Mehmed Necmeddin Efendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Necmeddin Efendi bin Mehmed Reşad V[1]

Mehmed Necmeddin Efendi (d. 23 Haziran 1876, Dolmabahçe Sarayı - ö. 27 Haziran 1913) Osmanlı padişahı V. Mehmed Reşad'ın ortanca oğludur. Annesi Dürr-i Aden Kadınefendi'dir. 1913'te Babasının saltanatında öldü. Kabri Eyüpsultan'da Sultan Reşat Türbesi'ndedir.

Şehzade Mehmed Necmeddin Efendi 23 Haziran 1876 yılında babası Veliaht Şehzade iken Dolmabahçe Sarayı'nda dünyaya geldi. Annesi Abhaz asıllı Voçibe Ailesinden Mustafa Bey'in kızı Dürr-i Aden Kadınefendi'dir.[2] Mehmed Necmeddin Efendi Osmanlı kaidelerince eğitim gördü ve müziğe hayrandı.

Babasının saltanatında ağabeyi Şehzade Mehmed Ziyaeddin Efendi ve kardeşi Şehzade Ömer Hilmi Efendi ile Bursa ziyaretine gittiler. Veliaht Yusuf İzzeddin Efendi'nin Avrupa ziyareti sonrası Sirkeci Tren İstasyonu'nda Veliahtı karşılayanheyetin başkanlığını yaptı.

Şehzade morbit obez hastalığından muzdaripti. 27 Haziran 1913'te mide rahatsızlığı başladı ve mide ağrıları kalbine zarar verince o sabah bu hastalıktan dolayı öldü. Naaşı babası için yapılan Sultan Reşad Türbesi'ne defnedildi.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Musavver Nevsal-i Osmani (Osmanlı Türkçesi). Matbaa-i Hayriye-İstanbul-1325. 1325. 
  2. ^ Kadın Efendiler / Harun Açba. 8 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2021.