İspanyalı Maximus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maximus
Batı Roma İmparatoru & İsyancı
Hüküm süresi409-411
Önce gelenIII. Constantinus ve Honorius
Sonra gelenIII. Constantinus ve Honorius
Ölüm413

Maximus, 409 - 411 yılları arasında antik çağda Hispania olarak geçen topraklarda (İber Yarımadası - şimdi Portekiz ve İspanya) İmparatorluğunu ilan etmiş olan Gaspçı. Bir olasılığa göre babası olan general Gerontius tarafından seçilmiştir.

Kendisi de bir gaspçı olan İmparator III. Constantinus, generali Gerontius'tan Hispanya'daki komutanlığından istifa etmesini isteyince, Gerontius bunu reddetmiş ve Maximus'u imparator ilan etmiştir.

Maximus gücü eline alınca, imparatorluk iddiasındaki diğer iki imparator III. Constantinus ve Honorius'a karşı bir iç savaş başlatmıştır. Saltanatının ilk 18 ayında, Gerontius'un birlikleri III. Constaninus'un birliklerini yenmiş ancak yok edememiştir. Diğer iki imparatorun bir biriyle mücadelesinden yararlanmak isteyen Honorius, generali III. Constantius'u ordusuyla birlikte ikisine saldırmak üzere göndermiş ve Constantius kısmen başarılı olmuştur. Gerontius'un 411 yılında Constantius tarafından Arles savaşı'nda yenilerek ölmesi üzerine, Maximus iddialarından vazgeçerek bir manastıra kapanmıştır.

Bir diğer Maximus Hispanya'da 420-422 yılları arasında tahta talip olmuştur; her iki kişiliğinde aynı olması muhtemeldir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
III. Constantinus ve Honorius
Batı Roma İmparatoru & İsyancı
409 - 411 (Jovinus'la müşterek)
Sonra gelen:
III. Constantinus ve Honorius