Corneille Heymans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Corneille Heymans
Doğum28 Mart 1892
Gent, Flanders
Ölüm18 Temmuz 1968
Knokke, Flanders
MilliyetBelçika
Mezun olduğu okul(lar)Gent Üniversitesi
ÖdüllerNobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü (1938)
Kariyeri
DalıFizyoloji
Çalıştığı kurumlarGent Üniversitesi

Corneille Jean François Heymans (d. 28 Mart 1892, Gent, Flanders - ö. 18 Temmuz 1968, Knokke, Flanders) Belçikalı fizyolog. 1938 yılı Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sainte Barbe'de prestijli bir Cizvit Koleji'nde öğrenimine başladı. 1920 yılında Gent Üniversitesi'nden doktor olarak mezun oldu.[1]

Mezuniyeti sonrası Heymans, College de France'da (Prof. E. Gley gözetiminde) çalıştıktan sonra, Lozan Üniversitesi'nde (Prof. M. Arthus gözetiminde), Viyana Üniversitesi'nde (Prof. H. H. Meyer gözetiminde), University College London'da (Prof. E. H. Starling gözetiminde) ve Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde (Prof. C. F. Wiggers gözetiminde) çalıştı..[1] 1922 yılında Heymans, Gent Üniversitesi Farmakodinamik Bölümü Öğretim Üyesi oldu ve 1930 yılında Farmakoloji Profesörü olarak babası Jean-François Heymans'ın yerine Farmakoloji, Farmakodinamik ve Toksikoloji Bölüm Başkanı olarak çalışmaya başladı. Ayrıca J. F. Heymans Enstitüsü Direktörü oldu.[1]

Heymans, kan basıncı ve kan oksijen içeriğinin vücut tarafından ölçülüp beyne nasıl iletildiğini gösteren çalışmaları sayesinde 1938 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü kazandı.

Heymans 1929 yılında bir göz doktoru Berthe May ile evlendi ve dört çocuk sahibi oldu.

1968 yılında inme nedeniyle öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Corneille Jean François Heymans – Biography". Nobel Media. 19 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]