Torchwood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Torchwood
Torchwood logo
FormatTelevizyon dizisi
Tür
Proje tasarımcısıRussell T Davies
Başrol
Tema müziği bestecisiMurray Gold
BesteciBen Foster
Murray Gold
ÜlkeBirleşik Krallık
Diliİngilizce
Sezon sayısı4
Bölüm sayısı41 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı
Gösterim süresi50-60 dakika
Yapım şirketi
Dağıtımcı firmaBBC Worldwide
Yayın bilgileri
Kanal
Resim formatı1080i (HDTV)
Yayın tarihi22 Ekim 2006 (2006-10-22) - 15 Eylül 2011 (2011-09-15)
Kronoloji
İlişkili programlarDoctor Who
The Sarah Jane Adventures
Dış bağlantılar

Torchwood, Russell T Davies tarafından oluşturulmuş bir İngiliz bilimkurgu televizyon dizisidir. Doctor Who adlı bilimkurgu dizisinin 2005 yılındaki devam versiyonunun bir yan ürünü olan Torchwood, 2006 ila 2011 yılları arasında 4 sezon halinde yayınlandı. Dizi, her sezon çoğalan kitlesine hitap edebilmek için yayınlandığı kanalı, BBC Three'den BBC Two'ya ve daha sonra da BBC One'a değiştirdi ve son sezonunda ise BD kanalı Starz ile BBC One'ın ortak bir yapımı haline geldi. Hedef kitlesi hem yetişkin hem de çocuklar olan Doctor Who'dan farklı olarak, Torchwood büyük gençler ve yetişkinlere yöneldi. Yayınlandığı süre zarfında, dizi bazı temaları işledi; bunların en öne çıkanları varoluşçuluk, eşcinsellik ile biseksüellik ve insan ahlakının bozulmasının keşfidir.

Torchwood ana konusu olarak Cardiff'te kurulu kurgusal Torchwood Enstitüsünü merkez üssü olarak kullanan küçük bir uzaylı avcıları ekibinin genel olarak dünya dışı yaşamların dahil olduğu olaylarla ilgilenmesini işledi. Merkezi karakteri Kaptan Jack Harkness (John Barrowman), uzak gelecekten gelen ölümsüz bir eski dolandırıcıdır; Jack karakteri aslında Doctor Who'nun 2005 dizisinde ortaya çıktı. Barrowman'in yanı sıra dizinin devamlı kadrosunda Gareth David-Lloyd, Burn Gorman, Naoko Mori ve Eve Myles yer aldı. Karakterlerinin her biri Torchwood ekibinde uzmandı, sıklıkla uzaylıların peşine düşerek gezegeni uzaylı ve yoldan çıkmış insan tehditlerine karşı korudular. İlk iki sezonunda Cardiff'teki zaman yarığını ana konu kaynağı olarak kullandı. Sezonlarda uzaylıların Cardiff'e yaptıkları baskınlar yer aldı. Üçüncü ve son sezonda ise Torchwood ekibi kaçak olarak yoluna devam etti. Gorman ile Mori'nin karakterleri ikinci sezonun sonunda hikâyeden çıkartıldı. Kai Owen'ın karakteri üçüncü sezonda sürekli kadroya dahil edildi, aynı zamanda David-Lloyd ise ayrıldı. Daha sonra Amerikalı oyuncular Mekhi Phifer, Alexa Havins ve Bill Pullman dördüncü sezon için dizinin kadrosuna katıldılar.

İlk sezon BBC Three ve BBC HD'de 2006'da başladı ve ortalama reytinglere sahip oldu, ama izlenme sayıları dijital izlemede rekor kırdı. Tekrar ekranlara 2008'de BBC Two'da artırılmış bütçesiyle döndü; ilk sezona gelen dengesiz tona sahip olduğu yorumu bu sezonda düzeltildi ve dizinin reytingleri yükselerek eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Üçüncü sezonun bölümleri daha yüksek bir bütçede çekildi ve BBC One kanalında beş bölümlük bir sezon olarak Torchwood: Children of Earth adıyla yayınlandı. Children of Earth'ün yaz aylarında art arda beş hafta yayınlanmasına rağmen, dizinin reytingleri Birleşik Krallık'ta yükseldi. BBC Wales, BBC Worldwide ve BD aboneli eğlence ağı Starz ortaklığında üretilen dördüncü sezon, 2011'de Torchwood: Miracle Day adıyla yayınlandı. Hem Galler hem de Birleşik Devletler'de geçen Miracle Day, kritiklerden bir önceki sezona göre daha negatif yorumlar aldı ama yine de hırsı dolayısıyla tebrik edildi. Ekim 2012'de Davies, dizinin kişisel nedenlerden dolayı bir araya gireceğini açıkladı.[3][4]

Tüm sezonlar Asya, Avustralya, Yeni Zelanda, Avrupa ve Kuzey Amerika'da yayınlandı. Torchwood'un erken popüleritesi sayesinde çeşitli tamamlayıcı medya ürünleri üretildi,[5] bunlar arasında sesli dramalar, romanlar ve çizgi romanlar vardı. Başlangıcından beri, BBC dizinin çevrimiçi içerikleri için yüklü para harcadı; dizinin ilk iki sezonu ile birlikte devam eden bir alternatif gerçeklik oyununa ve dördüncü sezonu sırasında süren bir animasyon internet dizisine. BBC, dizinin bitmesinden sonra da lisanslı yan ürünler üretmeye devam etti, Big Finish Productions'ın ürettiği sesli drama da dahil olmak üzere.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Torchwood, dünya için tehlike oluşturan uzaylıları ve bunların silahlarını etkisiz hale getirmeye çalışan küçük bir grubun başından geçenleri anlatır. Torchwood üssü Galler'de, Cardiff'in kıysında kurulmuştur. Dizinin ana karakteri Jack Harkness (John Barrowman) olup 2005 yılında Doctor Who dizisinde de görülmüştür. Ayrıca 1. sezonda Ianto'nun kız arkadaşının bir Siber Adam'a dönüşmesiyle de Doctor Who'ya atıfta bulunmuştur.

Bu dizideki Torchwood ajanları başta Buğday Bitleri olmak üzere Doktor'un oluşturduğu zaman yarığından gelen uzaylıları avlarlar ve incelerler. 2. sezonda Tosh ve Owen'ın ölümleri üzerine bu ekipte sadece üç kişi kalmıştır. 456 adlı bir uzaylının dünyaya gelip çocukları avlama isteğiyle de 3. sezon başlar. Bu sırada John Frobisher'ın emriyle Torchwood ortadan kaldırılır. Daha sonra hayatta kalan bütün ajanlar, vatan haini konumuna düşerler ve Torchwood 1 istasyonuna gidip oraya yerleşirler. 456'yı öldürdükten sonra Jack, Torchwood'u hiç varolmamış gibi göstermeye çalışır. Ama CIA ajanı olan Rex Matheson'ın emriyle Torchwood, Amerika'ya taşınır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin diğer karakterleri Gwen Cooper (Eve Myles), Owen Harper (Burn Gorman), Toshiko Sato (Naoko Mori) ve Ianto Jones (Gareth David-Lloyd)'tur. Bir de Gwen'in sevgilisi Rhys Williams (Kai Owen), da yardımcı karakterdir. O bir Torchwood ajanı değildir. Ancak Torchwood'a yardım etmektedir. Bu ekip ilk 2 sezon için Torchwood ekibini oluşturur. 2. sezonda Owen ve Tosh, 3. sezonda Ianto diziye veda edeceklerdir. Ayrıca "Children of Earth" adı verilen 3. sezonda diziye katılan John Frobisher (Peter Capaldi), Torchwood üssünü patlatma emri verecektir ve böylece Torchwood yok olacaktır. "Miracle Day" olarak anılan 4. sezonda ise Esther Drummond (Alexa Havins) ve Rex Matheson (Mekhi Phifer) diziye giriş yapacak, sezon finalinde Esther Drummond diziye veda edenler kervanına katılacaktır. Dizinin 1. sezonunda sadece ilk ve ortalarında bir bölümde gözüken Suzie Costello (Indira Varma), eski bir Torchwood ajanıdır. Ancak Jack'i öldürmeye çalışarak ihanette bulunmuş ve öldürülmüştür.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihiKanal
11322 Ekim 2006 (2006-10-22)1 Ocak 2007 (2007-01-01)BBC Three
21316 Ocak 2008 (2008-01-16)4 Nisan 2008 (2008-04-04)BBC Two
356 Temmuz 2009 (2009-07-06)10 Temmuz 2009 (2009-07-10)BBC One
4108 Temmuz 2011 (2011-07-08)[a]9 Eylül 2011 (2011-09-09)[a]Starz / BBC One

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe Victoria, Doktor ve yol arkadaşı Rose Tyler'ın konakladıkları Torchwood Malikanesi'nde bir kurt adam saldırısı meydana gelir ve Doktor, Kraliçe'nin kurt tarafından ısırılmasından şüphelenir.

Torchwood, Birleşik Krallık'a hizmet etmek amacı ile Kraliçe Victoria tarafından kurulmuş bulunup, Doktor başta olmak üzere Kraliçe ve ülkesine tehlike oluşturabilecek her türlü uzaylıyı ortadan kaldırma amacını gütmektedir. Ancak Doktor'un eski yol arkadaşı ve bir zaman ajanı olan Ölümsüz Yüzbaşı Jack Harkness'ın Torchwood üyelerinin muammalı ölümünden sonra Torchwood'un başına geçmesi ile Torchwood Enstütisi Doktor'un dostu, kötü uzaylıların düşmanı bir hal alacaktır.

Yayınlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Doctor Who adlı dizinin bir yan ürünü olarak 2006 - 2011 yılları arasında yayınlanmıştır.[6] Torchwood dizisi "Özel Birim" adıyla TRT1'de yayınlanmıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Tüm bölümler bölümün B.D'de yayınlanmasından altı gün sonra BK'da yayınlandı
  • Torchwood'un bahsi geçen 4 merkezi vardır: Londra, Glasgow, Cardiff ve Hindistan. Gwen Cooper, o bir İskoçtur ve eşi Rhys Williams'ın 5. sezonda Doctor Who'ya katılan yolarkadaşları İskoç Amelia Pond ve eşi Rory Williams'a bir atıf olduğu düşünülmektedir, Gwen, Jack Harkness'a dizinin başında bazı platonik duygular beslemiş bulunmaktadır. Ki, Torchwood da bir Doctor Who anagramıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Buchanan, Jason. "Torchwood". AllMovie. 28 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
  2. ^ "Torchwood". BFI Film & Television Database. Londra: British Film Institute. 17 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2013. 
  3. ^ Simon Brew (30 Ekim 2012). "Russell T Davies on the future of Torchwood". Den of Geek. 16 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2012. 
  4. ^ "'Torchwood' Season 5 Won't Air For 'A While'". Screenrant.com. 10 Nisan 2012. 29 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2012. 
  5. ^ Torchwood declassified : investigating mainstream cult television. Williams, Rebecca,. Londra. ISBN 0857722921. OCLC 862101539. 
  6. ^ "Russell T Davies on the future of Torchwood". denofgeek. 30 Ekim 2012. s. İngilizce. 13 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]