Şehzade Cihangir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Şehzade Sultan Cihangir
الأمير جيهانغير
Doğum 1531 civarı
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1553 (22 yaşında)
Halep,Osmanlı İmparatorluğu
Defin yeri Şehzade Camii, İstanbul
Ebeveyn(ler) I. Süleyman (babası)
Hürrem Sultan (annesi)

Şehzade Sultan Cihangir (1531, İstanbul - 1553, Halep), (Osmanlıca adı: الأمير جيهانغير) Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan beşinci oğlu.[1] Fiziksel rahatsızlıkları bulunması sebebiyle sancak istememiştir. Az sayıda sefere katılmıştır. Şehzade Cihangir'i rahatsızlığından dolayı öz kardeşleri bile dışlamıştır, Şehzade Cihangir'i dışlamayan ve ona öz kardeşlerinden daha çok sevgi gösteren ağabeyi Şehzade Mustafa olmuştur. Şehzade Cihangir ruhen, duygusal bir karakter; fiziksel olarak da zayıf bir yapıya sahip idi. Doğuştan kambur olarak dünyaya gelen Cihangir için babası Sultan Süleyman, cihanı sırtında taşıyan anlamına gelen Cihangir ismini vermiştir. Şehzade Cihangir'de öz kardeşlerinden daha çok Şehzade Mustafa'yı sevmiş, Şehzade Mustafa'nın Sultan Süleyman'a isyan etmesi bahane gösterilerek öldürülmesinden sonra aynı yıl Ağabeyinin acısına dayanmayan Şehzade Cihangir Halep'de ölmüştür.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehzade Cihangir, 1531 yılında dünyaya gelmiştir. Eğitimini sarayda tamamlamıştır. Ayrıca Cihangir'in haremi ve eşi hiç olmamıştır. Yetişkinliğe ulaşınca babası ona Amasya Valiliğini vaad etmiştir. Ancak bir nedenden dolayı sancak istememiştir. Kambur olan genç şehzade öz kardeşleri tarafından hep alay konusu olmuştur. Lakin ağabeyi Şehzade Mustafa onun en çok seven kardeşidir. Bu yüzden Cihangir'de ağabeyini kendi öz kardeşlerinden daha çok sevmiştir. Ağabeyinin 1553 senesinde Nahcivan Seferi sırasında padişahın otağında boğdurulması Cihangir'in de ölüm sebebi olmuştur. Bu acıya dayanamayan Cihangir de aynı sene Halep'te vefat etmiştir.

Kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendisi hattat (yazı ustası) olup, ayrıca Zarîfî mahlasını kullanan bir şairdir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağabeyi Şehzade Mustafa'nın boğdurulduğu sırada, o da babasının çadırında olduğundan, olayı en yakından yaşamıştır. Bu, onun ruhunda öylesine bir hasar bırakmıştır ki, idam sonrası düştüğü büyük travmanın sonucuna daha fazla dayanamayıp, babasıyla Halep’e vardıklarında (1553) ölmüştür.

İstanbul-Beyoğlu’ndaki Cihangir mahallesi, bu adını Şehzade Cihangir'den almış bulunmaktadır. Babası bu yeri onun adına kurdurmuş olup, aynı yere, cami, imaret, tekke ve türbe yaptırmıştır. Şehzade Cihangir'in mezarı İstanbul'daki Şehzadebaşı Camii'sinde ağabeyi Şehzade Mehmed'in yanı başında yer almaktadır.

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında yayınlanan Hürrem Sultan adlı Türk televizyon dizisinde Şehzade Cihangir'i Engin Hepileri canlandırdı. 2011 yılından itibaren yayınlanan Muhteşem Yüzyıl adlı Türk dizisinde ise Şehzade Cihangir'in çocukluğunu Aybars Kartal Özson, 4. ve son sezonda ise Tolga Sarıtaş canlandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Uzunçarşılı, İsmail Hakkı (1983). Osmanlı Tarihi, II. cilt. Ankara. s. sf. 401. ISBN 975-16-0012-X. 

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]


Şablon:Osmanlı şehzadeleri