Malhun Hatun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Malhun Hatun
Din İslam
Evlilik(ler) Osman Gazi
Çocuk(lar) Orhan Gazi

Malhun Hatun, Mal Hatun, Mala Hatun ya da Bala Hatun (ö. Kasım 1323), ikinci Osmanlı padişahı Orhan Gazi'nin annesi ve Osman Gazi'in 1280'de evlendiği ilk eşidir.

Osmanlı kurucusu Osman Bey'in eşi, Anadolu Din Bilgini ve Öğretmen Şeyh Edebalinin kızıdır.

Devleti'nin ikinci padişahı olan Orhan Gazi'in annesidir. Kendi adına yapılmış, daha çok ev ortamına benzeyen türbesi bulunur.

Osmanlı padişahlarının doğma büyüme yabancı kadınları sarayda müslümanlaştırarak kendilerine eş yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatun'un Türk olduğu kesindir.

Malhun Hatun'un Osman Bey ile evliliği Tevârih-i Âl-i Osmân'da şöyle anlatılır: "Şeyhe haber virdi. Şeyh eydür: "Oğul Osmân! Padişâhlık saña ve nesliñe mübârek olsun." der. Ve benüm kızım Malhûn senüñ helâlin oldı." der.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  İbn-i Kemâl (KemâlPaşazade Ahmed Şemsüddîn), "Tevârîh-i Âl-i 'Osmân", I. Defter, Millet Ktp. Ali Emîrî, Tarih ("Kemalpaşazade Tarihi" şeklinde de anılır)

  1. ^ "Tevarihneme-i Al-i Osman". Büyük Türk Klâsikleri. ss. 408/10-409/10. 16 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141216200845/http://www.idefix.com/kitap/buyuk-turk-klasikleri-14-cilt-takim-kolektif/tanim.asp?sid=NPGV67T1WB8KPX49O89G.