Devlet Hatun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Devlet Hatun
Oğlu Beşinci Osmanlı Padişahı I. Mehmed tarafından Bursa'da inşa ettirilen Devlet Hâtûn Türbesi.
Oğlu Beşinci Osmanlı Padişahı I. Mehmed tarafından Bursa'da inşa ettirilen Devlet Hâtûn Türbesi.
Doğum Devlet bint-i Abdullah[1]
?
Kütahya, Germiyanoğulları Beyliği
Ölüm Ocak 1414[2]
Bursa
Defin yeri Bursa'daki Devlet Hâtûn Türbesi'nde
Din Islam
Ebeveyn(ler) Abdullah[3]
Evlilik(ler) Yıldırım Bayezid
Çocuk(lar) Çelebi Mehmed Han[1]

Devlet Hâtûn (Osmanlıca: دولت خاتون) (Tam adı: Tâcü'l-havatin Devlet Hâtun bint-i Abdullah)[1] (doğum: ? - ölüm: Ocak 1414);[2] Yıldırım Bayezid'in Onikinci eşi ve Osmanlı Padişahı I. Mehmet’in öz annesidir.[4]

Devlet Hâtûn'un kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Vakfıyesinde adı Devlet bint-i Abdullah[1] olarak kaydedlen Devlet Hâtûn'un Müslüman-Türk kökenli olmadığı anlaşılıyor. Bu nedenle de Germiyanoğlu Süleyman Şah'ın kızı ve İsa Çelebi, Şehzade Büyük Musa Çelebi Han (Sultan Küçük Musa Çelebi Han ile karıştırılmamalıdır) ile Düzmece Mustafa'nın annesi Devlet Şah Hatun ile karıştırılmaktadır. Yıldırım Bayezid'in yabancı kökenli Türk olmayan hânımlarından hangisinin daha sonra Devlet Hatun ismiyle meşhur olduğu kesinlikle belirlenememiştir. Siyâsî amaçlar ile haremine aldığı Türk, Rum, Sırp ve Bulgar eşlerinden hangilerine Devlet Sultan lâkapları ya da Türkçe-İslâmî adların verildiği de açık değildir.[3] Ocak 1414[2] tarihinde Bursa'da vefât etmiştir.

Devlet Hâtûn Türbesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e Necdet Sakaoğlu (2008). Bu mülkün kadın sultanları: Vâlide sultanlar, hâtunlar, hasekiler, kadınefendiler, sultanefendiler. Oğlak Yayıncılık. s. 60. ISBN 978-9-753-29623-6. https://books.google.com/?id=6WUMAQAAMAAJ&q=havatin+hatun&dq=havatin+hatun.  (Çelebi Mehmed'in annesinin vâkfiyesindeki ismi Devlet bint-i Abdullah olarak kaydedilmiştir).
  2. ^ a b c The Imperial House of Osman - 2
  3. ^ a b Necdet Sakaoğlu (2008). Bu mülkün kadın sultanları: Vâlide sultanlar, hâtunlar, hasekiler, kadınefendiler, sultanefendiler. Oğlak Yayıncılık. s. 60. ISBN 978-9-753-29623-6. https://books.google.com.tr/books?redir_esc=y&hl=tr&id=6WUMAQAAMAAJ&dq=havatin+hatun&focus=searchwithinvolume&q=%C3%87elebi+Mehmed%27in+annesi.  (Yıldırım Bayezid'in siyâsî amaçlar ile haremine aldığı Türk, Rum, Sırp ve Bulgar eşlerinden hangilerine Devlet Sultan lâkapları ya da Türkçe-İslâmî isimlerin verildiği kesin olarak belirlenememiştir).
  4. ^ Uzunçarşılı, İ. H., Kütahya Şehri, sayfa 48, İstanbul Devlet Matbaası, 1932.