Martin Evans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Martin Evans
Doğum1 Ocak 1941 (83 yaşında)
Stroud, Gloucestershire, Birleşik Krallık
Mezun olduğu okul(lar)Christ's College, University of Cambridge.
University College London
ÖdüllerAlbert Lasker Ödülü (2001)
Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü (2007)
Kariyeri
EtkilendikleriJacques Monod
Sydney Brenner

Sir Martin John Evans (d. 1 Ocak 1941, Stroud, Gloucestershire[1]), Britanyalı, "sir" unvanlı bilim insanı. Matthew Kaufman ile ortaklaşa yaptığı fare kök hücrelerinin embriyonik ekimi dolayısıyla bilinir (1981). Aynı zamanda Mario Capecchi ve Oliver Smithies ile geliştirdiği nakavt fare ve ilgili teknolojilerle gen hedeflemesi ile Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü o yıl iki ortağıyla paylaştı. Bu bilim insanları kullandıkları “knock-out” (gen eksiltim) teknolojisiyle ürettikleri fareler sayesinde kanser, kalp-damar hastalıkları gibi tedavisi zor hastalıklara karşı yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı oldular.[2]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Martin Evans (1 Ocak 1941), Stroud, Gloucestershire, İngiltere'de doğdu. Annesi öğretmendi.[3] Babası, Martin'in küçük yaşlardan itibaren mekanik aletlerle oynayabileceği bir iş atölyesinde çalışıyordu.

Evans, Baptist Kilisesi'nde 40 yıldan uzun bir süredir koro şefi olan dedesiyle çok yakındı. Bu yakınlıktan dolayı müziğe,şiire ve Baptist Kilisesi'ne ilgi duymaya başladı. Dayısı Cambridge Üniversitesi'nde bir astronomi profesörüydü. Evans küçükken suskun, utangaç ve içine kapanık bir çocuktu. Bilimi seviyordu, bu yüzden ailesi tarafından bilim eğitimine yönlendirildi. Orta öğrenimini St Dunstan Koleji'nde sürdürdü. Bu okulda ilk defa fizik,kimya ve biyoloji dersleriyle tanıştı. Cambridge Üniversitesi'nde sınıf birincisi olmamasına rağmen, öğretmenlerin göz bebeğiydi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Evans, çok büyük burslar olan Christ Koleji ve Cambridge Üniversitesi burslarını kazandı. Üniversite zooloji, botanik ve kimya dersleri aldı ama sonradan zooloji dersini düşürdü ve onun yerine biyokimya dersini koydu. Ayrıca kendi olanaklarıyla fizyoloji konusunda kendini geliştirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ *bbc.co.uk. "Kök hücre mimarına şövalye unvanı verildi". 31 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2012.  (İngilizce) (6 Mart 2012).
  2. ^ Tübitak sitesi[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ *bbc.co.uk. "Biyolog, Nobel ödüllü Martin Evans". 7 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2012.  (İngilizce) (13 Ocak 2012).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]