İçeriğe atla

Alexis Carrel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alexis Carrel
Alexis Carrel
Doğum28 Haziran 1873
Sainte-Foy-lès-Lyon, Rhône, Fransa
Ölüm5 Kasım 1944 (71 yaşında)
MilliyetFransız
VatandaşlıkFransa
ÖdüllerNobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü (1912)
Kariyeri
DalıTransplantasyon, torasik cerrahi
Çalıştığı kurumlarUniversity of Chicago
Rockefeller Institute for Medical Research
İmza

Alexis Carrel, (d. 28 Haziran 1873 - ö. 5 Kasım 1944), ünlü Fransız cerrah ve fizyolog. 1912 yılında Nobel Ödülü kazandı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Haziran 1873'te, Fransa'nın Sainte-Foy-lès-Lyon kentinde doğan Alexis Carrel çocukluğunda önceleri annesi tarafından evde eğitilmiştir. Bir iş insanı olan babası o daha bir çocukken ölmüştür. Lyon'da eğitim hayatına devam etmiştir. 1904 yılında ABD, Chicago'ya gidene kadar Lyon kentinde hem üniversitede (Lyon Üniversitesi) hem de hastanede çalışmıştır. 1906'ya kadar Chicago Üniversitesi'nde çalışmış, 1906 yılında ise Rockefeller Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nün bir üyesi olarak araştırmalarına burada devam etti. 1912'de tam üye olduğu bu kurumda ona Nobel Ödülü'nü kazandıracak olan araştırma ve deneylerin çoğunu yaptı. Hayatı boyunca yaptığı araştırmaların çoğu transplantasyon ve göğüs cerrahisi (torasik cerrahi) üzerinedir. Özellikle transplantasyon üzerine yaptığı deneyler o dönemler için devrim niteliğindedir.

I. Dünya Savaşı sırasında Fransız ordusunda görev aldı. Savaş döneminde yaralı askerler üzerine yeni tedavi çeşitleri geliştirilmesinde de katkıları olmuştur. Savaş sonrasında özellikle fizyoloji dalındaki çalışmalarına devam etti. Doku kültürü üzerine birçok başarıya imza attı. II. Dünya Savaşı'nda Fransa'da bazı görevler aldıktan sonra, 5 Kasım 1944'te Paris'te öldü.

Bilim insanı kişiliğinin yanı sıra birçok başarılı kitap yazmıştır. Carrel, Batı dünyasının dine yabancılaşmasından büyük rahatsızlık duyar. "Dua" isimli eserinde bunları dile getirirken "dini insan hayatından çıkarırsan her şey mübah olur" der. Ona göre dua "aşk ve yoksulluk"tur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]