Harun Reşid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Harun Reşid
Ebu Cafer Harun er-Reşid
هارون الرشيد
Harun Al-Rashid and the World of the Thousand and One Nights.jpg
Abbâsî Halifesi
Hüküm süresi 786 - 809
Önce gelen Hadi
Sonra gelen Emin
Tam ismi
Ebu Cafer Harun er-Reşid bin Muhammed el-Mehdi-Billah bin Abdullah el-Mansur
Hanedan Abbâsî Hanedanı
Babası Mehdi
Annesi Hayzüran bint Ata
Doğum 17 Mart 763(763-03-17)
Ölüm 24 Mart 809 (46 yaşında)
Dini Sünni İslam

Harun Reşid (Arapça: هارون الرشيد; d. 17 Mart 763 - ö. 24 Mart 809) beşinci ve en tanınmış Abbasi halifesi. 763de babası Mehdi'nin o zaman bulunduğu İran'da (modern Tahran yakınlarında) bulunan Rey şehrinde doğdu. 786'da halife olan kardeşi Hadi'nin ölmesi üzerine halifeliğe geçti. Hayatının çoğunu Bağdat'ta ve hilafetinin sonlarında yerleştiği Rakka şehrinde geçirdi. 24 Mart 809'da Horasan'da Tus şehrinde öldü ve orada toprağa verildi. Harun Reşid'in halifelik döneminde Abbasiler çok büyük askerî, siyasal, kültürel ve bilimsel gelişmeler kaydettiler.

Harun Reşid ve halifelik döneminde kendi hayatı ve saray hayatı hakkında birçok söylentiler, hikâyeler ve masallar yazıya kaydedilmiş ve bunlar popüler halk arasında yaygınca söylenip zamanımıza gelmiştir. Bunlardan bazıları gerçek olmalarına rağmen büyük bir kısmı da temelinde bazı gerçekler yatmakla beraber büyük ölçekte hayal mahsulleridir.

Gençlik yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Harun Reşid İran'da Rey şehrinde 763'de doğmuştur. 775-785 döneminde üçüncü Abbasiler halifesi olarak hüküm süren babası Mehdi'nin üçüncü oğludur. Annesi Hayzuran adında Yemen asıllı bir cariyedir. Fakat annesi çok güçlü karakteri ile kocasının ve sonra oğullarının halifelik yapma dönemlerinde Abbasi devleti politikasına büyük etkisi olmuştur. Annesi ve babasının en çok sevdikleri oğulları olan Harun'un çocukluğu Bağdad'da büyük bir lüks içinde Abbasi sarayında geçmiştir. Hocası Bermaki ailesinin Abbasiler zamanında çok önemli mevkilere geçmesini sağlayan Yahya bin Halid Bermaki idi. Harun, Yahya bin Halid'in üç oğlu olan Fadıl, Cafer ve Muhammed'in çocukluk arkadaşı idi. Fadıl ile Harun süt kardeşi idiler ve Cafer'de Harun'un çok yakın arkadaşı idi.[1]

Harun babası Mehdi halifelik döneminde Bizans-Abbasiler Savasi (775-783) sırasında 781 ve 782'de açılan seferlerde Abbasi ordularına komuta etmiştir. 782'deki seferde Abbasiler ordusu büyük kısmı ile Boğaziçi kıyılarına (Chry [ "Chrysopolis (modern Üsküdar)a kadar yetişmiştir. Bu seferde ordusunun Batı Anadolu'ya gönderilen bir kısmı Trakya Theması askeri valisi olan Mihail Lachanodrakon'un komuta ettiği bir Bizans ordusuna karşı yenilgiye uğramıştır. Harun ve komutasındaki ordu ile büyük ganimetle geri dönmekte iken Bizans imparatoru naibi olan Atinalı İrini temsilcileri ile Abbasilerin lehinde bir barış anlaşması yapılmasını sağlamıştır.

Bundan sonra Harun'a Mısır, Suriye ve Güney Kafkasya ve Azerbaycan eyaletlerinden oluşan Bati bolgelerinin genel valiligi verilmiştir. Bu genel valilik yapmakta iken en yakin danışmanı ve bu büyük bölgenin igerçek darecisi eski hocası olan Yahya bin Halid Bermaki olmuştur.

Babası 784'de öldükten sonra halifelik, ağabeyi olan Hadi'ye geçmiştir. Hadi ile Harun'un iyi geçinemedikleri bildirilir. Örneğin babalarının halifeliği sırasında iki kardeşin Dicle'yi dar bir köprüden geçmeleri gerekince Hadi'nin yaveri olan emir Harun'un ilk olarak geçmesini önlemek için "Veliahtın senden önce geçmesini bekle" diye Harun'a sert bir emir vermiş; Harun "Başüstüne Emir senin" yanıt vermiş ama Halife olduktan sonra bu yaveri idam ettirmiştir.[1]

Hadi, kendi öldükten sonra halifeliğin kardeşi Harun'a değil de kendi genç oğluna geçmesi için istişarelere geçti.[2] Bağdad'daki bütün Abbası bürokratları, zamanının halifesine Hadi'ye dalkavukluk nedeniyle, kabule hazır olduklarını bildirmişlerdir. Fakat Bermakiler Harun'un veliahtlıktan atılmasını kabul etmediler. Başvezir olan Yahya Bermaki Halife Hadi'ye bu kararın akla uygun olmadığını ve ortaya fitne çıkarabileceğini söyleyerek onu uyardı. Hadi bir müddet düşünceden sonra bu konuda kendinin doğru olduğunu telkin eden bürokratlara uyarak küçük oğlunu vârisi olarak ilan etmiştir. Kendini uyaran Yahya Bermaki'yi de hapse attırmıştiır. Bu haberi alan Harun Abbasiler Batı eyaletleri genel valiliği idari görevlerini bırakarak yarı emekli bir hayat yaşamaya koyulmuştur.

Fakat Hadi ancak 784-786 döneminde halifelik yapmıştır. 786da Musul civarında bir kırsal köşküde iken hastalanmış ve ölmüştür. Bu beklenmedik ölümün üzerine çeşitli söylentiler çıkmıştır.[3]

Halifelik yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Halifeliğe geçişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki halife ve Harun Reşid'in ağabeyi olan Hadi halefi olarak oğlu Cafer'in veliahdlığını ilan etmişti ve bunu Harun Resid'e kabul ettirip onun Abbasiler Bati eyaletleri genel valiliğinden ayrılıp bir köşke çekilmesine neden olmuştu. 786'da Harun Reşid halifeliğe gelir gelmez yeğeni Cafer'i kendisine biat etmeye zorlamıştır ve oğlu Memun'u veliaht şehzade olarak kabul etmiştir.

Tahta geçtiği gün, bir Fars kölesi olan cariyesi Meracil'den olma ilk oğlu Abdullah doğdu. Halife Reşid bu doğumu iyi bir işaret olarak nitelendirdi. Bir süre sonra hanımlarından Zübeyde Bint Cafer'den ikinci oğlu Muhammed El-Emin dünyaya geldi. Harun ilk başta oğlu Abdullah'a El-Memun lakabını vererek ve oğlu Memun'u veliaht şehzade olarak kabul etmiştir ve böylece kardesi Hadi'nin oğlu Cafer sanki sahneden çekilmiştir. Fakat Memun'un annesi bir cariye Emin'in annesi Zübeyde'nin bir Farsli asilzade asilli olması dolayısıyle ve bu nedenle annesi ve yandaşlarının hoşnutsuzluğuyla karşılaşınca, fikrini değiştirerek 802'de henüz beş yaşını tamamlamamış olduğu halde El-Emin'i veliaht tayin etti. Daha sonra iki oğlu arasında şöyle bir paylaşım yaptı: Emin veliahd olarak İmparatorluğun batısına (Irak ve Suriye) genel vali olarak hükmedecek, Memun tertipte ikinci sırada gelerek Abbasiler ülkesinin doğusuna (Horasan)'a genel vali olacaktı.


İmparatorlukta durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Hükümdarlık idaresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Harun Reşid'in Şarlman elçilerini kabulü. Ressam:Julius Köckert

Bermaki'lerin tasviyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Harun'a etkili diğer kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Behlül Dânâ (Divane) adıyla bilinen büyük bir zat ise Halife Harun Reşid zamanında yaşamış, halifenin hep yanında olmuştur.

Zübeyde bint Cafer Harun Resid'le 781 yılında evlendi. Zamanının politik alanda en güçlü kadını olarak un yaptı. Zübeyde, halife Mansur'un torunu ve Harun Resid'in kuzeni idi.

8. İmam Ali Er-Rıza Hicri 148 yılının Zilkade ayının 11. günü Medine'de Imam Musa al-Kazim'ın (İslam'ın yedinci İmam'ı) evinde daha sonra imamlığı babasından devralacak olan bir erkek çocuk dünyaya geldi.

Ehlullahtan Behlûl Dânâ, bir gün halife Harun Reşit ile karşılaşır. Kendisini tanıyan hükümdar, bu zata: "–Ey Behlûl! Nereden geliyorsun böyle?” diye sorar. O, hiç düşünmeden: "–Cehennemden geliyorum” cevabını verir. Harun Reşit, şaşırarak tekrar sorar: "–Ne işin vardı orada?" Behlûl Dânâ anlatır: "–Efendim; ateş lâzım olmuştu. Cehenneme gideyim de biraz isteyim dedim. Fakat oradaki memur bana "–Burada ateş yoktur” dedi. "–Nasıl olur, Cehennem ateş yeri değil mi?” diye sorunca: "–Evet; gerçekten burada ateş yoktur. Her gelen, ateşini Dünyadan getirir» cevabını verdi.” Dehşete kapılan Harun Reşit büyük bir üzüntüyle sordu: "–Behlûl! Ne yapayım ki, oraya ateş götürmeyeyim?” Behlûl Dânâ, hızla uzaklaşırken haykırdı: "–Adâlet! Adâlet! Adâlet!

Ailesi ve vârisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Harun Reşid iki defa evlilik yapmıştir. Eşlerinin isimleri :

 • Zübeyde bint Cafer
 • 'Umm-ul-Aziz'dir.

Hareminde yaklaşık 2.000 sayıda kadın cariye bulunduğu bildirilir.

Harun Reşid'in onbiri cariyelerden olan, onüç oğlu ve dört kızı bulunmaktaydıı [4]. Tabari bunlardan şunların adını vermektedir:

 1. Ebu Abbâs Abdallah: 813-833 döneminde Memun adı ile Abbasi Halifesi.
 2. Ebû Abdallah Muhammed: Eşi "Zübeyde"'nin tek oğlu ve 809-813 döneminde Emin adı ile Abbasi Halifesi.
 3. Kasım Muteman: Halife Memun tarafından vâris ve veliaht seçilmiştir.
 4. Alî: 'Umm-ul-Aziz'in tek oğlu.
 5. Sâlih
 6. Ebu İshak Muhammed: 833-842 döneminde Mutasım adı ile Abbasi halifesi.
 7. Ebu İsa Muhammed
 8. Ebu Yakub Muhammed
 9. Ebu Abbas Muhammed
 10. Ebu Süleyman Muhammed
 11. Ebu Ali Muhammed
 12. Ebu Ahmed Muhammed
 13.  ?

Kronoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 763: 17 Mart'ta Harun'un doğumu; babası Halife Mehdi ve annesi bir Yemenli cariye Hayzuran.
 • 780: Harun Bizans İmparatorluğu'na yapılan bir askerî seferin komutanı.
 • 782: Harun Bizans İmparatorluğu'na yapılan ve ta Boğaziçi kıyılarına erişen bir askerî seferin komutanı. Bizans ile Abbasiler arasında bir barış antlaşması imzalanması. Bunun şartları Abbasiler lehine. Harun bir şeref ünvanı olan "Reşid" lakabını alması. Tunus, Mısır, Suriye, Ermenistan ve Azerbaycan eyaletlerine vali tayin edilmesi. Halifelik tahtı vârisi olarak ikinci sıra verilmesi ve görevlerden çekilmesi.
 • 786: 14 Eylül'de Harun'un ağabeyi olan Halife Hadi'nin Musul'da gizemli bir şekilde ölmesi. Bu ölüme anneleri Hayzuran'ın neden olduğu söylentilerinin yayılması. Harun'un halifelik tahtına geçmesi. Yahya Bermaki'nin Başvezir olarak atanması. Annesi Hayruzan'ın devlet politikasına etkili olması.
 • 789: Annesi Hayruzan'ın ölmesi. Harun'un daha fazla iktidar gücü eline geçirmesi.
 • 791: Harun'un Bizans İmparatorluğu üzerine savaş açıp askerî sefer başlatması.
 • 795: Şiilerin isyanlarını önlemek amacıyla, günün Şii imamı Musa el-Kazım'ın tutuklanması.
 • 796: Harun'un halifelik ikematgahının ve devlet bürokrasisinin Bağdad'dan ayrılıp, Rakka şehrine yerleşmesini sağlaması.
 • 799: Harun'un Sindi bin Sahik adlı bir suikastçıya verdiği emirle, dört yıldır tutuklu bulunan Şiilerin 7inci İmamı olan Musa el-Kazım'ı tutuklu bulunduğu hapisanede zehirletip öldürtmesi.
 • 800: Harun'un "İbrahim bin Aglebi"yi Tunus'a vali olarak ataması. Merkezî devlete gayet büyük hasılalar sağlaması karşılığı onu Tunus'da yarı-özerk hükümdar olarak kabul etmesi.
 • 802: Harun Şarlman'a bir diplomatik hediye olarak iki tane albino, beyaz fil hediye olarak göndermesi.
 • 803: Harun'un Arap orduları Bizans İmparatoru I. Nikeforos'u "Krasos Savaşı"'nda yenilgiye uğratması.
 • 805: Harun'un Arap donanması ile ordusunun Kıbrıs'a çıkıp adayı işgal etmeler.
 • 809: Kıbris'da isyan eden "Abdurrahman ad-Dakil"'e karşı 5 donanma-ordu karışığı sefer tertip edilmesi. Mescid-i Nebevi'de namaz kılmakta iken suikastçı "Ali an-Zabun" tarafından hücuma uğrayıp gözlerinden yara alması. 30 Kasım'da, bu suikasttan bir gun sonra, yaraları dolayısıyla ölmesi.

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Fen ve teknik[değiştir | kaynağı değiştir]

Binbir gece masalları[değiştir | kaynağı değiştir]

Popüler kültür ve Harun Reşid[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı edebiyatında Harun Reşid[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgiromanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgisayar oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Quest for Glory II adlı bilgisayar oyununda Hero adlı oyun kahramanını evlat olarak kabul eden sultanın adı Hārūn ar-Rasīd'dir. Harun cok kere Shaeipir sokaklarında "Şair Ömer" adı ile hitabet/kehanet yapar olarak görülmektedir.
 • Civilization V adlı strateji oyununda Arap halkının lideridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Muir, William (1924), 'The Caliphate, Its Rise, Decline and Fall [1] Bölüm LXIV s.476 (İngilizce) (Erişim tarihi: 30
 2. ^ Bu uğraşında babası Mehdi'nin önce kardeşi İsa'yı vâris ve ve veliaht olarak kabul etmesi; ama sonradan bu sözünden dönmesi ve Hadi'yi vâris olarak kabul etmesi durumuna çok benzemektedir.
 3. ^ Teyit edilmesi imkânsiz ama zamanında yazılmış bir söylentiye göre Hadi ve Harun'un annesi olan Hayzuran önce Arap eyaletlerinin valilerini Harun'un vâris olmasını kabul ettirmiş ve sonra da Hadi'nin bir cariyesini bularak oğlu Hadi'nin uykusunda öldürülmesini sağlamıştır.
 4. ^ Tabari

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hitti, Philip H. (çev. Salih Tuğ),(1968) Siyasi ve Kültürel İslam Tarihi (IV Cilt), İstanbul:Boğaziçi Yayınları.
 • Üçok, Bahriye (1979) İslam Tarihi Emeviler- Abbasiler, Devlet Kitapları, Ankara: Milli Eğitim Basımevi (1.Basım:1968)
 • Muir, William (1924), ''The Caliphate, Its Rise, Decline and Fall [2] Chapter LXIV :al-Hadi and Harun ar-Rachid (İngilizce) (Erişim tarihi: 30.8.2009)
 • al-Masudi (Ing. cev. Paul Lunde ve Caroline Stone) (1989), The Meadows of Gold, The Abbasids, Londra:Kegan Paul 1989 (İngilizce)
 • Muhammad ibn Jarir al-Tabari (Ing. cev. C.E. Bosworth) (1989) "The History of al-Tabari" volume XXX "The 'Abbasid Caliphate in Equilibrium" Albany:SUNY. (İngilizce)
 • ar-Rachid Fransızca Wikipedia Haroun ar-Rachid maddesi (Fransızca) (Erişim tarihi: 30.8.2009)
 • al-Rashid İngilizce Wikipedia Harun al-Rashid maddesi (İngilizce) (Erişim tarihi: 30.8.2009)
Harun Reşid
Doğumu: 763 Ölümü: 809
Sünni İslam unvanları
Önce gelen
Hâdî
Abbâsî Halifesi
786 - 809
Sonra gelen
Emîn