Gaius Julius Priscus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Priscus
Roma İmparatoru (?)
Hüküm süresi249 - 252
Önce gelenArap Philip
Sonra gelenArap Philip
Tam adı
Gaius Iulius Priscus

Gaius Iulius Priscus, III. Gordian'ın saltanatı sırasında Praetorian muhafız olarak görev yapmış olan askeri kişilik.[1]

Priscus, Roma eyaleti Suriye'de, bir ihtimale göre de Şam'da, önemli bir yerel Roma vatandaşı Julius Marinus'un oğlu olarak doğmuştur.

Annesinin adı bilinmez ancak kardeşi Marcus Julius Philippus, sonradan Arap Philip adıyla Roma İmparatoru olmuştur. Priscus büyük bir ihtimalle Philip'ten daha yaşlıydı. Birkaç kitabeye göre Priscus, Mezopotamya prefect'i, Makedonya procurator u, Mısır'ın ikinci komutanıydı ve ayrıva İskenderiye'de hukuksal sorumluluklar üstlenmişti. Priscus, 242 yılında III. Gordian'ın Pers seferi sırasında Praetorian muhafızı oldu ve Praetorian'ların başı Timesitheus 243'te öldüğünde, genç İmparatoru kendisini ve kardeşini onun yerine seçmeye ikna etti. Bir yıl boyunca, Priscus ve Philip de facto (fiili olarak) III. Gordian'ın saltanat vekili oldular.

Gordian'ın 244 yılında yağmacı askerlerce öldürülmesi üzerine, Philippus yeni imparator oldu. Kardeşi ve güvenilir bir müttefiki olarak Priscus, kardeşi Roma'ya doğru hareket ettiğinde Doğu'da kaldı. Doğu eyaletlerinin yüksek yürütme gücünü ele aldı ve rector Orientis unvanıyla yazıtlara geçti. Saltanatı sert ve zalimceydi. Kardeşinin talimatlarını dinleyerek ağır vergiler toplaması, aslında Philip'in saltanatı sırasında ortaya çıkan dört ayaklanmadan birisi olan ve Iotapianus'un liderliğini yaptığı bir isyana neden oldu. Görünüşe göre, Priscus isyanı kontrol altına almayı başarmıştır.

İmparatorun kardeşi Priscus'un, Iotapianus'un isyanı bastırdıktan sonraki akıbeti bilinmez: ya doğal nedenlerle ya da isyanın bir sonucu olarak ölmüş olabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Barchiesi, Alessandro (2010). The Oxford handbook of Roman studies. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0198856009. 
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Arap Philip
Roma İmparatoru (?)
249 - 252
Sonra gelen:
Arap Philip