Tartışma:Ermeni Kırımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lütfen VPBanner şablonu yerine Tartışma şablonunun |proje= parametresini kullanınız.

Tarafsız İsimlendirme[kaynağı değiştir]

Bu madde külliyen baştan yazılmalıdır. Vikipedinin tarafsızlık politikası hasebiyle dünyanın ikiye bölündüğü bir tartışma konusunda isim neden sadece bir tarafın iddialarını yansıtır nitelikte? Yazarlar tarafsız bir madde olabilmesi için TCD'nin kaynaklarını değil lâkin Batılı kaynakları esas aldıklarını iddia edecekler ise de, tarafsızlık esasen burada çiğnenmiş olmuyor mu? Zira ben tarafsız bir bakış açısını fındık kabuğuna sığacak kadarıyla anlatmam istense:

  • Ermeniler, Osmanlı İmparatorluğu'nun azınlık Ermenileri katlettiğini düşünüyor.
  • Türkler, Ermeni azınlıkların savaş koşulları nedeniyle öldüğünü iddia ediyor.

gibisinden anlatabilirdim. En azından kendi fikirlerimi makale adı altında doluşturmazdım. İmza: İsmail Kendir (mesaj) 14.46, 27 Aralık 2020 (UTC)

@İsmail Kendir maddenin konusu farklı milletlerin ne düşündüğü ve bakış açıları değil, konuyla ilgili nelerin yaşandığıdır.--Visnelma (mesaj) 00.20, 10 Ocak 2021 (UTC)

Katılıyorum Aleksey Maksimoviç Peşkov (mesaj) 08.33, 10 Mart 2021 (UTC)

Ben de katılıyorum ama ben tarfsız olmalıyım :/ Kullanıcı:Euraquilo Bu imzasız yazı Euraquilo (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 11.01, 17 Mart 2021 (UTC)

Katılıyorum Euraquilo (mesaj) 11.01, 17 Mart 2021 (UTC)

Maddenin adı[kaynağı değiştir]

Diğer maddelerin adları Ermeni Soykırımı'nın tanınması gibiyken burada Ermeni Kırımı dememiz garip kaçıyor. Eğer bu maddenin adını değiştirmeyeceksek öbür maddelerin adlarını değiştirmeliyiz.--Visnelma (mesaj) 00.17, 10 Ocak 2021 (UTC)

'Tepkiler' başlığı önerisi[kaynağı değiştir]

Merhaba, maddeye en son eklenen Kırım'a karşı muhalefet başlığını aşağıdaki Türklerin tepkileri başlığı ile birleştirsek nasıl olur? Belki bu başlığı da destekleyenler ve karşı çıkanlar gibi iki alt başlığa bölebiliriz. Yabancı kaynakların tepkilerini de üst başlıkta birleştirebiliriz. Yani özetle, şöyle bir başlık hiyerarşisi öneriyorum:

- Tepkiler
- - Ermenilerin tepkileri
- - Türklerin tepkileri
- - - Destekleyenler
- - - Eleştirenler
- - Dünya'dan tepkiler

Genel olarak maddede bir başlık karmaşası var, böylece bir nebze azalmış olur diye düşünüyorum. Son eklemeyi yapan kişi olduğu için @Saotura'yı pingliyorum. --•gufosowa•✆• 17.33, 11 Ocak 2021 (UTC)

Bana sorarsanız gayet yerinde olur. Zaten o muhalefet başlığını nasıl ekleyeceğimi tam ayarlayamamıştım, ancak meşgul olmamı gerektirecek bir şey olduğundan bir bakıma oraya iliştirdim, sonra düzenlerim diye. Daha sonra 'İntikam katliamları' tarzında bir başlık açıp Anadolu'da Rus işgali ve Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Ermenilerin Kırım için intikam olarak yaptıklatını düşündükleri, yerel Türklere ve Kürtlere karşı katliamları eklemek gibi bir isteğim vardı, böyle bir durumda bunu da Ermenilerin tepkileri başlığına mı ekleyeceğiz? ---ǿtura Flag of Turkey.svg 19.23, 11 Ocak 2021 (UTC)
@Gufosowa pinglemeyi unutmuşuz -ǿtura Flag of Turkey.svg 19.27, 11 Ocak 2021 (UTC)
Muhtemelen evet. İçeriği görmeden kesin bir şey diyemem. Eğer olaylar sırasında gerçekleşiyorsa, olayın anlatıldığı başlıklara daha uygun olabilir. Sonra gerçekleşiyorsa tepkilere daha uygun olabilir. --•gufosowa•✆• 11.20, 12 Ocak 2021 (UTC)

Başlık ismi[kaynağı değiştir]

Kimse anne karnından tarih bilgileriyle doğmadı. Anadili Türkçe olan insanların yüzde %99,9'u bu olayı ilk kez "Ermeni Soykırımı" olarak duyuyor. Böyle duymayan var mı ? Sonra araştırıyosunuz, belki taraf tutuyorsunuz vs. vs. ismi sizin için değişiyor. Önemli değil. Hatta soykırımın yaşanıp yaşanmadığı da önemli değil. Ama olayın ismi Ermeni Soykırımı olmalı. Biraz garip olacak ama Ermeni diyince akla soykırım gelir. Soykırım diyince de akla Ermeni gelir. Bu kadar popüler bir isim tamlamasını bozmanın anlamı nedir ki ? Ermeni Kırımı, Ermeni Soykırımı İddası, Ermeni Vahşeti, Osmanlı Hükümetinin Ermenilere Müdahalesi... hepsi inanılmaz yapay geliyor okurken.78.180.52.209 18.39, 13 Ocak 2021 (UTC)

Katılıyorum. 31.206.79.196 12.27, 17 Ocak 2021 (UTC)

Katılıyorum. Cahilipedya (mesaj) 07.16, 28 Ocak 2021 (UTC)

Maddenin ismi neden Ermeni Kırımı[kaynağı değiştir]

Burayı sizin kadar bilmiyorum ama maddenin Kırım olarak adlandırmasına karar veren kişi bilir kişi midir sorgulanamaz biri midir? Bana saçma geldi kırım denilmesi. Soykırım olarak biliniyorsa soykırım denilsin. --See Can Me War (mesaj) 12.32, 20 Ocak 2021 (UTC)

@See Can Me War Haklısın, Azerice Vikipedi'de bile Ermeni Soykırımı olarak geçiyor.--Visnelma (mesaj) 12.25, 31 Mart 2021 (UTC)

Techir, Kırım, Soykırım[kaynağı değiştir]

"Ermeni Soykırımı" kavramı Türkçemize sonradan girmiş bir tabirdir. Dış kaynaklıdır ve politiktir. Olayı resmen kabul etmeyen bir devletin bu tabiri kendiliğinden dilinin içinde geliştirmesi mümkün müdür? Bu tabirin politik tarafını görmeyi reddedip, bu ismi tarafsızlık adı altında ısıtıp ısıtıp önümüze koyanların asıl kendi gözlüklerinden sıyrılması gerekir.

İsim "Techir" olmalı, istesen kaynak göstererek 1.500.000 Ermeni öldürülmüştür diyebilirsiniz. Tecavüzler, açlık kurbanları gibi her şeyi ekleyebilirsin. Bu ayrı bir şey.

Dış kaynakları gösterek madde ismi önereceksek "İstanbul'un Fethi" değil, "Konstantinopolis'in Düşüşü" diyelim. Ermeni Soykırımı tabirini kullanarak, Konstantinopolis'in Düşüşü adlandırmasını kullanmayı tercih ediyorsun. Aynı şekilde Hollanda adlandırması yanlıştır. Bu gerçekte Netherland'de bir bölge. Ama Türkçemize tüm ülke Hollanda olarak geçmiş. Ben örnekleri çoğaltabilir. Viki Türkçenin adlandırma tarafı Türkçe olmalıdır. Tarafsızlık ilkesi çerçevesinden bahsettiğim gibi kaynak gösterek her şeyi altına yazabilirsiniz. Ama yok ben adlandırmada katı bir tarafız ilkesi izleyeceğim derseniz İstabul'un Fethi - Konstantinopolis'in Düşüşü örneğinde olduğu gibi gülünç duruma düşersiniz--Ollios (mesaj) 19.39, 29 Ocak 2021 (UTC)

Konstantinopolis'in Düşüşü dediğiniz olay doğru bir adlandırmadır, İstanbul (eski adıyla Konstantinopolis) Bizans tarafından kaybedilmiştir, bu yüzden Konstantinopolis Bizans için düşmüştür. Aynı şekilde İstanbul'un Fethi ifadesi de doğrudur. Çünkü İstanbul, Türkler tarafından fethedilmiştir. Ancak bunu Ermeni Soykırımı (!) ile benzer bir durumda göstermek yanlıştır. Ermeni Tehciri'nin soykırım olduğu kanıtlanmamıştır ve iddiadır. Bu yüzden buraya 'iddia' sözcüğü eklenmelidir. Görüşüm bu şekildedir. Yavuz Demirkol (mesaj) 20.25, 30 Ocak 2021 (UTC)

İddia ibaresinin eklenmesi.[kaynağı değiştir]

Ermenilere uygulanmış olan tehciri 'soykırım' olarak anlatan ve maddeyi bu biçimde kaydeden arkadaşlar, Ermeni soykırımını (!) kanıtlayabilecek belgeler elinizde mevcut mudur? Yavuz Demirkol (mesaj) 20.18, 30 Ocak 2021 (UTC)

Yukarıda ve en üstteki sarı alanın içinde bağlantısı bulunan arşiv sayfalarında konuyla ilgili yazılmış pek çok tartışma içeriği bulunuyor Yavuz Demirkol. Onlara göz gezdirmenizi tavsiye ederim, zira bu soruya kimsenin gelip "bende belgeler mevcut" ya da "değil" diye yanıt vereceğini zannetmiyorum. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 20.25, 30 Ocak 2021 (UTC)

İnceleyeceğim, teşekkür ederim. Yavuz Demirkol (mesaj) 20.26, 30 Ocak 2021 (UTC)

Ermeni kırımı kanıtlanmamıştır[kaynağı değiştir]

Ermeni kırımı kanıtlanmamıştır ama yazıda sürekli soykırım oldu şu kadar kişi öldü yazıyor ama bunlar iddia ve kanıtlanmamış biz buraya gerçek bilgileri mi yazacağız yoksa iddiaları gerçekmiş gibi yazacağız FurkG (mesaj) 13.01, 1 Şubat 2021 (UTC)

Maddede soykırım yapıldı Türkler katliam yaptı gibi şeyler yazmıyor @FurkG. Maddede sadece Ermeni Kırımı ifadesinin tanımı yapılmış. Ermeni Kırımı ise zamanında Türklerin Ermenilere yaptığı soykırım. Dolayısıyla soykırımın aşamalarını, arka planını falan ne bileyim her şey anlatılmış kaynaklarla beraber. Bu nedenle sizin görüşünüze katılmıyorum. hulusi bey hadi bana mesaj at 07.45, 5 Nisan 2021 (UTC)

Tarafsızlık tam olarak yansıtılmamış![kaynağı değiştir]

Makalede daha çok kendi düşüncelerini ifade eden birinin yazıları var.Tarafsızlık için hem ermenilerin hem de türklerin bakış açısı,düşünceleri dikkate alınmalıdır--91.242.20.93 18.02, 24 Şubat 2021 (UTC)

Balkan Müslümanları Konusu[kaynağı değiştir]

Balkan Müslümanları hakkında "...Balkan Müslümanları yaşadıkları ülkeler Osmanlı'dan bağımsızlık kazanınca topluca sınır dışı edildi." ibaresi ne kadar doğru? Sınır dışı edildiklerine dair bir bilgi/kaynak olmadığı gibi etnik temizliğe tabi tutuldukları kaynaklar mevcut. Bugünkü Türkiye sınırlarına gelebilenler ise sınır dışı edilerek değil köylerinden kaçarak gelen göçmenler. Ermenilerle ilgili benzer şeyleri kırım veya soykırım olarak nitelendirirken başka bir halk için sanki yabancılar şube tarafından deport edilip uçakla geri gönderilmiş muamelesi yapmak pek de adil değil. Bunun değişmesi gerektiğini veya kaynak belirtilmeli etiketi konması gerektiğini düşünüyorum. CSiGeSnPb (mesaj) 22.10, 3 Mart 2021 (UTC)

Doğru bir çıkarım yapmışsınız, ifadeyi düzenledim.---ǿtura Flag of Turkey.svg 22.14, 12 Mart 2021 (UTC)

Perinçek İsviçre Davası[kaynağı değiştir]

Doğu Perinçek ile İsviçre arasındaki dava AİHM Büyük Daire'de karara bağlandı. Kararda Sn. Perinçek'in ifade özgürlüğünün kısıtlandığı ve Ermeni Tehcir'inin Holokost'a benzemediği açıkça ifade edildi. O nedenle bu başlık yanlı olduğu gibi gerçek dışı bir kavramı insanlara dayatmayı da amaçlamaktadır. Vkilicaslan (mesaj) 23.06, 6 Mart 2021 (UTC)

Neden? Söylediğiniz iki şeyin arasındaki bağlantıyı çözemedim açıkçası, Perinçek-İsviçre davası Ermeni Soykırımı inkarı hakkındaydı ve davanın sonucunda verilen karar Ermeni Soykrımının inkarının yasadışı yapılmasının ifade özgürlüğüne karşı olduğuydu (görüşe katılmasam bile, zaten de öyle). Bunun neden Ermeni Kırımı'nı yalanlayacak potansiyele sahip olduğunu düşünüyorsunuz?-ǿtura Flag of Turkey.svg 00.13, 7 Mart 2021 (UTC)

Silinen içerik[kaynağı değiştir]

"Ayrıca Osmanlı arşivlerinde yer alan kayıtlara göre, 1906-1922 yılları arasında Anadolu'da ve Kafkaslar'da, 517.955 Müslüman Osmanlı vatandaşının öldüğü aktarılmıştır." bu kısmı neden sildiğimi gerekçede açıkladım.

"Teşkilât-ı Mahsusa nın sadece cephe ve cephe gerisi Ermeni güçlerin tavsiyesinin (Ermeni İsyanlarına karşı enformasyon toplama ve değerlendirme, toplanan enformasyonun operasyonel şekilde kullanılması ve örtülü faaliyette bulunma) yanında “tehcir” edilen Ermeni sivil halka karşı planları olduğu ve bu planların “soykırım” tanımına girdiği ileri sürülmektedir." bu kısmı ise kaynaksız olduğu için sildim.--Visnelma (mesaj) 12.07, 1 Nisan 2021 (UTC)

Kaynaksız diye silmeyin, bu tür durumlar için kaynak belirtilmeli şablonu var, onu ekleyin. thecatcherintheryeileti💬 13.54, 1 Nisan 2021 (UTC)

Konuyla bağlantılı olması sebebiyle buraya yazıyorum mobilden pingleyemiyorum ancak (Kişisel saldırı kaldırıldı) üzerine alınabilir, eğer Ermeni tarafının görüşleriyle konuşuyorsanız tehciri, olduğu söylenilen soykırımın olaylarından sayarsanız; eğer Türk tarafından iseniz olayın tehcirden ibaret olduğunu ve olayların sadece Ermenileri Suriye topraklarına "tehcir" etmek olduğunu savunursunuz keza Bernard Lewis gibi Orta Doğu adına ingilizce dilinde Halil Inalcık seviyesinde olan bir tarihçinin bile görüşü bu yönde. TBA ihlali olmaması ve arama olarak üstün şekilde birinci olduğu için Tehcir ifadesini tekrar silmeyiniz. Burada amacımız doğru olanı tarihe uygun şekilde anlatmak olsa da kesinliği olmayan ve neredeyse yüzyıldır tartışılan bir olay için tarafların isimlendirmelerini koymayacağız da neyi koyacağız? Tarik298 (mesaj) 23.14, 1 Nisan 2021 (UTC)

@Tarik298 Yaşananların Türkiye'deki akademisyenler ve Türkiye'yle bağlantısı olduğu açık olan 3-5 tarihçi dışında dünyanın geri kalanı tarafından soykırım olarak kabul edildiği düşünülürse "Türk tarafı", "Ermeni tarafı" görüşleri gibi bir ifade pek de mantıklı gelmiyor kulağa zira Ermeni Soykırımı ifadesi dünya çapında akademisyenler arasında kabul gören ifadedir. Sayısız örnek var verilebilecek ama mesela İngiliz tarihçi David Nicolle "The Ottoman Empire of Faith" kitabında yaşanan katliamları soykırım olarak tanımlıyor. Dünyaca saygınlık gören Britannica Ansiklopedisi madde başlığında Ermeni soykırımı adını kullanıyor. Bu yüzden yazdıkların tutarlı değildir. Ayrıca "editwar'a girmeye meyilli arkadaş" şeklinde içerik üzerine yapılmayan yorumlar VP:İÜY politikasını ihlal etmektedir. Bu kısmı yazınızdan çıkarmanız uygun olacaktır. Ek olarak Sabancı Üniversitesi'nde çalışan Hülya Adak bile Ermeni Soykırımı olduğunu yazmış :) Bizim eleman bile gol diyor yani.[1]--Visnelma (mesaj) 08.28, 2 Nisan 2021 (UTC)

Diğer yorumunuzda Tehcir olayın içinde diyordunuz şimdi o algıdan vazgeçmişsiniz bakıyorum :) [[2]] Hmhm, Türkiye'den birkaç akademisyen. Size herhangi bir yorumda bulunmadım zaten ısrarla değişikliği yaptığınız için öyle bir şekilde bahsettim. Tarik298 (mesaj) 21.32, 2 Nisan 2021 (UTC)

Bu olaylar hakkında hangi tarihçi Ermenilerin etme bulma dünyasında yaşadığını dile getirip lobiciliklerine kulak asmadıklarını belirttiyse Türk tarafına bağlı gibi gösterildiği için ne deseniz boş. Tehcir ifadesini kaldırmayın. Tarik298 (mesaj) 21.19, 2 Nisan 2021 (UTC)

Son olarakta belirtmeliyim ki imalı imalı konuşmalarınız veya kanıt diye attığınız akademisyenler ve tarihçiler üzerindeki Ermeni lobicilik baskılarının sonuçlarına bakmaksızın Türkçe dilinde olayla ilgili yapılan akademik çalışmaların isimleri ya Ermeni Tehciri ya da Ermeni Sorunu bu gerçeği göz ardı edemezsiniz isterseniz Konstantinopolis'in Düşüşü diye değiştirmeyi deneyin İstanbul'un Fethi maddesini ondan da ayrı olarak en çok sonuç veren ifade de yine Tehcir ifadesidir. İyi vikiler. [[Kullanıcı:Tarik298|:@Tarik298]] (mesaj) 21.28, 2 Nisan 2021 (UTC)

@Tarik298 Değişikliklerinizi geri alıyorum, lütfen maddeye bir daha Ermeni Tehciri adını eklemeyin. Bernard Lewis bir Ermeni Soykırımı inkarcısıdır ve Ermeni Soykırımı üzerine çalışmaları uluslar arası camiada itibar görmemektedir. Sizin argümanlarınız da Ermeni Soykırımı inkarcılığının izlerini içermekte ve bu tartışma sayfasının arşivlerinde daha önceden cevap verilmiş türden şeylerdir. Bu durumda görüşleriniz benim için çok bir şey ifade etmiyor, tartışmamız burada bitmiştir.--Visnelma (mesaj) 07.06, 5 Nisan 2021 (UTC)
@Visnelma Hâlâ olayı kesin bir olay yargısıyla anlatmanız çok komiğime gitti doğrusu Bernard Lewis dünya kamuoyunda Orta Doğu tarihçiliği açısından en çok kabul gören akademisyenlerden biridir. Bernard Lewis hakkındaki bilginiz olayı reddettiği için adını karalamaya çalışan ve her bu olayın olmadığını söyleyen tarihçi gibi Türkiye ile ilişkilendirmeye çalışan lobicilerin iddiaları mı? Veya yine Ermeniler tarafından karalama adına Vikipedi sayfasında yazılan iftiralar mı? Argümanlarınız bitince saldırmaya başladınız ve kaynaklı içerikleri sayfada daha önce üç kere sildiğinizi fark ettim, yazdığım tehcir ifadesi de benim görüşüm değil akademisyenler tarafından Türkçe dilinde en çok kullanılan isimlendirme sebeplerini de yazdım kaynaklarını da koydum artık ne yaptığınız çok umurumda değil. Sizi bu sebeple şikayet edeceğim. Tarik298 (mesaj) 14.15, 5 Nisan 2021 (UTC)
@Tarik298 Söylediklerinize zaten tartışma sayfasında önceden verilmiş cevaplar var. Zaten tartışmanın sona erdiğini dile getirmiştim çünkü bu şekilde verimli geçmiyor. Eğer buna devam ederseniz etkileşim yasağı getirilmesini talep edeceğim.--Visnelma (mesaj) 14.22, 5 Nisan 2021 (UTC)
@Visnelma Şikayet sayfasına sizi pingledim bakabilirsiniz. Önceden geçiştirip dinlemediğiniz insanlar da benim umurumda değiller açıkçası. Tartışma bitsin istiyorsanız VP:DŞ yapmayınız. Tarik298 (mesaj) 14.32, 5 Nisan 2021 (UTC)

Adlandırma (Nisan 2021)[kaynağı değiştir]

"Ermeni Tehciri" - (Yaklaşık 302.000 sonuç bulundu.)

"Ermeni Soykırımı" - (Yaklaşık 670.000 sonuç bulundu.) Not: Soykırım iddiası ifadesi ile birlikte

"Ermeni Kırımı" - (Yaklaşık 194.000 sonuç bulundu.) Not: Soykırım ifadesi içinde geçen kelime olduğu için fazla

Google böyle veriler sunarken akademik kaynakların çoğunluğunda Tehcir ifadesi göze çarpıyor. Türkçe kullanım olarak bakmak zorunda olduğumuz için bence Tehcir ifadesi kullanılmalı. Ancak iki türlü de Kırım ifadesinden doğru olacağı da aşikar. Tarik298 (mesaj) 18.35, 4 Nisan 2021 (UTC)

Çıkarılan bilgi[kaynağı değiştir]

@Thecatcherintherye Vikipedi'de içerdikleri bilgiler yanlış olabileceği ve yorum gerektirebileceği için birincil kaynak kullanılmaktan kaçınılmalı. Buradaysa ölüm sayısı gibi en tartışmalı olan konulardan birisi birincil kaynaklarla verilmekte. Ben bunu ve yazan bilgiyi doğrulayamadığım, Britannica'dan alındığı iddia edilen kısmı sildim. Sabah gibi kaynaklarsa tarih gibi konularda güvenilir değildir, akademik çalışmalar kullanılmalıdır. Tamam mıdır?[3]--Visnelma (mesaj) 20.16, 5 Nisan 2021 (UTC)

"Sabah gibi kaynaklarsa tarih gibi konularda güvenilir değildir, akademik çalışmalar kullanılmalıdır." demişsiniz, desteklemiyorum. Ayrıca TSK'ye ait bir kaynağı da silmiştiniz. Kaynakları silerken teker teker hepsinin kökenine gidemeyeceğimize göre silinmesine karşıyım. Varsa başka görüş bildirmek isteyen, bekleyelim. thecatcherintheryeileti💬 04.58, 6 Nisan 2021 (UTC)
@ThecatcherintheryeYöngergede böyle diyor "Scholarly sources and high-quality non-scholarly sources are generally better than news reports for academic topics." Ayrıca şurayı incelersen Sabah'ın bir propaganda yayını olduğunu görebilirsin.--Visnelma (mesaj) 08.53, 6 Nisan 2021 (UTC)
Better than denilince diğerinin geçersiz olduğunu anlamıyorum ben. Sabah ya da başka, kaynakların propaganda amaçlı olduğunu kabul ya da reddetmemiz bir şeyi değiştirmez. Bu konu ile ilgili bir görüşümüz yok. Güvenilir kaynak kabul ediyoruz. thecatcherintheryeileti💬 09.50, 6 Nisan 2021 (UTC)
@ThecatcherintheryeAttığım linkte güvenilir olmadığını kaynaklar ve sebeplerle açıklayarak göstermişler ama buna rağmen kabul etmek istemezsen sen bilirsin...--Visnelma (mesaj) 11.54, 6 Nisan 2021 (UTC)
enwikide tartışılan konulara göre mi davranış sergileyeceğiz? Tam olarak anlamadım. thecatcherintheryeileti💬 16.51, 6 Nisan 2021 (UTC)
@Thecatcherintherye Önemli olan enwiki, buwiki, şuwiki değildir. Adamlar mantıklı bir şekilde neden güvenilir olmadığını açıklamışlar. Eğer güvenilir olduğu konusunda iddialıysan bunu ispatlamaya çalışabilirsin ama şu koşullarda Amerika'yı yeniden keşfetmeye lüzum yok.--Visnelma (mesaj) 17.15, 6 Nisan 2021 (UTC)

Adlandırma "Ermeni Soykırımı" olmalıdır[kaynağı değiştir]

Ermeni Kırımı isimlendirmesi absürt ve icat çıkarmak gibi olmuş. Azerice Wikipedia'da bile Ermeni Soykırımı olarak isimlendirilmiş. Çoğu Azerinin Ermenilerden hiç hazzetmemesi herkesce bilinir lakin demek ki oranın Wikipedia'sında madde isimlendirilirken 'tepki alır mıyız' çekincesi olmadan bilindiği şekilde isimlendirme yapılmış. Ermeni Kırımı isimlendimesi çok yapay ve zorlama.

Ayrıca Ermeni Tehciri gibi isimlendirmelere karşıyım çünkü bu devletin resmi bakışı olup ders kitaplarında Ermeni Tehciri olarak tanımlandı. Vikipedi ulusal ansiklopedi değildir ve techir isimlendirmesi de taraflı bir hava yaratacaktır her ne kadar içerik tarafsız olsa bile. Görüşümü okuduğunuz için teşekkür ederim. --Lepra IX (mesaj) 22.45, 10 Nisan 2021 (UTC)