Torchwood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Torchwood, Russel T Davies tarafından oluşturulmuş bir Britanyalı bilim-kurgu dizisidir.

Doctor Who adlı dizinin bir spin-off'u olarak 2006 - 2011 yılları arasında yayınlanmıştır.[1] Torchwood dizisi "Özel Birim" adıyla TRT1'de yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Torchwood, dünya için tehlike oluşturan uzaylıları ve bunların silahlarını etkisiz hale getirmeye çalışan küçük bir grubun başından geçenleri anlatır. Torchwood üssü Galler'de, Cardiff'in kıysında kurulmuştur. Dizinin ana karakteri Captain Jack Harkness (John Borrowman) olup 2005 yılında Doctor Who dizisinde de görülmüştür.

Dizinin diğer karakterleri Gwen Cooper (Eve Myles), Owen Harper (Burn Gorman), Toshiko Sato (Naoko Mori) ve Ianto Jones (Gareth David Lloyd)'tur. Bu ekip ilk 2 sezon için Torchwood ekibini oluşturur. 2. sezonda Owen ve Tosh, 3. sezonda Ianto dizeye veda edeceklerdir. "Miracle Day" olarak anılan 4. sezonda ise Agent Esther Drummond (Alexa Havins) ve Agent Rex Matheson (Mekhi Phifer) diziye giriş yapacak, sezon finalinde Esther Drummond diziye veda edenler kervanına katılacaktır. Kraliçe Victoria, Doctor ve yol arkadaşı Rose Tyler'ın konakladıkları Torchwood Malikanesi'nde bir kurt-adam saldırısı meydana gelir ve Doctor, Kraliçe'nin kurt tarafından ısırılmasından şüphelenir.

Torchwood, Birleşik Krallığa hizmet etmek amacı ile Kraliçe Victoria tarafından kurulmuş bulunup, Doktor başta olmak üzere Kraliçe ve ülkesine tehlike oluşturabilecek her türlü uzaylıyı ortadan kaldırma amacını gütmektedir. Ancak Doktor'un eski yol arkadaşı ve bir zaman ajanı olan Ölümsüz Kaptan Jack Harkness'ın Torchwood üyelerinin muammalı ölümünden sonra Torchwood'un başına geçmesi ile Torchwood Enstütisi Doctor dostu, kötü uzaylıların düşmanı bir hal alacaktır.

Torchwood'un bahsi geçen 4 merkezi vardır: Londra, Glasgow, Cardiff ve Hindistan. Gwen Cooper, o bir İskoçtur, ve eşi Rhys Williams'ın 5. sezonda Doctor Who'ya katılan yolarkadaşları İskoç Amelia Pond ve eşi Rory Williams'a bir atıf olduğu düşünülmektedir, Gwen, Jack Harkness'a dizinin başında bazı platonik duygular beslemiş bulunmaktadır. Ki, Torchwood da bir Doctor Who anagramıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]