliği Projesi'nin konusu, "Şablon:Pratt & Whitney hava aracı motorları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz.

İBP'de yeni ödül: Ekonomi yıldızı![kaynağı değiştir]

Ekonomi Yıldızı
Selamlar. İş birliği projesi ödüllerinin arasına yeni Ekonomi yıldızı katıldı! Ekonomi ile ilgili iş birliği projelerine katılın, bu yıldızı kaçırmayın! İyi çalışmalar!
Caskination ?
Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz. MediaWiki message delivery (mesaj) 21.02, 12 Kasım 2020 (UTC)

İş birliği projesi daveti[kaynağı değiştir]

Selamlar. İş birliği projesinde bu haftanın konusu "Şablon:Queen ve Şablon:Queen şarkıları maddelerinin oluşturulması" olarak belirlenmiştir. Projeye katılıp çeşitli ödüller kazanabilir, bunları kullanıcı sayfanızda sergileyebilir ve ödül koleksiyonunuzu tamamlayabilirsiniz! Bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan göz atabilirsiniz. Projeye katılımınızı bekleriz. İyi çalışmalar!

Bu mesajı almak istemiyorsanız Şablon:İşbirliği-davet/İstemeyenler sayfasına imzanızı ekleyiniz.
Caskination ? 12.31, 24 Kasım 2020 (UTC)

Zonguldak Vikiprojesine davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Zonguldak (tr).svg Vikiproje Zonguldak davetiyesi
İyi günler, iyi vikiler!
Zonguldak ile ilgili maddeleri arttırmayı, belirli standartlara ulaştırmayı ve düzenlemeyi hedefleyen Zonguldak Vikiprojesi ile ilgilenebileceğinizi düşündüm. Detaylı bilgi için proje sayfasına bakabilirsiniz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!--Kadıköylümesaj 18.55, 7 Aralık 2020 (UTC)

Ermenistan vikiprojesine davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Flag of Armenia.svg VikiProje Ermenistan davetiyesi
VikiProje Ermenistan'a davetlisiniz! Bu vikiprojeye katılmak isterseniz katılımcılar bölümüne adınızı girip Vikiproje Ermenistan'ı geliştirmeye başlayabilirsiniz. İyi günler.

Huluxsi (mesaj) 12.56, 9 Aralık 2020 (UTC)

Finlandiya vikiprojesine davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Flag of Finland.svg VikiProje Finlandiya davetiyesi
VikiProje Finlandiya'ya davetlisiniz! Bu vikiprojeye katılmak isterseniz katılımcılar bölümüne adınızı girip Vikiproje Finlandiya'yı geliştirmeye başlayabilirsiniz. İyi günler.

Huluxsi (mesaj) 17.01, 9 Aralık 2020 (UTC)

Zonguldak vikiprojesine davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Vikiproje Zonguldak davetiyesi.png Vikiproje Zonguldak davetiyesi
İyi günler, iyi vikiler!
Zonguldak ile ilgili maddeleri arttırmayı, belirli standartlara ulaştırmayı ve düzenlemeyi hedefleyen Zonguldak Vikiprojesi ile ilgilenebileceğinizi düşündüm. Detaylı bilgi için proje sayfasına bakabilirsiniz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!

Huluxsi (mesaj) 12.57, 12 Aralık 2020 (UTC)

Sizleri Kuzey Makedonya Vikiprojesine davet ediyoruz![kaynağı değiştir]

Flag of North Macedonia.svg Vikiproje Kuzey Makedonya davetiyesi
Vikiproje Kuzey Makedonya'ya davetlisiniz! Bu vikiprojeye katılmak isterseniz katılımcılar listesine adınızı ekleyip Vikiproje Kuzey Makedonya'yı geliştirmeye başlayabilirsiniz. İyi günler.


--Veselov350💬 07.27, 24 Aralık 2020 (UTC)

Ermenistan vikiprojesine davetlisiniz![kaynağı değiştir]

Flag of Armenia.svg VikiProje Ermenistan davetiyesi
VikiProje Ermenistan'a davetlisiniz! Bu vikiprojeye katılmak isterseniz katılımcılar bölümüne adınızı girip Vikiproje Ermenistan'ı geliştirmeye başlayabilirsiniz. İyi günler.

Huluxsi (mesaj) 17.36, 3 Ocak 2021 (UTC)

Özledik (2)[kaynağı değiştir]

Evet özledik valla! Kingbjelica (mesaj) 21.43, 27 Ocak 2021 (UTC)

Ben de, ben de... --Victor Trevor (mesaj) 11.25, 3 Mart 2021 (UTC)