Philippikos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Philippikos
Ηράκλειος
Solidus-Philippicus-sb1447.3.jpg
Philippikos adına basılan bir sikke
Bizans İmparatoru
Hüküm süresi 711 – 3 Temmuz 713
Önce gelen II. Justinian
Sonra gelen II. Anastasios
Babası Nikephorus
Ölüm 713?
Philippikos emri ile II. Justinian'in altı yaşındaki oğlunun idam edilmesi

Philippikos Bardanes, (Yunanca: Φιλιππικός). Asıl adı Vardan (Yunanca: Βαρδάνης, Vardanis; Ermenice: Վրթանես, Vrtanes)(???? –ö. 713). 711-713 arasında Bizans imparatoru. Hükümdarlığı sırasında papalıkla anlaşmazlığa düşmüş, imparatorluk topraklarını Bulgar ve Arap istilacılara karşı savunmakta başarısız kalmıştır.

İmparator olmadan yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bergama'da yaşayan tanınmış bir Ermeni ailesi mensubu bir soylu kişi olan Nikephoros'un oğluydu. Bizans ordusunda general olmuşdu. II. Justinian'a karşı çıkan ilk büyük isyanda o zaman Bardanes ismini taşıyan Philippikos (İsa'nin iki şahsî karakteri olup yalnız bir iradesi olduğunu iddia eden) Monotelit'lere dayanarak imparatorluk tahtı üzerinde hak etmişti. Bunun için İmparator III. Tiberios tarafından İyon Adaları'ndan biri olan Kefalonya'ya sürüldü ve oradan da tahta yeniden gelen II. Justinian'in bir emri ile Kırım'da Çersones'e sürüldu. Burada Bardanes ismini degistirip Philippikos ismini almış ve bu şehirde yaşanları isyana tahrik etmiştir. Bu isyanda Hazarlar yardımıyla kurulan orduyla deniz yoluyla Konstantinopolis'e (İstanbul) gelmiştir. II. Justinian'in ikinci defa tahta geçtikten gösterdiği despot idareden hoşlanmayan Konstantinopolis halkının yardımıyla da tahtı ele geçirmiştir. Önce II. Justinian'in altı yaşında oğlunu boğazını kestirerek öldürtmüş ve sonra da taşradan dönen II. Justinian'i idam ettirip imparatorluk gücünü pekiştirmiştir.

İmparatorluk dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Monotelitizmi destekleyen Philippikos, Konstantinopolis'da piskoposlarini bir konsil ile toplayarak Monotelitligi rededen 680'de Üçüncü Konstantinopolis Konsili'nin (VI. Ekümenik konsil) kilise kanunlarini ortadan kaldırttı. Sonra bu konseyin resimlerinin saray duvarlarından indirilmesini ve bu konseyin mahkûm ettiği kişilerin temize çıkarılmasını emretti. Patrik Kyros bu yeni politikayı desteklemeyi reddedince görevden alındı ve yerine İoannes getirildi (712). Bunun üzerine Papa Constantinus yeni imparatoru tanımayı reddetti.

Philippikos'un hükümdarlığı döneminde dış politikada tam bir yıkım yaşandı. 712'de Bulgarlar Kral Tervel idaresinde Balkanları talan ederek Konstantinopolis'i kuşattılar. Philippikos Balkanlarda idareyi tekrar sağlamak için Opsikion Theması askeri birliklerini Trakya'ya geçirdi. Bu sefer Emevi Halifesi I. Velid idaresinde 712-713'te Araplar da Anadolu'daki Bizans savunmasının zayıflamasından faydalanarak Anadolu içlerine girerek, çok sayıda Bizans kentini ele geçirdiler.

Mayıs 713 sonlarına doğru Trakya'ya geçirilmiş olan Opsikion Theması askeri birlikleri bir isyan başlattılar. Bu birliğin subaylarından bir grup imparatorluk sarayına girmeyi başardı. 3 Haziran, 713'de Philippikos'u tahttan inirip, bir daha tahta geçmemesi için gözlerine mil çektirdiler. Bu askerî darbeden sonra İmparatorluğa II. Anastasios adıyla başkatibi Artemis geçirildi.

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. Justinian
Bizans İmparatoru
711 – 713
Sonra gelen:
II. Anastasios