Tartışma:Kıbrıs Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Orta Doğu (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Orta Doğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Orta Doğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Kıbrıs (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Kıbrıs maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Kıbrıs kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Arşiv
Arşivler
  1. Arşiv 1
  2. Arşiv 2

Birkaç not[kaynağı değiştir]

1963 olaylarını Türkler başlatmamıştır. Rum egemenliğinde olan Kıbrıs Cumhuriyeti gibi bu çok hassas konu için taraflı kaynaklara bakılırsa elbette Türklerin başlattığı yazılacaktır. Aynı şekilde, Türk kaynakları Rumların başlattığını söyleyecektir. Tarafsız kaynaklara ihtiyaç var, bu nedenle Kıbrıs Cumhuriyeti kaynağının yerine şu ABD Savunma Bakanlığı destekli olarak ABD Federal Research Division tarafından üretilen kaynağı koyup doğru bilgiyi yerleştirdim. Bu arada, Lefkoşa Türk Belediyesi 1963'ten önce kurulmuş olup uluslararsı olarak tanınmaktadır. --82 ~145 ileti 10:55, 16 Ekim 2010 (UTC)

Etnik ve demografik yapı[kaynağı değiştir]

Avrupa birliği eurostat araştırmasına göre kıbrıs adasında (kuzey-güney) genel olarak yaşayan insanların % 67 Rum,% 33 Türk ve az sayıda ingiliz vatandaşı ve maruni yaşadığı belirlenmiştir.Nüfusun 3/2 Hristiyan ,3/1 Müslüman olarak belirlenmiştir

Kıbrıs adasının yerleşik halklarına göre ise nüfus: 1,000,000 kişi ,yapısı ise % 67 rum (672-675 bin ,% 29 türk (287-295 bin ,% 3-4 ermeni-maruni-latin 30-40 bin.


Kıbrıs 1831 tarihli nüfus sayımı sadece erkek nüfs kayıt altına alınmıştır Nüfus 45.365 Gayrimüslüm 29,780 % 65.6 ,Müslüman 15.585 % 34.4 [1],1839-1856 kıbrıs nüfusu Bugün adada yaşayan Kıbrıs Türklerinin (Kıbrıs Harekâtı'ndan sonra Türkiye Cumhuriyeti'nden gelenler hariç) soyu bu Osmanlı idaresinde adaya gönderilen Türklerden gelmektedir cümlesi icin referans verilen turkfederasyon.com link vermiyo, daha da mühimi soyun tamamen Anadoludan gelmedigi bilgisi mevcutː Linobambaki isminde adanin Osmanli evveli nüfusunun türklestigine dair [Linobambaki|madde]den cümleyi düzeltme imkani var mi? Tsk Anton (mesaj) 18:08, 2 Eylül 2015 (UTC)

Kıbrıs Cumhuriyeti (1960-1963)[kaynağı değiştir]

  • Bildiğim kadarıyla o zamanlar da de jure idi. İlk cümlede bir sorun var. --82 ~145 ileti 15:08, 26 Kasım 2010 (UTC)

sayfada ufak bir sorun[kaynağı değiştir]

sayfada asdasdadadas yazıyor lütfen düzeltin!

De-facto dört parça[kaynağı değiştir]

  • İngiliz üsleri de-facto değildir. Bu yanlıştır. --82 ~145 ileti 20:31, 20 Ocak 2011 (UTC)

Devletin Haritası[kaynağı değiştir]

Devletin hakim olduğu bölge olsarak Kıbrıs Adası'nın tamamı gösterilmektedir.Oysa adanın kuzeyinde Kıbrıs Cumhuriyeti değil, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunmaktadır.Bu da tarafsızlığa tamamen aykırıdır.

Location Cyprus in EU.PNG

--78.162.47.28 18:42, 27 Nisan 2011 (UTC)

Asıl Kuzey ve Güney olarak ayırmak tarafsızlığa aykırı. Bütün dünyanın tanıdığı bir devleti sırf T.C. tanımıyor diye istediğimiz gibi değiştirmemiz doğru değildir. Kıbrıs Cumhuriyeti de jure olarak adanın tamamını yönetmektedir ve bütün dünya bunu böyle kabul etmektedir. KKTC sadece de facto bir devlettir ve T.C. dışında hiç bir yerde hükmü yoktur. Ngparos 16:06, 15 Mayıs 2011 (UTC)
Ngparos "yönetmek"kelimesinin anlamini biliyor mu acaba? Vikipedi bir ansiklopedi ise "mevcut olani" yazar; "olmasi gereken"e iliskin subjektif yaklasimlari degil. KKTC bir devlet olarak vardir ve taninma devletlerin kurucu ogelerinden biri degildir... --E4024 (mesaj) 18:22, 4 Haziran 2012 (UTC)

Ada nüfusu[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar, maddede Kıbrıs Cumhuriyeti'nin nüfusunun tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Nüfus 700 binlerde değil, 800 binlerdedir. Ayrıca İngilizce Wikipedia sayfasındaki gibi tarafsız şekilde nüfusu sadece de jure bölgedeki ve adanın tamamı olmak üzere ikiye ayırmayı öneriyorum. Ayrıca adada bulunan etnik gruplarda tekrar gözden geçirilmelidir. Rum ve Türk kelimesini kullanan tek Vikipedi sayfası Türkçe'dir. Bu kelimelerinde diğer dillerdeki gibi tarafsız şekilde Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk olarak değiştirilmesini ve yüzdelerinin belirtilmesini öneriyorum. Önerilerinizi bekliyorum. Ngparos 16:06, 15 Mayıs 2011 (UTC)

Nüfus sadece Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü altındaki bölgelere ait olmalıdır. Tüm adanın nüfusu için Kıbrıs maddesi kullanılabilir. 1 Ekim günü orada bir nüfus sayımı yapılacak, onun sonuçları açıklanınca daha sağlıklı bir bilgi verebiliriz. Etnik grup maddelerinin adı Kıbrıs Türkleri şeklindedir, yaptığım aramalarda Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıs Türkleri aynı derecede yaygın görünüyor.

Harita[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar kafanıza göre haritayı değiştirmekten vaz geçin. Eğer bu böyle devam ederse sayfayı koruma altına aldırıcam. Haritayı bölmekle KKTC'yi dünyaya tanıtmış olmuyorsunuz. Lütfen haritayı düzeltin. Ngparos 17:25, 22 Ağustos 2011 (UTC)

Tüm ülke maddelerinde, ilgili devletin yönetimi altında bulunmayan bölgeler açık renkle işaretlenmeli bence, Sırbistan maddesi veya şuradaki gibi. Ama bir standart olmalı, yani Kıbrıs'ta yapılacaksa Moldova veya Somali'de yapılmaması gibi bir durum olmamalı. --82 ~145 ileti 17:46, 22 Ağustos 2011 (UTC)
Wikipedia İngilizce'ye baktımda haritalar dediğiniz şekilde. Bunu yeni fark ettim. Ancak birileri bişeyleri değiştirirken haber verse daha iyi olucak. Önüne gelen istediği gibi maddeleri habersiz değiştiriyor. Bence Kıbrıs başlığı koruma altında olmalı. Bu sayfada bilgi kirliliği çok oluyor. Dediğiniz gibi bir standart olmalı, gerekiyorsa her haritada yapılmalı. Ancak başka dillerde de durum aynı. Ngparos 22:25, 22 Ağustos 2011 (UTC)

Kıbrıs-Kıbrıs Cumhuriyeti[kaynağı değiştir]

Vikipedide bu 2 baslik altinda 2 ayri madde varken "Kıbrıs Cumhuriyeti" maddesinde "Antik cag" "Osmanlı dönemi" gibi bölümlere gerek var mı? Kıbrıs Cumhuriyeti 1960'ta kurulmadı mı? Burada tarihce olarak sadece bagimsizlik mücadelesine kisaca yer verilip gerisinin "Kıbrıs" maddesine birakilmasi gerekmez mi? --E4024 (mesaj) 11:40, 3 Haziran 2012 (UTC)

Ülke tarihlerinde, o ülke topraklarının tarihi anlatılmaktadır. Türkiye tarihi Hititlere kadar uzanır misal.--RapsarEfendim? 11:50, 3 Haziran 2012 (UTC)
KKTC maddesinde de ayni seyler var... --E4024 (mesaj) 12:36, 3 Haziran 2012 (UTC)
Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sınırları tüm ada, güney tarafı değil yani. Bu yüzden bu ülke tarihiyle ada tarihi paralellik gösteriyor. Öte yandan yalnızca adanın kuzey tarafına hakim olan KKTC'nin tarihi de ada tarihiyle paralellik gösterir büyük ölçüde. Çünkü bu ada, iki farklı devlet ortaya çıkana kadar bir bütün olarak başka ülkelerin eline geçiyor, tarihi bir bütün olarak yaşanıyor. Zaten iki farklı devlet ortaya çıktığından beri tarih kısımları farklılaşmaktadır.--RapsarEfendim? 14:33, 3 Haziran 2012 (UTC)
Bu maddenin tarih bölümü yazılırken bildiğim kadarıyla planlanan Kıbrıs maddesinde detaylı bir tarihçe olması, KKTC ve KC maddelerindeyse 1950'ler öncesi tarihin nispeten daha kısa olarak aktarılmasıydı. Ana madde olarak Kıbrıs maddesinin tarih bölümünün gösterilmesinden belli bu. Tabii bu maddeye yönelik SM çalışması yapıldığı için bu pek de geçerli değil halen. Aslında bunlar yönetimler hakkında maddeler olduğu için (hem KC, hem KKTC), ikisinden de 1950'lerden önceki içeriğin Kıbrıs maddesine aktarılması da mantıklı geliyor bana. Ama mevcut durumun da sorun yarattığını düşünmüyorum. --seksen 14:39, 3 Haziran 2012 (UTC)
  • Bu konuşmanın üstünden beş yıl geçmiş. @Rapsar, @E4024: bu sadece bir devlet maddesi olduğu ve devletin sınırları ada sınırlarıyla aynı olduğundan, burada verilen tarihin sadece yakın siyasi tarihten ibaret olmasından, coğrafya ve etimoloji kısmının direkt Kıbrıs maddesinde yer almasından yanayım. Kuzey Kıbrıs ayrı bir coğrafi tanım olduğundan orada coğrafya bölümünün kalması doğru olur; ancak yakın siyasi tarih dışında Kuzey Kıbrıs topraklarının tarihini bu küçük adanın genel tarihinden ayırmak mümkün değildir ve hatta özgün araştırmaya girer. Bu nedenle orada da aynı şekilde sadece yakın tarihi yansıtacak şekilde düzenleme yapalım (yapmaya gönüllüyüm), içerikleri Kıbrıs veya Kıbrıs tarihi maddesine taşıyalım. Yoksa farklı yerlerde aynı bilgilerin tekrarlanması madde geliştirmesi açısından hiç olumlu bir durum değil. Ne dersiniz? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01:01, 26 Şubat 2017 (UTC)

Gelișmiș ülke[kaynağı değiştir]

Metinden: "Kıbrıs Cumhuriyeti bir gelişmiş ülke olarak..." Kendi elektrigini üretmekten aciz, sanayisi olmayan, suyu zor bulan, ekonomisi turizm, tarim ve hizmetlere dayanan bir "gelismis" ülke. Bu maddeyi "Kibris Cumhuriyeti" temsilcileri mi yazdi acaba... --E4024 (mesaj) 20:04, 4 Haziran 2012 (UTC)

AB'ye üye olma gerekçesi bu olabilir belki? Hani yeterince geliştiği için üte oldu gibisinden.--RapsarEfendim? 20:17, 4 Haziran 2012 (UTC)
Romanya gibi mi?.. --E4024 (mesaj) 20:20, 4 Haziran 2012 (UTC)
Sadece fikir yürütüyorum, bilemiyorum. İngilizce maddeye baktım, gelişmiş ekonomisi ve yüksek İnsani Gelişme İndeksi'ne sahip olmasının ardından AB'ye katıldığı yazıyor (An advanced, high-income economy with a very high Human Development Index, the Republic of Cyprus was a founding member of the Non-Aligned Movement until it joined the European Union on 1 May 2004)--RapsarEfendim? 20:28, 4 Haziran 2012 (UTC)
Hayır, öyle yazmiyor. "AB'ye üye olmadan" ifadesi gelismis ülke olma özelligine baglanmiyor, "(daha önce) Bağlantisizlar Hareketine üye olduguna" baglaniyor. Ayrica oralara (En-WP) kadar gitmeye gerek yok, bu maddedeki kaynak Yunanistan'ı da gelismis ülke olarak gösteriyor. Siz maddedeki görüsü savunuyorsunuz, bense sahadaki verilerin o ifadeleri -bunlar Türkce "gelismis" olsun Ingilizce "advanced" olsun- desteklediginden süphemi belirtiyorum. Ayrica "high-income" gelismis demek degil... --E4024 (mesaj) 20:48, 4 Haziran 2012 (UTC)
Kabaca çıkardığım buydu, high-income gelişmiş demek değil, biliriz.--RapsarEfendim? 20:56, 4 Haziran 2012 (UTC)
  • Güney Kıbrıs kendi elektriğini üretmekten aciz değil, hatta 1990'ların sonlarına kadar KKTC'ye üretim fazlası olan elektriği satıyordu. Son deniz üssünde yaşanan patlama yüzünden sıkıntılar baş gösterdi. Gelişmiş ülke olmak zaten hizmetler sektörünün endüstriden daha fazla gelir getirmesiymiş (İngilizce Vikipedi'ye göre). Kişisel görüşleri bir yana bırakmak ve kaynaklara bakmak lazım. Gelişmiş olduğu bilgisine kaynak olarak IMF gösterilmiş, orada "advanced" deniliyor. IMF güvenilir bir kaynaktır (rapor 2008 yılına ait bu arada). Ayriyeten bizim gelişmiş ülke maddesi İnsani Gelişme Endeksi'nin en yaygın kullanılan gelişmişlik göstergesi olduğunu belirtiyor ki orada da yüksek bir puana sahip. --seksen 08:45, 5 Haziran 2012 (UTC)
Sizce Kıbrıs gerçekten gelişmiş bir ülkeyse neden haberlerde hep konu oluyor. 

Belki de çok gelişmiş ekonomisinden Rusya ve AB ülkelerine yardım payı ayırmak için görüşmeler yapıyordur. Ya da kasalarına sığdıramadıkları paralarını koyacak yerleri kalmadığı için yurt dışına çıkarıyorlardır. Çok fazla yanlı bir konu başlığı olmuş. Wikipedia benim için ansiklopedi kadar sağlam kaynaktır ama bu Kıbrıs maddesi bana yanlı geldi. Rusça madde bile bizi daha fazla haklı gösterirken Türkçe madde resmen işgalci olarak betimlenmiş. Refah içindeki ada Türk müdahalesinden önce mutlu mesut yaşarken canları sıkılan Türk askerleri keyif için adayı basmış, sözde işgal altındaki bölge açlık ve sefaletten TC yardımlarıyla kurtulurken, Güney kesmi süper zengin dünya ülkesi gibi gösterilmiş ve KKTC'nin varlığını inkar etmiş. Nasıl bir denetleme sistemi var direk yazılanlar madde olarak mı geçiyor bunları bir üst makam denetlemeli sanki öyle bir mevki yok gibi geldi bana. Rus yazarlar kadar adil olmanız dileğimle. En azından bunu istemek hakkımız.

Ülkenin Adı[kaynağı değiştir]

Ülke Dışişleri Bakanlığımızca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olarak kabul edilmektedir.Kıbrıs Cumhuriyeti de nerden çıktı?

Tanımadığımız devletlere kesim ya da yönetim deriz. Devletimiz tanımıyorken Wikipedia tanıyor mu? Kesinlikle rum kesimi denmeli. NMeydanoglu (mesaj) 19:44, 3 Aralık 2016 (UTC)

Wikipedia kibris cumhuriyeti diye bir ülke yoktur. Orada iki ayri bölge vardir. Siz Türk yönetimini hiçe sayip sacma sapan şeyler yazmissiniz. Bu bilgiler kesinlikle gerçekle bağdaşmamaktadir. Seckinbulduruc (mesaj) 10:16, 14 Ocak 2017 (UTC)

Burada kesinlikle düzeltilmesi gereken bir yanlışlık vardır. tr.wikipedia adresi Türkiye için kullanılan adrestir,aksini iddia edenler için wiki logosunun üzerindeki iki yıldır özlüyoruz yazısına bakmalarını öneririm. Bu durumda da bu topraklarda tanınan ismiyle yani Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olarak tanınmalıdır.Çünkü ortada bir Kıbrıs Cumhuriyeti yoktur. 1960-1974 yılları arasında bir Kıbrıs Cumhuriyeti vardır,onu da ayrı başlıkta ayrı tartışma konusu olarak değerlendirmek hem daha sağlıklı düşünmemize,hem de daha objektif yorumlar yapmamıza neden olur. Ama bu başlığın bu ülkedeki resmi kararlara göre revize edilmesini ben de talep ediyorum. Darkirre 13:00, 05 Ağustos 2019 (UTC)

Merhaba @Darkirre, tr.wikipedia Türkiye için kullanılan bir adres değildir. Türkiye ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Diğer dillerdeki vikipedilerden tek farkı Türkçe olmasıdır. Bu konuyla ilgili VP:Millî politikamızı okumanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar. Cem 53 mesaj 10.07, 5 Ağustos 2019 (UTC)

Merhaba sayın @Cem Rize bey, böyle bir maddenin varlığından haberim yoktu sayenizde öğrenmiş oldum bunun için sizlere çok teşekkür ederim. Lakin gelişen dünyamızda 20.yy sonlarındaki gibi basit bürokratik engeller daha fazla aşılıp tabular daha fazla yıkılıyor. Yanlış anlamayın kastım siz asla değilsiniz, kastım bu maddelerdir. Türkçe olup Türkiye ile bağlantısı olmaması demek bizim sadece birbirimizi kandırmamızdan ibarettir. Türkçe konuşan büyük bir çoğunluk burayı GKRY olarak tarif ediyor mu,ediyor. Buna ek olarak tarafsızlık ilkesini yerine getirecek olursak zaten rum tarafı kuzey tarafına fiili olarak da karışmıyor. Kuzey tarafının kendine ait meclisi,hükümeti,okulları da bulunmaktadır. Bu durumda çift başlılık söz konusudur. Resmi olarak da çift başlılık vardır. Biz kıbrıs cumhuriyeti dersek tarafsızlık kurallarını vicdanen çiğnemiş oluruz. Çünkü dediğim gibi diğer türlü birbirimizi kandırmaktan öteye de geçemeyiz. Lütfen yanlış anlamayın bu iddialarım size yönelik değildir,ortadaki buhran ile alakalıdır. Size iyi çalışmalar diler saygılarımı sunarım --Darkirre (mesaj) 11.02, 5 Ağustos 2019 (UTC)

Attığım bağlantıdaki politika nedeniyle bu taşımayı yapmak ne yazık ki mümkün değil. Politikanın yanlış olduğunu düşünüyorsanız oranın tartışma sayfasını kullanabilirsiniz. Yine de maddeye "veya Türkiye'de bilindiği adıyla Güney Kıbrıs Rum Kesimi" cümlesini uygun kaynaklar kullanarak eklemenizde bir sakınca olmayacağını düşünüyorum. Ayrıca VP:TBA sayfasını daha fazla bilgi için okuyabilirsiniz. Cem 53 mesaj 11.24, 5 Ağustos 2019 (UTC)

Harita[kaynağı değiştir]

Haritada KKTC Kıbrıs Cumhuriyeti'ne bağlı olarak gösterilmiş. Düzeltilmesini talep ediyorum. Emirhan019 (mesaj) 17.10, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Bilgi kutusundaki haritadan mı bahsediyorsunuz @Emirhan019 ?? --Maurice Flesier message 20.10, 18 Mayıs 2020 (UTC)

De jure olarak, uluslararası kamuoyu gözünde durum bu şekilde olduğundan herhangi bir hata yok. Bkz. VP:TBA. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.57, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Ama burası Türkçe Wikipedia. Emirhan019 (mesaj) 22.12, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Evrensel Vikipedi standartları diğer dillerde olduğu şekilde burada da geçerli. Türkçe Vikipedi olsa da milli ansiklopedi değil. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.14, 18 Mayıs 2020 (UTC)

Seksen yazacaklarımı yazmış. De jure olarak sadece Türkiye tarafından tanındığı ve uluslararası camia tarafından KKTC, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak resmî kabul gördüğünden dolayı harita da bir sıkıntı görmüyorum. --Maurice Flesier message 22.49, 18 Mayıs 2020 (UTC)

@seksen iki yüz kırk beş link için teşekkürler. Emirhan019 (mesaj) 23.20, 18 Mayıs 2020 (UTC)

giriş bölümü[kaynağı değiştir]

Giriş bölümünde, direkt ilk cümlelerde ne için KKTC'den bahsediliyor acaba? Gürcistan maddesinde Osetya'dan, Somali maddesinde Somaliland'dan, Azerbaycan maddesinde Artsakh'tan mı bahsedeceğiz ilk olarak? VP:Milli ihlali olduğunu düşünüyorum.Gogolplex (mesaj) 12.06, 15 Haziran 2020 (UTC)

Ülkenin komşularından bahsedildiği için böyle yazılmış sanırım. Bu sebeple ben pek sorun olarak görmedim. Esas VP:MİLLÎ ihlali parantez içi yazılan "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi - GKRY" kısmı yaratıyor.--Pragdonmesaj 12.31, 15 Haziran 2020 (UTC)
Evet, o kısmı da gerçekten problemli buluyorum, ancak yine de bilinen ismi olduğu için giriş bölümünde, daha alt bir kısımda bahsedilmelidir diye düşünüyorum. Uluslararası resmiyette KKTC Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bir komşusu değil, o yüzden KC'ye GKRY demek ile aynı şey bana kalırsa KKTC'nin girişte listelenmesi komşu olarak Pragdon. Whataboutism olarak anlaşılmaz umarım ancak daha önce belirttiğim gibi bu Gürcistan maddesinin ilk cümlesinde "Gürcistan, kuzeybatıda Abazya, kuzeyde Osetya ile komşudur." demek gibi. Gogolplex (mesaj) 23.11, 19 Haziran 2020 (UTC)
GKRY kısmı çok sayıda maddede TBA ihlali yapan bir kullanıcının işiydi, izleme listemde arada kaynamış, hepsinin temizlenmiş olması lazım. Cümle hem açıklanan nedenden TBA ihlaliydi hem de kapsam dışıydı. Burası devleti konu alan bir madde olduğundan esasen coğrafya, Kıbrıs Sorunu çerçevesindeki tarih/yakın siyasi tarih dışında tarih (ideal olarak enosis düşüncesi/İngiliz döneminden başlamalı) gibi konular işlenmemeli. Ülke maddesi Kıbrıs bu arada. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.25, 20 Haziran 2020 (UTC)