Philips

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Koninklijke Philips Electronics N.V. (Royal Philips Electronics)
(Philips Elektronik Anonim Şirketi)
Endüstri Elektronik
Kuruluş 1891, Eindhoven
Kurucu Frederik Philips
Gerard Philips Bunu Vikiveri'de düzenle
Genel merkezi Amsterdam, Hollanda
Kilit kişiler Frans van Houten
(Şirket başkanı & CEO)
Jan-Michiel Hessels
(Denetim kurulu başkanı)
Ürün Tüketici elektroniği
Ev aletleri
Aydınlatma
Kişisel bakım ürünleri
Medikal sistemler
Gelir artış 27.713 Milyar € (2020)[1]
Net gelir artış 1.195 Milyar € (2020)[1]
Çalışan sayısı 81,592 (2020)[2]
Website philips.com

Koninklijke Philips Electronics N.V. veya kısaca Philips, merkezi Hollanda’da bulunan ve 60'tan fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyadaki en büyük elektronik şirketlerinden biridir.[3]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, Karl Marx'ın anne tarafından kuzeni olan Gerard Philips tarafından, 1891'de Hollanda'nın Eindhoven şehrinde kuruldu. İlk başta, ampuller ve bazı elektrikli aletler üretilmiştir. (Bu ilk fabrika daha sonra müze haline getirilmiştir.[4]) 1920'li yıllarda ise, vakum tüpleri gibi ürünlerle daha nitelikli üretime başlamıştır. 1927'de İngiliz elektronik şirketi Mullard ve 1932'de Alman üretici Valvo ile ortak üretim anlaşması yaptı. 1939'da Philishave isimli tıraş makinesini piyasaya sundu. Ayrıca şirket 1927'de PCJ adında bir radyo istasyonu kurdu. Günümüzde Radio Netherlands adıyla yayına devam eden radyo sadece Nazi İşgali sırasında yayınına ara verdi.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Philips'in eski logosu

Philips yöneticileri 9 Mayıs 1940'ta, Hollanda'nın ertesi gün Alman işgaline uğrayacağını haber aldılar. Sermayenin büyük bir miktarını alarak ABD'ye kaçmaya ve savaş boyunca Amerika'dan Kuzey Amerika Philips şirketi olarak devam etmeye karar verdiler. Aynı zamanda, şirketi Almanya'nın elinden kurtarmak için Hollanda Antillerine taşıdılar. (Kağıt üzerinde)

Alman işgal kuvvetlerine sağlanan büyük miktarlarda elektrik malzemesi, diğer bazı firmalara söylendiği gibi Philips'in de Nazi'lerle iş birliği yaptığının iddia edilmesine neden olmuştur. Fakat bu iddialarla ilgili kanıt yoktur. Ayrıca ülkeyi terketmeyen tek aile üyesi Frits Philips'in, Naziler'i üretim için işçi gerektiğine ikna ederek 382 Yahudi'nin yaşamlarını kurtardığı söylenir.[5] (1996'da kendisine İsrailli büyükelçi tarafından Yad Vashem ödülü verildi.[6]) Eindhoven'daki Philips üretim tesisi, savaş esnasında müttefik kuvvetler tarafından bombalanan tek endüstriyel hedef olmuştur.

Önemli değişimler[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında "Hadi daha iyisini yapalım" olan şirket sloganı, teknolojik olarak gelişkin fakat kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sade ürün geliştirme eğilimini vurgulayan "Anlamlı ve Basit" olarak değiştirildi.

CEO'ları[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmişten günümüze görev yapan CEO'lar:

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa çapında ünlü PSV futbol takımı 1911 yılında kurulmuştur. PSV kısaltması "Philips Sport Vereniging (Philips Spor Kulübü)" anlamını taşımaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]