İçeriğe atla

Holokost'un zaman çizelgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Holokost'un zaman çizelgesi, aşağıda listelenen olaylarda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. İbranice Shoah olarak da anılan Holokost, yaklaşık altı milyon Avrupalı Yahudinin Nazi Almanyası ve onun İkinci Dünya Savaşı işbirlikçileri tarafından öldürüldüğü bir soykırımdı. Yaklaşık 1.5 milyon kurban çocuktu. Avrupa'da yaşayan dokuz milyon Yahudinin üçte ikisi öldürüldü. Aşağıdaki zaman çizelgesi, Amerika Birleşik Devletleri Holokost Anıt Müzesi de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.[1][2][3][4][5]

Tarih Olaylar
1879 Wilhelm Marx, Yahudileri anayasal demokrasiyi, hukuk önünde hak eşitliğini, sosyalizmi ve pasifizmi destekleyen siyasi hareketlerle suçlayarak ırkçı antisemitizmin ilk savunucusu oldu.
20 Nisan 1889 Adolf Hitler, Avusturya-Macaristan'ın (şimdi Avusturya) Braunau am Inn kentinde küçük bir kasabada doğdu.
1899 İngiliz-Alman ırkçı Houston Stewart Chamberlain, 19. yüzyılın "Yahudi çağı" olduğunu yazdığı The Foundations of the Nineteenth Century adlı kitabını yayınlıyor ve Avrupa'nın sosyal sorunlarının Yahudi egemenliğinin bir sonucu olduğunu yazdı. Kitap sonunda Nazi Partisini de etkiledi.
1903 Ohranka tarafından hazırlanan ve liberal demokrasinin dayatılması yoluyla Yahudi dini liderlerin dünyayı fethetmeye yönelik komplolarının gizli planlarını açığa çıkardığını iddia eden bir belge olan Siyon Büyüklerinin Protokolleri, Rus İmparatorluğu'ndaki Znamya'da yayınlandı. Daha sonra 1917'den sonra beyaz Rus göçmenler tarafından dünya çapında dağıtılır ve sahte olduğu ve çalıntı olduğu kanıtlandıktan sonra bile popüler bir Yahudi karşıtı broşür haline gelir.
28 Haziran 1914 Arşidük Franz Ferdinand ve eşinin Saraybosna'da Bosnalı Sırp öğrenci Gavrilo Princip tarafından öldürülmesi I. Dünya Savaşı'nı tetikledi.
24 Ekim 1917 Vladimir Lenin önderliğindeki Bolşevikler Ekim Devrimi ile Rusya'da iktidara gelirler. Sonraki 1917-1923 Devrimleri, Avrupa'daki aşırı sağı etkileyecek olan Komünistlerin Avrupa'ya yayılması korkusuna neden oldu.
11 Kasım 1918 Devrim nedeniyle Alman İmparatorluğu'nun yıkılmasının ardından Birinci Dünya Savaşı Compiègne Ateşkesi ile sona erer.
1919 Fransa, Müttefiklerin Rheinland işgaline Afrikalı sömürge birliklerini konuşlandırıyor ve bu da birlikler ile Alman kadınları arasında karışık ırktan çocukların oluşmasına neden oluyor. Aşağılayıcı bir şekilde "Rheinland Piçleri " olarak adlandırılan çocuklar, ırk ayrımcılığına ve önyargıya maruz kalıyor.
5 Ocak 1919 Alman İşçi Partisi, Anton Drexler ve Karl Harrer tarafından, savaştan sonra Almanya'da oluşturulan çok sayıda aşırı sağcı, Yahudi karşıtı, anti-komünist ve völkisch gruptan biri olan Thule Cemiyeti'nin bir kolu olarak kuruldu.
7 Mayıs 1919 Versay Barış Antlaşması, Paris Barış Konferansı'nda Alman heyetine sunuldu. Almanların çoğu tazminat ödemelerini ve 231. Maddenin gerektirdiği Alman savaş suçunun zorla kabul edilmesini onaylamıyor.
16 Eylül 1919 Alman İşçi Partisi'ne katılan Adolf Hitler, ırkçı antisemitizmi ilk kez destekliyor.
18 Kasım 1919 Generalfeldmarschall Paul von Hindenburg, Weimar Ulusal Meclisinin savaşın suçluluğunu araştırma komitesine ifade vererek, Birinci Dünya Savaşı'nın kaybının sorumlusu olarak "filonun ve ordunun gizlice kasıtlı olarak sakatlanması"nı suçladı ve bir İngiliz generalinin bunu yaptığına dair yanıltıcı iddialarda bulundu. Alman Ordusunun "arkadan bıçaklandığını"itiraf ederek popüler arkadan bıçaklama komplo teorisine yol açtı.  Daha sonra 1925 başkanlık seçimlerinde Almanya'nın Cumhurbaşkanı seçildi.
24 Şubat 1920 Hofbräuhaus'un Münih Festivali'nde yaklaşık 2.000 kişinin önünde yaptığı konuşmada Hitler, Alman İşçi Partisi'nin 25 maddelik programını ilan etti ve daha sonra Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak yeniden adlandırıldı. Program, diğer şeylerin yanı sıra, vatandaşlık, ikamet ve diğer sivil hakların yalnızca etnik Almanlara ayrıldığı, Yahudileri ve Alman olmayanların açıkça hariç tutulduğu bir Pan-Alman devletinin kurulması çağrısında bulundu.
1921 Nazi Partisi, Propaganda ve Spor Bölümü altında Sturmabteilungu (SA) oluşturur.
20 Nisan 1923 Julius Streicher'in çıkardığı Yahudi karşıtı tabloid formatlı gazete Der Stürmer'in ilk sayısı çıktı.
8 Kasım 1923 Hitler, Roma Yürüyüşü'nden ilham alarak bir darbe girişimi olan Birahane Darbesi'ni düzenler. Hitler'in Landsberg Hapishanesi'nde 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına ve Nazi Partisi'nin kısa süreliğine yasaklanmasına rağmen, Hitler ilk kez kamuoyunun dikkatini çekiyor.
18 Temmuz 1925 Adolf Hitler Kavgam'ı yayınladı.
24 Ekim 1929 1929'daki Wall Street Çöküşü meydana gelir ve Büyük Buhran başlar ve Hitler'in destek kazanmasına olanak tanır.
1931 Başkan von Hindenburg, ülke dışına para transferini önlemek için yüzde 25'lik bir göç vergisi olan Reich Uçuş Vergisi'ni karara bağladı. Vergi daha sonra Almanya'dan göç etmeye çalışan Yahudiler için bir engel haline gelir.
Temmuz 1932 Naziler, Temmuz 1932'deki Alman federal seçimlerinde 608 sandalyenin 230'unu alarak Reichstag'ın en büyük partisi oldu.
30 Ocak 1933 Adolf Hitler Almanya Şansölyesi olarak atandı.
Şubat 1933 Şansölye Hitler, Reichswehr ile yaptığı gizli bir toplantıda askeri politikasını "Doğu'daki yeni Lebensraum'un (yaşam alanı) fethi ve onun acımasız Almanlaştırılması" olarak belirledi.
27 Şubat 1933 Reichstag Yangını ve bunu takip eden Reichstag Yangın Kararnamesi, Alman Anayasasını ve çoğu sivil özgürlüğü askıya alıyor.
22 Mart 1933 Almanya'nın ilk toplama kampı olan Dachau toplama kampı, Münih'in 10 mil kuzeybatısında, terk edilmiş bir mühimmat fabrikasında açılıyor.
13 Mart 1933 Reich Kamuyu Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı Joseph Goebbels başkanlığında kuruldu.
21 Mart 1933 Oranienburg toplama kampı, Berlin yakınlarındaki SA tugayı tarafından Oranienburg'daki eski bir bira fabrikasında açıldı.
23 Mart 1933 1933 tarihli Yetki Kanunu, Hitler'in kararnameyle yönetmesine olanak tanıdı.
31 Mart 1933 Hanns Kerrl ve Hans Frank, Prusya ve Bavyera eyaletlerinde Yahudi hakim ve savcıları görevden alan ve avukatlar ve noterler için kota uygulayan bir yasa çıkarıyor.
1 Nisan 1933 Nazilerin Yahudi işyerlerine boykotu başlıyor.
7 Nisan 1933 Çoğu Yahudi ve Komünistin devlette çalışmasını yasaklayan Profesyonel Kamu Hizmetinin Restorasyonu Yasası kabul edildi. Kısa bir süre sonra benzer bir yasa avukatları, doktorları, vergi danışmanlarını, müzisyenleri ve noterleri etkileyecek.
22 Nisan 1933 Ulusal Sağlık Hizmetinin Doktorlara Ruhsat Vermesine İlişkin Kararname, Dr. Gerhard Wagner'in Yahudi doktorları tıbbi hizmetten dışlamasının baskısını yansıtıyor.
25 Nisan 1933 Alman Okullarında ve Yüksek Öğrenim Okullarında Aşırı Kalabalığın Önlenmesine İlişkin Kanun, Yahudilerin Alman devlet okullarına kaydolmasını ciddi şekilde sınırlıyor.
29 Nisan 1933 Hermann Göring tarafından Gestapo kuruluyor.
2 Mayıs 1933 Alman sendikaları yasaklandı ve yerine Robert Ley liderliğindeki Alman İşçi Cephesi getirildi.
10 Mayıs 1933 Nazi kitap yakmaları başlıyor. Yahudi yazarların ve yazarların tüm eserleri de dahil olmak üzere "Alman olmadığı" kabul edilen kitaplar, Berlin Üniversitesi'nin bitişiğindeki Unter den Linden'de bulunan büyük bir ateş de dahil olmak üzere tören ateşlerinde tüketiliyor.
1 Haziran 1933 İşsizliğin Önlenmesi Yasası, genetik olarak "uygun" Almanlara evlilik kredisi sağlıyor.
22 Haziran 1933 Düsseldorflu mahkûmlar Emslandlager'e gelmeye başlıyor.
14 Temmuz 1933 Kalıtsal Hastalıklı Çocukların Önlenmesine İlişkin Kanun, "aşağı seviyedekilerin" zorunlu kısırlaştırılmasını talep ediyor. Aynı gün Almanya'daki Roman ve Sintilerin Alman vatandaşlığı iptal edilir ve Nazi Partisi, Almanya'daki tek yasal siyasi parti haline getirilir.
20 Temmuz 1933 Reichskonkordat, Franz von Papen ile daha sonra Papa XII. Pius olacak olan Kardinal Eugenio Pacelli arasında, Nazi Almanya'sının uluslararası toplum nezdinde meşruiyetini sağlayan ve hükûmetin Alman Katoliklerinin sadakatini kazanmasına olanak tanıyan müzakerelerin ardından sonuçlandırılır.
20 Ağustos 1933 Amerikan Yahudi Kongresi 1933'te Nazi karşıtı boykotu başlattı.
17 Eylül 1933 Reichsvertretung der Deutschen Juden, Leo Baeck ve Otto Hirsch'in önderliğinde Alman Yahudilerinin yasal temsilci organı olarak kuruldu
21 Eylül – 23 Aralık 1933 Leipzig davası, Reichstag yangınıyla suçlanan 4 kişiden 3'ünü beraat ettirdi. Öfkelenen Hitler, siyasi suçları yargılamak için bir Halk Mahkemesi kurar.
22 Eylül 1933 Yahudileri sanattan fiilen men eden Reich Kültür Odası kuruldu.
29 Eylül 1933 Alman Yahudileri ve 1800'lü yıllara dayanan Yahudi kökenli Almanların Reichserbhofgesetz kapsamında çiftçilik yapmaları yasaklanıyor ve toprakları etnik Almanlara yeniden dağıtılıyor.
4 Ekim 1933 Editör Yasası uyarınca Yahudilerin gazetecilik yapması yasaklanır.
24 Ekim - 24 Kasım 1933 Hükûmet, serseriler, alkolikler, işsizler ve evsizler de dahil olmak üzere "tehlikeli ve alışkanlık haline gelmiş suçluların" toplama kamplarında hapsedilmesine izin veren bir yasayı kabul etti. Yasa daha sonra zorunlu kısırlaştırmaya izin verecek şekilde değiştirildi.
1 Ocak 1934 Hitler, tüm Yahudi bayramlarını Alman takviminden kaldırıyor.
24 Ocak 1934 Tüm Yahudiler Alman İşçi Cephesi'nden ihraç edildi.
Nisan 1934 Geçen yıl Prusya dışındaki tüm Alman polis gücünün lideri olan Heinrich Himmler, Reichsführer-SS olarak atandı. Volksgericht siyasi muhalifleri yargılamak için kuruldu.
1 Mayıs 1934 Nazi Partisi bünyesinde Irk Politikası Ofisi kuruldu.
17 Mayıs 1934 Yahudiler yasal sağlık sigortasına erişimlerini kaybediyorlar . Alman Amerikan Bund'u Madison Square Garden'da bir miting düzenliyor.
9 Haziran 1934 SD, Nazi Partisi'nin istihbarat teşkilatı olarak kuruldu.
14 Haziran 1934 Hitler, Reichswehr'in baskısı altında SA'yı ve Nazi olmayan muhafazakar devrimci hareketi SS aracılığıyla tasfiye etmeye başlar. Hitler'in meslektaşı Ernst Röhm, eski Şansölye Kurt von Schleicher ve Gustav von Kahr öldürüldü. Bu hamle, Hitler'in askeri desteğini garanti altına alıyor, muhalefetini bastırıyor ve SS'in gücünü artırıyor.  Aynı zamanda Nazi Almanyası'nda eşcinsellere yönelik zulümde de bir artış başlıyor.
4 Temmuz 1934 Toplama Kampları Müfettişliği (IKL), Theodor Eicke'nin başkanlığında kuruldu .
2–19 Ağustos 1934 Hitler, Paul von Hindenburg'un ölümü üzerine Almanya'nın Başkanı olur ve Şansölye ile makamını birleştirerek Führer haline gelerek mutlak bir diktatör olur.  Tüm Reichswehrüyeleri Hitler yemini ederler.
7 Ekim 1934 Almanya'daki Yehova'nın Şahitleri, dinlerine yapılan zulmü protesto eden ve siyasi tarafsızlıklarını teyit eden mektuplar yayınlıyor.
Aralık 1934 Himmler, emrindeki Reinhard Heydrich aracılığıyla Gestapo'nun kontrolünü ele geçirir.
1 Nisan 1935 Yahudi karşıtı yasa, 1935'teki Saar statüsü referandumundan sonra Saarland'ı da kapsayacak şekilde genişletildi.
Mayıs 1935 Yahudiler Wehrmacht'ın dışında tutuluyor, askeri üyelerin "Aryan olmayanlarla" evlenmeleri yasaklanıyor.
26 Haziran 1935 Kalıtsal Hastalığa Sahip Çocukların Korunması Hakkında Kanun'da kürtajın zorunlu hale getirilmesi yönünde değişiklik yapıldı.
28 Haziran 1935 175. paragraf, tüm eşcinsel eylemleri yasaklayacak şekilde genişletildi.
15 Eylül 1935 Nürnberg Yasaları Reichstag tarafından oybirliğiyle kabul edilir. Yahudiler artık Almanya vatandaşı değil ve Almanlarla evlenemiyor.
Aralık 1935 SS Irk ve Yerleşim Merkez Ofisi Lebensborn programını kurar.
10 Şubat 1936 Gestapo'ya yargısız yetki verildi.
3 Mart 1936 Alman Yahudi doktorların Alman hastalar üzerinde çalışması yasaklandı.
29 Mart 1936 SS -Totenkopfverbände kuruldu.
6 Haziran 1936 İçişleri Bakanı Wilhelm Frick, Roman halkının Marzahn gibi toplama kamplarına gönderilmesine izin verdi.
Haziran 1936 Himmler, Alman Polis Şefi olur ve SS kontrolü altında Orpo, Sipo ve Kripo'yu kurar.
12 Temmuz 1936 Toplama kampı mahkûmları, Sachsenhausen toplama kampının inşaatına başlamak üzere Oranienburg'a transfer edilir.
1 Ağustos 1936 1936 Yaz Olimpiyatları Berlin'de başladı ve bu, açık Yahudi karşıtlığının geçici olarak azalmasına yol açtı.
28 Ağustos 1936 Yehova'nın Şahitleri'ne yönelik toplu tutuklamalar başlıyor.
7 Ekim 1936 Yahudi varlıklarına yüzde 25 vergi uygulanıyor.
1937 Nazilerin Aryanlaştırma yoluyla Yahudi mülklerine el koyma politikasının başlangıcı.
27 Şubat 1937 Kripo, siyasi muhaliflerin ilk kitlesel toplamasına başlıyor.
14 Mart 1937 Papa Pius XI, Nazileri kınayan ve onları Reichkonkordat'ı ihlal etmekle suçlayan Mit brennender Sorge adlı bir genelge yayınladı .
15 Temmuz 1937 Buchenwald toplama kampı Weimar'a beş mil uzaklıktaki Ettersburg'da açıldı .
8 Kasım 1937 Der ewige Jude (Ebedi Yahudi) sergisi Münih'te açıldı.
14 Aralık 1937 Himmler, Alman Kriminal Polisinin (Kripo), asosyal veya suç teşkil eden davranışlarda bulunduğundan şüphelenilen kişileri süresiz olarak gözaltına almak için belirli bir suç eylemine ilişkin kanıta sahip olmasına gerek olmadığına dair bir kararname çıkardı.
12 Mart 1938 Avusturya, Nazi Almanyası (Anschluss) tarafından ilhak edildi. Avusturya'da artık tüm Alman Yahudi karşıtı yasalar geçerli.
24 Mart 1938 Flossenbürg toplama kampı, Çekoslovakya sınırından on mil uzakta, Bavyera Flossenbürg'de açıldı .
26 Nisan 1938 Yahudilerin Dört Yıllık Plan uyarınca 5.000ℛℳ üzerindeki tüm mülkleri kaydetmeleri gerekiyor.
29 Mayıs 1938 Miklós Horthy yönetimindeki Macaristan, Almanya'nın Nürnberg Yasalarını taklit eden bir dizi Yahudi karşıtı önlemin ilkini kabul etti.
13–18 Haziran 1938 Yahudilere yönelik ilk toplu tutuklamalar Aktion Arbeitsscheu Reich aracılığıyla başlıyor .
6–15 Temmuz 1938 ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, Yahudi mülteciler sorununu çözmek için Fransa'nın Évian-les-Bains kentinde Évian Konferansı'nı topladı, ancak yalnızca Kosta Rika ve Dominik Cumhuriyeti daha fazla mülteciye izin veriyor.
14 Temmuz 1938 Faşist İtalya'da yayınlanan Irk Manifestosu, Yahudilerin İtalyan vatandaşlığından, hükûmet ve mesleki pozisyonlarından alınmasına yol açtı.
8 Ağustos 1938 SS, Linz yakınlarında Mauthausen-Gusen toplama kampı kompleksini açar ve bir taş ocağını işletmek için DEST'i kurar.
27 Eylül 1938 Alman hükûmeti Yahudilerin avukatlık yapmasını tamamen yasaklıyor.
30 Eylül 1938 Alman hükûmeti Yahudilerin hekimlik yapmasını tamamen yasaklıyor.
30 Eylül 1938 Birleşik Krallık ve Fransa, Münih Anlaşması uyarınca Hitler'in Sudetenland'ın kontrolünü ele geçirmesine izin vermeyi kabul etti.
5 Ekim 1938 Yahudilerin pasaportlarında kırmızı J harfinin bulunması zorunlu hale getirilir.
9–10 Kasım 1938 Kristal Gece gerçekleşir.
12 Kasım 1938 Yahudilerin Ekonomik Hayattan Tasfiye Edilmesine İlişkin Kararname uyarınca Yahudilerin mal alıp satması yasaklanıyor ve Kristallnacht'ın neden olduğu hasarı onarmak için 400 milyon dolar para cezasına çarptırılıyor.
15 Kasım 1938 Bütün Yahudi çocuklar Alman devlet okullarından atılıyor.
Aralık 1938

- Ağustos 1939

Alman Yahudi çocuk mültecilerin Kindertransport programı aracılığıyla Birleşik Krallık ve Fransa'ya göç etmelerine izin veriliyor.
1 Ocak 1939 Yahudilerin sahip olduğu tüm işletmeler, Yahudileri Ticari İşletmelerden Hariç Tutan Kanun kapsamında kapatılmıştır.
24 Ocak 1939 Hitler, Heydrich'e Yahudi Göçü Merkez Ofisini kurması talimatını verir.
30 Ocak 1939 Hitler, 30 Ocak 1939'da Reichstag'da yaptığı konuşmada, II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesinin Avrupa'daki Yahudi ırkının yok edilmesiyle sonuçlanacağını belirtiyor.
14–16 Mart 1939 Slovakya'nın bir uydu devlet olarak bağımsızlığını ilan etmesiyle Çekoslovakya dağılır ve geri kalan kısım Bohemya ve Moravya Koruma Bölgesi olarak Naziler tarafından işgal edilir.
21 Mart 1939 Klaipėda Bölgesi Almanya tarafından ilhak edildi.
13 Mayıs 1939 MS St. Louis, çoğu Yahudi olan 937 mülteciyle Hamburg'dan Küba'ya doğru yola çıktı. Sadece 29 kişinin içeri girmesine izin veriliyor. Küba, ABD ve Kanada tarafından reddedilen geri kalanlar Avrupa'ya iade ediliyor.
17 Mayıs 1939 Zorunlu Filistin'e Yahudi göçü, İngiliz hükûmeti tarafından MacDonald Beyaz Kitabı aracılığıyla kısıtlanıyor.
Haziran 1939 Alman Yahudi çocukları için Göçmenlik kotalarını artıracak olan Wagner -Rogers Tasarısı, Roosevelt yönetiminin onayına rağmen komitede öldü.
18 Ağustos 1939 İçişleri Bakanlığı, ebe ve çocuk doktorlarının kalıtsal bozukluğu olan bebekleri bildirmelerini şart koşuyor.
18 Ekim 1939 Yahudilerin Lublin Rezervasyonuna ilk sevkiyatı
1 Eylül 1939 Almanya'nın Polonya'yı işgal etmesi Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nı başlatır. Tannenberg Operasyonu sırasında binlerce Polonyalı Yahudi SS-Einsatzgruppen tarafından öldürüldü .
2 Eylül 1939 Stutthof Toplama Kampı Danzig yakınlarında kuruldu.
21 Eylül 1939 Heydrich, tüm Alman Yahudilerinin Polonya'ya gönderilmesini ve tüm Polonyalı Yahudilerin büyük şehirlerde yoğunlaşmasını emreder.
Ekim 1939 Binlerce Yahudi Viyana, Ostrava ve Katowice'den Nisko İlçesi, Zarzecze'deki Lublin Rezervasyonuna naklediliyor .
Ekim 1939 Hollanda, Orta Avrupalı Yahudi mülteciler için Westerbork, Drenthe'de bir mülteci kampı kurdu . Alman işgalinden sonra kamp, Yahudileri ölüm kamplarına taşımak için bir geçiş kampına dönüştürüldü.
8 Ekim 1939 İlk Nazi gettosu Piotrków Trybunalski'de tamamlandı.
26 Ekim 1939 Nazi Almanyası ya da Sovyetler Birliği tarafından doğrudan ilhak edilmeyen tüm topraklar Genel Hükûmet'in denetimine tabidir.
28 Ekim 1939 Genel hükûmet Yahudilere zorunlu çalışma zorunluluğu getiriyor.
1940 Bergen-Belsen toplama kampı, Celle yakınlarında savaş esiri kampı olarak açıldı.
30 Ocak 1940 Alman hükûmeti Çingeneleri Polonya'ya sürmeye karar verir.
Nisan 1940 Rudolf Höß, Polonyalı siyasi mahkûmlar için bir toplama kampı ve Aşağı Silezya'daki Alman yerleşimciler için bir koloni olarak uygunluğunu incelemek için Oświęcim'i ziyaret eder . Himmler, Auschwitz toplama kampının inşasını onayladı.
9 Nisan 1940 Almanya'nın Danimarka'yı işgali ve Norveç Harekâtı başlıyor.
30 Nisan 1940 İlk Nazi gettosu olan Łódź Gettosu mühürlendi.
10 Mayıs 1940 Fransa Savaşı başlar ve Hollanda, Belçika ve Lüksemburg hızla Alman kontrolüne girer.
15 Mayıs 1940 Hollanda Almanlara teslim olur ve Arthur Seyss-Inquart Reichskommissariat Niederlande'nin başına atanır.
28 Mayıs 1940 Belçika Almanlara teslim oluyor
Mayıs 1940 Auschwitz I açılıyor
Haziran 1940 Ulusal Meclis, 22 Haziran 1940 Mütarekesiyle teslim olmayı oyladı. Vichy Fransası, Philippe Pétain ve Pierre Laval yönetiminde işbirlikçi bir devlet olarak kuruldu.
4 Haziran 1940 IKL, Hamburg'un eteklerindeki Neuengamme toplama kampını bağımsız bir toplama kampı olarak tanımlıyor.
14 Haziran 1940 Auschwitz-Birkenau'ya ilk mahkûmlar varır.
19 Haziran 1940 Yahudilerin tüm telefonlarına el konuldu.
Haziran 1940 Sovyetler Birliği, Baltık devletlerini, Kuzey Bukovina'yı ve Bessarabia'yı Alman desteğiyle ilhak ediyor.
Temmuz 1940 Almanya, Alsas ve Lorraine'i doğrudan ilhak etti ve 3.000 Alsaslı Yahudi, Güney Fransa'nın serbest bölgesine sınır dışı edildi.
17 Temmuz 1940 Yahudileri hedef alan bir tedbir olarak, Fransız olmayan yabancıların Vichy Fransa'da kamuya açık görevlerde bulunmaları yasaklandı.
15 Ağustos 1940 Adolf Eichmann Madagaskar Planını öneriyor.
Eylül 1940 Vichy hükûmeti, Gurs ve Rivesaltes gibi İspanyol Cumhuriyetçi ve Alman Yahudi mülteciler için kurulan mülteci kamplarını geçiş kamplarına dönüştürüyor.
Eylül 1940 Slovakya'da Yahudi karşıtı yasalar Alman hükûmetinin baskısıyla formüle ediliyor.
Eylül 1940 Reichskommissariat Niederlande'deki tüm kamu görevlileri Aryan geçmişlerini kanıtlamaya zorlanıyor ve sonunda tüm Yahudilerin 31 Aralık'a kadar istifa etmeleri emrediliyor.
6 Eylül 1940 Kral II. Carol, İkinci Viyana Ödülü'nün Romanya'yı Transilvanya'yı Macaristan'a teslim etmeye zorlamasının ardından tahttan çekildi . Ion Antonescu komutasındaki Romanya ordusu ile Horia Simia komutasındaki faşist Demir Muhafızlar arasındaki koalisyondan oluşan Ulusal Lejyoner Devleti iktidara geliyor.
20 Eylül 1940 Antwerp'teki eski bir Ulusal Redoubt kalesi olan Breendonk toplama kampı, Nazi işgali altındaki Belçika'daki mahkûmlar için açıldı.
24 Eylül 1940 Veit Harlan'ın Yahudi karşıtı propaganda filmi Jud Süß'ün ilk gösterimi Almanya'da yapılıyor.
27 Eylül - 24 Kasım 1940 Almanya, İtalya ve Japonya, Mihver güçlerini kuran Üçlü Paktı imzaladı. Slovakya, Macaristan ve Romanya da Pakt'a katılıyor.
3 Ekim 1940 Vichy Fransa, Yahudilere karşı ayrımcılık yapan Statut des Juifs'i yayınlıyor. Yasa, Fransız Kuzey Afrika'sında da benzer Yahudi karşıtı eylemlere yol açıyor.
12 Ekim 1940 Gustav Simon'un emriyle tüm Yahudiler Lüksemburg'dan sınır dışı edildi.  Genel Hükûmetin en büyük gettosu olan Varşova Gettosu kurulur.
28 Ekim 1940 General Alexander von Falkenhausen, Yahudilerin Belçika ve Kuzey Fransa Reichskommissariat'ında memur, öğretmen, avukat, yayıncı veya gazete editörü olarak çalışmasını yasaklayan bir emir yayınladı.
15 Kasım 1940 Varşova Gettosu mühürlendi.
28 Kasım 1940 Fritz Hippler'in Yahudi aleyhtarı sahte belgeseli Ebedi Yahudi prömiyerini yapıyor.
18 Aralık 1940 Hitler, Almanya'nın Sovyetler Birliği'ni işgal etme planı olan Barbarossa Harekâtı'nı onayladı
21–23 Ocak 1941 Demir Muhafızlar, Lejyoner isyanında Antonescu'ya karşı bir darbe girişiminde bulunur. Ordu, Wehrmacht ve Alman Dışişleri Bakanlığı'nın yardımıyla darbeyi bastırır ve Bükreş'te bir pogrom gerçekleştirir.
24–25 Şubat 1941 Şubat grevi, Hollanda Komünist Partisi tarafından Yahudilerin sınır dışı edilmesini protesto etmek amacıyla düzenlendi. Grev, bastırılmış olmasına rağmen, Yahudi karşıtı politikanın geçici olarak azalmasına yol açıyor.
Mart 1941 Krakov Gettosu kuruldu.
1 Mart 1941 Himmler Auschwitz'in genişletilmesini emreder.
6 Nisan 1941 Nazi Almanyası Yugoslavya ve Yunanistan'ı işgal etti .
10 Nisan 1941 Bağımsız Hırvatistan Devleti kuruldu.
21 Mayıs 1941 Natzweiler -Struthof toplama kampı Strazburg yakınlarında kuruldu.
22 Haziran 1941 Barbarossa Harekâtı başlıyor ve Wehrmacht Sovyet topraklarına giriyor.
23 Haziran 1941 Einsatzgruppen imha operasyonlarına başlıyor.
28 Haziran 1941 Minsk, Belarus'taki Wehrmacht saldırısından sonra ele geçirildi.
1 Temmuz 1941 Riga ve Lviv Wehrmacht tarafından ele geçirildi.
11 Temmuz 1941 Kovno Gettosu kuruldu.
20 Temmuz 1941 Minsk Gettosu kuruldu .
21 Temmuz - 31 Ağustos 1941 Besarabyalı Yahudiler Wehrmacht, Romanya Ordusu ve Einsatzgruppe D tarafından katlediliyor.
Ağustos 1941 Drancy toplama kampı Sipo tarafından Paris yakınlarında kuruluyor ve personeli Fransız jandarmalardan oluşuyor.
1 Ağustos 1941 Doğu Galiçya ve Lvov Genel Hükûmet'e eklendi ve Białystok Gettosu kuruldu.
3 Eylül 1941 Auschwitz'de Zyklon B kullanılarak ilk gazla öldürme
15 Eylül 1941 Hollandalı Yahudilerin kamuya çıkması yasaklanıyor ve varlıklarının çoğundan mahrum bırakılıyor. Rumen Yahudilerinin Transdinyester'e sürgünü başlıyor.
29–30 Eylül 1941 33.771 Yahudinin Babi Yar katliamı
10 Ekim 1941 Alman Altıncı Ordusu'ndan Mareşal Walter von Reichenau, Wehrmacht'a Sovyetler Birliği'nin işgalinde uluslararası hukuk ihlallerini onaylamasını emreden gizli bir muhtıra yayınladı.
11–12 Aralık 1941 Yahudiler Lublin'de toplanıyor ve Majdanek toplama kampı'nda gözaltında tutuluyor
12 Aralık 1941 Hitler, Nazi Partisi liderliğine 'Yahudi ırkının yok edildiğini' ilan etti, Avrupalı Yahudilerin soykırımı olan Holokost'u emretti
20 Ocak 1942 Wannsee Konferansı ile Nihai Çözüm planlanıyor.
27 Mart 1942 Fransa'dan Auschwitz'e sürülen en az 75.721 Fransız Yahudisinden ilki
6 Temmuz 1942 Anne Frank ve ailesi saklanıyor.
22 Temmuz 1942 Grossaktion Varşova sırasında Varşova Gettosu'ndan Treblinka imha kampı'na ilk sürgün
23 Temmuz 1942 - 19 Ekim 1943 Treblinka ölüm kampı faaliyet gösteriyor, 700.000-900.000 Yahudi öldürüldü
4 Ağustos 1942 Breendonk'taki Yahudi tutuklular, Auschwitz'e sınır dışı edilmek üzere Mechelen geçiş kampına gönderiliyor.
23 Ekim 1942 Nazi kontrolündeki bölgelerden Yahudilerin göçü yasaklanır.
19 Kasım 1942 Norveç'ten ilk Yahudi sevkiyatı
19 Nisan 1943 - 16 Mayıs 1943 Varşova Gettosu Ayaklanması
1943 Bergen-Belsen toplama kampına dönüştürüldü.
2 Ağustos 1943 Treblinka isyanı
16 Ağustos 1943 Białystok Gettosu tasfiye edildi.
2 Eylül 1943 Tarnów Gettosu tasfiye edildi.
11–14 Eylül 1943 Minsk Gettosu tasfiye edildi.
14 Ekim 1943 Sobibor isyanı ve kaçış
3 Kasım 1943 Alman kuvvetleri, Lublin Bölgesi'nde 43.000 Yahudinin ölümüyle sonuçlanan Hasat Festivali Operasyonunu başlattı.
9 Kasım 1943 43 ülkeden oluşan Birleşmiş Milletler Yardım ve Rehabilitasyon İdaresi, Müttefik Kuvvetler tarafından Beyaz Saray'da kurulur ve Müttefik Seferi Kuvvetleri Yüksek Karargâhının yetkisi altındadır
1944 Duke Üniversitesi'nde eski hukuk öğretim üyesi ve ABD Savaş Bakanlığı analisti Raphael Lemkin, İşgal Altındaki Avrupa'da Eksen Kuralı adlı kitabında soykırım terimini türetiyor
19 Mart 1944 Alman birlikleri Macaristan'ı işgal etti
Mayıs 1944'ün başı Macar Yahudilerinin Auschwitz'e ilk nakli başladı
9 Temmuz 1944 Miklós Horthy, Macar Yahudilerinin Auschwitz'e gönderilmesini durdurdu.
22 Haziran 1944 Kızıl Haç temsilcileri, Theresienstadt'ta kampları zararsız olarak göstermek için özenle hazırlanmış bir Nazi propaganda hilesi görüyor
20 Temmuz 1944 Hitler'e suikast girişimi başarısız oldu
22 Temmuz 1944 Majdanek, Lublin'le birlikte ilerleyen Sovyet Kızıl Ordusu tarafından kurtarılan ilk büyük ölüm kampı.
24 Temmuz 1944 Rodos'taki Yunan Yahudileri Auschwitz'e sürüldü.
1 Ağustos 1944 Varşova ayaklanması başlıyor
4 Ağustos 1944 Anne Frank ve ailesi tutuklandı ve sonunda Auschwitz'e sürüldü
16 Ağustos 1944 Nazi yetkilileri Drancy kampından kaçar ve kamp Fransız Kızılhaç'ı tarafından ele geçirilir.
3 Eylül 1944 Hollandalı Yahudilerin Westerbork'tan son nakliyesi Auschwitz'e doğru yola çıkıyor.
Ekim 1944 Geçen yaz Buchenwald mahkûmlarının V-2 roketleri üretmek üzere yer altı uçak fabrikaları inşa etmek üzere Nordhausen'e gönderildiği sırada oluşturulan Mittelbau-Dora toplama kampı, bağımsız bir toplama kampına dönüştürüldü.
7 Ekim 1944 Auschwitz'deki Krematoryum IV, Sonderkommando ayaklanmasında yıkıldı
15 Ekim 1944 Miklós Horthy'nin Macaristan'daki hükûmeti Panzerfaust Operasyonu ile devrildi ve Auschwitz'e sürgünler Ulusal Birlik Hükûmeti altında yeniden başladı.
5 Kasım 1944 Adolf Eichmann Budapeşte Gettosu'na ilk ölüm yürüyüşlerine izin verdi.
25 Kasım 1944 Heinrich Himmler, soykırım kanıtı olan Auschwitz'deki gaz odalarının yok edilmesini emrediyor
27 Ocak 1945 Auschwitz ölüm kampı Birinci Ukrayna Cephesi'nin 60. Ordusu tarafından kurtarıldı .  Yıldönümü Uluslararası Holokost Anma Günü olarak kutlanıyor.
Şubat veya Mart 1945 Anne Frank ve kız kardeşi Margot Bergen-Belsen'de hayatını kaybetti
4 Nisan 1945 Buchenwald'lı Ohrdruf, 4. Zırhlı Tümen tarafından kurtarıldı ve Amerikan askeri kuvvetlerinin ulaştığı ilk Alman toplama kampıdır.
11 Nisan 1945 Buchenwald toplama kampı ABD Üçüncü Ordusunun 6. Zırhlı Tümeni tarafından kurtarıldı.  Dora-Mittelbau, ABD 104. Piyade Tümeni tarafından kurtarıldı
12 Nisan 1945 Westerbork transit kampı 2. Kanada Piyade Tümeni tarafından kurtarıldı
15 Nisan 1945 Bergen-Belsen ölüm kampı İngiliz Ordusunun 11. Zırhlı Tümeni tarafından kurtarıldı
19 Nisan 1945 İlerleyen İngiliz Ordusu nedeniyle Neuengamme'deki 9.000 mahkûm Lübeck'e tahliye edilirken, 3.000 mahkûm öldürülür ve 700 Alman mahkûm dosyaları yok etmek için geride kalır ve SS'e alınır.
29 Nisan 1945 Dachau Amerikalılar tarafından kurtarıldı
30 Nisan 1945 Adolf Hitler'in intiharı ve Ravensbrück'ün Sovyetler tarafından kurtarılması
3 Mayıs 1945 SS, kalan mahkûmları Okyanus gemileriyle tahliye etmeye çalışır ve bu, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin Cap Ancona ve Thielbek'i batırdığı bir baskın sonrasında binlerce mahkûmun ölümüyle sonuçlanır.
3–6 Mayıs 1945 Mauthausen-Gusen toplama kampı Amerikalılar tarafından kurtarıldı
4 Mayıs 1945 Neuengamme toplama kampı İngilizler tarafından kurtarıldı
8 Mayıs 1945 Theresienstadt'ın Sovyetler tarafından kurtarılması ve Avrupa'da Zafer Günü
23 Mayıs 1945 Heinrich Himmler'in intiharı
Haziran 1945 ABD Dışişleri Bakanlığı, kamplardaki kötü koşulları protesto eden Earl G. Harrison tarafından UNRRA'nın yerinden edilmiş kişiler kamplarına ilişkin bir rapor hazırlattı. Harrison Raporu, ABD Başkanı Harry S Truman ve İngiltere Başbakanı Clement Attlee tarafından okundu ve The New York Times'ta yayınlandı
20 Kasım 1945 - 1 Ekim 1946 24 üst düzey Nazi yetkilisinin ilk Nürnberg duruşmaları
20 Aralık 1945 Müttefik Kontrol Konseyi, bireysel mahkemelerin savaş suçlularını ve Holokost faillerini yargılamasına izin veren 22 Sayılı Yasayı çıkardı.
22 Aralık 1945 Başkan Harry S. Truman, Holokost nedeniyle yerinden edilmiş kişilere ABD göçmenlik sisteminde öncelik verilmesini zorunlu kılan bir idari emir yayınladı.
2 Temmuz 1946 Orson Welles'in toplama kampı görüntülerini içeren ilk uzun metrajlı filmi The Stranger gösterime girdi. Holokost'la ilgili yüzlerce uzun metrajlı film ve belgesel daha yapılacaktı.
1947 UNRRA'nın yerini Uluslararası Mülteci Örgütü almıştır
25 Haziran 1947 Anne Frank'ın günlüğü olan Genç Kızın Günlüğü Hollanda'da yayımlandı
11 Temmuz 1947 SS Exodus, Filistin'deki İngiliz mandası için Fransa'dan ayrılıyor . Çoğunluğu Holokost'tan sağ kurtulanlardan oluşan 4.515 yolcusu İngiliz Donanması tarafından durduruldu ve Almanya'daki kamplara geri gönderildi.
1948 80. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, 200.000 yerinden edilmiş kişinin Amerika Birleşik Devletleri'ne girmesine izin veren Yerinden Edilmiş Kişiler Yasasını kabul etti
14 Mayıs 1948 İsrail Devleti bağımsızlığını ilan ediyor
9 Aralık 1948 Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesini onayladı
1949 Soğuk Savaş'ın başlaması nedeniyle Doğu ve Batı Almanya'da savaş sonrası ayrı sivil hükûmetler kuruldu
1950 Yerinden Edilmiş Kişiler Yasası, yerinden edilmiş Yahudilere yönelik kısıtlamaları kaldıracak şekilde değiştirildi.
1951 Batı Almanya Şansölyesi Konrad Adenauer ve İsrail Başbakanı David Ben-Gurion tazminatlarla ilgili bir anlaşma için müzakerelere başlıyor.
1952 Avrupa'daki son yerinden edilmiş kişiler kampları kapatıldı ve burada yaşayanların çoğu başarılı bir şekilde yeniden yerleştirildi
10 Eylül 1952 İsrail ve Batı Almanya, Lüksemburg'da, iki ülke arasında 1953 ile 1965 yılları arasında tazminat ödemelerine izin veren Tazminat Anlaşmasını onayladı
25 Ağustos 1953 Knesset Yad Vaşem'i kurar.
11 Mayıs 1960 Holokost'un en büyük organizatörlerinden biri olan Adolf Eichmann, Arjantin'de yakalanır ve İsrail'e getirilerek yargılanır ve mahkûm edilir.
31 Mayıs 1962 Adolf Eichmann idam edildi
20 Aralık 1963 - 19 Ağustos 1965 Alman Holokost faillerinin Batı Alman sivil yargı sistemi tarafından yargılandığı ilk dava olan Frankfurt Auschwitz duruşmaları gerçekleşti.
1986 Romanya doğumlu Holokost'tan sağ kurtulan ve 1958 tarihli yarı otobiyografik Gece kitabının yazarı Elie Wiesel, insan hakları aktivizmi nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü .
22 Ağustos 1993 Amerika Birleşik Devletleri Holokost Anıt Müzesi Washington, DC'de kuruldu
1998 Yahudilerin Bordeaux'dan sınır dışı edilmesini kolaylaştıran eski bir devlet memuru olan Maurice Papon'un bir Fransız mahkemesi tarafından insanlığa karşı suçlardan mahkûm edilmesi, Fransız işbirlikçilerinin Holokost'taki rolü konusunda kamuoyunun farkındalığını tazeledi.
  1. ^ "HOLOCAUST TIMELINE 1933–1945". Tampa, Florida: College of Education, University of South Florida. 9 Eylül 2000. 27 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
  2. ^ "Holocaust Timeline". The History Place. 30 Haziran 2014. 10 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
  3. ^ "The Holocaust and World War II: Timeline". Holocaust Encyclopedia. United States Holocaust Memorial Museum. 2017. 7 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
  4. ^ "A Timeline of the Holocaust (1939–1945)". JewishGen.org. New York, NY. 2 Nisan 2002. 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024. 
  5. ^ "Timeline of the Holocaust". Museum of Tolerance. Los Angeles, CA: A Simon Wiesenthal Center Museum. February 2017. 24 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2024.