İsmail Omar Guelleh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İsmail Omar Guelleh, 2010

İsmail Omar Guelleh. (Somalice: Ismaaciil Cumar Geelle. Arapça: اسماعيل عُمر جليه) (doğumu 27 Kasım, 1947 Dire Dawa, Etiyopya[1]) Cibuti Cumhuriyeti başkanı. 1999 yılında amcası Hasan Gouled Aptidon'un yerine geçti. Bölgede genellikle kendisinin baş harfleri olan IOG denir.

1960'ların sonlarında Guelleh, Liseyi bitirdikten önce Cibuti'ye göç etti. Daha sonra, bir genç astsubay olarak polisliğe katıldı. Cibuti bağımsız olduktan sonra, gizli polis şefi Hassan Gouled Aptidon hükümetinin kabine başkanı oldu. Somali Ulusal Güvenlik Servisi ve daha sonra Fransız Gizli Servisinden eğitim aldı. Çünkü amcasının halefi olması için düşünülmüştü. Guelleh, amcasının rejimi altında Cibuti güvenlik ajansı başkanı olarak, ülkenin siyasi güçlerinden samimi bir bilgi kazanmış; baskı ve yıldırma taktiği izleyerek "böl ve yönet" politikasını kullanmıştır.

4 Şubat 1999 tarihinde, Cumhurbaşkanı Gouled Aptidon sonraki seçimlerde emekli olacağını açıkladı. Bunun üzerine iktidardaki partisi İlerleme İçin Halk Rallisi'nin (CHP) olağanüstü bir kongre düzenleyerek başkan adayı olarak Guelleh'i seçti. Guelleh bağımsız aday Musa Ahmed Idriss'i yenerek 9 Nisan 1999 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerinde % 74,02 oy ile başkanlık yarışını kazandı. 8 Mayıs tarihinde göreve başladı. Musa Ahmed Idriss, "silahlı kuvvetlerini tehdit ettiği" gerekçesiyle Eylül'de tutuklandı ve açıklanmayan bir yerde gözaltına alındı​​.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Hassan Gouled Aptidon
Cibuti Devlet Başkanı
1999–
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.