İçeriğe atla

Sestertius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsimsiz AR sestertius

Sestertius ya da sesterce, bir Antik Roma sikkesidir. Roma Cumhuriyeti döneminde küçük gümüş bir sikke iken Roma İmparatorluğu zamanında büyük bronz bir sikkeye dönüşmüştür.

Sesterius adı yarım anlamındaki semis ve üç anlamındaki tres'in bir kombinasyonudur. Bir sıfatla sonlandığında kombinasyonun anlamı 2.5 as olan değerine istinaden 'üç'ten yarım eksilterek oluşan iki buçuktur. Sesterce, formu Fransızca dan türemiş olup, Latince "sestertius" yerine tercih edildiyse de artık eski moda dikkate alınır.

Hadrianus'un detaylı portre örneği 117 - 138

Sestertius ilk olarak MÖ 211'de bir denarius'un çeyreği (1/100 aureus) küçük gümüş bir sikke olarak ortaya çıkar ve kendisi 10 as değerindedir. Sestertius'un ağırlığı teorik olarak 1 scripulum'dur (yaklaşık 1.125 gram). Denarius (bronz ölçüdeki aşamalı eksiltme yüzünden) 16 as olarak tekrar değerlendiğinde, buna bağlı olarak sestertius hala denarius'un çeyreği ölçüsünde 4 as olarak değeri tekrar tanımlandı. MÖ 44'e kadar denarius'tan çok daha az olarak zaman zaman basıldı.

Hostilian M.S. 250

Augustus'un MÖ 23'teki sikke reformuyla, sestertius'un ölçüsü büyük bronz bir ölçü olarak tanımlandı. Sestertius ve dupondius nümizmatikçiler tarafından orichalcum olarak bilinen altın renkli bir alaşımdan üretilmeye başlandılar. Sestertius 3. yüzyılın ortalarına kadar üretilen en büyük bakır sikkedir. Sestertius, sürümünün sonlarında, ilk olarak kalite ve ebat olarak küçültüldü, Trajan Decius döneminde çıkarılan Çift sestertiuslardan Postumus çok miktarda bastırdı. Çift sestertius, sestertius'dan ışık saçan bir taç giyen İmparator'la ayırt edilir, yine dupondius'u as'tan ve antoninianus'u denarius'tan ayırmak için bir işaret kullanılırdı.

Hadrianus Sestertius'u, Antoninus Pius dupondius'u ve, Marcus Aurelius as

Sestertius aynı zamanda standart hesaplama birimi olarak da kullanılmıştır. Çok büyük değerler sestertia milia(binlerce sestertia) olarak ifade edilirdi.

Kayıtlar, Pompei'de bir açık artırmada bir kölenin 6252 sestertii'ye satıldığını gösterir.

Sectertius, nümizmatikçiler için, geniş yüzeylerinin ön ve arkalarında ayrıntılı portre ve figürler olması nedeniyle çok değerli sikkelerdir. Çok kaliteli örnekleri mezatlarda binlerce Amerikan Dolarına alıcı bulabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]