Drew Weissman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Drew Weissman
Drew Weissman.png
Doğum 7 Eylül 1959 (1959-09-07) (62 yaşında)
Lexington, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri
Milliyet Amerikalı
Eğitim Brandeis Üniversitesi
Boston Üniversitesi
Tanınma nedeni mRNA aşıları
Ödüller 2021 Asturias Prensliği Ödülü
Kariyeri
Dalı İmmünoloji, mikrobiyoloji
Çalıştığı kurum Pennsylvania Üniversitesi

Drew Weissman (d. 7 Eylül 1959, Lexington), Amerikalı immünolog ve bilim insanı. Weissman mRNA alanındaki çalışmaları ile BioNTech/Pfizer'in ortaklaşa ürettikleri mRNA aşıları'nın geliştirilmesine yardımcı oldu. Ayrıca Pennsylvania Üniversitesi Parelman Tıp Fakültesinde profesör olarak ders vermektedir.

İlk yılları ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Drew Weissman 7 Eylül 1959'da Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts Eyaleti'nin Lexington şehrinde doğdu ve büyüdü.[1][2] 1981 yılında Brandeis Üniversitesi'nin biyokimya ve enzimoloji alanlarından lisans derecesi ile mezun oldu.[3] Aynı zamanda okurken Gerald Fasman'ın laboratuvarında çalıştı.[4] Yüksek lisans ve doktora derecelerini 1987 yılında Boston Üniversitesi'nde immünoloji ve mikrobiyoloji alanlarında yaptı.[3] Daha sonra, Beth Israel Deaconess Medical Center'da tıp doktoru olarak çalıştı ve ardından Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nün şu anki direktörü Anthony Fauci'nin gözetiminde Ulusal Sağlık Enstitüleri'nde (NIH) burs kazandı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Weissman 1997'de RNA ve doğuştan gelen bağışıklık sistemi biyolojisini incelemek amacıyla Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesinin akademik kadrosuna dahil oldu.[5] HIV aşıları üzerinde çalışan Weissman, bir fotokopi makinesinin önünde RNA araştırmalarındaki fon eksikliğine dair fikir alışverişi yaptığı meslektaşı ve çalışma arkadaşı Katalin Karikó ile tanıştı. İkili 2006 yılında, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki araştırma laboratuvarında RNARx adlı 97 bin 396 dolarlık bir fon ile şirket kurmaya karar vererek çalışmalara başlamaya karar verdiler.[6] Hayvan deneylerinde mRNA'nın bağışıklık sistemini aşırı derecede uyarabildiğini fark ederek, insan bağışıklık sistemi tarafından tanınmayacak bir sentetik mRNA molekülünün sentezlenmesi üzerinde yoğunlaştılar.[6] Weissman ve Karikó araştırmalarına devam ederek RNA'yı lipid nanopartikül adı verilen yağ damlacıklarında paketlemek için bir dağıtım tekniği geliştirdiler. Bu, vücudun uygun kısımlarına ulaşmasını ve bağışıklık sistemini hastalıklarla savaşması için tetiklemesini sağladı.

2019 yılında Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılarak 4.5 milyon insanın ölümüne yol açan COVID-19 pandemisi sırasındaki aşı araştırma ve geliştirme çalışmaları, ikilinin modifiye mRNA teknolojisini ön plana çıkardı. Weissman ve Karikó'nun bu buluşları, mRNA'yı SARS-CoV-2'ye karşı bir aşı olarak kullanım için güvenli, etkili ve pratik hale getirdi. 2020'de mRNA teknolojisi, COVID-19'u önlemek için ilk kez Pfizer-BioNTech ve Moderna'nın aşılarında kullanıldı.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Weissman; Katalin Karikó, Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci'nin de yer aldığı altı bilim insanı ile birlikte "Teknik ve Bilimsel Araştırmalar" alanında 2021 Asturias Prensliği Ödülü'ne layık görüldü. Jüri, COVID-19 aşıları'nın bulunmasına katkılarından, yeni bir teknoloji olan RNA'nın geliştirilmesi hem de adenovirüsler bazlı aşıların üretilmesi ve diğer hastalıklara karşı kullanımları konusunda öncü ve yenilikçi rolleri dolayısıyla verildiğini açıkladı.[7][8] 16 Ağustos 2021'de Karikó ile birlikte "COVID-19 için haberci RNA aşıları üzerine öncü Araştırmaları" için Columbia Üniversitesi tarafından verilen Louisa Gross Horwitz Ödülü tevcih edildi.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Drew Weissman". National Inventors Hall of Fame. Erişim tarihi: 4 Ekim 2021. 
  2. ^ "KATALIN KARIKÓ, DREW WEISSMAN, PHILIP FELGNER, UĞUR ŞAHIN, ÖZLEM TÜRECI, DERRICK ROSSI AND SARAH GILBERT". Asturias Prensliği Vakfı. Erişim tarihi: 5 Ekim 2021. 
  3. ^ a b "Drew Weissman, M.D., Ph.D." Pennsylvania Üniversitesi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2021. 
  4. ^ Lawrence Goodman (29 Eylül 2020). "The Brandeis alum whose research may lead to a COVID-19 vaccine" (İngilizce). Brandeis Üniversitesi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2021. 
  5. ^ "Drew Weissman, MD, PhD". Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2021. 
  6. ^ a b Carolyn Y. Johnson (1 Ekim 2021). "A scientific hunch. Then silence. Until the world needed a lifesaving vaccine" (İngilizce). Philadelphia: The Washington Post. Erişim tarihi: 5 Ekim 2021. 
  7. ^ "2021 PRINCESS OF ASTURIAS AWARD FOR TECHNICAL & SCIENTIFIC RESEARCH". Prenses Asturias Vakfı. Erişim tarihi: 4 Ekim 2021. 
  8. ^ "İspanya'nın en büyük bilim ödülü, Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile bir grup bilim insanına verildi". Hürriyet. 24 Haziran 2021. Erişim tarihi: 4 Ekim 2021. 
  9. ^ "Katalin Karikó and Drew Weissman Awarded Horwitz Prize for Pioneering Research on COVID-19 Vaccines". New York: Columbia Üniversitesi. 16 Ağustos 2021. Erişim tarihi: 5 Ekim 2021.