Cem Uzan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Cem Uzan
Genç Parti Genel Başkanı
Görevde
Makama geliş
23 Ağustos 2002
Yerine geldiği Makam oluşturuldu
Kişisel bilgiler
Doğum Cem Cengiz Uzan
26 Aralık 1960 (1960-12-26) (55 yaşında)
Adapazarı, Sakarya, Türkiye
Eşi Alara Zeynep Koçibey (1997–2009)
Fanny Blanchelande (e. 2012)
Çocukları 4
Bitirdiği okul Pepperdine University
Mesleği Siyasetçi, iş adamı
Resmî site CemUzan.org

Cem Cengiz Uzan (d. 26 Aralık 1960, Adapazarı), Türk iş adamı, siyasetçi ve Genç Parti (GP) genel başkanı. Aile şirketlerine 2004 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulmasına dek babası Kemal Uzan ve kardeşi Hakan Uzan'la birlikte Türkiye'nin ekonomik olarak en güçlü ailelerinden birinin üyesiydi.

Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star TV'nin eş kurucusu olan Cem Uzan, 2002 yılına GP'yi kurarak siyasi kariyerine başlamış, 23 Ağustos 2002 tarihinde gerçekleştirilen 3. Genç Parti Olağanüstü Kongresi'nde partinin genel başkanlık görevine seçilmiştir. Partisi 2002 Türkiye genel seçimleri'nde %7.25, 2007 Türkiye genel seçimleri'nde ise %3.03 oy almıştır. 2. Ergenekon iddianamesinde, Şener Eruygur'u askeri darbeye teşvik ettiği iddia edilen Uzan, günümüzde siyasi sığınma hakkı alarak Fransa'da yaşamaktadır.

Erken yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Boşnak bir aileden gelen Cem Cengiz Uzan, 20 Aralık 1960 tarihinde iş adamı Kemal Uzan ve Melahat Uzan'ın çocuğu olarak Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde doğdu. İleride kendisi gibi iş adamı olacak olan Hakan Uzan adında bir de erkek kardeşi vardır. Lise öğrenimini İstanbul Özel Alman Lisesi'nde tamamlayan Uzan, Amerika Birleşik Devlerleri'ndeki Pepperdine Üniversitesi’nde işletme eğitimi gördü. Almanca, Fransızca ve İngilizce’yi ana dili gibi konuşabilmektedir.

İş hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de görsel ve işitsel basın alanlarında ilk özel (Star TV), ilk eğlence (Teleon TV), ilk müzik (Kral TV), ilk Türk sineması (Yeşilçam TV) ve ilk Türk dizileri (Dizi TV) televizyon kanalları; ilk özel (Süper FM), ilk arabesk müzik yayını yapan (Kral FM), ilk yabancı müzik yayını yapan (Metro FM) ve ilk slow müzik yayını yapan (Joy FM) radyo istasyonları ile ilk sayısal yayın platformunu (Star Digital) kurarak önemli işler başarmıştır. Mobil iletişim alanında da Telsim şirketiyle; GPRS, MMS, WAP, MVS, Bas Konuş gibi hizmetleri Türkiye'de ilk olarak hizmete sokmuştur.

Türkiye'de ilk özel televizyonu kurdu ilk video müzik kanalını kurdu, ilk özel radyo açtı.

Sahibi olduğu Star gazetesi, Türkiye'de en çok traj gören gazete konumuna geldi. Uzan Ailesi'nin yönetiminde bulunduğu Çukurova ve Kepez Elektrik’te imtiyaz sözleşmeleri Haziran 2003’te iptal edildi, 3 Temmuz 2003’te de İmar Bankası ve Adabank’a el konuldu. Şubat 2004'te, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzanlar'ın, İmar Bankası soruşturması çerçevesinde birçoğu hakkında ihtiyati tedbir kararı bulunan 219 şirketinin yönetimine el koydu.

Genç Parti genel başkanlığı, 2002–günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Cem Uzan 2002 yılının yaz aylarında siyasete girerek Genç Parti'yi kurdu ve genel başkanı oldu. Partisi, kurulmasından üç ay sonra katıldığı 3 Kasım 2002 genel seçiminde %7,25 oranında oy aldı. 66 günde aldığı 2.500.000 oy ile büyük başarı yakaladı, birçok üniversite bu başarıyı araştırdı, öğrencilerin tez konusu oldu. Genç Parti, 22 Temmuz 2007 genel seçiminde %3.03 oy oranı almış, ancak iki seçimde de baraj altında kaldığı için milletvekili çıkartamamıştır. 2007 genel seçimi öncesi propaganda sürecindeki Mazot 1 YTL olacak!, Fındık 8 YTL olacak! ve Dokunulmazlıklar kalkacak! benzeri sloganları olay yaratmıştır.

2. Ergenekon iddianamesinde, Şener Eruygur'u askeri darbeye teşvik ettiği iddia edildi. Daha sonra ise, Eylül 2009'da gizli yollardan Türkiye'yi terk etti ve bir süre Interpol tarafından arandı. 12 Ekim 2009 tarihinde, Fransa’ya yaptığı siyasi sığınma başvurusu kabul edildi. İktidar tarafından siyasi lince uğradığını iddia eden Cem Uzan, Fransız yetkililer de Uzan'ı haklı bulup siyasi sığınma başvurusunu kabul ettiler. Fransa'da siyasi sürgünde olan Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, Genç Parti Genel Başkanı olarak siyasete devam etmektedir

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç kez evlenen Cem Uzan ilk evliliğini Feyyaz Berker'in kızı Şebnem Berker'le yapmış olup bu evlilikten Sinan Kemal ve Dilara Gizem adlarında 2 çocuğu vardır. İkinci evliliğini ise Renç Koçibey'in kızı Alara Zeynep Koçibey'le yapmış, bu evliğinden de Emre Renç ve Yasemin Paris isminde 2 çocuğu daha olmuştur.Ardından üçüncü evliliğini ise 28 Kasım'da takı tasarımcısı sevgilisi Fanny Blanchelande ile yapmıştır.

Galatasaray taraftarı olan Uzan, Galatasaray Başkanlığına aday olacağını açıklamıştır.[1]

Ailesinin Eski Şirketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon Kanalları

Radyo İstasyonları

Gazetecilik

Diğer basın kuruluşları

Sinema

Futbol

Finans

İletişim

İnşaat

Enerji

Holding

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.haberler.com/cem-uzan-galatasaray-a-baskan-adayi-oluyor-7503843-haberi/
  2. ^ [1], Uzanlar Telsim'i kaçırdı, hurriyet.com.tr
  3. ^ [2], Uzan Ailesinin Şirketlerinin Öyküsü, 18 Şubat 2004 Çarşamba, habervitrini.com
  4. ^ [3], Uzanlar'a tazminat darbesi, 10 Şubat 2009, habername.com
  5. ^ [4], Uzan Grubu yeni holding kuruyor, 6 Ekim 2000, ntvmsnbc.com