Michael Stuart Brown

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Michael Stuart Brown
Doğum13 Nisan 1941 (83 yaşında)
Brooklyn, New York, ABD
MilliyetAmerikan
Ödüller 1985 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü
Kariyeri
DalıBiyolog

Michael Stuart Brown (d. 13 Nisan 1941), Amerikalı genetikçidir. Joseph L. Goldstein ile beraber kolesterol metabolizmasının denetlemesinin keşfi için 1985'te Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü kazanmıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Brown, Pennsylvannia Üniversitesi'nden 1962'de lisans derecesi ile ve Pennsylvania Tıp Fakültesi'nden 1966'da tıp doktoru olarak mezun olmuştur. Dallas'ta Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi'ne (bugünkü adıyla Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi'ne) geçmiş ve oradaki çalışma arkadaşı Joseph L. Goldstein ile kolesterol metabolizmasını araştırmaya başlamıştır. Brown ve Goldstein, insan hücrelerinde bulunan LDL reseptörlerinin kandaki kolesterolu topladığını keşfettiler. Familyal hyperkolesterolemi hastalığında yeterli LDL reseptörü olmamasıyla ilişkilidir ve hastalar kolesterolle ilişkili önemli sorunlara sahiptir. Çalışmaları ile hem bu hastalığın altında yatan patolojiyi çözebilmişler, hem de hücre biyolojisinde önemli bir yeri olan reseptör eşlikli endositoz olgusunu ortaya çıkarmışlardır.

Bu keşifleri statin ilaçlarının geliştirilmesini sağlamıştır. Bu kolesterol-düşürücü ilaçlar ABD'de en çok kullanılan ilaçlar grubudur. Bu ilaçlar sayesinde dünyanın her tarafında pek çok insanın kalp krizi ve inme riski azalmaktadır. Bu önemli buluşların ardından Bown ve Goldstein'in ekibi proteinlerin lipit modifikasyonunun (protein prenilasyonunun) kanserdeki rolünü çözdüler.

1984'te Brown, (Goldstein ile beraber) Columbia Universitesi'nden Louisa Gross Horwitz Ödülü'nü kazandı. 1988'de Brown ABD Millî Bilim Madalyası'nı kazandı, tıp dünyasına olan katkılarından dolayı.

1993'te yanlarında doktora üstü eğitim görmekte olan Xiaodong Wang ve Michael Briggs, sterol düzenleyici elemana bağlanan proteinleri (İngilizce sterol regulatory element binding proteins; SREBP) saflaştırdılar. 1993'ten beri Dr. Goldstein, Dr. Brown ve çalışma arkadaşları, hücrelerin değişen şartlarda yağ ve kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmalarını sağlayan SREBP'nin beklenmedik derecede karmaşık mekanizması üzerinde çalışmaktalar. Dr. Brown "Regental Professor" unvanına, "W. A. (Monty) Moncrief Kolesterol ve Ateroskleroz Araştırma kürsüsü" ve "Paul J. Thomas Chair Tıp Kürsüsü" makamlarına sahiptir. Bilim politikası konusunda ABD çapında görevlere sıklıkla aday gösterilmesine rağmen, Dr. Goldstein, arkadaşı Michael Brown gibi, araştırma ile uğraşmaya devam etmeyi tercih etmektedir. Beraberce bir düzne doktora ve doktora sonrası öğrenciden oluşan bir araştırma ekibini idare etmektedirler. İkisi, bilimsel literatürde yayınlarına en fazla referans verilen bilim adamları arasındadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]