Kocaçimen Tepe Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kocaçimen Tepe Muharebesi
Çanakkale Savaşı / Arıburnu Cephesi
Tarih6 Ağustos 1915
Bölge
Sonuç Osmanlı zaferi
Taraflar
Avustralya Avustralya Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Avustralya General Godley
Avustralya General Cox
Osmanlı İmparatorluğu Kurmay Albay Mustafa Kemal
Güçler
1. Avustralya Tümeni Osmanlı 16. Tümeni
Kayıplar
2.100 1.900

Kocaçimen Tepe Muharebesi, 6 Ağustos 1915 tarihinde Anzak Kolordusu'na bağlı birliklerin Conk Bayırı Osmanlı mevzilerine taarruzlarıyla başlayan ve 10 Ağustos 1915 tarihine kadar süren savaşlardır.

Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İtilaf Devletleri'!nin, bir deniz harekâtıyla Çanakkale Boğazı'nı geçerek İstanbul'u işgal ve Osmanlı Devleti'nu savaş dışı bırakma girişimi, 18 Mart 1915 tarihindeki harekâtı başarısız olmuştu. Deniz harekâtının başarısız olması, Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasında konuşlanmış olan Osmanlı topçu bataryalarının etkili ateşi ve Boğaz’a döşenmiş olan mayınlar nedeniyleydi. İtilaf Devletleri, deniz harekâtının başarısızlığa uğraması üzerine, Gelibolu Yarımadası’na bir çıkartma yapma planları üzerinde çalışmışlardır. Bu amaçla oluşturulan plan, Çanakkale Boğazı’nın Gelibolu Yarımadası sahillerindeki Osmanlı topçu bataryalarının ele geçirilmesini amaçlamaktadır. Bu operasyon için İngiltere ve Fransa’nın katılımıyla “Akdeniz Yurt Dışı Sefer Kuvveti” olarak bir kuvvet oluşturulmuş ve komutası, İngiliz General Sır Ian Hamilton’a verilmişti. General Hamilton, elindeki kuvvetin İngiliz ve Fransız birliklerinden oluşan bölümüyle Yarımadanın güney ucunda ve Anzak Kolordusu ile de Anzak Koyu olarak bilinecek olan bölgede karaya asker çıkartma planı hazırlamış ve uygulamaya koymuştur. 25 Nisan 1915 günü her iki bölgede başlayan çıkartma harekâtları, Osmanlı tarafının direnci nedeniyle kısa sürede etkisizleştirilmişti. Akdeniz Yurt dışı Seferi Kuvvetleri, her iki cephede de sahilde tutunabilmeyi başarmış, ancak ileri harekât olanağı bulamamışlar, her iki cephede de savaş mevzi savaşına dönüşmüştü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1915 Çanakkale Savaşı - İbrahim Artuç
  • Büyük Harbin Tarihi Çanakkale Gelibolu Askeri Harekâtı - General C.F.Aspinall - Oglander (General Ian Hamilton'un karargâh subaylarından)
  • Türk Kurmay Subaylarının Gözüyle Çanakkale Savaşı - Burhan Sayılır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]