İçeriğe atla

Jovinus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jovinus
Batı Roma İmparatoru & İsyancı
Hüküm süresi411-412 (yalnız);
412-413 (Sebastianus'la müşterek imparator)
Önce gelenIII. Constantinus
Sonra gelenHonorius
DoğumGalya
Ölüm413
Narbonne

Jovinus, Gaspçı İmparator III. Constantinus'un devrilmesinden sonra 411 - 413 yılları arasında imparatorluğunu ilan etmiş olan Galya kökenli Romalı senatör.

Gaspçı İmparator III. Constantinus'un yenilmesinden sonra, Jovinus 411 yılında Mainz şehrinde, Burgundianlar'ın kralı Gundahar ve Alanlar'ın kralı Goar'ın kuklası olarak imparatorluğunu ilan etmiştir. Jovinus bu pozisyonunu, Galya'da, kendisini imparatorluk diadem'i giymiş olarak gösteren sikkeler bastırmaya yetecek bir süre olan iki yıl boyunca korumuştur. Ayrıca Constantinus'tan kendini kurtarabilmiş birkaç Galya-Roma soylusu tarafından da desteklenmiştir.

Jovinus'un imparatorluk otoritesini bahane eden Gundahar ve kendisine bağlı Burgundianlar, Ren nehri'nin sol yakasında (Roma tarafı), Lauter ve Nahe nehirleri arasına yerleştiler. Burada Romalılaştırılmış eski bir Galya yerleşimi olan Borbetomagus'u başkent yaparak krallıklarını ilan ettiler.

Jovinus'un sonu, Vizigotlar'ın beraberlerinde tutsak olarak tuttukları eski imparator Attalus ve Honorius'un üvey kızkardeşi Galla Placidia olduğu halde Ataulf liderliğinde görünüşte ona katılmak için İtalya'yı terk etmeleriyle (Priscus Attalus'un tavsiyesiyle) geldi. Ardından Ataulf, yine Jovinus'u desteklemek üzere gelmiş olan Sarus'a saldırdı ve öldürdü. Bu eyleme gücenmiş olan Jovinus, kardeşi Sebastianus'u müşterek imparator seçtiğinde, Ataulf'a danışma konusunda pek istekli olmadı. Aşağılandığını düşünen Ataulf, Honorius ve onun Vizigotlarıyla ittifak yaptı ve hep birlikte Jovinus'un birliklerini yendiler. Sebastianus idam edildi. Jovinus canını kurtarmak için kaçtığı Valensiya'da kuşatılarak ele geçirildi ve Honorius'a sadık kalmış olan Galya valisi Postumus Dardanus tarafından Narbo'da idam edildi. Jovinus ve Sebastianus'un kesik başları bir süre sonra Honorius'a gönderildi ve ardından Ravenna şehir surlarına asılarak sergilendi.

Çeviri kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
III. Constantinus
Batı Roma İmparatoru & İsyancı
411-412 (yalnız);
412-413 (Sebastianus'la müşterek imparator)
Sonra gelen:
Honorius