Google Analytics

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Analytics
SahipGoogle
URLanalytics.google.com
Ticari?Evet
KayıtGerekli
Başlama tarihi14 Kasım 2005 (18 yıl önce) (2005-11-14)
Geçerli durumAktif

Google Analytics Google'ın Urchin firmasını satın alması sonrasında duyurduğu ücretsiz web site performans analizi servisidir. Kullanışlı arabirimi ve ücretsiz olması sayesinde kısa sürede bloglardan büyük kurumsal web sitelerine kadar geniş yelpazede yaygınlaşmıştır. Temel web sitesi raporlarının yanında oldukça gelişkin özellikleri de içinde barındırır.

Google Analytics ile web sitesi sahipleri ziyaretçilerinin hangi kaynak ve kanallar üzerinden sitelerine geldiğini, sitede hangi sayfaları gezdiğini ve sitede ortalama olarak ne kadar durduklarını tespit edebilirler.

Google Analytics ile e-ticaret siteleri kendi satış performanslarını ölçebilirler. Kullanıcıların hangi satın alma adımında siteyi terk ettiklerini tespit edebilirler. Ayrıca hangi trafik kanalından gelen kullanıcılar hangi kategorideki hangi ürüne daha çok ilgi göstermişler, hangi trafik kanalından gelen kullanıcılar daha iyi satın alma performansı sergilemiş gibi detaylı bilgilere de sahip olabilirler.

2014 yılında hayata geçmiş olan Google Analytics sürümü Universal Analytics, 1 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla tamamen kullanımdan kalkacaktır.[1] Yeni sürüm Google Analytics 4 bugüne dek yapılmış en kapsamlı ürün güncellemesi olarak görülüyor.[2]

Google Analytics bugün internetin en yaygın kullanılan veri analizi servisidir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Universal Analytics kullanımdan kaldırılıyor - Analytics Yardım". support.google.com. 16 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2022. 
  2. ^ "Yeni nesil Google Analytics'i kullanmaya başlama - Analytics Yardım". support.google.com. Erişim tarihi: 8 Nisan 2022. 
  3. ^ "Usage Statistics and Market Share of Traffic Analysis Tools for Websites, April 2022". w3techs.com. 12 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]