Nikâh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gelin ve damat nikâh defterini imzalarken.

Nikâh (Arapça: نكاح ) veya evlenme, evlilik amacıyla bir araya gelmiş bir çiftin, nikâh memuru önünde, kamuya açık olarak evlenmeyi kabul etmesi ve bunun belgelenmesi. Nikâh Medeni Kanun'la ilgili bir husustur.

Evlenenlere aile cüzdanı verilir. Nüfus kaydında değişiklik yapılır. Nüfus cüzdanındaki medeni durumu hanesine evli yazılır.

Türkiye'de nikâh[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de sadece resmî nikâh kanunen geçerlidir. Resmî nikâhta evlenecek çift, nikâh/evlendirme memuru ve iki şahit hazır bulunmak zorundadır. T.C kanunları, nikâh memuru önünde yapılmayan evlendirmeyi geçersiz saymaktadır. Dini nikâha ise ancak resmî nikâhtan sonra ve eğer taraflar isterse cevaz verilmektedir. Dini nikâhın kıyılabilmesi için evlilik cüzdanının ibrazı kanunen zorunludur.

İslam'da nikâh[değiştir | kaynağı değiştir]

Nikâh, İslam hukukunda bir sözleşmedir. İslamiyet'te nikâhsız evlilik yoktur. Cariyelerle ilişki ise evlilik sayılmaz ve onlara nikâh yapılmaz. İslam'da erkekler aynı anda dört kadın ile evlenebilirler, cariyeler için sınır yoktur. İslami nikâhın şahitlerin huzurunda olması, icap ve kabul, erkeğin gayrimüslim olmaması, mehr, sözleşmenin ilanı ve kutlanması gibi şartları vardır. Nikâh için yaş sınırı konulmamıştır.

Muta nikâhı[değiştir | kaynağı değiştir]

Muta yahut müta nikâhı, Sünnilerde ve Alevilerde uygulanmayan, Şiiliğin bazı mezheplerinde uygulanan, bir kadınla bir ücret karşılığında belli bir zaman diliminde geçerli olan bir nikâh çeşididir. Bu anlaşmanın süresi bir cinsel ilişki için yeterli olacak kadar kısa da olabilir.

İslamiyet'in ilk yıllarında özellikle uzun süre savaşlara katılmış askerlerin cinsel ihtiyaçlarını karşılamaları için para karşılığı muta nikâhı yapmalarına izin verilmiştir.[1]

Kur'an'da Nisa suresi 24. ayetinde muta nikâhına izin verilmiş olmakla beraber, halife Ömer muta nikâhının zinadan farksız olduğunu söyleyerek yasaklamıştır. Kimi sünni alimler, ayetin hadisle neshedildiğini, peygamberin Hayber seferi sırasında bundan sonra muta nikâhı yapmayı haram kıldığını öne sürmektedir. Buna karşın şii alimler Allah'ın hükmünün ancak yine Allah tarafından ayetle kaldırılabileceğini söyleyerek nesh iddiasını reddetmişlerdir [2].

Günümüzde İran'da muta nikâhı uygulaması devam etmektedir.

Batılı devletlerde dini nikâh[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok batılı devlette, özellikle Hristiyan toplumlarında, din adamlarının dini nikâhın yanı sıra resmî nikâhı da yapma yetkisi vardır.

Birleşik Krallık'ta, nikâh dairesinde gerçekleşen törenlerde dini müzik çalınması ya da kilise törenlerini çağrıştıran herhangi bir müzik çalınması kanunen yasaktır. Bununla birlikte kilise törenleri kanunen geçerli olduğundan dileyen dini nikâh yaptırabilir.

Başta ABD olmak üzere bazı ülkelerde internet üzerinden başvuru yapılarak çok kısa sürede dini nikâh kıyma yetkisi alınabilir. Bazı kiliselere kayıt yaptırmak usulü ile alınan bu yetki kanunen de geçerlidir.[3]

Eşcinsel nikâh[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyada eşcinselliğin yasal durumu: Eşcinselliğin serbest olduğu ülkeler
  Eşcinsel çiftlerin resmî tanımaları yok
  Diğer ülkelerden evlilik cüzdanları kabul edilmektedir
Eşcinselliğin yasadışı olduğu ülkeler
  Ufak ceza
  Büyük ceza
  Ömür boyu hapis cezası

Bazı devletlerde[hangileri?] eşcinsel nikâha izin verilmektedir. Bazı ülkelerde[hangileri?] ise sadece eşcinsel medeni birlikteliğe izin verilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynaklarıyla Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN, Sayfa 277-278, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1993
  2. ^ Taberi, c.5, s.9. ed-Dürr-ül Mensûr, c.2, s.140
  3. ^ Universal Life Church (Evrensel Yaşam Kilisesi)