Carol W. Greider

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carol Greider
Carol Greider (2014)
Doğum15 Nisan 1961 (62 yaşında)
San Diego, Kaliforniya
VatandaşlıkABD
Mezun olduğu okul(lar)California Üniversitesi
University of California, Berkeley
ÖdüllerLasker Ödülü (2006)
Louisa Gross Horwitz Ödülü (2007)
Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü (2009)
Kariyeri
DalıMoleküler biyoloji
Çalıştığı kurumlarCold Spring Harbor Laboratory
Johns Hopkins Üniversitesi

Carolyn Widney "Carol" Greider (d. 15 Nisan 1961), Amerikalı moleküler biyolog. Johns Hopkins Üniversitesi'nde profesör,[1] Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Direktörü. Elizabeth Blackburn'ün Kaliforniya Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi iken, 1984 yılında telomeraz enzimini keşfetti. Greider, kromozom uçlarındaki telomer yapısı ile ilgili araştırmalara öncülük etmiştir. Elizabeth Blackburn ve Jack W. Szostak ile birlikte telomer yapısının telomeraz enzimi ile ilerleyici kısalmalardan nasıl korunduğunu keşfetmesi sebebiyle 2009 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü kazandı.[2]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Greider, Kaliforniya, San Diego'da doğdu.[3] Babası Kenneth Greider bir fizik profesörüydü.[4] Ailesi, ilk yıllarının çoğunu geçirdiği San Diego'dan Davis, Kaliforniya'ya taşındı. Greider 1979'da Davis Senior Lisesi'nden mezun oldu. Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara'daki Yaratıcı Çalışmalar Koleji'nden 1983'te biyoloji alanında lisans derecesi ile mezun oldu. DAha sonra Göttingen Üniversitesi'nde de eğitim aldı ve orada önemli keşifler yaptı.[5]

Greider disleksiktir ve telafi edici becerilerinin bir bilim insanı olarak başarımda rol oynadı çünkü aynı anda devam eden birçok farklı şeyi sezmek ve bunları belirli bir soruna uygulamak zorundaydım demiştir.[6] Greider birinci sınıftaki ödevlerini kontrol etmek için geri aldığında, tersten sözcükler gibi hata kalıplarını görmeye başladığında disleksiden şüphelenmişti.[7] Greider, kelimelerin yazılışını seslendirmeye çalışmak yerine kelimeleri ve yazımlarını ezberlemeye başladı. Profesyonel yaşamında başarılı olmak için disleksisinin üstesinden gelmek için önemli ölçüde çalıştı. Disleksisinin farklılıkları takdir etmesine ve alışılmadık bir organizma olan Tetrahymena ile çalışmak gibi kararlar almasına yardımcı olduğu için memnun olduğunu belirtti.

Greider, disleksi nedeniyle düşük GRE puanları alması nedeniyle başlangıçta lisansüstü bir okula girmekte zorluk çekiyordu. Yüksek lisans için 13 üniversiteye başvurdu ve yalnızca ikisine, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Kaliforniya Üniversitesi (Berkeley)'e kabul edildi. Bunlardan Elizabeth Blackburn ile çalışabileceği ve ikisinin telomeraz keşiflerini yapacağı Berkeley'i seçti.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ^http://www.mbg.jhmi.edu/Pages/people/profile.aspx?PID=11 19 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. "Carol Greider". Department of Molecular Biology and Genetics. Johns Hopkins Medicine. erişim tarihi=9 Haziran 2011.
  2. ^ ^ "Blackburn, Greider, and Szostak share Nobel". Dolan DNA Learning Center. Erişim tarihi 2009-10-05.
  3. ^ "Hopkins "Telomere" expert Carol Greider shares Germany's largest science prize". 6 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ ""Former Davis resident receives Nobel Prize". The California Aggie. October 12, 2009. Retrieved April 7, 2015". 6 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Press release, University of Göttingen (December 9, 2009). (German)". 6 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Kathy Crockett. "Carol Greider, Scientist, Nobel Prize Winner". Yale University. The Yale Center for Dyslexia & Creativity. Retrieved March 5, 2015". 6 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ ""Carol W. Greider – Biographical". www.nobelprize.org. Retrieved September 28, 2017". 6 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi.