Şehzade Cihangir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şehzade Sultan Cihangir
شهزادة جيهانغير
Doğum 1531
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1553 (21-22 yaşlarında)
Halep,Osmanlı İmparatorluğu
Defin yeri Şehzade Camii, İstanbul
Ebeveyn(ler) I. Süleyman (babası)
Hürrem Sultan (annesi)

Şehzade Cihangir (Osmanlı Türkçesi: شهزادة جيهانغير; d. 1531, İstanbul - ö. 1553, Halep), Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan beşinci oğlu.[1] Fiziksel rahatsızlıkları bulunması sebebiyle sancak istememiştir. Az sayıda sefere katılmıştır. Şehzade Cihangir ruhen, duygusal bir karakter; fiziksel olarak da zayıf bir yapıya sahip idi. Doğuştan kambur olarak dünyaya gelen Cihangir için babası Sultan Süleyman, cihanı sırtında taşıyan anlamına gelen Cihangir ismini vermiştir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehzade Cihangir, 1531 yılında dünyaya gelmiştir. Eğitimini sarayda tamamlamıştır. Yetişkinliğe ulaşınca babası ona Amasya Valiliğ'ini vadetmiştir, ancak bir nedenden dolayı sancak istememiştir. Kambur olan genç şehzade öz kardeşleri tarafından hep alay konusu olmuş ve dışlanmıştır.[kaynak belirtilmeli] Lakin, babasının ilk eşi Mahidevran Sultan'dan olan ağabeyi Şehzade Mustafa onu dışlamamış, ve ona bir arkadaş gibi davranmıştır. Bu yüzden Cihangir'de ağabeyini kendi öz kardeşlerinden daha çok sevmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehzade Cihangir, 1553 yılında Nahçıvan Seferi'ne çıkan babası Kanuni Sultan Süleyman ile birlikte sefere gitmek istedi,[kaynak belirtilmeli] zira sefer öncesinde ağabeyi Şehzade Mustafa'nın babasına karşı isyan hazırlığı içerisinde olduğu ve babasının da bunu öğrendiği, oğlunu da idam ettireceği konuşuluyordu. Ağabeyini diğer kardeşlerinden daha çok seven[kaynak belirtilmeli] Şehzade Cihangir, ağabeyinin suçsuz olduğuna inandığından sefere çıkıp babasının yanında olursa ağabeyinin öldürülmesini engelleyebileceğini düşündü, uzun ısrarları sonucu babası Şehzade Cihangir'i de yanına alarak sefere çıktı. Fakat önceden yapılan plana göre, 6 Ekim 1553 günü Şehzade Mustafa, babası Kanuni Sultan Süleyman'ın çadırına geldiğinde idam edildi, bu sırada Şehzade Cihangir'de ağabeyinin idam edildiği çadırın yanındaki çadırdaydı. Ağabeyinin ölümünden çok etkilenen Şehzade Cihangir, bir süre sonra akli dengesini kaybetmeye başladı ve hastalandı, kısa bir süre sonra ise Halep'te öldü.

İstanbul-Beyoğlu’ndaki Cihangir mahallesi, bu adını Şehzade Cihangir'den almış bulunmaktadır. Babası bu yeri onun adına kurdurmuş olup, aynı yere, cami, imaret, tekke ve türbe yaptırmıştır. Şehzade Cihangir'in mezarı İstanbul'daki Şehzadebaşı Camii'sinde ağabeyi Şehzade Mehmed'in yanı başında yer almaktadır.

Kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendisi hattat (yazı ustası) olup, ayrıca Zarîfî mahlasını kullanan bir şairdir.

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında yayınlanan Hürrem Sultan adlı Türk televizyon dizisinde Şehzade Cihangir'i Engin Hepileri canlandırdı. 2011 yılından itibaren yayınlanan Muhteşem Yüzyıl adlı Türk dizisinde ise Şehzade Cihangir'in çocukluğunu Aybars Kartal Özson, 4. ve son sezonda ise Tolga Sarıtaş canlandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Uzunçarşılı, İsmail Hakkı (1983). Osmanlı Tarihi, II. cilt. Ankara. ss. sf. 401. ISBN 975-16-0012-X. 

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]