Quietus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Quietus
Sikke üzerinde Quietus
Ölümsüz Romayı kutluyor.[1]
Roma İmparatoru & İsyancı
Hüküm süresi260-261 (Genç Macrianus ile)
Önce gelenGallienus
Sonra gelenGallienus
Ölüm261
Palmyra
Tam adı
Titus Fulvius Iunius Quietus
BabasıYaşlı Macrianus

Titus Fulvius Iunius Quietus (ö. 261), Babası ve kardeşi ile birlikte Roma İmparatoru Gallienus'a karşı ayaklanan Roma isyancısı.

Quietus, Fulvius Macrianus'un ve bir ihtimale göre adı Iunia olan soylu bir kadının oğludur. Historia Augusta'ya göre, İmparator Valerianus zamanında askeri tribune olarak görev yapmıştır ancak bu bilgi, tarihçiler tarafından reddedilmiştir.

Kardeşi Genç Macrianus'la birlikte, Valerianus'un 260 yılındaki Sasani seferi sırasında ölmesi üzerine İmparatorluk görevlerini üstlenmişlerdi. Düşman topraklarının derinliklerinde bulunan ordunun askerleri iki imparator seçti. İmparatorluk hazinesini kontrol eden Babasının desteği ve İmparator Valerianus'un Praefectus praetorio'i Balista'nın etkisi, yükselmesine aracı oldu.

Konsül seçilen Quietus ve Macrianus, batıda bulunan yasal imparatorla karşı karşıya gelmek zorunda kaldılar. Quietus ve Ballista, kardeşi ve babası Roma İmparatorluğu'nun kontrolünü sağlamak için ordularıyla Avrupa'ya doğru hareket ettiklerinde, doğuda kaldılar. Babası ve kardeşinin 261 yılında Trakya'da bozguna uğrayarak öldürülmeleri üzerine Quietus, Palmyra'da Odaenathus'un desteğini kaybetti. Emesa şehrine kaçmaya çalıştıysa da, şehir halkı tarafından bir iddiaya göre (Zonaras xii.24). Ballista'nın teşvikiyle öldürüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
Özel
  1. ^ Quietus ve kardeşi, müşterek imparator Genç Macrianus'un sikkeleri orduyu, zafere olan güven ve mutlu zamanların geleceği öngörüsüyle kutlar. Tüm bu konular, Roma İmparatorluğu imparatorunu Sasani imparatorluğuna karşı kaybettiği ve ordu düşman topraklarının derinliklerinde olduğu zamanlardaki gibi acil durumlarda çok önemliydi.
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Gallienus
Roma İmparatoru & İsyancı
261
Sonra gelen:
Gallienus