İçeriğe atla

"III. Ahmed" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
'''III. Ahmed''', [[divan edebiyatı]]ndaki mahlasıyla '''''Necib''''' (d. [[30 Aralık]] [[1673]], [[Dobriç]] – ö. [[1 Temmuz]] [[1736]], [[İstanbul]]), 23. [[Osmanlı padişahı]], 102. [[İslam halifesi]] ve [[Lale Devri]] padişahıdır.
 
Babası Sultan [[IV. Mehmed]], annesi [[Emetullah RabiaRâbia GülnuşGülnûş Sultan|Meh-Pâre Emetullah ''(Ümmetullah)'' Râbi'a Gül-Nûş Sultân]]'dır. Annesi [[Girit]]lidir. Sultan [[II. Mustafa]]'nın öz kardeşi olan Sultan III. Ahmed, iyi bir tahsil ve terbiye görmüş, ünlü hocalardan dersler almıştı.
 
Sultan III. Ahmed, ağabeyi Sultan [[II. Mustafa]]'nın tahttan indirilmesi üzerine 22 Ağustos 1703 tarihinde 30 yaşında iken [[Edirne]]'de tahta geçti. [[Osmanlı Devleti]] açısından önemli bir yere sahip olan [[Lale Devri]] boyunca padişahlık yapan Sultan III. Ahmed, [[hâttat]] ve [[şâir]]di. "Necib" mahlasıyla şiirler yazdı. Ayrıca [[Musiki]] ile de yakından ilgileniyordu. [[Divan Edebiyatı|Divan şairleri]]nden [[Urfa]]lı [[Nâbi]] Efendi'nin hem kendisini hem de şiirlerini çok severdi.
# Rabia Sultan (1719-1721)
# Habibe Sultan
# [[Zeyneb Sultan]] (1714-1774)
# Zübeyde Sultan
# Esma Sultan
25.870

değişiklik