Vestel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vestel A.Ş.
Vestel A.Ş. logosu
Tip Anonim şirket
Slogan "Türkiye Vestelleniyor"
Kuruluş Türkiye 1984, Manisa, Türkiye
Şehir İstanbul
Ülke  Türkiye
Önemli kişiler Asil Nadir
(Şirket kurucusu)
Ahmet Nazif Zorlu
(Yönetim kurulu başkanı)
Ekrem Pakdemirli
(Yönetim kurulu başkan yardımcısı)
Enis Turan Erdoğan
(CEO)
Ahmet Erol
(Vestel Dış Ticaret A.Ş. Genel Müdürü)
Alan Elektronik
Beyaz eşya
Savunma sistemleri
Ürün Sahip olduğu markalar
Vestel
Regal
SEG NEXON
Ürünler
Beyaz eşya ürünleri
Elektronik cihazlar
Ses ve görüntü ürünleri
Medya ürünleri
Havalandırma sistemleri
Tezgahüstü ev aletleri
Kişisel bilgisayarlar
Hizmetleri Elektronik
Beyaz eşya
Bilgi teknolojileri
Gelir artış 5 milyar {€}} (2014)[1]
Net gelir azalış 63 milyon Turkish lira symbol 8x10px.png(2012)[2]
Sahibi Zorlu
Çalışan sayısı 12.998 (2007)
Ana sayfa Vestel.com.tr

Vestel, 1984 yılında Türkiye'de kurulmuş, fabrikası Manisa'da bulunan beyaz eşya ve elektronik şirketidir.

1994 yılında Vestel Elektronik A.Ş'nin Zorlu Holding bünyesine katılmasının ardından kurulan Vestel Şirketler Grubu; beyaz eşya, bilgi teknolojileri ve elektronik sektörlerinde faaliyette bulunan üretim ve pazarlama şirketlerine sahiptir.

Ar-Ge yatırımı yaparak kendi teknolojisini kendi üreten Vestel, internet TV, internet terminal, Plazma TV, Replay TV, ip telefon gibi teknolojik ürünler de geliştirmektedir. Dünyada ilk defa Replay TV adlı kayıt yapabilen televizyon ünitesini üreterek Türkiye'de 2001 yılının Haziran ayında tanıtan, Amerika'da ise CES fuarında sergileyen Vestel yüksek teknolojiye verdiği önemi ve yenilikçiliğini bir kez daha kanıtlamıştır. Türkiye’nin ilk sayısal ürün Ar-Ge birimine sahip Vestel Komünikasyon, son 3 yılda kişisel bilgisayar montajında da Türkiye lideridir.

2003 yılı sonuçlarına göre Vestel Elektronik, TV’de Türkiye iç pazarının % 31, Türkiye’nin TV ihracatında ise % 53 pazar payına sahiptir. Avrupa’daki TV pazar payı ise % 23'tür. 2003 yılını takiben 1,5 yıldır JVC, Hitachi, Sanyo ve Toshiba gibi dünya elektronik devlerinin ürünlerini tesislerinde birleştirmeye başlamıştır.

Video oyunu sektöründe Vestel[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun pazarında aktif olmak isteyen, hatta bir dönem oyun konsolu üretmeyi planlayıp ardından bu düşüncesinden vazgeçen Vestel, video oyunu sektöründeki ilk tecrübesini, bir yerli yapım olan Kabus 22 adlı oyunun Türkiye dağıtımcılığını üstlenerek yapmıştır.[3] Korku türündeki oyun, 25 Aralık 2006 tarihinde, 18 yaş sınırlaması ile Vestel tarafından piyasaya sürüldü. Vestel, Kabus 22 adlı oyunun getirisi ve oyun pazarındaki büyümenin neticesinde, yine yerli bir yapım olan I Can Football isimli çevrimiçi futbol oyununu Türk oyunseverlerin beğenisine sundu.[4] 1 Nisan 2008 tarihinde açık beta testlerine başlanılan oyun, oyunculara 11'e 11 futbol oynama imkânı tanıyor.

Cep Telefonu Pazarında Vestel[değiştir | kaynağı değiştir]

Cep telefonu dünyasına IFA fuarında tanıttığı cihazlarla dahil olan Vestel 2014 yılında tanıttığı modeller ile pazara dahil olmuştur. Vestel akıllı telefonlarını Venus serisi altında satmaktadır. Modeller: Venus 4.5, Venus 5.0 X, Venus 5.0 V, Venus 5.5 X, Venus 5.5 V Modeller ekran boyutlarına(inç) ve tasarımlarına göre adlandırılmıştır. X serisi köşeli tasarıma, V serisi ise yuvarlatılmış hatlara sahiptir. Vestel çeşitli boyut ve tasarımdaki modelleri ile geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmeye çalışmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]