Natzweiler-Struthof toplama kampı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1944'teki kurtuluştan sonra kampın görünümü

Natzweiler-Struthof, Almanya'nın Gau Baden-Alsace bölgesindeki Natzweiler ve Struthof köylerine yakın Vosges Dağları'nda bulunan bir Nazi toplama kampıydı. 21 Mayıs 1941'den Eylül 1944'e kadar faaliyet gösterdi ve Almanlar tarafından Fransa topraklarında kurulan tek toplama kampıydı. Kamp, 800 metre yükseklikte, yoğun ormanlık ve izole bir alanda yer alıyordu.

Faaliyette olduğu süre boyunca yaklaşık 52.000 mahkumun burada tutulduğu tahmin ediliyordu. Mahkumlar çoğunlukla Alman işgali altındaki topraklardaki direniş hareketlerinin mensubuydu. Burası bir çalışma kampı, bir transit kampı ve savaş devam ettikçe bir infaz yeriydi. Bazıları işlerinin zorluğundan ve yetersiz beslenmeden öldü - kampta tahminen 22.000 kişi öldü.[1] Ardından birçok mahkum başka kamplara nakledildi. Kampta sadece küçük bir Nazi SS personeli kaldı.[2]

Anatomist August Hirt, amacı Yahudileri ırksal olarak aşağı göstermek olan Yahudi iskelet koleksiyonu oluşturma çabalarının bir kısmını kampta yürütmüştür. Bu proje için orada öldürülen 86 isimsiz erkek ve kadın hakkında bir belgesel film yapılmıştır. Bu kamptaki zulümlerden sorumlu olan bazı kişiler savaş sona erdikten sonra mahkemeye çıkarıldı. Kamp, burada tutulan ya da öldürülenlerin anısına bir müze olarak korunmaktadır. Kampta ölenlerin anıtları da bu alanda yer almaktadır. Mevcut müze 1976 yılında Neo-Naziler tarafından zarar gördükten sonra 1980 yılında restore edilmiştir. Önemli mahkumlar arasında yer alan yazar Boris Pahor Natzweiler-Struthof'ta hapsedilmiş ve yaşadıklarına dayanarak Necropolis adlı romanını yazmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Struthof: Bazı veriler". Centre européen du résistant déporté. 16 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2015. 
  2. ^ "Natzweiler-Struthoff Toplama Kampı". Holocaust Education & Archive Research Team. 22 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2015.