İlya Meçnikov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlya İlyiç Meçnikov
İlya İlyiç Meçnikov
Doğum15 Mayıs [E.U. 3 Mayıs] 1845
Ivanivka, Kharkov Governorate, Rus İmparatorluğu (şimdi Dvurechnaja Rayonu, Harkiv Oblastı, Ukrayna)
Ölüm15 Temmuz 1916 (71 yaşında)
Paris, Fransa
VatandaşlıkRus İmparatorluğu
Mezun olduğu okul(lar)Harkov Üniversitesi
Giessen Üniversitesi
Göttingen Üniversitesi
Münih Akademisi
ÖdüllerNobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü (1908)
Kariyeri
DalıZoopatoloji, immunoloji, gerontoloji
Çalıştığı kurumlarOdessa Üniversitesi

İlya Meçnikov (RusçaИлья Ильич Мечников, İngilizceElie Metchnikoff olarak bilinir) (d. 16 Mayıs 1845 – ö. 15 Temmuz 1916), bağışıklık sistemi araştırmalarına öncülük etmesiyle tanınan Ukraynalı[1] asıllı mikrobiyologtur.

Mechnikov, fagositoz üzerindeki araştırmaları için 1908'de Nobel Tıp Ödülü'nü almıştır. 1870 yılında Odessa üniversitesinde Anatomi ve Zooloji profesörü olarak atanmıştır. Hasta olan karısının kanını kendine enjekte etmiş ve bu hastalığı atlatmayı başarmıştır. Bağışıklık ve savunma sisteminin varlığı ile ilgili önemli çalışmalar yapmıştır. Parise giderek Pastör enstitüsünde bir süre çalışmış ve immün sistemi üzerinde araştırmalarını yoğunlaştırmıştır. İnsanların 120 yaşına kadar yaşayabileceğini savunan İlya Meçnikof bunun için sağlıklı beslenme çalışmaları yapmıştır. Özellike sütün fermente ürünleri Kefir, yoğurt ve anne sütü üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Böylece Probiyotik bakterileri ve önemini keşfetmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Н. І. Паламарчук. Ілля Мечников — лауреат Нобелівської премії, уродженець України // Сторінки історії.- 2015.- Вип. 39.- С. 33-41

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]