Mihver Devletleri ile işbirliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mihver Devletleri ile işbirliği, II. Dünya Savaşı'nda Mihver Devletleri'nin işgal ettiği ülkelerde, milliyetçilik, etnik nefret, komünizm karşıtlığı, antisemitizm, oportünizm gibi amaçlarla bir araya gelerek işgal güçleri ile işbirliği içinde olan örgütlenmelerdir. Bu grupların birçoğu savaş suçu, insanlığa karşı suçlar veya Holokost kapsamında katliamlar gerçekleştirdi.[1] Sovyetler Birliği içerisinde Hiwi, Trawniki, Schutzmannschaft, Doğu lejyonları gibi işbirlikçi lejyonlar oluşturdu. Bu işbirlikçi Sovyet yurttaşları Nazilerin Sovyet savaş esirlerine karşı işledikleri suçlara dahil olarak pek çok insanın ölümünden sorumlu oldu.

İşbirliği, mağlup olmuş bir devletin nüfusunun unsurları ile zafer kazanmış bir gücün temsilcileri arasındaki işbirliği olarak tanımlanır.[2] Stanley Hoffmann işbirliğini istemsiz ve gönüllü (zorunluluktan istifade) olarak ayırdı.[3] Hoffmann’a göre, işbirlikçilik “kötülük” ve “ideolojik” olarak alt bölümlere ayrılabilir; eski düşmana kasıtlı bir hizmettir, ikincisi ise arzu edilen iç dönüşümlerin kazananı olarak görülen dış güçle işbirliğinin kasıtlı olarak savunulmasıdır.[3] Buna karşın, Bertram Gordon, işbirlikçi terimini, ideolojik olmayan ve ideolojik işbirliklerine atıfta bulunarak kullanır.[4]

İşbirliği II. Dünya Savaşı sırasında Mihver Devletleri'nin işgali altında olan ülkelerde ideolojik, maddi veya askeri olarak Nazi Almanyası, İtalya Krallığı (ve İtalyan Sosyal Cumhuriyeti) veya Japon İmparatorluğu'na destek şeklinde görüldü. Savaş sonrasında işbirliği yaptığı tespit edilen kişilere büyük cezalar verildi ve bu kişiler hain damgası aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Collaboration" 30 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Ushmm.org. 6 January 2011. Retrieved 28 September 2011.
  2. ^ John A. Armstrong, "Collaborationism in World War II: The Integral Nationalist Variant in Eastern Europe", The Journal of Modern History, vol. 40, no. 3 (September 1968), pp. 396–410.
  3. ^ a b Stanley Hoffmann, "Collaborationism in France during World War II", The Journal of Modern History, vol. 40, no. 3 (September 1968), pp. 375–95
  4. ^ Bertram N. Gordon, Collaborationism in France during the Second World War, Ithaca, N.Y., Cornell University Press, 1980, 0801412633, 9780801412639, p. 18.