Andrew Z. Fire

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Andrew Zachary Fire
Doğum27 Nisan 1959
Palo Alto, Kaliforniya
MilliyetAmerikalı
VatandaşlıkABD
Mezun olduğu okul(lar)University of California, Berkeley
Massachusetts Institute of Technology
Kariyeri
DalıBiyolog
Çalıştığı kurumlarJohns Hopkins University
Stanford University
Doktora
danışmanı
Phillip Allen Sharp

Andrew Z. Fire (27 Nisan 1959 yılında doğdu) patoloji ve Tıp bölümünde Stanford Üniversitesi Okulu'nda Amerikalı biyoloji profesörüdür. Kendisi RNA müdahalesi (RNAi) keşfi için, Craig C. Mello ile birlikte, Fizyoloji veya Tıp 2006 Nobel Ödülü kazandı. Bu araştırma, Washington Carnegie Enstitüsü'nde yürütülen ve 1998 yılında yayımlanmış bir çalışmadır.[1]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Andrew Fire, Kaliforniya'da doğdu ve Sunnyvale, Kaliforniya'da büyüdü.[2] Fremont Lisesi'nden mezun oldu. Kaliforniya Üniversitesi'nde 1978 yılında 19 yaşındayken matematik okumaya başladı. O Doktor unvanını aldı. Daha sonra, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde göreve başladı ve Nobel ödüllü genetikçi Phillip Sharp'ın mentorlüğü altında 1983 yılında biyoloji eğtimi aldı. Kendisi Nobel ödüllü biyolog Sydney Brenner başkanlığında Moleküler Biyoloji grubun MRC Laboratuvar üyesi olmuştur.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Fire ve grubu Carnegie Laboratuvarlarında iken gen suskunluğu bir tetikleyicisi olarak çift zincirli RNA ilk iş yayımlandı. 1989 yılında Johns Hopkins Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde yardımcı profesör oldu ve Stanford öğretim üyeleri arasına katıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nobel prize for genetic discovery". BBC. 2 Ekim 2006. 27 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2006. 
  2. ^ "Andrew Fire wins 2006 Nobel Prize in Physiology or Medicine". Stanford School of Medicine. 2 Ekim 2006. 30 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2006.