Şair

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Şâir sayfasından yönlendirildi)
Nazim Hikmet (cropped).jpg
Nâzım Hikmet, bir Türk yazar ve şair
İsimleri Şair, ozan
İlgili meslekler yazar, ozan

Şâir, şiir yazan veya söyleyen kimsedir.[1][2] Şâir kelimesi Arapça'dan gelir; doğaüstü güçlere sahip, meczûp, kâhin gibi anlamlar da yüklenmiştir.

Günümüzde sadece kitaplarla değil, internet ile de geçmişin usta şâirleri ve günümüzün şâirleri okuyucularına ulaşmaktadırlar. Edebiyat akımlarından en sonuncusu serbest şiir akımı iyiden iyiye özgürlükçü şiir ve şâir kavramına kavuşmuştur. Şâir, gerek insana, gerek doğaya, gerek olgu ve olaylara daha farklı ve duyarlı, sezgisel ve derinlikli bir perspektiften bakan; bunu, bu ayrıcalıklı statüsünün bir sonucu olarak, en etkili ve dolaysız ifade biçimi olarak, ahenkli ve yüklü mısralarla dile getiren kişi diye nitelenmiştir. Şâirler şiir yazdıklarında genelde duygu ve düşüncelerini o şiire katmak isterler.

Şairlik taslayan, kendini şair sanan kimselere, genellikle alay yollu olarak "müteşair" veya "teşaur" denir.[3][4] Her iki kelime de Arapçadan Türkçeye geçmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Şair kelimesinin anlamı nedir? Şair ne demektir?". www.kelimecim.com. 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2021. 
  2. ^ "Şair Nedir ? Şair Ne Demek ?". www.turkcesozlukler.com. 24 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2021. 
  3. ^ Türkçe Dil ve Edebiyat Terimleri Sözlüğü, Yusuf Çotuksöken
  4. ^ Misalli Büyük Türkçe Sözlük, İlhan Ayverdi