II. Urbanus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Papa II. Urbanus sayfasından yönlendirildi)
II. Urbanus

II. Urbanus (1042 - 29 Temmuz 1099), asıl ismiyle Otho de Lagery (ya da: Otto, Odo veya Eudes), 12 Mart 1088 tarihinden ölümüne kadar papalık yapmıştır. 1095 Kasım'ında, Papa II. Urbanus'un başkanlığında ve birçok din adamının katılımıyla gerçekleşen Clermont Konseyi, Haçlı Seferleri'nin başlangıç noktasıdır. Bu çağrıya cevap veren ordular, Birinci Haçlı seferi'ni başlattı.

Asıl adı "Odo de Lagery" olan Urbanus, 1042 yılı civarında, Fransa'nın Châtillon-sur-Marne kenti yakınlarında dünyaya geldi. Soylu bir Fransız ailesine mensuptu ve iyi bir tahsil gördü. Gençlik yıllarında Reims başdiyakozuydu. 1088 yılında Papa seçilinceye kadar sırasıyla; keşiş, başkeşiş ve başpiskopos gibi görevleri üstlendi.

27 Kasım 1095'te, Fransa'nın Clermont-Ferrand şehrinde geniş katılımlı bir kilise konsili topladı. Binlerce insanın önünde gerçekleşen bu konuşmada, Hristiyanlığın kutsal topraklarını işgal ettiği gerekçesiyle Selçuklu Türkleri'ne lanet okudu. Urbanus tüm Hristiyan alemini, kutsal toprakları geri kazanmak amacıyla düzenlenecek olan bir haçlı seferi için bir araya gelmeye davet etti. Ayrıca Urbanus, kutsal toprakların verimli ve zengin hatta Hristiyan Avrupa'sından bile daha zengin olduğunu işaret etti. Son olarak da, haçlı seferlerine katılmanın tüm kefaretlerin ödenmesini sağlayacağını ve haçlıların bütün günahların affettireceğini bildirdi. Urbanus'un büyük nutkundan 1-2 ay sonra Birinci Haçlı Seferi başlamıştı. Bu sefer, yaklaşık 200 yıl süren uzun bir kutsal savaş zinciriyle devam etti.

Urbanus, 1099'da, Birinci Haçlı Ordusu Kudüs'ü geri almayı başardıktan 2 hafta sonra -zafer haberini alamadan- öldü.[1]

Urbanus, 1881 yılında ölüm günü olan 29 Temmuz'da aziz ilan edildi.[2]

  1. ^ The 100: A Ranking of the Most Influential Persons in History (İngilizce). s. 506. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2009. 
Clermont Konseyi'nde II. Urbanus dua ediyor

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
III. Victor
Emblem of the Papacy SE.svg
Papa

1088 - 1099
Sonra gelen:
II. Paschalis