Tartışma:Karapapaklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Karapapaklar sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje Azerbaycan (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Azerbaycan maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Azerbaycan kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Önceden silinmeye aday olarak gösterilmiş Bu sayfa 10 Ağustos 2009 günü silinmeye aday gösterilmiştir. Tartışmanın sonucunda kalmasına karar verilmiştir.
Önceden silinmeye aday olarak gösterilmiş Bu sayfa 13 Aralık 2011 günü silinmeye aday gösterilmiştir. Tartışmanın sonucunda birleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

[]bu tür makaleler için bir kategori gerekli Türki toplumlar vs gibi.--Ugur Basak 13:31, 31 Ekim 2005 (UTC)

Untitled[kaynağı değiştir]

  • Şimdilik "Etnik gruplar" kategorisine koydum, fakat "Etnik gruplar" kategorisinin içine Türki topluluklar için bir alt kategori koyarsak bu ve benzeri makaleler için iyi olur. "Türki toplumlar" olabilir, ama bir kaç öneri daha duysak iyi olur sanırım. Benim önerim "Türki topluluklar". Başka önerisi olan var mı? - Kubra 13:38, 31 Ekim 2005 (UTC)
  • "Türki toplumlar" olabilir.--Ugur Basak 15:07, 31 Ekim 2005 (UTC)

Adananın ceyhan ilçesine bağlı on beş (15) köyü papak yada karapapak köyleridir ve bu köylerin sivasın tutmaç köyü ile akrabalığı vardır hali hazırda benim halam bu köylerden birisinde ikamet etmektedir Ben ise sivasın tutmaç köyündenim ama terekeme değilim

terekemeler kafkasyadan son yüzyılda osmanlı imparatorluğu abdulhamit döneminde başlayarak anadoluya gerleşmiş kıpçak kuman boyudur. sünni müslümandırlar. 164 yılında müslüman oldukları fahreddin kırzioğlunun kumanlar adlı kitabında yazar

Turki[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar "Turki" sözcüğünü lütfen yeniden değerlendirin. Türkçeye zorla sokulmaya çalışılan (Türk boyu, veya kabilesi, orta asya Türkleri anlamında kullanılmaya çalışılıyor)bir sözcüktür "Türki". "Türk Boyu" benzeri bir sözcük yerine Türkçede anlamı olmayan bir şeyin kullanılması pek doğru değil gibi geliyor bana.

TDK anlamına göre "Türki" : Türkle ilgili, Türkçe. Demektir yani Türkçe ile ilgili bir dili ifade edebilir bu sözcük ama bir boy ismini ifade etmez aslında.


85.106.180.30 16:10, 6 Ocak 2006 (UTC) A.Cann

Resim[kaynağı değiştir]

185px|thumb|Karapapak Yanda görünen resim Karapapak değil Karakalpak'tır. Makalede dendiği gibi resimler karıştırılmış malesef. --Timurberk 00:44, 29 Ocak 2006 (UTC)

Resim konusunda hala düzeltme yapılmadı. Hatırlatmak istedim. --Timurberk 19:29, 7 Şubat 2006 (UTC)

İlk cümleyi elden geçirebilecek bilgili bir arkadaş var mı?[kaynağı değiştir]

Borçalı-Kazak boyundan gelen Karapapak Türkleri, Kıpçak Kuman, Bulgar ve Hazar Türkleri'nin Ön-Asya'daki koludur.

Burada ifade edilenin ne anlama geldiğini bilen anlayan var mı?--LandSCape 18:46, 11 Haziran 2006 (UTC)


ben de kendımı bıldım bılelı Dagıstan lı Karapapak ım

Terekemeler Sünni'dirler[kaynağı değiştir]

Terekemeler çok baskın şekilde sünnidirler.O kadar ki, terekemeler azeri olmadıkları halde aradaki bu mezhep farkını öne çıkarabilmek adına onlara "sünni azeri" diyenler vardır.Bunun dışında her millet içinde farklı inanışlarda olanlar var olabilecektir, fakat her din-mezhep için geçerli olan bu durum milletleri yada toplulukların din-mezheplerini tartışmaya açamazdır.Örneğin yunanlıların dinleri hakkında bilgi verirken "katoloik, protestan ve ortodoksturlar" gibi bir cümle sarf edilemez.Herkes bilmektedir ki yunanlılar ortodokstur.Veya hıristiyan israilli var olabilecektir ancak internet ortamında israillilerin dinlerini tanıtırken sadece musevi oldukları yazılmalıdır.İsraillinin dininin yanına hıristiyan yazmak ne kadar gülünç ve akıl karıştırma maksatlı ise terekemelerin mezheplerinin yanına şii yazmak da o kadar saçma ve akıl karıştırma maksatlıdır.

Azerbaycan'da sünni oldukları için mahalle baskısına maruz kalan terekemelerin mezhepleri için burada onların şii oldukları yalanını yazabilmek çok ayıptır.

Sulduz da Borcalı da ve Azerbaycan da bir cok Karapapak Şİİ dir.

Karapapak azeri ayrımı yanlış[kaynağı değiştir]

Gürcistanda yaşayan karapapaklar kendilerine Azerbaycanlı derler.Orda doğmuş orda yaşamış herkes bunu bilir.Zaten 'Azerbaycan türkü' ne demektir?Bu kavram birçok türk boyunu kapsar.Azerbaycanda dil bölgüsü temel olarak 4-tür(burdan baka bilirsiniz.Karapapakların konuştuğu dil de bunlardan biridir.Şimdi kalkıp da onlara 'azeri değil karapapak' derseniz olmaz.Türkiyede onca türk var.Kimse kalkıp da 'sen falan boydansın türk değilsin' derse allah aşkına komik olmaz mı?

Yukarda yazan arkadaşa da bi hatırlatma:Azerbaycanda karapapaklara 'sünni azeri' falan demezler.Şii karapapak köyleri de vardır.Bizim köy şiidir mesela.Ama genel çoğunluk sünnidir.--Qarapapaq 15:19, 6 Ekim 2008 (UTC)


Dil Başlığı[kaynağı değiştir]

Buraya ısrarla ve kabul edilebilir bir açıklamadan yoksun şekilde yazılan "Azeri Türkçesi"ni sürekli değiştirmek durumunda kalıyorum.Çünkü Azerilerin kendi dillerini "Azerice" yada "Azeri Türkçesi" diye adlandırıyor olmaları diğer Türkçeleri bağlayıcı olamaz.Ne Azeriler ne de daha başkaları Terekemelerin kullandıkları dilin adını koymaya kalkışmamalıdırlar.Terekemeler tarafından kullanılan ve aslı astarı Türkçe olan bu dil, "Azeri Türkçesi"de olduğu gibi " ...'nin Türkçesi " halde olmak zorunda değildir.Bu dil basitçe ve temiz bir Türkçedir.Terekeme diye biri varsa ki vardır, kullandıkları bir dil de vardır.Bu dilin ismi için "Terekemece" bile demeye gerek olmayıp sadece "Türkçe" denilmelidir.

Türkiyede yaşayan Gürcü var diye, internette Gürcülerin dillerini tarif eden bir sayfada "Türk Gürcücesi" yazılabilir mi?Gürcüler sayfasında sorulan "Gürcüce" dili var mı? sorusuna "Türk Gürcücesi vardır" gibi bir cevap verilmeye çalışılmamalıdır.Benzer şekilde ; Azerbaycanda yaşayan Terekemeler var diye ve diğer ülkelerde yaşayan Terekemeler dikkate alınmaksızın Terekemelerin kullandıkları dil için "Azeri Türkçesi" yazılamazdır.

bu yorumu yazan kişikaç tane terekeme kelimesi biliyor..Sorarım terekemece diye bir dil vardır ve var olmaya da devam edecektir..Sizlere kalsa tüm dünya türk tüm dünya türkçe konuşuyor..Bırakın bunları..TErekemeler her zaman ellerinden geldiği kadar kendi dillerini konuşmaya özen gözterirler. Türkiye de ki terekemeler de azeri lehçesi gibi görünüyor. Oda yörelerin yakınlığından kaynaklanıyor. Böyle alakasız şeyler de yazmayın lütfen.Karakalpak-karapapak-terekemeler hep vardır ve avr olmaya da devam edecektir.Üçü de aynıdır.

Karapapakların kökeni[kaynağı değiştir]

kıpçaklar konusundakı kaynak yeterince bilimsel.Bu imzasız yazı Qarapapaq (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Madde kaynaksız[kaynağı değiştir]

Maalesef gerçekten kaynaksız bir madde. Sitelerden ziyade kitap, makale türünden kanıtlanması gerekir. Özellikle rakamlar nereden çıktılar? Birde Ahıska Türkleri de mi Karapapaklar sayılıyor? Ukrayna... bölümünde bahsediliyor da. Takabeg ileti 12:15, 30 Ocak 2009 (UTC)

  • sitedeki yazının sonunda 28 tane kaynak var. Bu imzasız yazı Qarapapaq (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
28 kaynak varsa o 28 kaynaktan doğrudan aktarılması daha iyidir. Lazlar maddesinde Lazların siteleri tercih edilmediği gibi Karapapaklar maddesinde de Karapapakların siteleri tercih edilmiyor. Hiç kullanma demiyorum yine de iyice kontrol edilmesi gerekir. Asıl kaynaklar daha sağlamdır. Takabeg ileti 12:40, 30 Ocak 2009 (UTC)
  • baştaki 50.000 nüfus yanlış.gürcistandaki nüfusu bile daha fazla.


Ben anlamadığım yıllar önce yapılmış olan bir ayrım, karakalpak-karapapak ayrımı şimdi terekeme-karapapak ayrımı.Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz.Bunların hepsi aynı millettir.Bazı çevrelerin aramızdaki köken bağını ortak kültürü yok etmesine sizlerde yazdığınız bu yorumlarla katkıda bulunuyorsunuz.Terekeme karapapaklara Türkiye de verilen bir lakaptır.Karapapaklar ise karakalpaklarla aynı kökene sahiptir. FAkat çeşitli göçlerin sonucunda kültür farklılaşmasıyla ortaya çıkan dil vb farklılıklar bu milletlerin farklı milletler olduğu ikisi arasında hiçbir benzerlik bulunmadığı yönünde yazıların yazılmasına ve karapapak halkının farklı bir etnik kökenden olduğuna dair şüphelerin ortaya çıkmasında neden oldu..Allah aşkına Türk kaynaklarını bırakın kullanmayı..Eline kalemi alan yazıyor..Zaten internet bilgi çöplüğü..Araştırınn öğrenin..Bu imzasız yazı 193.140.225.217 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Terekeme lakap değildir.Böyle gülünç bir yalanı ortaya atabildiğin için kimlerden olduğunu gizleyemiyorsun.

Karapapaklar ile arasındaki fark (farklı özellikler) nedir? Takabeg ileti 21:14, 22 Mart 2009 (UTC)

Azeri etnisitesi ya da Türk etnisitesine ait olup olmaması konusu niye bu kadar önemli ki? Azerilik ile Türklük arasında kalın çizgiler yok ki.--Buğrakara 21:18, 26 Mart 2009 (UTC)

CIA World Factbook[kaynağı değiştir]

CIA World Factbook'ta Karapapaklardan bahsedilmemektedir. Yazılmadığı için Azeri olarak saydığına dair yorum ve tahminle kaynakmış gibi göstermek yanlıştır. Takabeg ileti 00:15, 24 Mart 2009 (UTC)

Terekeme ismi Azerbaycan isminden eskidir[kaynağı değiştir]

Karabağ problemi giderilene kadar Azeri yada Terekeme yada Türk olma konusunda kararsız kalma eğilimindeki bu sayfa ve tek sorumlusu sürekli çelişkili bilgilerle okuyucuyu sarhoş etmeye çalışıyor galiba.Terekeme isminin nerede türetildiği yazılmaya çalışılmıç ama olmamış gene.Yer yazan kişi tarih de verebilmelidir.Terekeme ismi ne zaman türetilmiş?Kısacası Terekeme isminin türetildiği zamana kadar geri gidildiğinde ortada Azerbaycan ismi kalmaz.Bu yüzden silip Kafkasya olarak değiştirdim.

Azerilik ile Türklük arasında bildiğiniz bağlantı 2000 yaşında mı, yoksa 200 yaşında mı?[kaynağı değiştir]

Birincisi Azerilik ile Türklük arasındaki çizgi yeteri kadar kalındır, ilgili sayfalara ve tarih kitaplarına baktığınızda görürsünüz.İkisi arasında fark bulamıyorsanız Türlük ile Perslik arasında fark bulmakta da zorluk çekersiniz.Son noktadaki Türk ve Azeri Türkü isimleri geçmişi tanımlamaya yeter mi?Örneğin birinin adı Boşnak diğerininki Sırp, ve baktığınızda farklı gibi duruyor ama aynı olduklarını her ikisi de bilir.Yani son nokta geçmişi tarif edemeyebiliyor.İkincisi Terekemelerin Azeri etniği olup olmadığına dair konuşma burada hiç yokken ve yeteri kadar gereksizken bunu sanki varmış gibi ele almanız dikkat çekici.Azeri olup olmadığı tartışılabilecek olan Karapapaklıktır galiba, Terekeme değil.Dahası Azeri alt etniği (Terekemeleri bırakın) hiç yoktur, var olduğu iddia edilenler Persliğe aittir.Azerilik dediğiniz, Türklük gibi veya Hinduluk gibi büyük genelite özelliğine sahip bir şey değildir.Örneğin Azeriler sayfasındaki "Azerilerin Türkleştirilmesi" meselesini merak etmeden burada meraklara düşmenizi nasıl nitelendirelim acaba?Bu imzasız yazı Fmmetin (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Aradaki fark kaynakların olup olmaması. Bu madde tamamen kaynaksız bir madde. Sadece yorumlardan ibarettir. Takabeg ileti 03:45, 20 Nisan 2009 (UTC)

Terekeme hakkında ileriye sürülen birçok bilgi var. Maalesef bunların hiçbiri bir belgeye dayanmamaktavedebilimsel bir araştımanın sonucu da değildir.hepsi şimdi benim de yaptığım gibi, büyüklerinden duyduğu bilgileri aktarmaktadır.Bende bir terekeme olan dedemden duyduğum şu bilgileri aktarmak istiyorum.

Dedem 1920 de türkiyeye 18 yaşında göç etmiş.Eskilerden anlattığında ; "Bize "Oğuzdar" veya :"Kınıklar" derlerdi" diyordu.Ben bundan anlıyorum ki terekemeler Oğuzların Kınık boyundan gelmiş Hazar Tükleridir.
Yazdığım bu bilgilerin tam doğru olduğunu iddia etmemekle beraber yanlış olduğumu da sanmıyorum. Belge veya kanıtı olanlar bizi bilgilendirirse memnun olurum . çünkü ben 30 yıllk Öğretmenim ve çok araştırdım ,bilimsel bir veriyue ulaşamamadım.

Ayhan AÇIKKOLLU-Emekli öğretmen

Hazari insanlar??[kaynağı değiştir]

Hazar insanları elbette var olacaklardır, dünyanın o bölgesi neden insansız kalsın!Fakat kökenden bahis açtıktan sonra Hazar Türkleri ifadesini kullanmak sanıyorum yanlıştır.Hazar Türkleri ifadesi köken yerine bugün için kullanılabilirdir ve kullanılmaktadır da, ancak son noktada bugün var olan Azeriler için kullanılmaktadır.Oysa Terekemeler Hazar'ın batısının değil kuzey ve doğusunun insanlarıdırlar, Azeri ismini alan Hazarilerle bağlantıları yoktur.Ne dillerinin ne de dinsel/mezhepsel benzerliklerinin olmadığını görüyoruz.

Diğer taraftan Terekemeler konusunda özellikle son zamanlarda internette çok fazla itiş-kakış yaşandığını görüyoruz.Bunların neredeyse tümü aslında Terekemelerle ilgili değildir, diğer soylardan gelen insan (veya geldiğini zanneden diyelim, çünkü Osmanlı-Türkiye geçişinde "budan sonra kim olalım" konusunda kararsızlık yaşandığını yada kararsızlık olmasa bile uygulama hataları olduğunu biliyoruz.Bu yüzden bugün ülkede yaşayan insanların çoğunun aslında bu süreçte soyları silinmiştir, bir çoğu kedini şu veya bu zannetmektedir.) yada grupların kendilerine bir yer açmak yada kendilerini "kaliteli" (bu da bir zannetmedir) belledikleri bir yere yontma mücadelesidir.Bir başka deyişle esas olan geçmişle bağlantı ise, o zaman göçebe yada benzeri(örneğin akıncı gibi) bir kültürün kalıntılarının ismen ve/veya cismen bugün var olması gerekliliktir.Herkesin bildiği üzere bugüne kadar nomad kelimesi ekşi bir yüz ifadesiyle birlikte ve sadece Terekemeler için kullanılmaktaydı.Bugünlere bakıldığında ise nomad olmak moda oldu, herkes "Türklük"lerini ispat çabası içinde nomad köklere sahip olduğunu iddia etmeye başladı.Burada dolayısı ile Terekeme ismi ile rastlaşmak kaçınılmaz oluyor.Uzatmadan benim size önerim eğer atanız babanız Terekeme olduğunu söylüyordu ise bilinçli yapılan bilgi kirliliğine fazla yüz vermeksizin Terekemeliğinizi unutmayın o kadar.Yoksa internette ve burada wikipediada bile gülünç ve çelişkili yazı ve yazarlar çoktur.Örneğin Türkiyede etnik bir Türk'ten bahsedemedikleri halde Azerbaycan, İran, Gürcüstan, Mısır, Suriye gibi yerlerde azınlık olarak yaşayan etnik Türklerden bahsedebilmektedirler.Buralardaki bu Türklerin aslında kim olduklarını hiç konuşmaz ve merak etmezler.Örneğin bir taraftan Türkiyenin büyük çoğunluğunun sünni olduğunu yazarlar, bir taraftan yaklaşık 40 milyon kadarın Türkmen olduğunu yazarlar, fakat diğer taraftan da Türkmenlerin çoğunluğunun Alevi, Bektaşi, Şii olduğunu yazarlar.İnternetin hesapları çok karışık:)Örneğin Türkçe wikide, kafkasya ve İranda yaşayan Azerilerin 15 milyonunun aslıda Terekeme olduğunu yazan kişilerle Azerice wikipedia sayfaların Azerbaycan tanımında Terekeme ismini silenler aynı insanlardır.Sonuçta Terekeme olduğunuzu biliyorsanız onu saklayın, bugüne kadar böyle geldi.Fazlaca yapacak bir şey yok..Bir nomad olarak "gökten zembille inmiş" olanlara gülün..

Kullanıcı Takabeg'e[kaynağı değiştir]

1-Daha önce yazdıklarının yanlışlığını sana mesaj ile ortaya koymuştum.Bunlara itiraz etmediğin/edemediğin, sadece "Akılsızlık" kelimesi hakkında cevap yazmandan anlaşılmaktadır.

2-Yazdıklarını kopyala-yapıştır yapıyosun."Aktarmıştır" kelimesini bir çok kendi düzeltmene rağmen "TAKTARMIŞTIR" olarak bırakmandan belli.Üstelik bu kelimenin bulunduğu cümleyi Karapapaklar sayfasından alıp buraya getiriyosun, çünkü orada da "TAKTARMIŞTIR" halde duruyor.Madem oradan getireceksin, neden diğer bilgileri de getirmiyorsun da sadece Alevilikle ilgili cümleyi getiriyorsun?Maksatlı olduğunun ispatıdır..Kaldı ki oradan getiremezsin, çünkü daha önce Terekeme ile Karapapak arasındaki farkı bilmediğini sen yazmıştın ve sonrasında da yaptığın araştırmalardan bunların aynı olmadığına ikna olan gene yazdıklarına bakılırsa sensin.Şimdi ne maksatla oradan getiriyorsun, ne diye "ayrıca bakınız" altında karapapaklar terimini buraya ekliyorsun?

3-Ref olarak kullandığın maksatlı-güya araştırmacı yazardan aldığın cümle "Türkiyede yaşayan Karapapaklar..." olarak başlıyor, yani Terekeme kullanmamış dikkat ediyormusun!Oysa Türkiyede yaşayıp ve Karapapak olduğunu söyleyenlerin sayısı sadece bir avuçtur.Bu araştırmacı bu bir avuç kişiyi nerede bulabilmiş, çünkü şimdi biz arasak bulamayacağımızı sen de biliyorsun??Bu araştırmacının maksatlı olduğu bu kadar açıkken burada ref olarak kullanılamaz.

4-Ref-1'e bağladığın cümle-paragrafta ise hiç Terekeme kelimesi yok, dikkat edebiliyor musun!İyi ama bu bilgilerini (kars oblastı'nızdaki nüfus oranları) Terekemeler teriminin sayfasında verme amacın nedir?

5-Alevi yorumunu ise ref-1'in dışına eklemişsin, yani referansın Alevi yorumunu desteklemiyormuş!Kaldı ki böyle yorum bulsan bile burada gene kullanamazsın, çünkü bu yorum kökünden yanlıştır.

6-Alevi kelimesi ile Terekeme kelimesinin yan yana gelemeyeceğini sağır sultanlar bile biliyor, kendini fazla zorlama.Bunlar bir topluluğa hakaret anlamına gelmektedir.

7-Senin gibi maksatlı ve bilmeyenlerin ve kopyala-yapıştırcıların sayesinde en basit şeyler bile muanmaya dönüşüyor.Terekemelerin kullandıkları dil bulmacalarda "eski dilde" yada "halk dilinde" diyerek sorulan ve senin de çözerken "aa bunları zaten kullanıyoruz, eski dil değil ki" dediğin şeylerdir.Öğren ve hem sen yanlışa düşme hem de bu dile kaba diyerek hakaret etme.Kaba olduğu bir karganın ve bu karganın peşinden gidenlerin bir yorumdur, ve sen bir yoruma ref veriyorsun.Kesin bilgiye ref vericeksin, yoruma ref olmaz!

8-Sonuçta belge adı altında Terekemeler'e hakaret ettiğin ve belge olarak eklediğin şeyler yorum olduğu için sildim.Sorumluluk dugyusuna sahip ve verimli ansiklopedici olduğunu ispat edeceksen, "karapapakça" kelimesini düzelt.Bunu uyduran kişi sonunda karapapakça diye bir kullanım olmadığını sana itiraf etmişti!Niye bekliyosun?

9-Sevgiden yana oldugu söylenen ve bu konuda çok yorumları bulunan bu halk için bir yorumda ben ypacgımn

kaynağı yanlış aktarmayın.[kaynağı değiştir]

kaynak şöyle diyor. "Карапапахи ("черные папахи") — наиболее известная этнографическая группа Азербайджанцы". bu cümleyi ne tür bir insan "azerbaycanlıların önde giden etnik grubu" olarak çevire bilir?hayır rusça bilmiyorsan çeviri programı fela kullan.hiç yoktan google-den yararlana bilirsin.bu konuyu ilk benden duymuyorsun değil mi?--Qarapapaq 13:00, 21 Nisan 2009 (UTC)

Ünlü kelimesi Vikipedide uygun değildir. Şimdi bilinen olarak değiştirildi. Takabeg ileti 13:08, 21 Nisan 2009 (UTC)

Israrla ünlü olarak değiştirmeye çalıyorsun. Mesele cümledeki известная kelimesi değil mi? Bunu bilinen olarak çevirmemiz daha uygundur ve ansiklopediktir. Zaten ünlü olup olmadığı belli değildir. Takabeg ileti 13:30, 21 Nisan 2009 (UTC)

Vandalizm[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Qarapapaq ısrarla cümleyi kalırmaya çalışıyor. Azerilerin adı Tatar iken Karapapak vardı. Bu gerçeği gizlemek istemenin gerekçesi nedir? Transkafkasya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nde düzenlenen nüfus sayımında bile Karapapak vardı. Stalin'in tezi uygulamaya sokuluncaya kadar. Bu gerçeği gizlemek istemenin gerekçesi nedir?

Rusya İmparatorluğunda Tatarlar (Azeriler başta olmak üzere Türk halklarının genel adı)'dan farklı olarak Karapapak mevcuttu.[kaynak belirtilmeli] Fakat Sovyetler Birliği'nde özellikle 1939'da Stalin tarafından "Azerbaycanlılar" adlı etnik grubun yaratıldıktan sonra nüfus sayımlarında görünmez olmuş[1] ve Büyük Sovyet Ansiklopedisi 'nde de Azerbaycanlılar ya da Azeriler (азербайджанлылар, азерилер)in önde gelen etnik grup olarak sayılmıştır.[2].

Not[kaynağı değiştir]

  1. ^ Elnur Ağoğlu, "Azerbaycan'ın Etnik ve Demokrafik Yapısı", Türkler, C. 19, Yeni Türkiye Yayınları, Ankara, 2002, ISBN 975-6782-52-8, s. 218.
  2. ^ (Rusça) "Азербайджанцы". Büyük Sovyet Ansiklopedisi

taraflılık[kaynağı değiştir]

o bölüm gizlenmedi.uygun başlığa yerleştirildi.cümleleri alakasız şekilde yerleştirip taraflı şekilde okuyucuya kendi kişisel düşüncelerini aktarmağa çalışmak hoş davranış değil.--Qarapapaq 13:08, 21 Nisan 2009 (UTC)

Benim kişisel görüşüm diye bir şey yok. Sadece kaynaklardan aktarıyorum. Rusya İmparatorluğu'nun nüfus sayımlarında Karapapak vardı. Transkafkasya'nınki de de vardı. Fakat daha sonraki istatistiklerde görünmüyor. En azında elimdeki Azeri araştırmacıların hazırladıkları araştırmalarda gözükmüyor, Karapapaklar. Nereye gittiler? Taraflı olduğunu düşünmenin gerekçesi nedir? Somut olarak açar mısın? Hoşuna gitip gitmemesiyle taraflı olup olmaması ayrı meseledir. Takabeg ileti 13:20, 21 Nisan 2009 (UTC)

kelime yanlışlığını düzeltme[kaynağı değiştir]

Sayfanın Karapapaklar ana başlığının altındaki 2. başlık

"Terekeme" olması gerekirken sehven Tekereme yazılmış. Düzeltilmesi ricasıyla...

Sayfa çok güzel oluş teşekkürler....Bu imzasız yazı 88.230.223.103 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.


Taraflılık dışında şu paragraf da sorunludur.

Rusya İmparatorluğunda Tatarlar (Azeriler başta olmak üzere Türk halklarının genel adı)'dan farklı olarak Karapapak mevcuttu.[3] Fakat Sovyetler Birliği'nde özellikle 1939'da Stalin tarafından "Azerbaycanlılar" adlı etnik grubun yaratıldıktan sonra nüfus sayımlarında görünmez olmuş[4

Gösterilen kaynak Azerbaycan'daki değil Kars Oblastındaki karapapakların sayımlarını göstermektedir.

thumb|200px Bu madde sadece Azerbaycan Cumhuriyeti, Gürcistan Cumhuriyeti'nde ikamet eden Karapapaklar kapsamamaktadır. Bahsedilen dönemde Tiflis Guberniyası, Erivan Guberniyası, Bakü Guberniyası, Elizabetpoli Guberniyası, Kars Oblastı, Batum Oblastı hepsi Rusya İmparatorluğu'na aitti. Rusya İmparatorluğu'ndaki durumdan bahsedildiği için sorun yoktur. Zaten kayankalı. Vikipedide sadece günümüz Azerbaycan Cumhuriyeti'nin penceresinden bakmak doğru değildir. Bunu tekrar hatırlatayım. Takabeg ileti 17:22, 1 Mayıs 2009 (UTC)

Olay doğrudan Azerbaycandaki isim sorununa bağlandığı için Azerbaycan'daki veya genel kafkasyadaki sovyet öncesi karapapak nüfusunu gösteren kaynak olması gerekir.ayrıca transkafkasyayla ilgili sayımların olduğunu söylemiştin sanırım.O sayımlarda geçiyorsa o konulmalı.--Qarapapaq 17:35, 1 Mayıs 2009 (UTC)

şuanki haliyle de bilgiler aynı kalmakta.yer değiştirildi.propaganda görüntüsü önlenmiş oldu.--Qarapapaq 17:04, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Taraflı yazma sebebi nedir?--Qarapapaq 17:13, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Taraflılık[kaynağı değiştir]

Türk halklarından olan bu grubu Azerilere dahil eden ansiklopedi etmeyen ansiklopedi mevcuttur. Azerilere dahil etmek isteyenlerin sadece onu ön plana çıkarmaya çalıştığı takdirde madde taraflı oluyor. Hele bunun Rusya İmparatorluğu'ndaki durumu gizleyerek yapıldığında son derece taraflı oluyor.

Mesele sadece devletlerin etnik polisikasından kaynaklanıyor. Rusya İmparatorluğu'nun etnik polisikasında Azerilere dahil edilmeyerek, SSCB'nin etnik polisikasına göre Azerilere dahil edildiği net bir şekilde (zaten istatistikler onu gösteriyor).

Şimdi Karapapakların Türk halklarından olması konusunda tartışma yok.

Azeriler maddesinin taraflılığı da aynı meseleden kaynaklanmaktadır.

Takabeg ileti 17:18, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Türk olması tabii ki tartışılmaz.Ben madde başlığına göre yerleştirdim bilgileri.Aynı bilgiyi hem başta hem de başka başlıklarda tekar etmek taraflı davranıştır.Sorun sonradan uyrudulmuş azeri kelimesinden kaynaklanmaktadır.Bunu daha önce yazmıştım.--Qarapapaq 17:27, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Maalesef Karapapakların Azerilerin bir kolu olarak gösterimek istendiği aşikardır. Aslında İngilizce Viki'nin Origins and history kısmını doğrudan çevirmek faydalıdır. Bu maddede önemli olan Karapapakların kendisidir. Yani Karapapaklar hakkındaki bilgilerdir. Karapapakların Azerilerin bir kolu olup olmaması belirsiz ve tartışılmalı olup tamamen ikincil ve üçüncül meseledir. Takabeg ileti 17:51, 4 Mayıs 2009 (UTC)


Kökenlerine dair kısımlar (Azeri olup olmama tartışması de) Kökenler ve tarihler altı başlığına yerleştirelim. Başlangıcındaki cümlede sadece sabit bilgiler yer almalıdır.

Birde Terekeme sözcüğünün doğum yeri ifadesi ilginç. Ne demek istediği anlaşılmıyor. Takabeg ileti 18:55, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Aslında taraflı olmadığı sürece milliyeti ing. bölümünde olduğu gibi köken kısmında belirtile bilir."Doğum yeri" gayet açık bir ifadedir.--Qarapapaq 20:05, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Bir de şablondaki dil bölümü de sorunludur.Karapapakça kelimesi pek kullanılan bir tabir değil.Tek bir kaynak gösterilmiş zaten.Az.türkçesi ve bazı arkadaşların uğraşmaması için öz türkçer yazıla bilir.--Qarapapaq 20:08, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Başlangıç kısımı[kaynağı değiştir]

Başlangıç kısmında Azerilerin bir kolu olduğuna dair tezi vurgulayan cümle kalmadığı için o durumun yani etnik politikasının ortaya çıkış süreci de başlangıç kısmında yer almasına gerek kalmıyor. Daha da tarafsızlaştırılmış oldu. Takabeg ileti 20:18, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Dilleri[kaynağı değiştir]

Dil konusuna gelince gösterilen kaynakta zaten Azerbaycan bölgesindeki Karapapakların Azericeye yakın bir ağzı konuştuğunu ve Türkiyedekilerin Türkçenin Doğu Anadolu şivesini konuştuğunu aktarıyor. Yani aslı dili varmış ve sonra konuştukları dilleri varmış. Bilgi kutusundaki Bulundukları ülkenin dilleri ifadesi bunu güzelce açıklıyor. Takabeg ileti 20:18, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Hayır Az.türkçesi kaynaklara göre daha uygun.Sizin ve sevgili M.S'nin ne düşündüğü kesinlikle önemsiz ve gereksizdir.Hem benim için hem de vikipedi için.Kaynaklar ne diyorsa o yazacak:)--Qarapapaq 20:23, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Azericeye yakın bir ağız ve Türkiye Türkçesi'nin Doğu Anadolu şivesi olarak mı yazacaz? Bilgi kutusunu uzatmadan metinde yazılabilir, bence. Takabeg ileti 20:27, 4 Mayıs 2009 (UTC)


Baktım metinde zaten yazılıyor. Takabeg ileti 20:28, 4 Mayıs 2009 (UTC)

ing. çeviri olayını yanlış anlamışınız sanırım:)İng.ceden çevireceğiz derken mevcut kaynakları silmeyeceğiz.Onlar da dikkate alınacak:)--Qarapapaq 20:31, 4 Mayıs 2009 (UTC)

Rusya İmp.[kaynağı değiştir]

Maddenin kalabilmesi için önemli cümleler kaldırıldığı için tek başına Rusya İmparatorluğu'nun nüfus sayımı sonuçları da kaldırmak zorunda kaldım. Rusya İmp'in Terekemeleri Türkmen olarak saydığına dair cümle idi. O cümle yoksa nüfus sayımında Terekemeler de yok demek oluyor. Geri kalan kaynaksız ve abartılmış bilgiler ile maddenin tek başına kalabilme şansı cidden düştü. Artık Karapapaklar maddesiyle birleştirilme zaman geldi. Teşekkür ederim. Takabeg ileti 18:47, 21 Ağustos 2009 (UTC)

Terekeme-türkmen[kaynağı değiştir]

Rusyada "truhmen" diye adlandirdiklari 50 bin civarindaki insanlar terekeme degil-de türkmenlerdir. Stawropol ülkesinde yaşarlar, Türkmenistan türkçesini konusurlar, onlar binkişlaktan (müňgyşlak - bu günki Kazakistan sinirindaki türkmen ülkesi) göç eden türkmenlerdir ve bunu kendileri de iyi bilirler. Onlarin karapapaklarla bir ilgisi yoktur. Ve yine, azerilerin bazen Hazar ötesi (Türkmenistan) türkmenlerine "terekeme" dedikleri de olur. Bilgi için. Türkmen. Bu imzasız yazı 217.174.226.86 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Terekemeler'in Kafkasyalı olmadığının ve Azeriler ile hiç bir ilgilerinin olmadığının göstergesi...Doğrudur.. Bu imzasız yazı 88.247.141.101 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

--109.127.23.209 09:30, 27 Kasım 2010 (UTC)

Maddeni okuyarken bu cümle ilgimi cekti " Terekeme" olarak adlandırmışlardır. Yani, "Terekeme" terimini “yurtlarını terk edenler” anlamında kullanmışlardır.[3][1] .Fikrimce bu yanliş bir
anlamdir ona gore ki hayla 1659 Xiva xani Abulgazi oguz boylari hakkinda bir eser yaratmişdir
"Shajare-i Tarakeme ("The Genealogical Tree of the Turkmen" ve görünur ki tekekeme sözunün arabcada manasi türkmendir .
Terekemeler'in kim oldukları bilinmektedir, ve sizin de vurguladığınız gibi "yurtlarını terk ettikleri için onlara Terekeme ismi verilmiştir" ifadesi doğru olmayıp bir şehir efsanesidir.Çünkü örneğin Gürcistan'da,Azerbaycan'da ve hatta İran'da yaşamaya devam edenlerlere de Terekeme denilmektedir.Onlar Kafkasyayı terk etmediklerine göre onlara neden Terekeme denilmiş:))??Ayrıca Stalin zamanında Kazakistan'a zorla gönderilenler de Terekeme ismini kullanmaktadırlar.Demek ki Türkiye'ye göç ile hiç bir ilgisi yoktur.Biliniz ki bu saçma ve yalan ifadeyi buraya yazan bir Terekeme değildir.Terekemeler hakkında kasıtlı olarak yalan yanlış yazıp çizenler sayfanın geçmişi bölümünde takip edilebilirdir.Diğer taraftan wikipedia referans bir kaynak değildir, burada her kişi her istediğini yazıp çizmektedir.Hatırlatıp vurgu yaptığınız için teşekkürler. Bu imzasız yazı 109.127.23.209 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kendim bir terekemeli olup sizlerle paylaşmak istedim. Terekeme - terk etme kelimesinden oluşuyor. Terekeme ve Yörük veya göçebe kelimeler aynı anlamı ifade ediyor. Karapapaklı (24 Türk boylardan 1 si) olarak fakat genelde hayvancılık ve tarım işlerle uğraşarak daha verimli topraklar aramak zorundaydı dedelerim ondan dolayı hep oturdukları yeri terk edip daha uygun yerlere göç eder diler. Şu anda bile Azerbaycan'ın bazı kuzey kısımlarında terekemeler aynı yaşam tarzını sürdürmektedirler. Bu kışın (02-2011) Dağıstan daydım ve Derbent'ten Mahaçkalaya giderken bir kaç tane terekemeli yerleşim merkezi gördüm. Birisi -Terekeme-kent. Orada yaşayan halk Türk halkıdır ve kendilerini Türk veya Azeri olarak tanıtıyorlar. Ahıska bölgesinde yaşayan Türk halkı ikiye bölünmektedir - yerliler ve terekemeler. Yerliler orada devamlı oturan Türkleri ve terekemeler göçebe hayatı sürdüren ve sonrada yerleşen Türk halkıdır. Terekemelerin kendilerine özgün dansları da var. İmza -Elhan.

karapapakların türkiyedeki yerleşme yerleri[kaynağı değiştir]

ben sivasin kangal ilçesinin kuşkayasi köyündenim ve biz karapapak iz bu bölgelerde de karapapaklar vardır

Dil ismi meselesi[kaynağı değiştir]

Dil ismi olarak "Azerice" yazılması komik oluyor, bunu anlamanız için daha ne kadar bekliyeceğiz??Üstelik diğer sayfalarda karara aldıklarınızla da çok çelişiyor olmaktadır bu.Sonuçta esas ve doğru olan şudur sayın arkadaşlar ; 1- Azerice diye bir dil yoktur, o dil Türkçedir.2-Azerice diyerek anlatmak istediğiniz konuşmanın aslı Terekemecedir, ve Terekemecenin farslaştırılmış halidir.Dolayısı ile asıl ağız Azerice değil fakat Terekemecedir.Olsa olsa Azeri ağzını Terekeme ağzına yönlendirebilirsiniz, tersini değil..Türev olan Azeri ağzını asıl olan Terekeme ağzı yerine geçirmiş oluyorsunuz..3-Azeriler için hasbel kader bir devletin varlığı kullandıkları dili ayrık ve bağımsız bir dile dönüştürmek için yeterli değildir.Yeni Zelanda diye bir devlet var olduğu için "yeni zelandaca1 gibi bir dil uyduruyor musunuz??Azerilerin kendileri de burada söylediğim gibi düşünürler, isteyen gider Azeri wikisinden kontrol eder.Burada bir kaç Azerinin şövenleşme antremanına tanık oluyoruz, yani bu bir kaç kişi burada karaladıklarını Azeri wikisinde yazamıyorlar bunu görün artık... Bu imzasız yazı 78.185.0.223 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Türk Dil Kurumu referans alındığında Azerice ya da Azerbaycan Türkçesi deniliyor. Türkçe'de yaygın kullanımı ise Azerice ve Türkçe'dir. Asıl ağız konusuna gelirsek, Terekemece konusunda kaynak bulamadım. Kaynağınız varsa maddeye ekleme yapmaktan çekinmeyin. Vikipedi kullanıcılarına üstü kapalı şovenist demeniz yakışmamış. Katkılarınızın devamını dilerim. Alexandre M. 20:04, 26 Haziran 2013 (UTC)