Ernst Boris Chain

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ernst Boris Chain
Ernst Boris Chain
Doğum19 Haziran 1906
Berlin, Alman İmparatorluğu
Ölüm12 Ağustos 1979
Castlebar, İrlanda
Vatandaşlık Birleşik Krallık
ÖdüllerNobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü, 1945
Kariyeri
DalıBiyokimya

Ernst Boris Chain (19 Haziran 1906 – 12 Ağustos 1979), Britanyalı biyokimyacı. 1945 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülünü penisilin üzerine çalışmalarıyla Alexander Fleming ve Howard Walter Florey ile birlikte almaya hak kazanmıştır.[1]

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1906 yılında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Berlin'de dünyaya geldi. 1930 yılında Friedrich Wilhelm Üniversitesi kimya bölümünden mezun oldu. Nazilerin Almanya'da güçlenmesi üzerine kendisini güvende hissetmeyen Chain, 2 Nisan 1933'te İngiltere' ye gitti. Burada genetikçi ve fizyolojici olan J.B.S. Haldane' nin yardımıyla Londra' daki University College Hospital' da çalışmaya başladı. Birkaç ay sonra doktora çalışmaları için Cambridge Üniversitesi' ne kabul edildi ve Frederick Gowland Hopkins' in yanında Fosfolipit konusunda çalışmaya başladı. 1935 yılında patoloji alanında Oxford Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. 1939 yılında mikroorganizmalar tarafından üretilen doğal antibakteriyal ajanları araştırmak için Howard Walter Florey' e katılarak çalışmalara başladı. Daha sonra O ve Florey, Alexander Fleming' in çalışmalarını tekrarlayarak penisilini tanımladı. Chain ve Florey penisilinin tedavisel etkisini ve kimyasal bileşimini keşfetti. Bu araştırmaları nedeniyle Hopkins, Chain ve Florey 1945 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülünü aldı.

II. Dünya Savaşından sonra Roma' da bulunan Istituto Superiore di Sanità' da çalışmaya başladı. 1964 yılında Britanya'ya dönerek "Imperial College London" da biyokimya bölümünün kurucusu ve başkanı olarak çalışmaya başladı. Burada fermantasyon teknolojileri konusunda emekli olana kadar çalıştı. Çalışmalarından ötürü 1969 yılında "Şövalye" unvanını aldı.

Chain Rusya'dan göç eden Yahudi bir baba ile Alman Yahudisi bir annenin çocuğu olarak Berlin' de doğdu. Nazi rejiminden dolayı Londra'ya yerleşen Chain, annesi ve kızkardeşini II. Dünya Savaşı'nda kaybetti. 1948 yılında Britanyalı biyokimyacı Anne Beloff-Chain ile evlendi. 1979 yılında "Mayo General Hospital" de öldü. Imperial College London' da biyokimya bölümü binasına ve Castlebar' da bir caddeye de adı verilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nobel.org". 1 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]