Google Analytics

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Google Analytics
Google Analytics Logo 2015.png
URL analytics.google.com
Ticari? Evet
Kayıt Gerekli
Sahip Google
Başlama tarihi 14 Kasım 2005 (2005-11-14)
Geçerli durum Aktif

Google Analytics Google'ın Urchin firmasını satın alması sonrasında duyurduğu ücretsiz web site performans analizi servisidir. Kullanışlı arabirimi ve ücretsiz olması sayesinde kısa sürede bloglardan büyük kurumsal web sitelerine kadar geniş yelpazede yaygınlaşmıştır. Temel web sitesi raporlarının yanında oldukça gelişkin özellikleri de içinde barındıran Google Analytics18 Şubat 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adresinden edinilebilir.

Google Analytics ile web sitesi sahipleri ziyaretçilerinin hangi kaynak ve kanallar üzerinden sitelerine geldiğini, sitede hangi sayfaları gezdiğini ve sitede ortalama olarak ne kadar durduklarını tespit edebilirler.

Google Analytics ile e-ticaret siteleri kendi satış performanslarını ölçebilirler. Kullanıcıların hangi satın alma adımında siteyi terk ettiklerini tespit edebilirler. Ayrıca hangi trafik kanalından gelen kullanıcılar hangi kategorideki hangi ürüne daha çok ilgi göstermişler, hangi trafik kanalından gelen kullanıcılar daha iyi satın alma performansı sergilemiş gibi detaylı bilgilere de sahip olabilirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]