Genç Macrianus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Genç Macrianus
Antoninianus-Macrianus-RIC 0011.jpg
Sikke üzerinde Macrianus
Ölümsüz Romayı kutluyor.[1]
Roma İmparatoru & İsyancı
Hüküm süresi 260-261 (Quietus ile birlikte)
Önce gelen Yaşlı Macrianus
Sonra gelen Gallienus
Ölüm 261
Tam ismi
Titus Fulvius Iunius Macrianus
Babası Yaşlı Macrianus

Titus Fulvius Iunius Macrianus (ö. 261), Genç Macrianus olarak da bilinen ve doğu eyaletlerinde kardeşi ile birlikte imparatorluğunu ilan etmiş isyancı. Yaşlı Macrianus olarak da bilinen Fulvius Macrianus'un oğludur.

Genç Macrianus'un annesi doğuştan soyludur ve adı, bir ihmile göre, Iunia'dır. Historia Augusta'ya göre, İmparator Valerianus zamanında askeri tribune olarak görev yapmıştır.

Macrianus, babası ve kardeşi Quietus, 260 yılında ordusu bozguna uğratıldıktan sonra esir alınan İmparator Valerianus ile birlikte Sasani seferindeydiler. İmparatorluk hazinesini elinde tutan babasının yardımı ve Valerianus'un praefect'i Balista'nın etkisi ile Macrianus, kardeşi ile birlikte ordu tarafından, o sırada batıda bulunan Valerianus'un oğlu ve müşterek ve kanuni imparator Gallienus'a karşı seçilerek İmparatorluğu ele geçirdi. İmparatorlar ve aynı zamanda kardeşler imparatorluğun doğusunda tanındılar ve Roma şehri için hayati öneme sahip tahıl tedarik eyaleti Mısır'ı alarak güçlendiler.

Yaşlı ve Genç Macrianus, rakipleri Gallienus'u ortadan kaldırmak için batıya hareket ettilerse de, 261 yılı sonbaharında Aureolus tarafından bozguna uğratıldılar ve ardından kendi askerleri tarafından öldürüldüler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Macrianus ve kardeşi, müşterek imparator Quietus'un sikkeleri orduyu, zafere olan güven ve mutlu zamanların geleceği öngörüsüyle kutlar. Tüm bu konular, Roma İmparatorluğu imparatorunu Sasani imparatorluğuna karşı kaybettiği ve ordu düşman topraklarının derinliklerinde olduğu zamanlardaki gibi acil durumlarda çok önemliydi.
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Gallienus
Roma İmparatoru & İsyancı
260 - 261
Sonra gelen:
Gallienus