Vikipedi:Şikâyet/Arşiv/2009

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İçindekiler

Şikâyet: Kullanıcı:144.122.4.235[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Şablon:144.122.4.235

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

Yaptığı bütün değişiklikler sinsi vandalizm. --Kullanıcı:Szg 20:29, 12 Ocak 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Şikâyet: 85.107.161.225[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: 85.107.161.225 (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

İstanbul sayfasında bozulmalara yol açma --*** Эɱ®εč¡κ *** ...ve saz arkadaşları 15:02, 8 Ocak 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Şikâyet Takabeg[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Takabeg

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

 • Kürt milliyetçiligi ve Türk kelimesine olan alerjisinden. En son örnek Nilüfer Akbal maddesine hiç katkisi yok, ancak sanatçinin kürt oldugunu zorla da olsa insanlara kabullendirmesidir. Zaza asilli Türk Halk Müzigi sanatcisi cümlesini begenmeyerek devamli Zaza asıllı olup Kürtlüğünü benimseyen Türk Halk Müzigi sanatcisi degistiriyo. Bundan ba$ka çok örnegi vardir. Bu imzasız yazı Aniosgel (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 00:23, 11 Ocak 2009
 • Zazalar için israrla Zaza asilli Türk cümlesini Zaza asilli Kürt olarak degistiriyor, yani insanlara Zazalarin bir kürt boyu olarak propagandasini sürdürüyor.--Aniosgel 14:38, 10 Ocak 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Gösterilen kaynakta öyle yazılıyor. Beğenip beğenmemem meselesi değildir. Tartışma:Nilüfer Akbal'a not bıraktım. Kullanıcı:Aniosgel'in inancıyla farklı olarak Varto'da Kürt Alevileri de var. Zaza Alevileri de. Yanlış önyargıdan hareket ederek kendi yorumlarına göre kaynakları deforme etme hakkı yoktur. Takabeg ileti 14:03, 10 Ocak 2009 (UTC)

Ben kaynaklari deforme etmiyorum. Kadin Zazayim diyo kaynakta, zaza'dir o zaman. Kendisini Kürt kültürünün bir parçasi olarak gösteriyorsa o zaman maddenin içinde yazarsin (yazdim bile). Bu ilk yaptigin degil, bu tip maddelere sadece kökenlerle ilgili katki yapiyorsun , yani amacin belli.--Aniosgel 14:24, 10 Ocak 2009 (UTC)

Propaganda nerede? Gösterilen kaynakta ne yazıyor? Onu aktarıyoruz sadece. Zaten burda şikayet etmen çok yanlıştır. Maddenin tartışma sayfasında ve maddede başka kaynakları göstermen daha faydalı olacaktır. Takabeg ileti 14:43, 10 Ocak 2009 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Öncelikle, kişisel siyasi görüşlerinden dolayı kimseyi şikâyet edemeyiz. Bir kullanıcı Kürt/Türk/X/Y/Z milliyetçisi olabilir. Hatta çok radikal başka görüşlere sahip olabilir ama biz onu burada yargılayamayız ve cezalandıramayız. Ancak, bu görüşlerini Vikipedi:Tarafsız bakış açısı politikasını ihlal eder bir şekilde maddelere yansıtıyorsa, öncelikle ilgili maddenin tartışma sayfasında bunu dile getiririz. Eğer sorunu bu şekilde çözemezsek şikâyet sayfasını kullanabiliriz. Fakat şikâyet gerekçesinde kişi hakkında yorum yapmadan katkılarına dikkat çekmeliyiz. "Kürt milliyetçiligi ve Türk kelimesine olan alerjisinden" şeklindeki sözleriniz bahsettiğim yaklaşıma tamamen ters düşüyor. Nilüfer Akbal maddesine gelince, "Zaza asıllı olup Kürtlüğünü benimseyen" ifadesini sanırım yanlış anlıyorsunuz. Zazaların Kürt olup olmadıkları tartışmalı bir konudur. Bazı Zazalar kendilerini Kürt olarak tanımlarken, bazıları da kendilerini ayrı bir etnik gruba bağlı olarak görürler. Bir Zazanın "Kürtlüğünü benimsemesi", bahsettiğim ilk gruba dahil olduğu anlamına gelir. Sizden ricam, insanları sürekli milliyetçilikle suçlamak yerine iyi niyet varsayınız. — Pınar [m] 13:55, 10 Ocak 2009 (UTC)
Benim niyetim bellidir : Nilufer Akbal Zaza kökenliyim diyor, ben onu yaziyorum. Bir kullanici Zazalar kimdir diye kendi kendine soruyorsa, zazalar maddesini okur. N.A kendisini zaza/kürt olarak adlandiriyorsa bunu madde içinde yazariz, çunku bu kendi du$uncesidir. Ancak Madde ba$langicinda objektif cümleler yazmak gerek.-- Aniosgel 14:24, 10 Ocak 2009 (UTC)
 • Aniosgel başından beridir kişilere durmadan saldıran biri olmasına rağmen (herkese Kürt milliyetçisi bilmem ne demekte) kendisinin Türk milliyetçiliğini kimse yüzüne vurmamaktadır. Çünkü kimse bundan rahatsızlık duymuyor fakat kendisi olmayan şeylere başkalarına kolayca isnat edebiliyor. Turgut Özal maddesindeki kaynaklara karşı da bir kabullenememezlik vardı. Kendsine de bence çeki düzen vermelidir. Bir de insanlara karşı biraz kibar olması gerekir. "Varto alevileri zazadir" Nilür Akbal Vartolu alevidir. O zaman Akbal da alevi zazadır. Alın size düz mantık.--Hedda Gabler 14:37, 10 Ocak 2009 (UTC)
  • Milliyetçlik Fa$istlik anlimina gelmez. Ben herkezi Türk kökenli ilan etmiyorum. Zaza olsun, Kürt olsun, TC vatanda$i ise Türkdür ve maddesine katki yaparim (katkilarima bakin). Katkilarim sadece kimlikleriyle ilgili degildir, biografi, albumleri vs... Sizin yaptiginiz ise tamamen propaganda amaçli, maddelerin ba$langicina kendi dü$üncelerinizi insanlara kabul ettirmek dü$ünceyle yapiyosunuz. Turgut Ozalin annesi kürt ise bunu Biografisinde yazarsin, ba$langiçda yazmakta israr ediyorsunuz !! --Aniosgel 14:46, 10 Ocak 2009 (UTC)
Sizin ne gibi değişiklikler yaptığınızı görüyoruz. Çok basit bir savunma mekanizmanız var. Ben milliyetçiyim ama faşist değilim diğeri Kürt yazınca size göre direkt milliyetçi ve faşist oluyor. Kendi tutum ve değerleriniiz başkalarına yüklüyorsunuz. Siz milliyetçi iseniz öncelikle Türkçeyi doğru kullanınız. Sizin gibiler yüzünden hırpalanmaktadır güzelim dil. Ayrıca siz kökenlerle değil de maddelerle ilgileniyorsunuz da suçladığınız kişiler sadece kökenlerle mi ilgileniyor. Diğerlerini açtığı maddeleri içerikleri göz ardı etmeniz hiç hoş değil. Bu arada bizim yaptığımız her neyse propaganda oluyor sizin ki ise "ansiklopedik içerik düzenleme". Şaşırmadım. --Hedda Gabler 14:53, 10 Ocak 2009 (UTC)

Yine propagandadan bahsediyorsun. Turgut Özal maddesine gelince gösterilen kaynaklardan sadece bir tanesi annesinin Kürt olmasından bahsediyor ve diğerleri ise Turgut Özal'ın kendisinin Kürt asıllı olmasından bahsediyorlar. Ona rağmen bütün kaynakların da annesini anlatmış gibi göstermen doğru değildir. Orda da kaynakları kendi yorumuna göre deforme edilmiştir, maalesef. Takabeg ileti 14:53, 10 Ocak 2009 (UTC)

Yorum Yorum - Düşüncelerimizi belirtirken, faşistsin, milliyetçisin, değilsin, değilim benzeri yargılamalardan kaçınmalıyız. Öncelikli konunun, Vikipedi'ye ansiklopedik katkı sağlamak olduğunu kesinlikle hiç unuıtmadan ve kişiler ya da görüşler üzerinde yoğunlaşmak yerine, maddeler ya da konular üstüne tartışmaktan sapmadan, genel saygı çizgi ve sınırları içinde, sakince ve soğukkanlı olarak görüş belirtilmesinde, yarar var. Ki sonuca ulaşılabilsin. Bir madde üzerinde tarafsız bakış açısıyla çalışma yapan bir arkadaşımız, farklı bir madde üzerinde aleni ya da üstü kapalı olarak, kişisel görüşünü belirtmiş olabilir. Bu durum, herkes için geçerlidir. Burada önemli olan; hataların üstünü örtbas etmek değil, yapıcı olarak eleştirel yaklaşmak ve o hatayı gidermek olmalıdır. (Hataların üstünün örtbas edilmesi demekle, konunun farklı boyutlara çekilmesini de dahil etmek istiyorum). Sonuç olarak; her arkadaşımız, her birimizin sağladığı katkıların, Türkçe Vikipedi'nin gelişmesi yolunda önemli bir adım olduğunu ve en az onun kadar önemli olan; Vikipedi'nin ne olmadığı konusunu kesinlikle akıllarından çıkarmaması gerektiğini vurgulamak istiyorum. Teşekkürler. Saygılar. Levent ileti katkılar 01:48, 11 Ocak 2009 (UTC)

 • Allah Allah size ne ister Zaza olsun ister Laz olsun ister Kürt olsun ne farkediyo? Saçma sapan şikayetler yapmak yerine herkes maddesine dönsün! Burayı "etnik grupların savaşı"na çevirmeyin! Hem buraya yazdıklarınız Türkiye'nin kaderini değiştirecek değil sadece vikimize zarar veriliyor. --Maniaqq msj → 12 Ocak 2009

Karar[kaynağı değiştir]

Şikâyet: 78.184.53.107[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: 78.184.53.107 (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

Yaptığı bütün değişiklikler sinsi vandalizm. --Guzelonlu 17:12, 10 Ocak 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Engelendi. Teşekkürler. İyivikiler... homonihilis // ileti 17:20, 10 Ocak 2009 (UTC)


Şikâyet: 88.254.10.173[kaynağı değiştir]

Şikâyetçi olduğunuz kullanıcı adı Kullanıcı:88.254.10.173

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

-- Gazze maddesinde ,terörist propaganda ve vandalizm. http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Gazze&oldid=4796761. Bu imzasız yazı OK SHAN (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sonuç[kaynağı değiştir]

 • İlgili anonim kullanıcının katkılarında vandal davranış saptayamadım, başka örneğiniz varsa belirtiniz. Levent ileti katkılar 01:30, 11 Ocak 2009 (UTC)

Şikâyet: 81.214.69.152[kaynağı değiştir]

Şikâyetçi olduğunuz kullanıcı adı Kullanıcı:81.214.69.152

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

-- Maddeye yazılan küfürlerle bozmak. http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Harry_Potter_ve_Melez_Prens&oldid=3959219 Bu imzasız yazı OK SHAN (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Sonuç[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı engellendi; bildirdiğiniz için teşekkürler. Levent ileti katkılar 01:23, 11 Ocak 2009 (UTC)

85.99.21.236[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi: vandalizm[kaynağı değiştir]

Amasya Genelgesi sayfasında tahribat yaptı 12 ocak 2009'da. Önce yanlışlık sandım fakat incelediğimde kötü niyetli olduğunu anladım. --Vikiufuk 17:56, 12 Ocak 2009 (UTC)

Engellendi, teşekkürler. --M. M. ileti 20:43, 12 Ocak 2009 (UTC)

küfürlü değişiklik[kaynağı değiştir]

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Necip_Faz%C4%B1l_K%C4%B1sak%C3%BCrek&oldid=4809014

Bu kullanıcı: 88.245.25.189

--Bruno ileti 20:31, 12 Ocak 2009 (UTC)

Engellendi, teşekkürler. --M. M. ileti 20:41, 12 Ocak 2009 (UTC)
Engellendi, teşekkürler. --M. M. ileti 11:59, 14 Ocak 2009 (UTC)

Kullanıcı:Vikiçizer[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Buralardan [1], [2], [3] görüldüğü üzere bu kullanıcı sayfayı sürekli başka bir sayfaya yönlendiriyor. --144.122.250.137 21:45, 14 Ocak 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı:Vikiçizer sayfayı özgün haline dönüştürüyor. Bu, sayfanın geçmişinden de anlaşılabilir.~Şikayete konu olacak bir durum yoktur. Levent ileti katkılar Lütfen eğer gerekmiyorsa bu iletiye yanıt yazmak yerine fazladan bir vandalla uğraşın ya da bir düzeltme yapın, teşekkürler. 21:48, 14 Ocak 2009 (UTC)

Kullanıcı:Kuz[kaynağı değiştir]

Kuz kelimesi Kürtçede ... demektir. Kullanıcı: Kuz’un uygunsuz kullanıcı adı nedeniyle engellenmesi gerekir. Ayrıca kendisi bir kukladır, bunu kullanıcı sayfasında önceden bildirdi kendisi.Bu imzasız yazı 88.235.201.214 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Daha önce de burda tartışma konusu olmuştur. Söz konusu kelimenin Kürtçesi Kuz değil Quz. Yani sorunsuz. Takabeg ileti 15:21, 16 Ocak 2009 (UTC)

Kullanıcı:Masajcı[kaynağı değiştir]

sinsice hakaret ediyor. --88.239.46.55 00:25, 17 Ocak 2009 (UTC)

Selam. Sinsi hakaret değil. Açık hareket:) Söz konusu kullanıcı sürekli bana saldırıyordu. Yine de yeni kullanıcı olduğu için uyarlanması yeterlidir, bence. Takabeg ileti 00:55, 17 Ocak 2009 (UTC)

Yeni kullanıcı olduğu konusunda emin değilim. Emin olsam zaten uyarıyı bizzat gönderirdim--88.239.46.55 00:57, 17 Ocak 2009 (UTC)

Kukladan engellenmiş. Khutuckmsj 01:25, 17 Ocak 2009 (UTC)

Takabeg ileti[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

--Ermeni Kırımı

--3rr

--İlave olarak nezaket ve tartışma ortamı dışında kasıtlı olarak söylediği sözler hakkında gerekli değerlendirmenin yapılmasını stiyorum.Tartışma:Ermeni Kırımı#Lütfen vandallığını bırakın. Kuralları çık iyiilmkle birlikte taciz yapmakta ve tartışma ortamını kirletmektedir.


Qwl ye yaz 18:30, 17 Ocak 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Şikâyet edilen kişi hakkını bu kısımda savunabilir.

Tartışma:Ermeni Kırımı maddesinde açıkladığım gibi sadece tarafsız kaynaklara dayanan bilgileri eklemeye çalışıyorum. Maddenin başlığı tartışılmaktadır fakat içeriği tartışılmamakdatır. Dolayısıyla TBA ihlali bilgileri dışında serbestçe eklenebilir ve hiç kimsenin Uzlaşma yok bahanesiyle bu tarafsız bilgileri kaldırma hakkı yoktur. Fakat maalesef bu davanın şikayetçi olan Kullanıcı:QWL ısrarla tarafsız bilgileri kaldırmaya çalışıyor. Haklı gerekçe olmadığına göre vandalizm sayılır. Eklenen kısımda taraflılık söz konusu olsaydı ve tartışma sayfasında gerekçesini belirtmiş olsaydı vandalizm sayılmazdı. Üç geri aldığımı düşünmüyorum. Sadece bilgileri ekliyorum. Fakat ne yazık ki bilgi ekledikçe Kullanıcı:Qwl engelliyor. Her değişikliğimde yeni bilginin eklendiğini görebilirsiniz. Yani haklı gerekçe olmadan silinen bilgiyi tekrar getirerek buna yeni bir bilgi eklemek 3 R kategorisine girmediğini düşünüyorum. Hasas konu olduğunu biliyorum. Fakat eklenen kısımlarda Soykırımın ssinden bile bahsedilmemektedir. Qwl'ın yaptığı bilgileri silme eylemleri devam ettikçe madde hiç gelişmeyecektir. Söz konusu maddede tarafsızca ilave etsek bile kişisel saldırının hedefi seçilebilirsiniz. Fakat çekinmeden sağlam ve tarafsız kaynaklardan yaralanarak maddeyi zenginleştirmenizi rica edriyorum. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 18:45, 17 Ocak 2009 (UTC)

Neyi niye eklediğini bir görelim konuşalım. ben ikinci paragrafa aktarılmasını ve o değişiklikleri yapmanı istemiorum. gereksiz taraflı bilgilerle doldurup yanlılık yaratıyorsun. ayrıca 3 geri dönüş kuralını da ihlal ettin. itirazlarıma rağmen tartışma sayfasında açıklama yapmadın.--Qwl ye yaz 18:51, 17 Ocak 2009 (UTC)

Gereksiz taraflı bilgiler hangisidir? 3 Geri dönüş söz konusu değildir. Ben bilgileri ekliyorum fakat sen siliyorsun. Bu durumda tekrar eklerken önce eklediğim bilgiler göremiyorum. Mecburen önce eklediğim bilgileriyle birlikte yeni bilgileri ekliyorum. Takabeg ileti 18:55, 17 Ocak 2009 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • İçerik tartışmalarının tartışılma yeri burası değil ve sorun büyük oranda içerik tartışması gibi duruyor. En doğrusu maddenin en son kararlı sürümde kilitlenmesi ve değişikliklerin tartışılması; uzlaşılan içeriklerin maddeye aktarılması olacaktır. Şu noktada tarafların dengesini bozacağından bir tarafa yaptırım uygulanması pek söz konusu değil; zira ortada yanlış durumda tarafların ortak payı var gibi duruyor. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 18:55, 17 Ocak 2009 (UTC)
 • Savunmasında belirttiği ilk cümle "sadece tarafsız kaynaklara dayanan bilgileri eklemeye çalışıyorum." cümlesinden de anlaşıldığına göre hangi kaynağın tarafsız olduğuna Takabeg karar veriyor.
 • Ben maddeyi tarafsızlaştırmaya çalışıyorum. Ermeni Kırımı maddesinin ilk paragrafında Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan'ın iddialarının yer almaması gerekiyor. Zira bu konuda Türkiye Cumhuriyeti'nin resmî tezi de Ermeni örgütlerinin tezleri ile birlikte bu konudaki iki ucunu teşkil eden tezlerinden biridir. Bizim yapmamız gereken şey, bu politik ve ideolojik olan iki tez dışındaki bağımsız ve tarafsız kaynaklara başvurmaktır. Takabeg ileti 07:39, 21 Ocak 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

küfürlü değişiklik[kaynağı değiştir]

78.171.196.81: http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Fethullah_G%C3%BClen&curid=8971&diff=4840075&oldid=4837178 Bu imzasız yazı Bruno Giordano (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Engellendi. Teşekkürler. İyivikiler... homonihilis // ileti 21:31, 17 Ocak 2009 (UTC)

Kullanıcı:85.108.154.144[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Takabeg[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Takabeg kullanıcısın tartışma geçimişinde görülen http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Tart%C4%B1%C5%9Fma%3A%C5%9Eeyh_Said&diff=4791521&oldid=4687880 değişikliğinin VP:KSY ve VP:KSY#Kişisel Saldırıya Örnekler politikaları gereği incelenmesini istiyorum. Üyelerden herhangi birinin, diğer üyelerin gözünde itibar kaybetmesine yol açabilecek veya bu ortamdan gitmesi gerektiğini kasteden ifadeler kullanılması. Bu kullanıcının, diğer kullanıcıyı kötüleyerek baskı ve tehdit ortamı oluşturmaya ve maddede beğenmediği değişiklikleri önlemeye çalıştığı kanısındayım. Ayrıca tartışma sayfasındaki, maddeyi geliştirmeye yönelik olmayan, kullanıcıya yönelik tehdit ve kötülemenin silinmesi gerekir kanısındayım. Saygılar, --Bruno ileti 09:40, 19 Ocak 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Saldırı mıdır? Hayır. Ben cidden üzülüyorum. Türk Tarih Tezi, Kâzım Mirşan'ın gayetleriyle tekrar moda mı oldu, acaba? Çok maddelerde taraflı değişiklikleri yaptığını gördüm. Belki senden kaynaklanmıyor olabilir. Yine de seçtiğin kaynaklardan kaynaklanıyor. Bu kesindir. Sağlam ve tarafsız kaynaklara başvurmanı öneriyorum. Bu gidişle ilgili maddeler hiçbir zaman tarafsızlaştırılmayacağına benziyor, maalesef. Takabeg ileti 07:13, 21 Ocak 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Herseyden once Bruno'nun sikayet etme sebebini anlayabiliyorum. Tagabeg'in sorunu ifade seklini dogru bulmuyorum, ancak saldiri seklinde de gormuyorum (iyi niyetli varsayim). Takabeg sikayet etme yolunu sececekse bu tartisma sayfasinda olmamaliydi ancak konunun bu dereceye varmasina da gerek yok. Kullanilan dilde ufak bir iki degisiklikle anlam degismeden sorunu dialog ile cozmek mumkun ki daha sonraki degisikliklerde yapici bir dialog zaten goruluyor. Tagabeg'in itirazi yoksa tartisma sayfasinda uygun gormedigim yazilimlarini cikardim. Konuyu, aksi bir itirazi olan yoksa, kapatiyorum. Bu tur konularin ortak calismalarinda bu tur catismalar sik oluyor, ekstra anlayis rica ediyorum. Saygiler, Citrat 22:43, 23 Ocak 2009 (UTC)

Kullanıcı:88.254.145.186[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

--http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Mersin_(il)&curid=4150&diff=4854223&oldid=4850974 Mersin(il) maddesinde nedensiz olarak bilgi siliyor.Takip ettiğim kadarıyla 3 kez aynı davranışı tekrarladı.

--Vikipedi'nin kurallarına göre uygun kaynak gösterilerek yazılan bir bilgiyi tahrip etmek vandalizmdir.

--Vasfi Çabuk 13:33, 20 Ocak 2009 (UTC)

 • Kullanıcı uyarıldı, tekrarı halinde gereği yapılacaktır. Levent ileti katkılar Lütfen eğer gerekmiyorsa bu iletiye yanıt yazmak yerine fazladan bir vandalla uğraşın ya da bir düzeltme yapın, teşekkürler. 15:02, 20 Ocak 2009 (UTC)


küfürlü değişiklik[kaynağı değiştir]

budur. teşekkürler. --193.255.13.29 12:29, 21 Ocak 2009 (UTC)


88.227.46.113[kaynağı değiştir]

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel:Katk%C4%B1lar/88.227.46.113

88.227.46.113 nolu ip maddeleri bozuyor --Bruno ileti 21:25, 23 Ocak 2009 (UTC)

Kullanıcı:Emrah gültekin[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Şurada görüleceği üzere madde içeriğini Güneş, Monalisa ve Balık resmi ile değiştirmek. Acaba uzun zamandır bu vandalizmi ısrarla yapan ve Vikipedi Most Wanted listesinde yer alan şahıs mı, yoksa kopya çeken adi bir suçlu mu emin değilim. Saygılar.--Abuk SABUK♫ ♫ 21:47, 24 Ocak 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • iyi niyet varsayıyoruz ve yapılan uyarıdan sonraki davranışlara göre yolumuzu çiziyoruz. teşekkürler ilgilendiğiniz için. --kibelemesaj 22:39, 24 Ocak 2009 (UTC)

Kullanıcı:Sht01[kaynağı değiştir]

Şikayet Sebebi[kaynağı değiştir]

Mersin(il) maddesinde nedensiz olarak bilgi siliyor.

--Vikipedi'nin kurallarına göre uygun kaynak gösterilerek yazılan bir bilgiyi tahrip etmek vandalizmdir.

--Vasfi Çabuk 23:41, 24 Ocak 2009 (UTC)

Şikayet : Fmmetin[kaynağı değiştir]

Şikayet sebebi[kaynağı değiştir]

Aylardan beri karapapaklar sayfasında yazdıklarımı sürekli geri almakta.Bu konuda şimdiye kadar kendi söyledikleri dışında bir kaynak da göstermiş değil.Sorun karapapakların konuştukları dil.İngilizce ve rusça vikipedilerde "azerbaycan dialekti" veya "azerbaycan türkçesinin bir ağzı" ifadesi kullanılıyor.İnternette aradığımızda karşımıza çıkan en kapsamlı karapapak siteleri de aynı şeyi söylüyor.Ama bu kullanıcı ısrarla sadece "türkçe" yazılmasında diretiyor.Aylardan beri de hergün eklediğim bu bilgiyi geri alıyor. 2.konu ise Krapapakların dini.Karapapakların çoğunluğu sünnidir.Bu da zaten sayfada mevcut.Ama bunun dışında görmezden gelinemeyecek kadar şii karapapak da var.bunu eklediğim zaman da siliyor.bir iki gün değil aylardan beri.

Kaynak göstermeden sürekli silmekte

Bu durumda hizmetlilere başvurdum.Arkadaş kendisinin de bu konuda yeterince bilgili olmadığı için konuyu fmmetin adlı kullanıcı ile konuşup çözmemi önderdi.Ben de aynısın yaptım ama uzlaşmak için yazdığım mesaja fmmetin adlı kullanıcı hakaret içeren bir cevap yazdı.Zaten dah sonra bu konuda uyarıldı.Neyse bu konuda gerekirse kanıt gösteririm. Hangi kuralın ihlaline gelince.Kişisel saldırıdan zaten uyarıldı bu konuda bir talebim yok.Ama bu tür geri alma durumlarında vikipedi karşındaki ile çözmeyi önermekte.Bu başarısız oldu.Ben başka bir çözüm bilmiyorum.Yalnız aylardan beri süren bu geri alma olayının bitmesi lazım.Ben sayfaya bilgilerimin kaynağını yerleştirdim.İngilizce ve rusça vikipedilerin kaynak olarak gösterilip gösterilemeyeceğini bilmiyorum.Ama onun dışında siteler de var.Siz bu konuda yeterli bilgiye sahip olama bilirsiniz ama kaynakları inceleyerek bir sonuca varmanız gerek.Eğer o daha sağlam bir kanıt gösteremiyorsa bu işi bir karara bağlamanız gerek.Saatbaşı bir sayfayı değiştirip durmakla bir yere varılamaz.En kısa sürede bir çözüm bulsanız herkes için daha iyi olur.Teşekkürler.----Qarapapaq 19:06, 28 Ocak 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karapapaklar maddesindeki mesele, Karapapakların Azerilerden olduğunu savunan Azerbaycan Cumhuriyeti'nin tezi ile Türk halklarından fakat Azerilerin kolu olmadığını savunan tez arasındaki çekişmedir. Şimdi şikayet eden Qarapapaq Azerbaycan Cumhuriyeti'nin tezinin savuncusudur. Fmmetin ise Azerilerden olmadığını savunanlardandır. Kaynak göstermeden siliyor diyor. Fakat, maalesef, gösterilen kaynaklar bilimsel kriteri sağlamayan sitelerden ibarettir. Tartışma:Karapapaklar'da verimli tartışma yapılmadığı anlaşılıyor. Bence şikayet etmek yerine tartışma sayfasında siyasi ve ideolojik olmayan bağımsız bilimsel kaynakları göstererek tartışırsanız ikiniz için faydalı olacaktır. Takabeg ileti 19:20, 28 Ocak 2009 (UTC)


konuşma denemesinde bile baştan başa hakaret içeren bir cevap yazmışken hangi uzlaşmadan bahsedilebilir?daha farklı kaynaklar varsa yazın biz de bilelim.Ben farklı tezi savunan ciddi bir kaynağa rastlamadım.Gösterdiğim sitelerin ise Azerbaycanla hiçbir ilgisi yok.Azerbaycan Cumhuriyetinin bu konuda resmi tezi falan da yoktur öyle resmi görüş damgası vurmaya gerek yok yani.

Eğer gerçekten benim haklı olmadığımı düşünüyorsanız bir karara bağlayın ben bir daha o sayfayla ilgilenmem sorun da bitmiş olur.Ama tartışma sayfası yada konuşma denemesi öyle üslupla imkansız. Bu şikayetin sonucunun hiçbir önemi yok.sadece bıktım kırıcı,yorucu tartışmadan.yada inatlaşmadan herneyse.iyi ya da kötü sadece bir karar verin yeter. --Qarapapaq 19:28, 28 Ocak 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Cristiano 16 ve Kullanıcı:Vücutçu[kaynağı değiştir]

Uyarılara rağmen, Vikipedi:Üç geri-dönüş kuralını ısrarla ihlal ediyorlar. — Pınar [m] 09:29, 1 Şubat 2009 (UTC)

 • ikisi de engellendi.. teşekkürler. --kibelemesaj 13:28, 1 Şubat 2009 (UTC)
Engellendi.Kolay gelsin.--Eldarion 08:55, 2 Şubat 2009 (UTC)

Uygun olmayan kullanıcı isimleri[kaynağı değiştir]

DiyarinsesiORG ve Lostpedia her ikisi de webs-ite isimleridir.--Hedda Gabler 10:12, 6 Şubat 2009 (UTC)

 • İkisi de engellendi, teşekkürler. --Yabancımsj 11:46, 6 Şubat 2009 (UTC)

85.105.111.167[kaynağı değiştir]

Yoğun geri dönüşPınar [m] 12:53, 6 Şubat 2009 (UTC)

 • Yoğun geri dönüş şartları oluşmadığından (24 saat içinde üçten fazla geri dönüş) vandalizm gerekçesiyle engellendi. Teşekkürler. --Yabancımsj 13:02, 6 Şubat 2009 (UTC)

85.100.42.44[kaynağı değiştir]

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti maddesinde ısrarca bilgileri kaldırmaktadır. İlginize. Takabeg ileti 08:46, 8 Şubat 2009 (UTC)

Uygunsuz KA[kaynağı değiştir]

88.234.252.2[kaynağı değiştir]

Bütün gazete ve televizyonların kuruluş tarihlerini değiştirmiş. Bütün tarihler yanlış olamaz herhalde. http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel:Katk%C4%B1lar/88.234.252.2

--Bruno ileti 18:44, 9 Şubat 2009 (UTC)

 • Yapılan değişikliklerin tümü Gökhan tarafından geri alınmış, uyarıldı. Ama muhtemelen uyarının yararı olmayacaktır, çünkü bu bilindik bir vandalizme benziyor. Yine de izlemede. Teşekkürler.  Levent İleti Katkılar   07:43, 10 Şubat 2009 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

 • Ben şikayetten çok kuşkudan dolayı buraya yazmaya karar verdim.Erarslan adlı kullanıcı Ergenekon davasına ait maddelere vandalizm yapıyor gibi geldi. Çünkü maddeye ait 3 resim var. 2 sine sorunlu adil kullanım etiketi koymuş. Eğer bu resimler silinirse koskoca maddede 1 tane resim kalacak. Ayrıca bazı değişikliklerinden dolayı engellenmiş. Bu konuda bir inceleme bekliyorum. Ve bu resimlerin (Resim:Alparslan Arslan Ulusal Kanal.jpg, Resim:Ergenekon bombaları.jpg) adil kullanıma uyup uymadığına bakılırsa sanırım art niyet var mı yok mu daha iyi anlaşılır. Teşekkürler --Reality006 20:33, 9 Şubat 2009 (UTC)

78.180.247.130[kaynağı değiştir]

Israrla sinsi vandalizm yapıyor. Uyarıları dinlemiyor. Engellemenizi rica ederim. --Guzelonlu 11:06, 11 Şubat 2009 (UTC)

film maddesinin vandalizme uğraması[kaynağı değiştir]

Kadri'nin Götürdüğü Yere Git (film, 2008) tebrik etmek lazım. ip no: 88.243.163.80

Şikayet[kaynağı değiştir]

Şu ip Arkadaş bütün futbolcu maddelerine kendi ismini yazmakta.Uyarmama rağmen.Bilginize--SelimMesaj Sayfam 13:09, 12 Şubat 2009 (UTC)

Engellendi, teşekkürler.--Machiavelli' msj 13:12, 12 Şubat 2009 (UTC)http://tr.wikipedia.org/skins-1.5/common/images/button_sig.png

Kullanıcı:88.241.42.136[kaynağı değiştir]

 • Haber verdiğiniz için teşekkürler, engellendi. Bu yüzden küfür içeren linki çıkarıyorum; iyi çalışmalar... --DsMuratileti 18:17, 15 Şubat 2009 (UTC)

Kullanıcı:78.185.132.222[kaynağı değiştir]

 • Sinsi vandal. Daha fazla zarar vermeden engelleyebilir misiniz? --Guzelonlu 11:10, 18 Şubat 2009 (UTC)
Engellendi, teşekkürler. --M. M. ileti 11:13, 18 Şubat 2009 (UTC)

Kullanıcı:78.184.9.241[kaynağı değiştir]

 • Sinsi vandal. Engelleyebilir misiniz? --Guzelonlu 07:54, 21 Şubat 2009 (UTC)

88.243.190.210[kaynağı değiştir]

Küfürlü vandalizm. http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Simetri&curid=568422&diff=5063463&oldid=5040483

Engellendi, teşekkürler. --M. M. ileti 12:05, 21 Şubat 2009 (UTC)

78.185.179.10[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. --Guzelonlu 11:22, 24 Şubat 2009 (UTC)

Engellendi, teşekkürler. --M. M. ileti 11:26, 24 Şubat 2009 (UTC)

Kullanıcı:78.184.168.202[kaynağı değiştir]

 • Sinsi vandal. --Guzelonlu 11:35, 25 Şubat 2009 (UTC)
engellendi teşekkür --Manco Capac 11:39, 25 Şubat 2009 (UTC)

78.171.3.181‎[kaynağı değiştir]

Maddelere ismini yazmakta ısrar eden bir kullanıcı daha. Uyarıları dikkate almıyor. --Guzelonlu 12:16, 26 Şubat 2009 (UTC)

Engellendi teşekkürler --Manco Capac 12:29, 26 Şubat 2009 (UTC)

Şikayet[kaynağı değiştir]

Uygunsuz KA Bilginize--SelimMesaj Sayfam 11:02, 27 Şubat 2009 (UTC)

78.185.179.81‎[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. --Guzelonlu 11:35, 27 Şubat 2009 (UTC)

 • engellemiştim. teşekkürler. --kibelemesaj 11:37, 27 Şubat 2009 (UTC)

85.99.241.186[kaynağı değiştir]

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel:Katk%C4%B1lar/85.99.241.186

Vandalizm... --Math34 ileti 13:20, 27 Şubat 2009 (UTC)


Anonim kullanici: 85.105.4.61[kaynağı değiştir]

Anonim vatandaş defalarca uyarıldı. Ancak her seferinde bir kaç sayfaya ansiklopedik olmayan aile isimlerini eklemekten bıkmadı. Uyarılara rağmen buna devam etmesi engellenmesi için yeterli sebep mi acaba?

Mızrakmsj 00:14, 28 Şubat 2009 (UTC)

78.184.10.44[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. --Guzelonlu 07:47, 1 Mart 2009 (UTC)

78.184.234.81[kaynağı değiştir]

Israrla reklam linki ekliyor. --Guzelonlu 11:22, 2 Mart 2009 (UTC)

Eklenen link bloke edildi, teşekkürler. --M. M. ileti 12:18, 2 Mart 2009 (UTC)

78.184.160.24[kaynağı değiştir]

Vandal. (sinsisinden) --Guzelonlu 11:55, 3 Mart 2009 (UTC)

 • Engellendi, teşekkürler. --Yabancımsj 11:59, 3 Mart 2009 (UTC)

Erarslan[kaynağı değiştir]

Vandalizm[kaynağı değiştir]

 • Yaptığım değişiklikleri nedensiz geri alıyor.
 • Kemal Kerinçsiz maddesinde Oktay Yıldırım'a verilen "ayrıca bakınız"ı nedensiz yere iki kez geri aldı. [4][5] Oktay Yıldırım, Kemal Kerinçsiz ile beraber bir çok eylem düzenlemiş bu madde içerisinde de yazıyor ve bu iç bağlantı vermek için fazlasıyla yeterli bir sebeptir.
 • Ekim 2008 Aktütün saldırısı maddesinde Taraf gazetesinin saldırıda Genelkurmay'ın ihmali olduğu yönündeki haberinin ardından Star ana haberin Taraf'ın haberinin tam tersini söyleyen bir haberinden söz ediliyordu. Ancak maddede Taraf'ın haberi iddia Star TV'ninki ise "Taraf'ın haberinin yalan olduğunu kanıtlayan bir haber" olarak nitelendiriliyordu. VP:TBA'ya aykırı bu durumu düzeltmek için ikisinin de iddia oluğunu belirten bir değişiklik yaptım. Kullanıcı, bu değişikliği de sebep belirtmeden geri alarak kişisel görüşlerini Vikipedi'ye yansıttı.[6]
 • Hurşit Tolon maddesinde Tolon'un delil yetersizliği nedeniyle tahliye edildiği yazıyordu. Ben haberlerde bu gerekçenin yaş ve sağlık sorunları olarak değiştiğini gördüğüm için bir değişiklik yaptım. Kullanıcı, bunu da yine gerekçesiz geri aldı.[7]
 • Aklıma ilk gelen nedenler bunlar. Bu saydıklarım belki tek başına küçük şeyler sayılabilir ancak söz konusu kullanıcı sanki benim değişikliklerimi denetlemek için Vikipedi'de bulunuyormuş hissine kapıldım. Bunu katkılarına bakarak da anlayabilirsiniz. Bu durum beni rahatsız ediyor ve kendisiyle artık değişiklik savaşı yaparak ya da tartışarak vakit kaybetmek istemiyorum.--Oğuzhan 18:50, 3 Mart 2009 (UTC)

Diğer kullanıcılarının yorumları[kaynağı değiştir]

Şurada üç değişiklik kuralını ihlal etmiştir. Tüm editlerini inceleyemedim ancak Vikipedi maddelerini ideolojik görüşleri çerçevesinde edit etme yolunda hummalı bir çalışma içerisinde.--Abuk SABUK♫ ♫ 20:50, 3 Mart 2009 (UTC)

Sonuç[kaynağı değiştir]

78.184.172.80[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. --Guzelonlu 14:26, 4 Mart 2009 (UTC)

Engellendi.Kolay gelsin.--Eldarion 14:39, 4 Mart 2009 (UTC)

Eldarion[kaynağı değiştir]

HAKSIZ SAYFA SILME / VANDALIZM, ALI NIHAT MINDIKOGLU SAYFASI[kaynağı değiştir]

--Eldarion isimli kullanici 'ansikopedik sahis' olmadigi gerekcesi ile 'Ali Nihat Mindikoglu' sayfasini silmistir. Bu sayfa Turk hekimler / Turk profesorler kategorilerine uygundur. Prof.Dr.Ali Nihat Mindikoglu Istanbul Universitesi'nden emekli bir ogretim uyesi ve Turk plastik cerrahi literaturune degerli katkilarda bulunmus bir Turk bilim adamidir.

--Kirpi74 , 4 Mart 2009

VP:KİŞİ sayfasından açıkça görebileceğiniz üzere kayda değerlik kriterleri bellidir.Madde de bahsi geçen biyografi hiçbir Güvenilir,tarafsız ve bağımsız bir kaynak tarafından konu edilmemiş veya ben bu kaynaklara ulaşamadım.Gerekli kaynakları eklerseniz madde Vikipedi'de elbette kalabilir ancak kayda değerliği ortaya koymadığınız sürece bu kişi kayda değer değildir.Kolay gelsin.--Eldarion 08:02, 5 Mart 2009 (UTC)
 • Merhaba,
  Zaman zaman yapılmış olan bir hatanın tekrarlandığı görülüyor. Şikâyet sayfası, bir kullanıcı ile ilk anlaşmazlığa düşüldüğü zaman, hemen kullanılacak bir yer değildir. Bunu yapmadan evvel şunları yapabilirdiniz:
 1. Silinmiş olan maddede bir tek kaynak bile yok. Kişinin kayda değer olduğunu güvenilir ve doğrulanabilir kaynaklar vererek gösterme yoluna gidebilirdiniz.
 2. Maddenin tartışma sayfasında, kişinin kayda değerliğini kaynaklarıyla birlikte belirtip, maddenin silinmemesi gerektiği yönündeki fikrinizi belirtebilirdiniz.
 3. Maddeyi silen kullanıcıya mesaj göndererek, bu konudaki kaynaklarınızı ve fikirlerinizi belirtebilirdiniz.

Söz konusu madde kayda değerdir ya da değildir. Buraya yazdıklarım, bu karardan bağımsızdır. Demek istedğim şu: Hiçbir yapıcı girişimde bulunmadan, ilgili kişilerle iletişime geçmeden, kişileri yekten vandal ilan etmek, en basitinden VP:İNOV'a aykırıdır ve pek hoş bir hareket değildir. İyivikiler... ho? ni! 08:40, 5 Mart 2009 (UTC)


--Merhaba, Yorumlar icin tesekkur ediyorum. Kriterlerimiz bellidir diyorsunuz, oysa hemen su orneklere bakalim: http://tr.wikipedia.org/wiki/Muzaffer_Aksoy http://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCsrev_Hatemi http://tr.wikipedia.org/wiki/Hikmet_Boran

Bunlar yuzlerce 'Turk hekimi' girisi arasinda 3 ornek...Bunlarin hic birinin biyografik bilgilerine kaynak gondermesi yok. Hatta yayinlari bile dogru durust sunulmumamis (kendiM de sosyal bilimlerde ogretim uyesiyim, kaynak gostermek nasil olur gayet iyi biliyorum). Ama bunlarin hepsi orada duruyor degil mi? VE KONUMUZ ACISINDAN EN ONEMLISI , bu doktorlarin biyografik bilgilerinde TEK BIR KAYNAK yok..Onunuze daha suruyle ornek getirebilirim. Yuzlerce. Oysa 'Ali Nihat Mindikoglu' girisine ben bu bilim adaminin Cerrahpasa Tip Fakultesi'nde kayitli olan tam olarak 129 ADET yayinini girdim. 'Kibris'lidir annesi babasi derken' nufuz cuzdanini mi cite edecegim? Dunya tip literaturune yerlestirdigi yeni sendrom da yayinlari arasinda ispatlannmistir, uluslararasi journal'larda yayinlanmistir ve bu journal'larin tamami bu 129 yayin arasindadir. Butun bunlar, bu doktoru Vikipedi girisine degerli kilar. VE BEN BU YAYINLARI TEKER TEKER LISTELEDIM. Diger biyografik bilgileri de ONURUNA DUZENLENEN 2. Cerrahpasa Plastik Cerrahi Gunleri (3-4 Haziran 2005) icin basilmis kitapciktan aldim. Tek hatam belki bu kitapcigi cite etmemek olmustur. Maddeyi silen arkadasimiz bana kendimi savunma suresi ve hakki verdi mi ki, ben ona mesaj yollayip kaynaklarimi gostereyim...Hersey bir gecede silindi. Daha fazla 'citation' gerektigi yonunde bir tag ilistirebilirdi sayfanin uzerine. Bu da olmadi. Vikipedi buyuk emekle hazirlanan sayfalari elinin tersiyle silmeden once hic olmazsa sayfa girisi yapan kullanicilara bir uyari mesaji ve 3-4 gun gibi bir sure verebilir. Ya da her zaman kullandiginiz 'bu sayfa'nin tarafsizligi kesin degildir' seklindeki uyarilardan ilistirebilir..boylece sayfayi hazirlayan gerekeni yapma firsati bulsun. 'Ali Nihat Mindikoglu' sayfasina, butun bu aciklamalarin isigi altinda, cifte standart uygulamistir Vikipedi. Bu benim tarafimdan asikardir. Saygilarimla, kirpi74

 • Hacettepe Sözlük maddesiyle ilgili olarak "Gerekip gerekmediğine karar verilip verilmeyeceğine karar verme yetkisini vikipedia'yı eş dostu toplayıp kahvehane ortamına çeviren kullanıcı mı belirleyecek" şeklinde bana gönderilen mesaj vikipedi hizmetlilerine bir saldırı olarak değerlendirilebilir mi? Aksi düşünülebilir mi?Saygılarımla...--Düşünenadam 21:43, 5 Mart 2009 (UTC)

78.184.167.33[kaynağı değiştir]

Vandal. --Guzelonlu 13:10, 6 Mart 2009 (UTC)

 • Engellendi. İyivikiler... ho? ni! 13:11, 6 Mart 2009 (UTC)

78.184.166.182[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. --Guzelonlu 17:24, 6 Mart 2009 (UTC)

78.185.130.66‎[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. Engelleyebilir misiniz? --Guzelonlu 07:29, 7 Mart 2009 (UTC)

Maalesef hala devam ediyor. --Guzelonlu 16:34, 7 Mart 2009 (UTC)
Engellendi, teşekkürler. --Yabancımsj 16:55, 7 Mart 2009 (UTC)

Kullanıcı:Lion42[kaynağı değiştir]

VandalizmPınar [m] 03:59, 8 Mart 2009 (UTC)

 • İlk engeli verildi. Teşekkürler. İyivikiler... ho? ni! 12:39, 8 Mart 2009 (UTC)

85.110.155.121[kaynağı değiştir]

doğrulanabilir olmayan ve yanlışlanabilen veri içeriyor [8] -- HIV pozitif.
-- VP:D ve VP:TBA kurallarının ihlali.
-- vikineki, 00:35, 9 Mart 2009 (UTC)

78.184.163.249[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. Engelleyebilir misiniz? --Guzelonlu 13:14, 9 Mart 2009 (UTC)

Haksız Sayfa silme[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Eldarion[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Levent[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Tinyportal maddesinin haksız yere silindigini ve birdaha eklenmesine imkan tanınmadıgını bildirmek istiyorum.

--Yücel TÜRK 18:11, 10 Mart 2009 (UTC)

Açıklama[kaynağı değiştir]

 • Kullanıcı:Turkyucel'in eklediği maddenin ansiklopedik olduğunu düşünmediğim için silmiştim (ki Eldarion'un da aynı gerekçeyle silmesi haklı olduğumu gösteriyor). Vikiçizer'e yazarak yardım istemiş, ve onun ricasıyla (hata yaptığımı anladığım için değil), Vikiçizer'e güvendiğimi belirterek geri getirmiştim. Turkyucel'in iddia ettiği gibi hatamı görerek geri dönmem diye bir durum sözkonusu değil. Orada belirtilen: Şikayet etmişsiniz dedikten sonra bunu elbette yapabileceğini ekleme düzeltmesidir.. İsteyen yazışmaları izleyerek durumu görebilir.  Levent İleti Katkılar   18:50, 10 Mart 2009 (UTC)

Siz beni şikayet ettiniz ama bir şey demedim. gibi bir anlam içeren ibare kullanılmış ve bu ibare tamamen elindeki yetkileri kötüye kullanmaktır.İsteyen yazışmaları takip ederek sözdeki duyguyu gayet net anlayabilir.--Yücel TÜRK 13:44, 18 Mart 2009 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Maddeyi Levent'in geri getirmesi hata ile değil, aramızdaki yazışmanın sonucudur. Kullanıcı:Turkyucel'in vikipediyi (kayda değerlik kurallarını) yeterince tanıyamadan madde eklemesi, eklediği maddenin de "hızlı silme" sonucu silinmesi, bunun sonucunda kullanıcının kayda değerliği ispatlayabilmesine zaman tanınması gerektiğini düşündüğümden Levent'ten rica etmiştim. Maalesef kayda değer olduğunu düşünmeme rağmen maddenin kayda değerliği ortaya tam anlamıyla konulamadı, bu durumda her iki hizmetlinin de iyi niyetini yanlış anlamamak gerek...Silinmesi gerekiyordu, silindi. Kullanıcı:Turkyucel'e daha önce de yazdığım gibi vikipedi kurallarını incelemesini tavsiye ediyorum. Bir taraftan da vikipediden soğumamasını, çünkü sadece kurallar uygulanıyor, üstelik güven ve iyi niyet gözetilerek..Bu şikayet hoş olmamış...Kullanıcı:Turkyucel'in durumu anlayacağını ve iyi bir vikipedist olacağını ümit ediyorum...Hoşcakalın...Vikipedist 13:41, 11 Mart 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Öncelikle bu şikâyetin yeri burası değil. Hizmetli fonksiyonlarının kullanımına ilişkin şikâyetler Vikipedi:Şikâyet/Hizmetli sayfasında yapılmalıdır. İçeriğe gelecek olursak, söz konusu işlem hata sonucu yapılmış bile değil. Silinen, kayda değerliği gerekli nitelikte kaynaklarla ortaya konulmamış bir madde. VP:HS m6 gereği silinmiş. Olayda bir politika ihlali yoktur, ilgili hizmetliler kuralları uygulamıştır. Şikâyet haklı bir gerekçeye dayanmamaktadır. --Yabancımsj 20:26, 19 Mart 2009 (UTC)

78.180.249.243[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. Engelleyebilir misiniz? --Guzelonlu 11:39, 13 Mart 2009 (UTC)

Engellendi. Teşekkürler. İyivikiler... ho? ni! 12:22, 13 Mart 2009 (UTC)

civa elementinin türkçe açıklamasında sağ tarafta özellikler yok, ingilizce kısımda var. türkçe kısımda da olmasını rica ediyorum. teşekkürler...

78.166.86.231[kaynağı değiştir]

Vandalizm yapıyor--UmutA. 18:44, 16 Mart 2009 (UTC)

 • Bildirdiğiniz için teşekkürler, Levent arkadaşımız ilgilenmiş. Kolaylıklar... --DsMuratileti 22:12, 16 Mart 2009 (UTC)

212.175.115.213[kaynağı değiştir]

Çeşitli vandalizmlerde bulunduğu katkılarından görülüyor.biri bu örneğin, bir diğeri de şu --Düşünenadam 22:50, 16 Mart 2009 (UTC)

 • İlgilenildi, teşekkürler... e.c. 23:22, 16 Mart 2009 (UTC)

Kullanıcı:noumenon[kaynağı değiştir]

 • Tinyportal Maddesine Yöneticiler Tarafından Vandalizm

Açıklama[kaynağı değiştir]

Tartışma:Tinyportalve Kullanıcı:turkyucel mesaj sayfasını inceleyiniz. sayfanın kaynakları 3 cü sınıf kaynaklarca gösterildigi halde yeterli bulunmamıs ve noumenon tarafından wikipedia kurallarıyla bağdaşmayan açıklamalar yapılmıştır. Diğer maddelerin kaynak istersek gösteririz şeklinde de bir açıklama yapılmıştır. Buyrun kaynak göstersin. Ben tinyportal maddesini çogu yöneticiye göre kayda deger madde olarak yayınlasamda. kullanıcı: noumenon tüm kullanıcılar kayda deger bulsada ben kayda deger görmuyorsam kayda deger degildir anlamını taşıyan aşagıdaki mesajı yazmıstır.

Kullanıcı:noumenon :Tinyportal maddesi tüm kullanıcılar tarafından kayda deger bulunmuşsada eğer wikipedia kurallarına uymuyorsa silinir. bu mesajında wikipedia kurallarını kendisi belirliyormuş gibi bir anlam var. Zatem tüm wikipedia hizmetlileri maddeyi kayda deger buluyorsa o madde zaten kayda degerdir. yanlız bir yönetici veya iki hatta 3 himetli bu madde kayda deger degil siliyorum. diyorsa açıklamasıda olacak. diyemezki bahse konu diğer maddeler bence kayda degerdir. bu durum wikipedia ile bagdasan bir durum degildir.

Sayın hizmetliler ben örnek olarak gösterdigim sayfaları tinyportal tartışma sayfasında bulabilirsiniz.

bu maddeler ekli diye tinyportal maddeside eklenmeli diye bir ibareyi hic kullanmadım ancak noumenon sanki kullanmışım gibi hep aynı şeyi tekrar etti.

Vandalizm ile suclamak agır bir suctur. ve aslı olması gerekmektedir. kullanıcı noumenon mesajlarını takip ederek konuya yetersiz bilgi ve tecrubeye sahip olması ve maddenin silinmesinde diretmesinden vandalizmin ne kadar acık uygulandıgını anlayabilirsiniz.

Diğer hizmetlilerin sadece normal bir kullanıcı vandalizm yaptıgında degil bir baska yönetici de vandalizm yaptıgında evet vandalizm yapılmıştır cümlesini kullanabilecek ve gereginin uygulanması icin calısma başlatabilecek yaptırım içinde bulunmasını bekliyorum. Bu şikayetimi bile iyiniyetimden bir şey kaybetmemeye dikkat ederek hazırlıyorum. Defalarca kendisiyle diyaloga girilmiş ve hicbir sonuc alınamamıştır.--Yücel TÜRK 16:19, 18 Mart 2009 (UTC)

 • İlavenot:yuklarıdaki Şikayet makalesinden bahse konu şahıs için iyiniyetsiz denmemiştir. ancak iyiniyeti yanlış yorumlamış, yanlış kullanmış, yanlış yapılandırmış olabilir ve düzeltilmesi gereklidir ibaresi anlatılmaya calısılmıştır. Vadalizm bilerek ve isteyerek yapılmıştır denmemiştir. yaptıgı uygulamanın vandalizm oldugunu bilmemektedir denmiştir. birisinin bahse konu kullanıcıya farkında olmadan vandalizm yaptıgını söylemesi ve kendisininde gayet iyi niyetli oldugunu icin gidişatını değiştirmesi söyylenmelidir. şeklinde bir anlatım yapılmıştır.--Yücel TÜRK 17:28, 18 Mart 2009 (UTC)
 • Bahse konu kullanıcı mesaj:turkyucel sayfasındaki aşagıdaki açıklama; Tamamen iyiniyetsizdir. Ve iyiniyetsiz dememi bana ters saldırı olarak kullanarak kuralları ihlal ediyorsunuz demektedir. Neden iyiniyetsiz açıklamaya iyiniyetsiz demek suç ibvare etsin. ben bahse konu şahıs kullanıcı ile bir çok iyi niyetli yazışma yapmama ragmen ve Wikipedia platformuna ansiklopedik icerik kazandırmaya calışmama ragmen kendisi sadece şahsi fikirlerini gözeterek kararlar almaktadır. Sonrada kuralları tersten uygulayarak benim kurar ihlali yaptıgımı daha sonrada buna RAĞMEN yasaklanmadıgımı belirterek kendisine yetki kullanımı aracılıgıyla üstünlük saglamaya calıstıgını belirtmek istiyorum. Bana kuralları türkçeye ben cevirdim diyor. daha sonrada ingilizce wikipedia sitesindeki kurallar gevsektir diyor. belkide kendisi kuralları yanlış uyguluyordur. kendi fikirlerini rahatca aktarıyor. kurallar baglı hareket etmiyor ama her sözünde bir kural eklemekten vazgecmiyor. ekledigi kurallarya yazdıgı mesajlar bagdasmıyor. Sırf kendisi yönetici diye benimde baska yöneticilerle daha önceden yanlıs diyaloklarım olmuş diye bunu kendisini hakllı cıkarmak icin kullanıyor.
 • kullanıcı eldarion ve levent haklı olmasada haklı kabul edilebilir. kurallar ihlal edilmiş olabilir. uyarı almışta olabilirim. simdi kendisinin bir sorun yasamasıyla bunların gündeme gelmesi durumu özetleyen ortada bir durumdur. Çevirilerini bile başka sitelerden yaptıgınız bir oluşumu. başka siteleri üst düzeye çıkararaktam en.wikipedia.org da kisisel saldırıda bulunmaktadır. kendisine sorun tinyportal nedir? bilmiyor. gösterilen kaynaklarla sayfalarca acıklama yaptıgım halde hala aynı seyleri söylüyor. kendi sitesinden yada script siteleri icin kaynak kabul edilmez diyor. tabiki sahsi fikriyle hareket ediyor. kendisine onun üzerinden kaynak sundum. hala aynı uyarıları yapıyor. peki ya digerleri. birinci derecen kaynak diyor.Bunların hepsinin acıklaması sayfalarca yapılmıştır. tinyportal maddesini örnek bahsi gecen maddelerle karşılaştırma yaparak bu maddenin ansiklopedik bilgiyle uzaktan yakından alakası yotur gibi terimler kullanması maddeye saldırıdır. Lütfen kullanıcının Vikipedi iyiniyet sınırları dışına çıkmaması. tinyportal maddesine kişisel saldırıda bulunmayı bırakması uyarısının yapılmasını talep ediyorum. Birde mesajlarda cevirilerine kadar hizmet verdigini belirterek platformun idare gücü olarak düşünce bastırı ortamı yaratması baskıcılıktan başka bir şey değildir. Bu açıklamalar sırf bahse konu kullanıcı icin yapılmış diye yasaklanabilirim. sırf bahse konu kullanıcı8 icin yapıldıgından hic bir yaptırım uygulanmayabilir. sırf bahse konu kullanıcı icin yapılması. bu mesajda bile kisisel saldırılar vardır diye bana mesaj olarak geri dönülebilir. haklısınızdır. bu devirde kim çuvaldızı kendisine batırma geregi duymaktadırki. yanlıs anlamayla ilgili aldıgım mesajlar dikkate alınamaz. geregi kadar bastırma, sindirme politikası izlenmiş ve gerekli değerler kaybedilmiştir. wikipedia oluşunun bu gibi tutumlarla evrensel degerini kaybedecegini düşünüyorum ve kim olursa olsun bu tutumlardan uzak durması inat. durumuna gelecek kadar baskıcı olmaması dilegiyle. calısmalarınızda basarılar dilerim. yazım hataları icin kusura bakmayınız. kolay gelsin.--Yücel TÜRK 16:58, 18 Mart 2009 (UTC)

Zira yaptığı VP:V bazında vandalizm olarak ele alınabilir ve vandalizm yasaktır. Birisine hakaret ettiğinizde uyarılırsınız, sonrasında tekrarladığınızda engellenebilirsiniz. Telif hakkı saklı içerik girdiğinizde uyarılırsınız, tekrarında engellenebilirsiniz. Siz bu bahsettiğim üç kuralı da çiğnemişsiniz; üstelik defalarca ve size tekrar tekrar iyi niyet olduğu varsayılarak farklı farklı Vikipedistler uyarı atmışlar, ne engelleme almışsınız ne başka bir şey. Durum böyleyken yani onca kural ihlâline rağmen size herkes iyi niyet gösterirken, ve ben hiçbir zorunluluğum olmaksızın sırf konuyu daha iyi anlatabilmek için sırf iyi niyetten, size sayfalarca yazı yazarak, madde açmadan önce okumuş ve uyguluyor olmanız gereken VP:KD yönergesini açıklamaya çalışıyorsam, beni veya başkasını kötü niyetle suçlamanızın kendisi bir iyi niyetsizlik ihlâlidir.

 • İlave not:yuklarıdaki Şikayet makalesinden bahse konu şahıs için iyiniyetsiz denmemiştir. ancak iyiniyeti yanlış yorumlamış, yanlış kullanmış, yanlış yapılandırmış olabilir ve düzeltilmesi gereklidir ibaresi anlatılmaya calısılmıştır.--Yücel TÜRK 17:25, 18 Mart 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Şikâyet edilen kişi hakkını bu kısımda savunabilir.

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Sikâyet eden ve edilen haricinde kalan Vikipedistler görüş bu başlık altında görüş belirtebilir.

Karar[kaynağı değiştir]

 • kullanıcı, mesaj sayfasından ve Tartışma:Tinyportal'dan da izlenebileceği gibi gerek vikipedi ilkeleri, gerekse bu maddenin kayda değerliğine ilişkin günlerdir çeşitli kişilerce bilgilendirilmekte, yönlendirilmekte. gösterilen iyi niyet ve çabaya rağmen, meselenin özünü anlamaya değil, sadece bu maddenin eklenmesine ilişkin ısrarı vikipedinin politikalarıyla ve ortak çalışma anlayışıyla son derece uyumsuz. mesajlarındaki kişisel yorumları sıralamak ise zaman alır. bu yüzden 24 saatliğine engellendi. bu sürenin küçük bir kısmını, politikaları kendine ve maddesine yontmadan okuyarak geçirebilir diye umuyorum. --ki bl 17:44, 18 Mart 2009 (UTC)

78.185.128.86[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. Engelleyebilir misiniz? --Guzelonlu 12:16, 20 Mart 2009 (UTC)

Engellendi, teşekkürler. --Yabancımsj 12:20, 20 Mart 2009 (UTC)

Kullanıcı:144.122.250.140[kaynağı değiştir]

Malum resmi maddeye ekledi--78.188.4.146 15:24, 24 Mart 2009 (UTC)

Engellendi, teşekkürler. --M. M. ileti 15:27, 24 Mart 2009 (UTC)


Kullanıcı:Eunkyung[kaynağı değiştir]

Kore maddesinde yanlış olmayan bilgileri ısrarla kaldırmaktadır. Şüphelediği cümlelere {{fact}} etiketi eklemesini tavsiye ettiysem de yanıt bile vermeden kaldırmaya devam etmektedir. Kullanıcı yeni üyesi (tahminen) olduğu için uyarlanması yeterlidir. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 12:28, 25 Mart 2009 (UTC)

Diğer kullancı yorumları[kaynağı değiştir]

 • Bende bu kullanıcının bu gibi değişikliklerini fark ettim--78.188.4.146 06:26, 1 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı:88.245.83.233[kaynağı değiştir]

Aynı kişidir. Yine ısrarla Kore maddesinde yanlış olmayan bilgileri kaldırmaya devam ediyor. Bugün farkettim (emin değilim ama). Güney Kore'nin (yani Kuzey Kore'nin değil) milliyetçilerin benimsedikleri tarih anlayışına inanıyordur. Takabeg ileti 15:48, 30 Mart 2009 (UTC)

Kullanıcı:Apolas[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Daha önceden aramızdaki gerginlikleri ilk olarak içimizde çözeceğimize inansamda kendisi maddelere yönelmektense katkıda bulunan kişinin hakkına yönelik yorumlar yazmaya devam etti. Daha önceden bu sayfada benim şahsım hakkında yazdıklarından dolayı burada da görüldüğü gibi uyarı almıştı.

25 Mart'ta ise burada "Kafana göre bir şeyler ekleme...Bilmediğin konularda bir şeyler yazma istersen. Ya da herleyin en iyisini bildiğini sanma." gibi sözleri şahsıma söylemeye devam etmiştir. İlginize.. Kolay gelsin..--Muratsahinmesaj 11:41, 26 Mart 2009 (UTC)

Ekleme: Ayrıca 26 Mart tarihinde benim mesaj sayfam yazdıklarından bazı alıntılar şu şekilde; "Bilgiyi kendi tekelinde mi sanıyorsun? Vikipediyi sen mi kurdun? BAşkalarının düzeltilerine tahammüün mü yok?...Sen bilginin sağdan soldan toplama bilgilerle oluştuğunu mu düşünüyorsun? ...Kıbrıslı ilgili sürekli bir şeyler karalamak zorunda olmadığının farkında mısın?? Bence bu akıl almaz hırsından vazgeç...Bilmiyorsan karışma, düzeltilen hatalarını da tekrar etme. Bence bir an önce toparlan. Vazgeç bu hırsından. etmeyiniz ayrıca Kıbrıs'a da ayıp etmekten vazgeçin." Kendisi ile ilgili herhangi bir kötü bir yorumda bulunmadığıma rağmen, uyarılarıma ve bu şekilde yaklaşmamasını söylememe rağmen ısrarla emir verici bir şekilde, şahsıma yönelik hakarete varacak yorumlarda ısrar ediyor.--Muratsahinmesaj 14:47, 27 Mart 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Bence de haklısınız. Yabancı adlı kullanıcı: "Senden ciddi ciddi şüphelenmeye başladım artık.", "İletişim problemin var." "Bir şeyler daha derdim ama patron beni siteden atar, ya da ceza verir bana." "E ne de olsa burası kimsenin tekelinde değil." sözleri VP:N, VP:İNOV, VP:KSY kurallarını ihlal etmektedir." demiş. Bence Yabancı adlı kullanıcı ve siz bu konuda haklısınız. Şikâyet konusunda da. Ravages74264|ileti619 26 Mart 2009 17.05 (UTC+2)

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı daha önceden de aynı sebeple bir kaç kez uyarılmıştı. VP:KSY, VP:N ve VP:İNOV politikalarını ihlal etmesi nedeniyle 24 saatliğine engellendi. --Yabancımsj 19:45, 30 Mart 2009 (UTC)

Kullanıcı:Tema[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Erol Büyükburç isimli şahsın tartışma sayfasına şahsın (kendisinin büyük bir sanatçı olduğunu kabullenmeme rağmen yaptığı hareketleri gördükten sonra) (ki bu tartışma sayfası için çok büyük bir sorun oluşturmuyor) makale amaçlı pek çok katılımcının bilgilendirmelerine katkısı olacağını değerlendirdiğim linkleri yayınladım.

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Tart%C4%B1%C5%9Fma:Erol_B%C3%BCy%C3%BCkbur%C3%A7&action=history

Ancak sevgili Kullanıcı:Tema isimli yönetici şahsiyet iki defa bu girişimimi engelledi ve hatta bir defasında yazdıklarımı geçmişi görünmeyecek hir hızda sildi. Bu şahsın yönetici olduğunu ben bundan sonra anladım. Kendi kişisel sayfasının mesaj bölümüne iki defa yaptığının yanlış olduğunu anlatmama rağmen (...) kendi yöneticilik sayfasında olumsuz bir durum oluşturduğu düşüncesi ile iki defa silmiştir.

Kullanıcı:Tema nickini kullanan şahsiyet beni üç defa geri getirme kuralını ihlal etmem için adeta rencide etmiştir. Şahıs vikipedi'nin pek çok ilkesini bildiğim ve kendisine dahi herhangi bir halel getirmeyecek tarzda bilgilendirme yaptığım halde, sadece bu güne kadar (kendisinin olmadğı halde) vikipedinin normal kullanılan yasaklarını kullanarak beni anormal bir şekilde yasaklamıştır. Ayrıca bu üç geri getirme kuralının sakinleşme amacı ile kullanılma hususuna da aykrılık getirecek şekildedir. Saatleri iyi incelemenizi öneriyorum. Bırakın bu şahıs bana sinirlenme ve bu sinirimi geri getirme süresini bile çok görmüştür.

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj:Tema&action=history

Ben bu yazımın da [Kullanıcı:Tema] isimli yönetici tarafından silineceğini sırf bu silme yazım yüzünden iki defa düşüneceğine kabil olduğumdan ve hukukçu olarak internet ortamında olsam dahi yazımı sileceği kaygısıyla zorla yazdığımı kabul etmeniz, kendisini derhal yöneticilik kategorisinden almanız, siz çok değerli vikipedi yazarlarından birisinin bu şahsa dur demeniz ve haklılığımı haksız olsam dahi şahıs beni zorla illegal yollara itmiştir) ingilizce olarak ortaya koyup, kendisinin yöneticiliğine son vermenizi rica ediyorum. (Bu nedenle yazımın bir kopyalarını bilgisayarıma kaydediyorum) Bu imzasız yazı 78.162.74.248 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Şahıs o kadar serinkanlı (...) hemen kullanıcı sayfasının mesaj bölümüne İP lere kapalı hale getirmiştir. Soruyorum siz değerli vikipedi yazarlarına artık böyle mi oldunuz?

(...) Korkuyorum artık sizlerden, en kısa sürede türke vikipedi hakkındaki kuşkularımı değerli vikipedia kuruluşuna bildreceğim. Bi yönetici kendi sayfasının mesaj bölümünü nasıl olur da İP ile girenlere kısıtlar?

Ya bu Tema isimli yöneticiyi arınızdan çıkartın..! ya da biz gereğini görelim. Ah dbl ah nerdesin? (...)Bu imzasız yazı 78.162.74.248 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Değişiklikleriniz yararsız ve vandalizm kapsamında değişliklerdir ve Tema'nın geri alması tamamen kurallara uygundur. (Ayrıca, yanlış biliyorsunuz; Tema hizmetli değildir.) Öte yandan sizin vandalizmi, vandalizm ve kişisel saldırı nedeniyle defalarca engellenmeniz üzerine IP değiştirerek sürdürmeniz kural ihlalidir. Bunun yanı sıra yazdıklarınızın içeriği de VP:KSY, VP:N ve VP:İNOV'un açıkça ihlali niteliğindedir. Tema'ya yöneltilmiş şikayet yerinde değildir. --Yabancımsj 19:45, 30 Mart 2009 (UTC)
 • Yukarıdaki kararı verirken beni de bir anlamda şikayet ettiğinizi görmemiştim. Sanıyorum konuyla bir başka hizmetlinin ilgilenmesi daha doğru olacak. --Yabancımsj 19:48, 30 Mart 2009 (UTC)
 • yabancı'nın verdiği karar ayrıntısı ile son derece yerinde. vandalizm nedeniyle geçici olarak mesaj sayfasının kilitlenmesinin şikayete konu olmayacağı da ayrıca açık olduğu için mesele kapanmıştır. ayrıca şikayetteki saldırı içeren kısımları kaldırıyorum. --ki bl 20:46, 30 Mart 2009 (UTC)

Vandalizm[kaynağı değiştir]

Kullanıcı 88.249.23.249 birçok ikaz almış olmasına rağmen Dikmen, Beypazarı sayfasında küfürlü değişikliklere devam etmektedir. Bir yetkilinin ilgisi rica olunur. --M. Yalçın Yalhı ileti 22:59, 30 Mart 2009 (UTC)

212.175.[kaynağı değiştir]

 • Merahaba, bugün 212.175 ile başlayan İP ler çok vandalizm yapıyor. Bazılarının ilk 9 hanesi aynı (212.175.112. ...). Bilginize--78.188.4.146 08:33, 1 Nisan 2009 (UTC)
Devam ediyorlar.. İşte bazıları Kullanıcı mesaj:212.175.115.90, Kullanıcı mesaj:212.175.115.97.. Özellikle 90 ile biten bir vandallık daha yaparsa ben de ona eşlik edeceğim Face-smile.svg--78.188.4.146 11:48, 1 Nisan 2009 (UTC)
Bu arada fark ettim ki 212.175 iie başlayan bir çok IP mesela bunun gibi geçmişte de çok sayıda değişiklik yapmışlar. Keza yukarıdakilerin de geçmiş katkıları çok sayıda. Bu katkuların bir çoğunu inceleme fırsatım oldu ve hiç biri ipe sapa gelen katkılar değil. 212.175 ile yapılan değişiklikleri Vikipedistler bundan böyle inceleyebilirler ise iyi olur.--78.188.4.146 12:36, 1 Nisan 2009 (UTC)
Vandalizm yapan ip adresleri engellendi.Teşekkürler.--Eldarion 12:56, 1 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı:78.181.111.21[kaynağı değiştir]

Şikayet sebebi[kaynağı değiştir]

Vandalizm. Bu kisi Örnekleme maddesini 19 Mart 2009da tumuyle degistirmis ve yerine tek bir cumle koymus. Yabancı adli kullanici bu vandalizmi gorup tekrar degistirip eski surumu getirmis. Sikayet sayfasina birsey yazmamis. Ben epeydir bu maddeye bakmadim; ama bugun bakinca gordum. Bu vandalizmi yapan kisi devamli katkida bulunmak icin kayitli olmamakla beraber ip adresinin engelmesini oneriyorum.noyder 17:51, 4 Nisan 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Şuradan da görülebileceği gibi, şikayet ettiğiniz anonim kullanıcı maddede 19 Mart 2009'da vandalizm niteliğinde bir değişiklik yapmış, bir daha da uğramamış. Şu anda engellenmesi doğru olmaz. Zira ne bu IP'nin sabit IP olduğundan emin olabiliriz, ne yaptığı tek değişiklik engel sebebi oluşturur. Kaldı ki, üzerinden iki haftadan fazla süre geçmiş. Sizin geri aldığınız değişiklikse bir kayıtlı kullanıcı tarafından yapılmış, siz de bir mesajla kendisini uyarmışsınız. Olayda engeli gerektirecek bir durum mevcut değil. --Yabancımsj 20:17, 4 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı:ByZaGa[kaynağı değiştir]

Sikayet sebebi[kaynağı değiştir]

Vandalizm. Bu bir onceki sikayetime benzer. Örnekleme maddesini geri getirilen seklini 25 Mart 2009da tumuyle ByZaGa degistirmis. Bu degistirmeye katki demeye dilim varmiyor. Anadolu Universitesi Acik Ogretim icin hazirlanmis bir kitabin aynen kopyasini (mekanik scan ederek) hicbir sekilde elden gecirmeden koymus. Bunun seklen ve icerik olarak kritigini bir tarafa birakalim. Telif haklari ile hic ilgilenmemesi dolayisi ile, bu yaptigi telif hakki kanunlarina aykiridir!! Ben eski surumu geri getirdim. Bu kisinin tekrar boyle kanunsuz izansiz isler yapmamasi icin engelenmesini oneriyorum. Ek not: Bu madde Mart ayinda ikinci defa tumuyle vandalizme ugramis ve ben bakmadigim icin ancak simdi haberdar oldum. Acaba bu maddeyi vandallardan daha baska turlu koruma usullerini kullanma imkani var mi?noyder 17:51, 4 Nisan 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

 • Maddelerin korunması için en etkili yöntem en az birkaç kişinin ilgili maddeyi izleme listesine alması. Örnekleme maddesini izleme listeme aldım. Bunun haricinde vandalizm paternlerini tanıyan BOTlar kullanılabilir. İngilizce vikipedide mevcut ama bizde henüz yok sanırım. İyi çalışmalar.--Abuk SABUK♫ ♫ 20:34, 5 Nisan 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Şurada da belirttiğim gibi, tek bir değişiklik, vandalizm ya da telif hakkı ihlali de olsa engel nedeni olamaz. Kullanıcıları uyarmak mümkünse, durmaksızın yapılan bir vandalizm söz konusu değilse, engelleme yanlış olur. Siz gereken uyarıyı yapmışsınız. Bunun dışında birden fazla kullanıcının yoğun vandalizmi nedeniyle maddelerin koruma altına alınması da mümkündür. Ancak burada böyle bir durum da söz konusu değil. Engel gerektiren bir durum bulunmamakta. --Yabancımsj 20:21, 4 Nisan 2009 (UTC)

Dariusz Zawislak maddesi[kaynağı değiştir]

Brad Pitt maddesi[kaynağı değiştir]

Şikâyet: Joupic 54[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Joupic 54 (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

Brad Pitt maddesini hazırlıyorum fakat nedenini bilmediğin bir sebepten maddem hep Yabancı tarafından geri alınıyor. Buna bir açıklama getirir misiniz sayın Yabancı Bu yüzden Vikipedi'den engellendim. --85.110.64.37 17:59, 8 Nisan 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Kendinizi mi şikayet ediyorsunuz yoksa beni mi anlayamadım. Soru soracaksanız mesaj sayfamı kullanabilirdiniz. "bilmediğim bir sebepten" demenize bir anlam veremiyorum. Zira iki engellemenizde de mesaj sayfanıza açıklama yazdım. İkinci engelinizden önce maddeyi korumaya alırken yazdığım notta da meselenin ne olduğunu belirtmiştim. Siz o zaman değişliklerinizin neden geri alındığını sormak yerine kullanıcı adınız engellenmesin diye IP'den aynı telifli içeriği eklemeye devam ettiniz. Bu da engel delme amaçlı olmasa da kuklacılığa girer ve engel sürenizin artması gerekir. Ancak şu anda durumu belirsiz bir şikayet olduğundan beklemeyi tercih ediyorum. --Yabancımsj 17:39, 9 Nisan 2009 (UTC)

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Mesaj sayfanızda konu ile ilgili gereğinden fazla bilgilendirme mesajı almışsınız.Vikipedi'de telif hakkı ihlali yasaktır ve ısrarla tekrarlanması durumunda engel gerektirir.Şikayet sayfasını kullanmadan önce verilen bağlantıları okumuş olsaydınız bunları öğrenebilirdiniz.Haksız yere şikayette bulunduğunuz hizmetli, kuralları uygulamış ve gerekeni yapmıştır.İyi çalışmalar.--Eldarion 20:07, 9 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı:92.45.228.96[kaynağı değiştir]

Yazdığım ıplı kullanıcı 4-5 maddeyi onu uyarmama ramen hep boşalttı. Engellenmeli.--Umutİleti,MesajKatkılarım 05:56, 9 Nisan 2009 (UTC)

Son uyarı mesajınızdan sonra uzaklaşmış görünüyor. Geri dönüp vandallığa devam ederse engellenecektir. İyivikiler... ho? ni! 06:33, 9 Nisan 2009 (UTC)

78.184.167.25[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. Engelleyebilir misiniz?--Guzelonlu 11:03, 9 Nisan 2009 (UTC)

Engellendi, teşekkürler. --M. M. ileti 11:12, 9 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı:Eren.yasar[kaynağı değiştir]

Çok yönlü bir kullanıcı (mesaj çıkarma, bilgi değiştirme, sayfa boşaltma, şablonları çıkarma vs.) olan Kullanıcı:Eren.yasar sizlere emanet.--Hedda Gabler 12:10, 9 Nisan 2009 (UTC)

Kendisini uyardım, takip ediyorum. Teşekkürler. -Tembelejderha 22:00, 10 Nisan 2009 (UTC)

78.184.172.202[kaynağı değiştir]

78.184.172.202. Sinsi vandal. İyi günler. --Guzelonlu 07:54, 11 Nisan 2009 (UTC)

Engellendi, teşekkürler. --Yabancımsj 07:59, 11 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı:78.190.9.178 ve Kullanıcı:Tuncayko[kaynağı değiştir]

Israrca reklam linkleri eklemeye çalışmakta. Takabeg ileti 13:04, 11 Nisan 2009 (UTC)

Şimdilik gitmiş görünüyor, geç kalmışız. Uyarı mesajı atmışsınız, teşekkürler. Devam ederse engellenecektir. -Tembelejderha 15:03, 13 Nisan 2009 (UTC)

İlgi rica olunur.[kaynağı değiştir]

Mehmet Âkif Ersoy maddesi çok müdahale görmüş durumda. Konu hakkında bilgili arkadaşların ilgisi rica olunur. --M. Yalçın Yalhı ileti 08:06, 10 Nisan 2009 (UTC)

Geri aldım. -Tembelejderha 15:04, 13 Nisan 2009 (UTC)

Vandalizm[kaynağı değiştir]

78.172.242.138, ikaz edilmesine rağmen Vikipedi:Stil rehberi (başlık) maddesinde vandalizm yapmaya devam etmektedir. Yetkililerin bilgisine... --M. Yalçın Yalhı ileti 15:30, 10 Nisan 2009 (UTC)

Şimdilik durmuş görünüyor, tekrar gelirse engellenecektir. Teşekkürler. -Tembelejderha 15:04, 13 Nisan 2009 (UTC)

Bir yetkilinin ilgisi rica olunur.[kaynağı değiştir]

"Daktilomda postal izi" maddesi propaganda amaçlı izlenimini veriyor. Bir yetkilinin değerlendirmesi rica olunur. --M. Yalçın Yalhı ileti 13:41, 12 Nisan 2009 (UTC)

Madde hem telifli, hem ansiklopedik açıdan uygunsuzdu. Silindi, teşekkürler. --Yabancımsj 13:48, 12 Nisan 2009 (UTC)

78.184.180.220[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. --Guzelonlu 06:49, 18 Nisan 2009 (UTC)

Engellendi, teşekkürler. --Yabancımsj 06:54, 18 Nisan 2009 (UTC)

85.97.183.37[kaynağı değiştir]

Vandalizm[kaynağı değiştir]

 • Bu sayfada görüldüğü gibi -benim düzeltmelerime rağmen- , birçok kez Emma Roberts maddesine saçma sapan cümleler eklemiş ve maddeye zarar vermiştir.
 • VP:EP 5 kuralını ihlal etti.
 • Şikayet eden; Rockermert_hsm 18 Nisan 2009

Savunma[kaynağı değiştir]


Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı sadece üç değişiklik yapmış ve ortadan kaybolmuş. Şimdi engellenmesi fayda sağlamayacaktır. Geri döner ve yıkıcı değişiklikler yapmaya başlarsa engellenebilir. İyivikiler... ho? ni! 15:13, 18 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı:Eserr [kaynağı değiştir]

Küfürlü değişiklikPınar [m] 01:45, 19 Nisan 2009 (UTC)

24 saatliğine engellendi, teşekkürler. --Yabancımsj 06:49, 19 Nisan 2009 (UTC)

78.165.231.218[kaynağı değiştir]

Engellendi. Teşekkürler. İyivikiler... ho? ni! 05:47, 24 Nisan 2009 (UTC)

78.185.177.96[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. --Guzelonlu 06:43, 24 Nisan 2009 (UTC)

Engellendi. Teşekkürler. İyivikiler... ho? ni! 08:21, 24 Nisan 2009 (UTC)

78.185.177.96[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal yeniden. --Guzelonlu 16:04, 24 Nisan 2009 (UTC)

Israrla sayfa boşaltılıyor.[kaynağı değiştir]

Kullanıcı 88.241.219.172, uyarılara rağmen "3sat" sayfasını boşaltmaktadır. Bilgilerinize. --M. Yalçın Yalhı ileti 11:03, 25 Nisan 2009 (UTC)

78.184.187.233[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. Engelleyebilir misiniz?--Guzelonlu 07:55, 26 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı: Wikiboy2[kaynağı değiştir]

Aldığı uyarılara karşı hâlen kurallara uymamakta ısrarlı... --Böcürt 15:59, 26 Nisan 2009 (UTC)

Engellenmiş durumda.Teşekkürler.--Eldarion 15:58, 28 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı:Qarapapaq[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

 • Söz konusu kullanıcı, Azeriler maddesinde kaynakları doğru aktarmadan tabir-i caiz ise Azerbaycan Milliyeçiliğini yapmaktadır. Sürekli kaynakları isteklerine göre deforme ederek kendisinin inandığı görüşlerini haklı göstermeye çalışmakatadır. En zararlı faalihyeti ise Azeriler adlı etnik grubun Azeri olarak adlandırılmadan önce mevcut olan Karapapaklar'ı Azerilerin bir kolu olduğunu kabul ettirmek için yaptığı faaliyettir.[1]Aslında bunları konuşarak ve kaynakları göstererek tartışma yoluyla halledilmesi gereken şeydir.
 • Fakat kendisi hiç anlamak istemeden kendi yorumlarına göre ve tercihlerine göre kaynaklarda yer alan bilgileri deforme ederek aktarmaya devam etmektedir. Ve ona müsasde etmeyinc sürekli benim vandalizm yaptığımı yazdı ve yazmaya devam ediyor. Böylece Vikipedi maddelerini hatalı ve yanlı bilgileriyle doldurmasıyla zarar vermektedir.
 • Söz konusu kullanıcı daha önce Karapapaklar maddesinde de benzer faaliyette bulunmuştur. Gerç hâlâ devam ediyor da:) O madde ile değişiklik savaşında Fmmetin adlı kullanıcı kızarak Qarapapaq'a hakaret ettiği için engellenmiştir. Fmmetin'in davranışları yanlış olmakla birlikte neden o kadar kızdığı anlaşılmaktadır. Azerilerin bir kolu olarak düşünmeyen insanlar ve yazılar bayağı vardır. Fmmetin, Kullanıcı:Qarapapaq ısrarla Karapapakların Azerilerin bir kolu olduğuna dair görüşünü tek bir görüşmüş gibi göstermeye çalıştığı için kızmıştır. Elbette Fmmetin'in haklı olduğunu söylememiz mümkün değildir. Ancak Qarapapaq'ın haksızca yapmaya devam ettiği ısrarcılığı ve kayankları doğru aktarmamakla yaptığı sinsi vandalizmden dolayı gerekli uyarılarda bulunulması gerektiğini, en azından Vikipedide propaganda yapmanın yasak olduğunu hatırlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Teşekkür ederim. Bu imzasız yazı Takabeg (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 23:27, 20 Nisan 2009

Şikâyet sebebi 2[kaynağı değiştir]

Şurada görebileceğiniz gibi veya geçmişlerimde rahatca bulabileceğiniz gibi benim tüm uyarılarıma rağmen bir daha yapmazsan senin hayrınadır, Uyarıya gelince pek senin çıkarına olmayacak, he canım.sen haklısın:) gibi alaycı ve tehditkar iletileri bana yollamıştır. Ben kullanıcıya her zaman iyi niyet politikasına göre uyardım, bunlarda geçmişlerde vardır. Maddelere odaklanmasını ve tarafsız olmasını istedim. Fakat dediklerimi anlatamadım veya anlamak istemedi. Bunları şikayet sayfasına taşımayacağımı belirttim ama ufak bir gerçek hatırlatma yüzünden beni suçlu gibi göstermeye çalıştılar. Hizmetli arkdaşlarımın ilgisine. --Muratsahinmesaj 16:31, 6 Mayıs 2009 (UTC)

Ek: Tartışma:Azerbaycan hanlıkları#Vandalizm başlığı altında kullanıcıya telifli içeriği eklememesi gerektiğini belirten uyarıya rağmen tekrardan eklemiş, ve alay geçer gibi "hayır değildir canım:)" ve "kasmayın:)" gibi cümleler kullanmaktadır. İyi günler..--Muratsahinmesaj 12:18, 25 Mayıs 2009 (UTC)

Ek 2: Burda görebileceğimiz gibi IP kuklalarını kullanarak ısrarla telifli içerikleri eklemeye çalışmıştır ve çalışmaktadır. Takabeg ileti 02:17, 26 Mayıs 2009 (UTC)

Ek 3: Burda görebileceğimiz gibi IP kuklalarını kullanarak ısrarla taraflı içerikleri eklemeye çalışmıştır ve çalışmaktadır. Takabeg ileti 02:20, 26 Mayıs 2009 (UTC)

Ek 4: Şurada kullanıcı ısrarla telifli sürüm eklemeye devam etmekte, eklememesi uyarılarına rağmen hakaret ederek karşılık vermektedir; "teKlifli" sürüm diyen zekalara selam ederim:)

Not[kaynağı değiştir]

 1. ^ Sovyet döneminde 1939'da başlayarak Azerbaycan Cumhuriyeti'nde de Karapapaklar başta olmak üzere diğer Türk halkları Azerbaycanlı olarak sayıldığı bir gerçektir. Fakat bu devlet politikalarıdır. Dolayısıyla devlet politikası olduğu belirtildiği takdirde doğal olarak o bilgi eklenebilir. Fakat o devlet politikasının ürününü tek bir gerçekmiş gibi göstermeye çalışıyor.

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

78.185.136.238[kaynağı değiştir]

78.185.136.238 kullanıcısının kasıtlı veya bilmeyerek içeriği bozmaya yönelik değişiklik yaptığını zannediyorum.

Katkılar: http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel:Katk%C4%B1lar/78.185.136.238

Kategoriler silinmiş veya değiştirilmiş.

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Dil_Devrimi&diff=5532883&oldid=5489601

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=H%C3%BCrriyet_ve_%C4%B0tilaf_F%C4%B1rkas%C4%B1&diff=5532888&oldid=4675437


--Bruno ileti 17:36, 30 Nisan 2009 (UTC)

 • kendileri, bizim açıkça sinsi diye adlandırdığımız, içimizdense başka şeyler söylediğimiz bir çeşit vandalizm peşindeler. değişiklikleri geri alıyorum. teşekkürler. --ki bl 21:08, 30 Nisan 2009 (UTC)
 • dayanamadım, bir şey daha söylemeliyim. vandalizm 'kasıtlı', ancak maddelerde daha önce yapılmış vandalizmleri görmemizi sağlayarak yaptığı yardım 'bilmeyerek'.. istemeden de olsa bir teşekkürü haketti bugün. :) --ki bl 21:33, 30 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı:Erol Sürül[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

Erkeklerde sünnet sayfasına eklediğim kaynaklı tıbbi ve ansiklopedik bilginin "tesadüfen" dini dogmalarla paralellik göstermesi nedeni ile Tartışma:Erkeklerde sünnet sayfasındaki şu mesajında beni dogmatik (islamcı) militan olmakla itham ettiği için gerekli işlemin yapılmasını arz ederim.--Abuk SABUK♫ ♫ 21:20, 30 Nisan 2009 (UTC)


Yorumlar[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı konuya odaklı tartışması yönünde uyarıldı. Tekrarında ilgili kurallar gereğince engellenebilir. Teşekkürler. --M.M. ileti 21:37, 30 Nisan 2009 (UTC)

Kullanıcı:Takabeg[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

Takabeg'in İngilizce Vikipedi'de Hocalı katliamı maddesinde anonim İP olarak değişikliğine göz atarmısınız?

Eğer gösterilen İP-nin (Türk Telekom altında İzmir'den bir bağlantı) Takabeg'e ait olmasında emin değilsenız, şimdi bu değiştirmelere göz atmanızı rica ederim:

veya

 • [12] ve eklediği maddenin İP ve Takabeg ismi altında geçmişi [13]

Türkçe Vikipedi'de Azeri-Ermeni Karabağ savaşına ait sayfalarda açıkca Ermeni-taraflı çalışdığı göz önünde. Türkçe Hocalı Katliamı, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, Şuşa, Martuni, Bakü Pogromu, Sumgayıt Pogromu ve başka çeşitli sayfalarda Ermeni-taraflı değiştirmelerini izleye bilirsiniz. Atabəy 03:41, 2 Mayıs 2009 (UTC)

Ayrıca sadece raporu yaptığım ve araştırma isteğinde bulunduğum için, Takabeg açıkca engellenmemi istiyor [14]. Ben sadece bir İP check yapılmasını ve kullanıcının kişisel konularının değiştirmelerde taraflı olmasına neden gibi araştırılmasını istedim. Kuralların her hangi bir şekilde kullanması yalnızca yöneticilerin kararı. Atabəy 04:06, 2 Mayıs 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

 • İngilizce Vikide öyle bir şey yazmadım. Tamamen iftira.
 • Hocalı Katliamı Ana Sayfaya çıktığı gibi bir ara seviyeli bir madde idi. Daha sonra bozulduğunu görünce tarafsızlaştırmaya ve düzeltmeye çalışmıştım. Fakat Atabəy kendi görüşüne uygun olan cümleleri İngilizce Vikipediden aktararak kendi görüşüne uygun olmayan cümleleri aktarmadığını görünce katkıda bulumaya çalıştım.
 • Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve onun yönetim birimleri konusuna gelince bölgenin durumunu anlayabilmeleri için faydalı olduğunu düşündüğüm için bilgileri aktardım. De jure olarak Azerbaycan Cumhuriyeti'ne ait olduğunu de facto olarak Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin yönetmekte olduğu bir gerçektir. Ne Ermenistan'ı ne de Azerbaycan'ı tutuyorum.
 • Sumgayıt Pogromu, Bakü Pogromu ve maddelerine gelince, Karabağ Savaşı maddesinini geliştirmeye çalışıyordum. Ancak İngilizce Vikipediden muharebe şablonu ve altı başlıkları aktarmaya başladığımda burda görüldüğü gibi hiçbir cümle eklenmediği halde {{fact}} etiketi eklendi. O yüzden factlanmış maddeleri açtım. Böylece fact etiketi de kaldırılmış oldu. Ayrıca bu maddelerde de ne Ermenistan ve Dağlık Karacağ Cumhuriyeti veya Ermeni tarafını tutuyorum ne de Azerbaycan vey Azeri tarafını tutuyorum.
 • Azerbaycan'daki Dağ Yahudilerin Soykırımı maddesinde yaptığım değişikliği tamamen mantıklıdır. Dağ Yahudilere yönelik pogrom hareketinin diğerleri ile alakasız olup antisemitizm ile alakalı olduğu aşikardır. IP adereleri bana ait değil.
 • Zaten Atabəy bu çirkin mesaj atmakla kişisel saldırıda bulunmuş oluyor daha önce de burda uyarlar aldığı halde davranışını hiç değiştirmedi ve değiştirme niyetinin olmadığını düşünüyorum. Bunları göz önünde tutarak Vikipedi:Engelleme politikası 2. madde: Karşıtlık ve rahatsızlık vermek gerekçesi ve Vikipedide ısrarla siyaset yapmak ve kendi ideolojik görüşünü yaymaya çalışmakla Vikipedinin tarafsızlığını zedelediği için madde Vikipedi:Engelleme politikası 12: Temel içerik politikalarını ısrarla ihlal etmek gerekçesiyle engellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Takabeg ileti 13:55, 2 Mayıs 2009 (UTC)
  • Ek olarak: Şimdi burda Azerbaycan veya Azeri taraflı siyasi görüşlerini yaymak için Vikipediyi kullanmaya çalışan kullanıcının bana şikayetçi olduğu gibi Ermenistan veya Ermeni taraflı siyasi görüşlerine göre Vikipediyi kullanmaya çalışan kullanıcı da bana şikayetçidir. Kısaca bunlar Vikipedide siyasetin yapılmasına izin vermeyen ve yapıldığında müdahale edenleri hedep alarak saldırıyorlar. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 14:04, 2 Mayıs 2009 (UTC)

Yorumlar[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Öncelikle, daha önce de defalarca dendi: burası maddelerin tarafsızlık vb. tartışmalarının tartışılabileceği bir yer değildir. Bunun altını çizmek çok önemli. Konuya dönersek:
  1. Kimsenin İngilizce Vikipedi'de yaptığı bir yorum Türkçe Vikipedi'yi ilgilendirmez. Ancak ve ancak Vikileri aşan bir vandalizm söz konusu ise bu göz önünde bulundurulabilir; böyle bir şey bu hususta söz konusu değildir. Şikâyetin başında, hiçbir teknik kanıt veya davranışsal iz olmaksızın yapılan ve gereksiz töhmetler oluşturan ifade kesinlikle ve kesinlikle uygunsuzdur. Biz Vikipedi'de iyi niyet olduğunu varsayarız - bunu lütfen kimse unutmasın.
  2. Verilen örnekler göz önünde bulundurulduğunda barizleşen tablo şu: fikirsel ayrılık ve sıradan tarafsızlık tartışmaları. Bu kadar. Bunun ötesinde Kullanıcı:Takabeg'in herhangi bir propaganda yürüttüğüne dair hiçbir kanıt ve iz yoktur.
 • Sonuç olarak tarafsızlık tartışmaları tarafsız kaynakların yeğlenmesi, kişisel düşünce ve duyguların ikinci plana atılarak üçüncü parti, tarafsız, bağımsız kaynakların ön plana alınmasıyla çözülebilecek, Vikipedi'nin tarafsız maddeler barındırabilmesi için nihai önem taşıyan tartışmalardır. Bu tip tartışmalarda böyle fikir ayrılıkları olabilir. Fakat hiçbir zaman belirli bir tarafı yaftalamak, bu tartışmaları geliştirmez; aksine geriye götürür. Israrlı bir şekilde belirli kişilerin hedef gösterilmesi ve yaftalanması ise Vikipedi'nin VP:İNOV, VP:N, VP:GÖRÜŞ vb. yönerge ve politikaları açısından bariz bir ihlâldir. Lütfen tartışmaya dönmeden önce taraflar VP:AG sayfasına göz atsınlar. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 14:24, 2 Mayıs 2009 (UTC)

Vandalizm[kaynağı değiştir]

Kullanıcı: 78.174.135.210 Tanımlanamayan Uçan Nesne, Vikipedi, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası gibi sayfaları devamlı boşaltmaktadır. Bilgilerinize. --M. Yalçın Yalhı ileti 15:36, 3 Mayıs 2009 (UTC)

 • Kullanıcı kendiliğinden uzaklaşmış. Bildirdiğiniz için teşekkürler... --DsMuratileti 03:15, 4 Mayıs 2009 (UTC)

92.45.243.135[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Muratsahan ve Kullanıcı:Takabeg[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

Kullanıcıya karşı saygısızlık:


Kullanıcı Takabeg ve Muratsahan'ın etnik açıdan değiştirmelerde taraflı bir tutumda bulunmaları anlaşıla bilir tabii, amma kullanıcılara karşı saygısızlık yapılmamalı.Atabəy 22:21, 4 Mayıs 2009 (UTC)


Bu arada Takabeg'den yorum:

 • Vandalizm - Değiştirmelerimi beğenmemesi üzere, değerlendirme yapılmadan Takabeg'in bana karşı vandal sözü işletmesi uygun değildir. İngiliz Vikipedi'de bu tüllü tutumlar için kullanıcı engellenebilir. Atabəy 23:31, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Yorumlar[kaynağı değiştir]

 • Geçmiş kayıtlarını incelendiğinde, Muratsahan'ın oldukça tarafsız ve araştırmacı, Vikipedi'nin tarafsızlığı için tartışmalardan kaçamayan kullanıcı olduğu ve Qarapapaq'ın tartışma sayfalarını hiçe sayan ve kendisine özgü görüşüne göre ve isteğine göre değişiklikleri yapan kullanıcı olduğu anlaşılıyor.
 • Bu sefer de, Kullanıcı:Qarapapaq'ın tarafsız değişikliği yapmaması için Vikiepdi politikalarına göre, defalarca anlatmaya çalışmıştır. Ancak Kullanıcı mesaj:Qarapapaq ve Kullanıcı mesaj:Muratsahan'da görüldüğü gibi Qarapapaq, Muratsahan'ın ne demek istediğini hiç anlayamamıştır veya anlamak istememiştir ve Vikipedi politikalarına aykırı davranmaya devam etmiştir. Muratsahan bu tavrına da nazikçe uyarmıştır. Tartışma:Dağlık Karabağ Cumhuriyeti sayfasında görüldüğü gibi, sanki karşı çıkmak için karşı çıkıyormuş gibi durumu söz konusu oldu. Bu durumda Muratsahan devamlı Qarapapaq ile haberleşenlerden biri olan bana da verimsiz tartışmayı uzatmamamız için tavsiyede bulunmuştur. Ben de burda Qarapapaq'a bazı Viki politikasını tekrar okumasını tavsiye etmiştirm. Umarım Qarapapaq bu politikaları inceledikten sonra tarafsız katkıda bulunabilecektir. Takabeg ileti 22:46, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Durum ne olursa olsun, kişisel yorumlardan kaçınılmalı. Bariz bir kişisel saldırı değil; bununla birlikte yine de kişisel yorumlarda bulunmamalıyız. Bu tip yorumlarda uygulanan prosedür uygulanacak ve ilgili kullanıcıya (Kullanıcı:Muratsahan'a) bu hususta uyarı mesajı atılacaktır. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 23:27, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Atabəy[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de siyaset yapmak ve tartışma sayfalarına hiçe sayarak kendi isteği doğrultusunda taraflı değişiklikleri yapmayı bırakmamak. Vikipedi:Tarafsız bakış açısı ilkesine tamamen aykır bir şekilde davranmaya devam etmektedir.

 • Dağlık Karabağ Cumhuriyeti maddesinde, Türkçe Vikipedinin belli bir ülkenin haklı olup olmaması, meşru olup olmamasının tartışılacak yer olmadığı halde siyasi görüşlerine göre değişiklikleri yapmaya devam etmektedir. Hatta çok yaygın olan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni kendi yorumuna göre (belki de kendi icadına göre) Dağlık Karabağ Ermeni Yönetimi olarak değiştirmiştir.
 • Lütfi Zade maddesinde Azeri kimliğini ön plana çıkarmak istemesinden dolayı önemli olan İranlı olduğu gerçeğini de inkar etmektedir.
 • Aslında bunlar ilgili maddelerin tartışma sayfasında çözülmesi beklenen bir konudur. Ancak söz konusu kullanıcının yaptığı taraflı değişiklikler, milliyetçilik adlı bir inança göre yapıldığı ortadadır. İnanç olduğu için kişisel girişimle ikna etmemizin çok zor olduğunu düşünerek şikayet sayfasına taşmıştım. Daha önce de söylediğim gibi milliyetçi olması kötü bir şey değildir. Fakat ona göre Vikipedinin tarafsızlığını zedelemek ayrı bir konudur. Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 23:17, 4 Mayıs 2009 (UTC)
  • Ek olarak bir soru: Bu durumda onunla mücadele eden veya onu ikna etmeye çalışan kullanıcıya Atabəy'e bir şey anlatmana gerek yok zaten bir şey anlamak istemiyor. dedim diyerim. (Gerç demedim :)) Bu sayfısızlık anlamına geliyor mu? Takabeg ileti 23:24, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

 • Hocalı_Katliamı - bu maddenin neresi taraflı? Hem Ermeni hem de Azeri kaynakların yorumları verilmiş. Başka maddelerde sorun aşağıdakı haritanın sürekli kullanılması:

[[15]] İlk önce haritanın hangi kaynağa bağlı olması belli değil. NKR değilen arazı eski DK vilayeti arazısı olurken, bütün Ermeni kontrolünde olan Azerbaycan arazisini NKR gibi gösteriyor. Bu da tabii ki uygun olmayan ve taraflı olarak amatörce yapılan bir dosya. Atabəy 23:41, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Bu harita bölgenin durumunu güzelce anlatan faydalı bir haritadır. Niye taraflı düşündüğünü açıklamadan sadece sürekli taraflıdır diye diye kaldırmaya çalıştığı anlaşılmamaktadır. Takabeg ileti 08:08, 5 Mayıs 2009 (UTC)
 • Lütfi Zade - madde İran'lı Azeri[1][2] kökenli söylüyor. Lütfi Zadenin kendisi dergiye "Azeriyim / Türküm" dediği durumda Takabeg'in hareketleri açıkca anti-Azeri bir tutum. Atabəy 00:17, 5 Mayıs 2009 (UTC)
Lütfi Zade konusuna Azerbaycan International 'daki yazıları [16], [17] tekrar kontrol edersen ne demek istediğimi anlarsın. İstediğini aktarıyorsun ve istemediğni aktarmıyorsun. Takabeg ileti 08:08, 5 Mayıs 2009 (UTC)
Gerç bunlar maddenin tartışma sayfasında çözülmelidir. Ancak kullanıcı tartışma sayfasını hiçe sayar. Taraflı bir şekilde değil istediği şekilde maddeleri düzeltmeye çalışmaya devam etmektedir. O yüzden mecburen şikayet sayfasına başvurdum. Takabeg ileti 08:14, 5 Mayıs 2009 (UTC)

Yorumlar[kaynağı değiştir]

Söz konusu maddelerde daha önce de Takabeg kendi kişisel görüşlerine uymayan herkesi vandallıkla suçlamıştır.Şimdiki durum da pek farklı değil.Kendisi ile aynı görüşte olmayan herkesi "milliyetçi" diye yaftalaması da ayrı konudur tabi.Bana gçre bu konuların maddenin tartışma sayfasına çözülmesi gerekirken buraya taşıması da anlamsız kişiselleştirmeden başka bir şey değil.--Qarapapaq 01:51, 5 Mayıs 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Atabəy'in kimi değişiklikleri açık VP:GÖRÜŞ ve VP:TBA ihlali. (Ayrıntılara girmiyorum zira daha önce defalarca tartışılmış, gerekli uyarılar yapılmış. Örneğin şurada.) Bunun dışında VP:İNOV ihlali de var. Kendisi daha önce de uyarılmış. Bunların tekrarının engel gerektireceği notuyla son defa uyarılacak. "Ancak Takabeg'in Atabəy'e bir şey anlatmana gerek yok zaten bir şey anlamak istemiyor." cümlesi de VP:KSY sınırında. Vikipedide kişiler üzerine yorum yapılmamalı. Zaten bu konuda uyarıldığından ve kendisi şikâyetinde sorduğundan, bunu da not düşmekle yetiniyorum. Ancak sıkça girdiği tartışmalarda bu değişikliklerde olduğu gibi tarafsızlığı korumak adına da olsa, karşı tarafı sakinleştirerek sorunu çözmek yerine tartışmayı daha da alevlendirecek ifadeler kullanmaktan kaçınması gerekiyor. Böylece bazı tartışmalar bu sayfaya taşınmadan tartışma sayfalarında çözülebilir ya da en azından mesele tarafların daha az gerilmesiyle sonuçlanabilir. --Yabancımsj 18:49, 9 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Takabeg[kaynağı değiştir]

[[18]]

Yukarıdaki linkte hiçbir konu ve madde sözkonusu değilken sataşma amaçlı mesaj göndermiştir.Daha önce de benzer davranışlarda bulundu.Son mesaja dikkat edin.

[[19]]

--Qarapapaq 01:38, 5 Mayıs 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Sataşma amaçlı mesaj mıdır? Ben tavsiye ettim. Cidden Vikipedi:Troll zararlısı sayfasını okumanı ve Vikipedi:Tarafsız bakış açısı sayfasini da tekrar incelemeni şiddetle tavsiye ediyorum. Takabeg ileti 07:57, 5 Mayıs 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

Yazılan mesajlarda bir Vikipedi politikasıyla deneme yazısına bağlantı verilmiş. Bağlantı verilen sayfaya ilişkin olarak açıklama yaılması ("şu davranışınızla bu sayfada belirtilenlere yakın bir davranış sergiliyorsunuz, bundan kaçınmalısınız", vb. gibi) daha doğru olurdu. Şu haliyle mesaj pek yapıcı olmamakla birlikte, saldırı olarak değerlendirilemeyeceği de açıktır. İkinci mesaja zaten uyarak isim değişikliği yapmışsınız, şikâyete konu olacak yanı yok. Bu nedenle, şikâyet yerinde değildir. --Yabancımsj 08:06, 9 Mayıs 2009 (UTC)

78.180.245.129[kaynağı değiştir]

Sinsi vandal. Bir an önce engellerseniz sevinirim. --Guzelonlu 10:58, 5 Mayıs 2009 (UTC)

kullanıcı 78.183.230.180[kaynağı değiştir]

bildiğiniz vandal ve troll hatta little troll bi tane de kankisi var hep aynı maddeler üzerinde değişiklikler yapıyorlar onun ip'sini şuan çıkaramıyorum --Semih Sevinç 18:08, 6 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Vi Makina[kaynağı değiştir]

Kullanıcı ismi bir şirkete ait olduğundan reklam içeriklidir. Saygılar.--Sağlamcıileti 13:25, 7 Mayıs 2009 (UTC)

Metal Militia engellemiş. Teşekkürler. --Yabancımsj 08:07, 9 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Takabeg[kaynağı değiştir]

Kullanıcı Takebeg sayfaların içeriklerini hiçbir neden göstermeden siliyor. Bende haklı olarak sildiği sayfadaki içeriği geri alıp kendisine uyarıda bulundum. Kendiside bana Ahit Sandığı adlı maddedeki geri aldım diye Telif uyarısında bulundu. Ben o sayfada telif ihlalinde bulunulduğunu bilemezdim. Kendisinin şablon koyması gerekirdi. Uygun olmayan sayfaları silmek hizmetlilerin görevi. Kendisinin yapacağı en uygun iş maddeye telif hakkı ihlali şablonu koymaktı ama o sayfanın içeriğini sildi. Ayrıca bana hiç hakkım olmadığı halde uyarıda bulundu. Gerekenin yapılmasını diliyorum. Teşekkürler... --Böcürt 09:27, 9 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Böcürt'e açıkladım. Daha yanıtlamak istemiyorum. Ancak şunu söylemek istiyorum ki, telifli içeriklere meydan vermeyeceğiz. Takabeg ileti 09:37, 9 Mayıs 2009 (UTC)

Ben hiçbir şekilde telifli içerik eklemedim. Kullanıcı: Takabeg'in hiçbir neden göstermeden sayfayı silmesi başlı başına vikipedi kurallarına aykırıdır. Ayrıca kullanıcının üslubu çok serttir ve kırıcıdır. Buna müdahale edilmesi gerekilmektedir. Teşekkürler... --Böcürt 09:42, 9 Mayıs 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Öncelikle şunu herkesin bilmesi çok önemli: uyarı kötü bir şey değildir. Hizmetliler başta olmak üzere her gün sayısız kullanıcı onlarca uyarı atıyor. Bunlar tamamen iyi niyetle, gördüğümüz olası yanlışlıkların düzeltilmesini hızlandırmak, bildiğimiz kuralları henüz bu kurallarla tanışmamış arkadaşlara anlatmak gibi amaçlarla atılan mesajlar... Uyarı mesajlarını iyi niyetle karşılamak şart.
 • Konuya dönersek; Kullanıcı:Takabeg'in çıkarttığı içerik telif hakkı ihlâli yaratıyor (bknz örneğin: [20]). Telif hakkı ihlâli yaratan içerikleri maddelerden çıkarmak herkesin görevidir; hizmetlilere mahsus değildir. Aksine, hizmetliler bu konuda ancak diğer kullanıcılar kadar sorumlular. Üstelik bahsi geçen içerik salt telif hakkı ihlâli barındırmıyor, bariz VP:D, VP:ÖAY ve VP:TBA ihlâlleri içeriyor. Durum böyleyken bu içeriğin bir Vikipedi maddesinde barındırılması mümkün değildir. Yani Kullanıcı:Takabeg'in yaptığı işlem doğru. Belki size hususu daha ayrıntılı açıklasa daha iyi olurdu ama şunu belirtmek isterim ki herhangi bir kullanıcının çıkardığı telif hakkı ihlâli içeren vs. içerikleri geri getirmek telif hakkı ihlâline girer; bu tip içerikler çıkarıldığında geri almamamız gerekir ve beklenir.
 • Kullanıcı:Takabeg'in yaptığı işlem doğrudur ve politikalar gereğidir. Sanırım sadece durumun açıklanışında biraz yanlış anlaşılma olmuş taraflar arasında. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 18:19, 9 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Bulgaristan[kaynağı değiştir]

Uyarılara rağmen 3-4 tane reklamlı içerik ekledi. Ama şu an durdu.--Umut.Aİleti,Mesaj,Sms,Katkılarım 16:47, 9 Mayıs 2009 (UTC)

 • Bir uyarı da ben gönderdim. Devamı hâlinde engellenecektir. İyivikiler... ho? ni! 16:49, 9 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Runningfridgesrule[kaynağı değiştir]

Agresif Davranış[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Semih_efendi 10 Mayıs 2009 Pazar

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Söz konusu şikayete neden olan değişiklik, agresif olarak değerlendirilmekten öte; "tepkili bir davranış" şeklinde ele alınmaya daha yakındır. Doğrudan şikayetçiye yönelik bir ihlal, saldırı vb. sözkonusu değil. Bu gibi durumlar karşılıklı diyalog yoluyla çözülür. Yeterki; burada olduğu gibi asıl uyarıyı gerektirecek "mental mastürbasyon" ya da "klavye delikanlılığı" gibi suçlayıcı, vazgeçilmez bir kural olan nezaketten uzak sözler kullanılmasın. Karşı tarafa eleştiri getirirken, kendimiz eleştirilecek konuma düşmemeye özen göstermeliyiz.  Levent İleti Katkılar   05:43, 10 Mayıs 2009 (UTC)

85.106.162.239[kaynağı değiştir]

Bu kullanıcı İstanbul maddesinde küfürlü değişiklikte bulunmuştır. Ayrıca sayfayı boş içerikle değiştirmiştir. --Böcürt 13:53, 10 Mayıs 2009 (UTC)

 • Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Kendisi gitmiş zaten, ama tedbir amaçlı olarak 45 dakikalığına engellendi. --DsMuratileti 14:02, 10 Mayıs 2009 (UTC)

94.54.196.160[kaynağı değiştir]

94.54.196.160 IP'li kullanıcı Emre Belözoğlu adlı maddede küfürlü değişiklik yapıp sayfayı boşaltmıştır. --Böcürt 16:37, 10 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Yigitler[kaynağı değiştir]

Flanş sayfasında sürekli reklam yapıyor. Ben siliyorum o yazıyor. Bu konuda daha önce uyarılmış,şimdide uyarıldı.--Umut.Aİleti,Mesaj,Sms,Katkılarım 06:17, 11 Mayıs 2009 (UTC)

85.105.160.177[kaynağı değiştir]

Süresiz engellenmeli çünkü daha önce engellenme süresi 6 aya kadar çıkmış, önce ve hala uyarılmış. Şimdi de vandalim yapıyor. 2 yeni uyarısı var. Sanırım süresiz engellenmek istiyor.--Umut.Aİleti,Mesaj,Sms,Katkılarım 06:41, 11 Mayıs 2009 (UTC)

 • Hala devam ediyor.
 • ilk kez bir anonimi süresiz engelledim. daha doğrusu kendisi engelletti ısrarla demeliyiz sanırım. bu icraatı. bu da engelleme kayıtları. iki sene önceki katkılarda bile aynı isme rastlanıyor. bu durumda kimsenin 'aman öğrenciler vikipediden mahrum kalıyor' diye üzülmesine gerek yok sanırım. yine de problem olursa ya da itiraz gelirse altı ay sonra bakarız. izleme için teşekkürler umut.. --ki bl 07:26, 11 Mayıs 2009 (UTC)

78.180.114.215[kaynağı değiştir]

Kimya maddesinde küfürlü değişiklikte bulunmuştur. --Böcürt 15:19, 11 Mayıs 2009 (UTC)

88.251.159.194[kaynağı değiştir]

Sürekli sayfaları boşaltıp onun yerine spam link ekliyor.--Umut.Aİleti,Mesaj,Sms,Katkılarım 16:16, 11 Mayıs 2009 (UTC)

Umut.A[kaynağı değiştir]

Çünkü Kullanıcı:Akbulut1905gsnin kuklasıyım.(İyi kuklayım o da var) Ne yapılmalı? Bundan bir şey olur mu? Garip bir şey ama...--Umut.Aİleti,Mesaj,Sms,Katkılarım 17:38, 11 Mayıs 2009 (UTC)

 • Öncelikle bu mesajı bu sayfadan çıkarmayınız. Sonra VP:Kukla sayfasında "bir şey olur mu?" sorunuza cevap bulabilirsiniz. Zaten yetkili biri en kısa zamanda gereken şey neyse onu yapacaktır. Kolay gelsin.--Hedda Gabler 17:00, 12 Mayıs 2009 (UTC)
 • Bulamadım, çünkü o aşırı vandalizmci, bense antivandalizmciyim. Yani hiç kötü bir şey yapmadım.(bu hesapla)--Umut.AMesaj 05:19, 15 Mayıs 2009 (UTC)

Karar[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Öncelikle kararın uzun zaman almasından ötürü özür dilerim; ben dahil birçok hizmetlinin gidip geldiği, bir kaybolup bir gözüktüğü meşgûl zamanlardan birine denk geldi bu şikâyet. Bir de engelleme prosedürünüzde ufak bir atlama olmuş; kuklanız da kuklacı gibi kaydedilmiş - sanırım bu da diğer hizmetli arkadaşların kafasını karıştırmış. Süresiz engellenmenize yol açan kuklanızı buldum: Kullanıcı:Akbulut1905gs1.
 • Süresiz engellenmenizin sebebi ikinci bir hesap açmanız değil. İkinci hesap açılabilir; kuklacılık dediğimizde kastımız genelde ek hesapların kötü kullanımıdır - bunun dışında ek hesap kullanmak (kötüye kullanılmadığı sürece) sorun değildir. Eğer eski hesabınızı sırf o hesabınızda çok vandalizm yapmışsınız, çeşitli engeller almışsınız diye terk edip yeni bir hesap açsaydınız veya ikinci hesabınızı (bu şikâyeti yaptığınız hesap üçüncü hesabınız) uyarılara rağmen ana hesabınız engellendiğinde hâlâ Vikipedi'de değişiklik yapmak için yani ana hesabınıza verilen engellemeleri delmek için kullanmasaydınız süresiz engellenmezdiniz. Aldığınız uyarılar çok açık; ikinci hesabınızı ana hesabınızdaki engellemeleri delmek için kullanırsanız süresiz engelleneceğiniz size oldukça açık bir şekilde hizmetli arkadaşlarımız tarafından belirtilmiş: [21]. Buna rağmen devam etmişsiniz ve süresiz engellemenizi almışsınız.
 • İşte bu yüzden hiçbirimizin yapabileceği bir şey yok. Uyarı listeniz o kadar kabarık ki; normal prosedürde ikinci hesabınız engelleme delmeye kullanıldığı anda tek bir uyarı alır sonrasında hemen engellenirdi - oysa size zaman tanınmış, tolerans gösterilmiş fakat yine de bu davranışı tekrarlamışsınız. Bu hesabınızla geri gelmeniz aldığınız süresiz engellemeyi delmektir ki bu başlı başına kötü bir şeydir; ne yazık ki bu hesabınızı da engellemek zorundayız. Açık konuşmak gerekirse daha önce hiç kendisini kukla olarak şikâyet eden bir üyemiz olmamıştı bu sebeple nezâketinizden ötürü çok teşekkür ederiz - fakat kurallar kurallardır ve siz o kadar çok uyarı almış buna rağmen yine de o kadar çok kuralı delmişsiniz ki artık yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 15:49, 16 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Takabeg ve Kullanıcı:TheTime[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

Beni maddelerde her hangi bir değiştirme yapmama trollük gibi suçlarken, sizden bu sayfalarda Takabeg'in aktivitelerini izlemenizi isterim, ve yorumlarınıda:

 • Şaumyan - Haritanin neden tarafli oldugu hic anlasilmamaktadir. Yine de bu trolluk bitsin - harita gizlendi
 • Laçın
 • Hankendi

Benim yaptığım trollük söylediğiniz durumda, yukarıdakı değiştirmeler trollük değil mi? Peki, Takabeg ısrar ediyor ki, DKC Ermenilerinin iddia ettiği harita taraflı değildir. Peki bu harita tarafsız olarak Azerbaycan tarafın görüşlerine karşı görüş tutumunda değil mi?

Takabeg'in beni yersiz olarak trollükde suçlamaya hakkı yok. Sahte ve taraflı haritanın maddeden çıkarılması bir görüştur, bunu paylaşmayan sivilce tartışma sayfasında konuşa bilir. Atabəy 01:43, 12 Mayıs 2009 (UTC)

Dosya:Location Nagorno-Karabakh en.png taraflı, çünkü Dağlık Karabağ bölgesi Ermeniler dışı dünya kamuoyu tarafından eski Dağlık Karabağ Özerk Oblastı arazisi dahilinde tanınyor. DK dışında işgal edilmiş 7 bölge resmen ve bazıları coğrafi ve tarihi olarak DK ile hiç bir ilişkisi yok (Örneğin Laçın Karabağ değil tarihen Zangezur (veya Ermenilerce - Sünik) bölgesine ait olmuştur). Tabii ki, bu durumda eklenilen harita tüm işgal edilmiş toprakları DKC gibi takdim ettikte bu yalnız Ermeni tarafın bir iddiasıdır ve harita taraflı olarak nitelendirilir. Örneğin, KKTC TSK kontrolünde, amma KKTC Türkiye gibi gösterilmesi hiç bir haritada kabul edilemez.
Şunları artık tartışma sayfalarında defalarca söyledim, amma Takabeg dinlemiyor ve karşı getirdiyi de hiç bir delil olmadan haritayı her maddeye sokuyor. Bu kullanıcı açıkca Ermeni taraflı değiştirmeler yapıyor hem de bir madde değil bir kaç maddede. Burada Ermenilerin yaptığı ve açıkca irrendentist ve taraflı haritanı çıkardığım için beni trollükde neden suçluyor onu anlamıyorum. Haritayı Vikipedi Commons'a bile İngiliz Vikipedi'de defalarca tartışmalarda taraflı gibi tanınan ve bir kaç ArbCom'a neden olan Ermeni kullanıcı VartanM ekledi.
Birde söylenilen maddelerde harita olduğu bir halde, sözkonusu taraflı harita Dosya:Location Nagorno-Karabakh en.png neden gerek? Benim için bunu Takabeg'den sorarmısınız? Yoksa değiştirme muharebeleri açmak için mi ekliyor her zaman? Atabəy 00:26, 13 Mayıs 2009 (UTC)

Ayrıca Takabeg'in, Hocalı Katliamı maddesinde son değiştirmelerine dikkatinizi rica ederim:

[Tart%C4%B1%C5%9Fma:Hocal%C4%B1_Katliam%C4%B1]'da yeterince kaynakları tartışmadan, maddedeki kaynakları çıkarmaya ve yerine taraflı şablonu eklemeye çalışyor. Atabəy 16:14, 21 Mayıs 2009 (UTC)

Takabeg'in farklı editörlerin yorumlarına bakmadan ve tartışma sayfasında yeterince tartışmadan sürekli taraflı şablonu eklemesi, gösterilen Vikipedi kurallarına göre vandalizm gibi tanımlanabilir. Takabeg'in sayfasında buna ait bir uyarı bıraktım, umarım gelecekte daha pozitif çalışmalarda bulunur:
 • [23] - DİKKAT: "Taraflı şablonu, herhangi bir maddeye bilerek ve ısrarla ekleniyorsa ve eğer maddenin taraflı olduğuna dair herhangi bir yorum yapılmamışsa veya maddenin tarafsızlık ilkesini ihlal ettiği bariz değilse, söz konusu davranış bir tür vandalizm olarak tanımlanabilir." Atabəy 16:30, 21 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:TheTime'ın bu türlü değiştirmelerine dikkatinizi çekmek istiyorum. Artık Takabeg takım oluşturarak Hocalı Katliamı maddesinde bir kaç kaynağı ısrarla çıkarmaya çalışyor. Bence bu iki editörün ayni zamanda ayni maddelerde ayni değiştirmeler yapması, yani bir takım değiştirme kavgasında bulunmaları araştırılmalıdır. Atabəy 07:33, 27 Mayıs 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Bunların tamamı kaynaklara dayalı bilgilerdir. Maalesef Atabəy'in Vikipedide yaptığı değişikliğin çoğunun kendi siyasi görüşlerinden ve kişisel yorumlarından kaynaklaran trollük olduğunu düşünüyorum. İnşaat altındaki maddelere de yersiz müdahalelerinde bulunmuştur ve bulunmaktadır. Özellikle haklı nedenleri göstermeden faydalı harita olan Dosya:Location Nagorno-Karabakh en.png'yi yererli ve haklı gerekçe göstermeden taraflıdır diyerek kaldırması, Laçın, Hankendi, Azerbaycan, Şuşa gibi maddelerini Ermenistan toprakları gibi göstermeye çalışması. Vikipedide siyaset yapılmamalıdır. Yine de bütün bunlar burda değil ilgili maddelerin tartışma sayfasında kaynaklar gösterilerek yapılmalıdır. Takabeg ileti 01:54, 12 Mayıs 2009 (UTC)

Öncelikle bu geç cevabımdan dolayı özür dilemek istiyorum. Ne ilginçtir ki hakkımda şikayet bulunduğunu bu şikayeti dile getiren kişinin Hocalı Katliamı maddesinde yaptıklarından dolayı şikayet etme niyetliye girmemden sonra farkına varabildim. Israrla söylediğim bir şey vardır ki burdaki kullanıcıların çoğunun etnik kökeni farklıdır ve doğal olarak bazı konularda taraftırlar. Ancak bu taraf konusu kendi özel hayatlarında olmalıdır burda görüşlerini empoze etmeye çalışmaları asıl amacımız olan Wiki'ye katkı değil aksine zarar verme boyutuna varır. Atabəy'inde büyük bir ısrarla yaptığı daha doğrusu yapmaya çalıştığı şeyde ne yazıkki budur. - TheTime 07:59, 27 Mayıs 2009 (UTC)

Tekrar selam. İlgili maddelerinde taraflı ve hatalı bilgileri ekleyen kullanıcı bu davanın şikayetçinin taaaaaaa kendisidir. Ne kadar anlatsak da anlama niyeti yok gibi. Kendisine özgü yorumların sanki gerçekmiş gibi göstermeye çalışıyor. Kaynaklarda öyle ifade ve kelime geçmediği halde kendi yorumlarına göre sanki haklı ve tarafsız kaynakmış gibi ekliyor. Örneğin, Hocalı Katliamı maddesinde kaynaklara aykırı bir şekilde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri terimini eklemeye çaılşıyor. O tarihte Rusya Ordusu henüz kurulmadığı halde 4. Ordu 23. Motorize Piyade Tümeni'ne bağlı 366. Motorize Piyade Alayı'nın başına Rus ekini eklemeye çalışıyor. Bu Rus ekini doğrulamak amacıyla bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde taraflı ve hatalı kaynakları ekliyor. Tabi kaynakları da olduğu gibi aktarmıyor. Kendi yorumuna göre aktarıyor. Çok dikkat etmemiz lazım. Burda vaktimizi harcamaktansa ilgili maddelerin tartışma sayfalarını kullanalım ve maddelere tarafsız ve kayda değer bilgileri ekleyelim.' Takabeg ileti 08:24, 27 Mayıs 2009 (UTC)

Yorumlar[kaynağı değiştir]

Vikipedi Şikayet madde konularında tartışmalar için değildir. Amma, Sovyetler Birliği Aralık 1991'de çökmesinden 15 Mayıs 1992 tarihinde BDT (CIS) birge savunma güçlerinin resmen yaranması antlaşmasına kadar, 366. Motorize Piyade Alayı resmen Sovyet varisi Rusya kontrolünde olmuştur, bu konuda görüşümü tartışma sayfasında paylaşmışımdır. Hocalı Katliamı Şubat 1992'de olmuştur, 366. alayın iştirakını Human Rights Watch bile söyledi, bir kaç eklenilen (ve çıkarmaya çaba gösterdiğiniz) kaynak da Rusya alayı olduğunu söylüyor. Daha kimin ola bilir ki? Sovyetler yok, BDT güçü hala yok, Rusya resmen Sovyet varisi. Bunu Rusya bile inkar etmiyor. Siz neyi ve neden tartıştığınızı anlıyormusun?Atabəy 15:47, 27 Mayıs 2009 (UTC)


Karar[kaynağı değiştir]

 • içerik tartışmalarını her adımda şikayet sayfasına taşımak, bu sayfayı üstünlük kurma adına kullanmak hoş karşılanan bir davranış değil. aynı konudaki benzer şikayetler, ilkelere aykırı bir durum olmadıkça en azından benim tarafımdan dikkate alınmayacaktır. herkese tarafsızlık meselesini anlama yolunda iyi çalışmalar diliyorum. --ki bl 15:53, 27 Mayıs 2009 (UTC)
 • Bu kararın bir başka yönetici tarafından gözden geçirilmesini rica edirim. Verilen karar Şikayet nedeninde gösterilen sözkonusu Vikipedi kuralının ihlalına bir sonuç vermiyor. Söylenilen "içerik tartışmalarına" hiç bir ilgisi yoktur, sürekli kaynakları çıkararak taraflı şablonu ekleme bir değiştirme tavırıdır konu içeriyi değildir. Atabəy 16:20, 27 Mayıs 2009 (UTC)
 • Detaylı bilgi için bakınız: [24]. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 21:15, 27 Mayıs 2009 (UTC)

78.183.89.108[kaynağı değiştir]

Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Vandal ve troll zararlısı. Ansiklopedik olduğu bariz bir şekilde belli maddelere SAM şablonu ekliyor. Acilen engellenmeli.--Oğuzhan 15:44, 16 Mayıs 2009 (UTC)

HEXTİNDOR[kaynağı değiştir]

Sürekli uyarılmasına rağmen mesaj sayfasını boşlatıyor ve Cat'in kullanıcı sayfasını boşaltıyor.--AslanKral880Mesaj 06:45, 17 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Exmurat maddelere durmadan imza atıyor.[kaynağı değiştir]

şu katkıların tamamı maddelere zarar vermektedir.

[25]

¬ мrxesu 10:34, 17 Mayıs 2009 (UTC)

 • Kendisini uyarmışsınız; artık vandalizme devam etmiyor. Bu arada bu kullanıcı adını bir yerden hatırlıyorum sankı (Dsmurat/Exmurat) Tongue.png. --DsMuratileti 16:28, 17 Mayıs 2009 (UTC)

Sayfalara sürekli zarar veriyor.[kaynağı değiştir]

 • Katkılarını şurada:[26] göreceğiniz kullanıcı, sayfalara sürekli zarar vermekte. Bilgilerinize. --M. Yalçın Yalhı ileti 13:13, 18 Mayıs 2009 (UTC)
 • Katkılarını şurada:[27] göreceğiniz kullanıcı, sayfalara zarar vermekte. Bilgilerinize.--M. Yalçın Yalhı ileti 13:29, 18 Mayıs 2009 (UTC)
 • Bir tanesi Metal Militia tarafından, diğeri de benim tarafımdan engellendi. Teşekkürler bildirdiğiniz için, saygılar... --DsMuratileti 13:40, 18 Mayıs 2009 (UTC)

88.241.93.254[kaynağı değiştir]

88.241.93.254 kullanıcısı Beşiktaş Profesyonel Futbol Takımı maddesinde küfürlü değişiklikler yapıyor ve yoğun bir şekilde vandalizmde bulunuyor.Merube 89 yaptığı küfürlü değişiklikleri geri almasına karşın vandalizme devam etti.Kendisini uyardım ve değişikliklerini geri aldım fakat engellenmesi gerekebilir diye düşünüyorum.Bilginize..--Âkhilleus 15:11, 19 Mayıs 2009 (UTC)

 • Metal Militia arkadaşımız müdahale etmiş. Teşekkürler... --DsMuratileti 15:24, 19 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı adı[kaynağı değiştir]

AntichristSupershit adlı kullanıcının kullanıcı adı uygunsuz olabilir.
мrxesu 15:47, 20 Mayıs 2009 (UTC)

Uygun olmayan KA nedeniyle süresiz engellendi. Teşekkürler. --M.M. ileti 11:51, 27 Mayıs 2009 (UTC)

Kısacık maddeler[kaynağı değiştir]

88.252.70.213 IP adresli anonim kullanıcı uyarılara rağmen madde açıp kısacık bilgiler giriyor.
мrxesu 17:53, 21 Mayıs 2009 (UTC)

 • tarihleri de rastgele değiştiriyordu, engellendi. katkılarına göz atıp gereken düzeltmeler yapılmalı. teşekkürler. --ki bl 18:26, 21 Mayıs 2009 (UTC)

Şikâyet: Emrah demirbaş[kaynağı değiştir]

Şikâyet edilen kullanıcı: Emrah demirbaş (mesajkatkılarsayfa taşımaengelleengel kaydı)

Şikâyet nedeni[kaynağı değiştir]

Kullanıcı sürekli olarak kişisel sayfasından bağlantı ekleyerek maddeleri vandallamakta. --OnurTkatkılar 14:07, 23 Mayıs 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • Defalarca uyarıldığı hâlde devam etmiş. 24 saatliğine engellendi. İyivikiler... ho? ni! 14:09, 23 Mayıs 2009 (UTC)

Sayfalarda deneme yapıyor[kaynağı değiştir]

Kullanıcı 85.108.167.163 uyarılmasına rağmen sayfalarda deneme yapmaya devam ediyor . İlginize. --M. Yalçın Yalhı ileti 23:19, 24 Mayıs 2009 (UTC)

Kullanıcı:Takabeg, Kullanıcı:Muratsahan, Kullanıcı:TheTime[kaynağı değiştir]

Şikayet nedeni[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Takabeg, Kullanıcı:Muratsahan ve Kullanıcı:TheTime geniş ve kişisel şekilde değiştirme kavgalarında bulunmasına ait bazı değişikliklere dikkatinizi çekmek isterim:

Kullanıcıların değiştirme geçmişlerine göz atmanızı bir daha rica ediyorum. Bu üç kullanıcı tartışma sayfalarında yeterince tartışma aparmadan artık değiştirmelerinde açıkca taraflı olmalarından çekinmiyorlar ve maddelerden tarafsız ve Batı kaynaklarını bile çıkarmaya çalışyorlar.

Kullanıcılar Takabeg ve TheTime ile ilgili yukarıdakı başka rapor da yazılan bilgilere de göz atmanızı rica ediyorum. Kullanıcılara Vikipedi kurallarına göre bir maddeye taraflılık bariz olmadan ve maddedeki kaynakları çıkararak taraflı şablonu eklenmesinin bir vandalizm olduğunu etkili şekilde anlatmanızı rica ediyorum. Atabəy 15:10, 27 Mayıs 2009 (UTC)

Savunma[kaynağı değiştir]

Batılı kaynak olsun, Ermeni kaynak olsun, Azeri kaynak olsun uygunsuz yerde kullanıldığında geçersizdir. Mesele kaynaklarda yer alan bilgiler ile Vikipedi maddelerinde yazılan cümlelerin birbirlerine uymamasından ibarettir. Örneğin, Laçın maddesinde gösterilen Roeder, Phillip Roeder'in Where nation-states come from adlı eserinde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin bölgedeki varlığı ve kontrolü altına tutmasından söz ediliyor. Fakat yönettiğini yazmıyor. Bu kaynak kendi başına bilimsel kaynaktır. Fakat yanlış yerde kullanıldığı zaman geçersiz oluyor.

Birde Azerbaycan Hanlıkları maddesindeki telif ihlal meselesinin Google Books ile alakası yoktur. Önce forumdan alındığını düşündüm. Fakat sonra ekleyen kullanıcı kitaptan aldığını itiraf etmiştir. Forum ile kullanıcının eklediği cümlelerin aşırı derecede benzemesi aynı kaynaktan alındığındandır.

Sürekli Şikayet sayfasını kullanarak diğer kullanıcıları rahatsız ediyorsun. Lütfen Şikayet sayfası yerine ilgili maddelerin tartışma sayfalarını kullanın. Ve tartışma sayfalarında yazılanları dikkatli okuyun. Takabeg ileti 15:52, 27 Mayıs 2009 (UTC)


Maddeye yapılan değişikliğe bakmadan değişikliği geri aldığım söylenmiş. Bu kanı nasıl oluştu bilmiyorum ama kanıt olarak gösterilmeye çalışılan ölen Azeri sayısı konusu bir çok farklı kaynaklardan oluşuyor. Resmi olarak açıklanan 613 Azeri Sivilin öldüğüdür, 613-1.300 arası rakam ise sivil olmayan unsurlarında dahil olduğu tahmini rakamdır.

Tüm bu yapılanlara karşı birde vandalizm ile suçlanmak olabilecek en garip durumlardan biridir sanırım. Atabəy'e katıldığım nokta ise artık konunda bir karara varılması gerektiği gerçeğidir. Bunun böyle uzayıp bir nevi kavga boyutuna gelmesinden oldukça büyük bir rahatsızlık duyuyorum. - TheTime 18:45, 27 Mayıs 2009 (UTC)

Yorumlar[kaynağı değiştir]

Karar[kaynağı değiştir]

 • içerik tartışmalarını her adımda şikayet sayfasına taşımak, bu sayfayı üstünlük kurma adına kullanmak hoş karşılanan bir davranış değil. aynı konudaki benzer şikayetler, ilkelere aykırı bir durum olmadıkça en azından benim tarafımdan dikkate alınmayacaktır. herkese tarafsızlık meselesini anlama yolunda iyi çalışmalar diliyorum. --ki bl 15:53, 27 Mayıs 2009 (UTC)
 • Bu kararın bir başka yönetici tarafından gözden geçirilmesini rica edirim. Verilen karar Şikayet nedeninde gösterilen sözkonusu Vikipedi kuralının ihlalına bir sonuç vermiyor. Söylenilen "içerik tartışmalarına" hiç bir ilgisi yoktur, sürekli kaynakları çıkararak taraflı şablonu ekleme bir değiştirme tavırıdır konu içeriyi değildir. Atabəy 16:21, 27 Mayıs 2009 (UTC)
 • bu kuraldaki şu paragrafı bir kez daha okuyunuz: Taraflı şablonu, tarafsızlık tartışması olan bir maddede söz konusu içerik ve sorun düzeltildiğinde kaldırılabilir. Fakat unutmamalı ki, farklı birisi sorunun hâlâ düzelmediğini düşünüp şablonu yeniden ekleyebilir. Eğer şablon yeniden eklenirse, şablonu tekrar kaldırmak (ve böylece de bir değişiklik savaşı başlatmak) yerine şablonun neden yeniden eklendiğini şablonu tekrar ekleyen kullanıcıya sormak ve fikirlerinizi tartışma kısmında belirtmek yararlı olacaktır. Fikir ayrılıklarında, lütfen Vikipedi'nin ilke ve kurallarını ihlal etmeden, gerekli çözümleri üretmeye çalışınız. --ki bl 16:26, 27 Mayıs 2009 (UTC)
Söylediğim gibi bir Vikipedi kural ihlalının ve ansiklopedide değiştirme kavgalarının verilen kararla hiç bir şekilde tarafsız engellenmemesi üzere ve konuda yöneticiye herhangi bir sorgunun suçlama, uyarı veya açıkça engellenme tehditleri ile sonuçlanması üzere, konunun farklı bir yönetici tarafından aktarılmasını rica ederim. Teşekkürler. Atabəy 16:41, 27 Mayıs 2009 (UTC)
 • Merhabalar,
 • Öncelikle başka bir hizmetli karar versin demek hiç hoş değil. Bariz VP:İNOV ihlâli. Daha önce bu hususta uyarı olmasına rağmen, bu sayfanın tepesinde şikâyetin ne olduğu, amacının ne olduğu, nasıl olmaması gerektiği bariz bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen yapılan bariz kişisel karşıtlıktır. Maddelerde sizinle aynı görüşte olmayan herkesi şikâyet edemezsiniz. Tartışmanın özü herkesin sizinle aynı görüşte olmamasıdır ve bu kötü değildir; tartışmalar maddeleri geliştirir. Tartışmaya katılan her kişinin şikâyet edilmesi tartışma ruhuna aykırıdır, anlaşmazlıkların giderilmesini imkânsızlaştırır, iyi niyete ihanettir, nezâketten ötedir, her şeyden önemlisi kişisel karşıtlıktır, troll kapsamında ele alınır.
 • Bu şikâyette normal tartışma atmosferinin ötesinde, kuralları bariz ihlâl eden hiçbir şey yoktur. Daha önce yukarıda belirttiğim hususlarda uyarılar gelmiş olduğu gibi, gerek şu anda hizmetlimiz belirtmiş olduğu gibi gerek daha önce ben dahil başka sayısız hizmetlinin belirtmiş olduğu gibi, içerik tartışmaları tartışma sayfalarında kalır; buraya taşınmaz.
 • Bu şikâyet sayısız uyarının hiçbir işe yaramadığının, göz ardı edildiğinin kanıtıdır. Bu sebeple bu tip durumlarda uygulanan prosedür uygulamaya konulacaktır. Son kez olarak tekrarlayalım: burası içerik tartışmalarının yeri değildir. İçerik tartışmasındaki kullanıcıları burada şikâyet etmezsiniz; örneğin üç kereden fazla geri dönüş yapan kullanıcıyı şikâyet edersiniz. Lütfen tartışmalardaki sorunlarınızı tartışma sayfalarında karşılıklı iletişim ile çözün. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 21:06, 27 Mayıs 2009 (UTC)

85.101.216.26[kaynağı değiştir]

<