I. Dünya Savaşı'nda Asya ve Pasifik cepheleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Asya ve Pasifik Cephesi
I. Dünya Savaşı
Tsingtao battle lithograph 1914.jpg
Tsingtao Kuşatması
Tarih3 Ağustos 1914 - 5 Ocak 1919
BölgeÇin, Alman Yeni Ginesi, Marshall Adaları
SonuçAlman İmparatorluğu Pasifik Okyanusu'ndaki sömürgelerini kaybetti.
Taraflar
‎ Japon İmparatorluğu
Birleşik Krallık Britanya İmparatorluğu
Avustralya Avustralya
Yeni Zelanda Yeni Zelanda
Britanya Hindistanı İngiliz Hindistanı
Flag of Russian Empire for private use (1914–1917) 3.svg Rus İmparatorluğu
Flag of Thailand 1855.svg Tayland
Alman İmparatorluğu Alman İmparatorluğu
Avusturya-Macaristan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu
Flag of German Empire (jack 1903).svg Çin-Alman Güçleri
Flag of German Empire (jack 1903).svg Hint-Alman Güçleri


Asya ve Pasifik Cephesi, I. Dünya Savaşı'nın kansız geçen bir cephesiydi. Cephedeki tek gerçek askeri harekat, Japonların Tsingtao saldırısıdır. Bunun yanında, bugünkü Papua Yeni Gine'deki Bita Paka ve Toma'da da küçük çaplı çatışmalar yaşanmıştır. Pasifik'teki diğer Alman bölgelerinde herhangi bir hareket gözlenmemiştir.

Tsingtao Kuşatması[değiştir | kaynağı değiştir]

Tsingtao'da Alman cephe hattı (1914)

600 Alman ve 3.400 Çinliden oluşan güç tarafından korunan Tsingtao, Almanların bölgedeki en önemli üssüydü. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu askerlerinin koruduğu hisar ise Alman donanması ve Avusturya-Macaristan donanmasına ait birkaç gemiyle desteklenmekteydi. Japonlar bölgeye 50.000 asker ve altı savaş gemisinden oluşan bir birlik gönderirken Britanyalılar savaşa 1.600 kişilik bir destek birliğiyle katılmışlardır.

Hisar 31 Ekim'de bombalanmaya başlanıp Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri 6 Kasım gecesi bir akın gerçekleştirmiştir. Hisar, bir gün sonra ele geçirilirken Almanların 200, Japon güçlerinin 1455 can kaybı olduğu açıklanmıştır.

Tayland'ın savaşa girmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tayland hükümeti, müttefikleri Avrupa'daki son savaşlarında desteklemek amacıyla 1284 askeri bu cepheye yönlendirmişti. Bu askerlerin büyük bir kısmı Amerikan ve Britanyalılarla birlikte savaşmış ve en az 19'u ölmüştü. Bunun yanında, Fransız havacılık okullarına kabul edilen 95 askerin savaşta gerçekleştirilen hava akınlarına katılmış olabilecekleri düşünülmektedir.

I. Dünya Savaşı'na katılması Tayland'ın Milletler Cemiyeti'nin kurucu üyelerinden biri olarak tanınmasını sağlamıştır. Alman, Amerikan, Britanyalı ve Fransız yurttaşların Tayland hükümetine karşı sahip oldukları sınırötesi haklar hükümetin savaşa girmekten yana tavır almasını kolaylaştıran bir diğer etkendi. Birleşik Devletler bu hakkından 1921 yılında vazgeçmiş, Britanya ve Fransa da bu hakları 1925 yılında sonlandırmışlardır.[1]

Diğer olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tsingtao'daki Alman birlikleri deniz güçleri ve sömürge hükümeti tarafından sağlanan donanma personelinden oluşuyordu.

Birleşik Devletler'in savaşa girmesinin hemen ardından bir Alman savaş gemisi Guam'da ele geçirildi ve geminin mürettebatı savaşın ilk tutsakları olarak tarihe geçti.

Japonlar, müttefik güçleri Osmanlı ve Avusturya-Macaristan donanmalarına karşı desteklemek amacıyla 1917 yılında Akdeniz'e bir filo gönderdi. Japon muhribi Haziran ayında Avusturya-Macaristan denizaltısı U27 tarafından ağır biçimde yaralandı.

Amiral Graf Maximilian von Spee tarafından geride bırakılan SMS Emden müttefiklere ait ticaret gemilerini yağmaladı ve bunlardan otuzunu batırdı. Cocos Savaşı'nda HMAS Sydney'in yanında yer alan bu gemi yok edildi. Hellmuth von Mücke komutasındaki bir grup denizci Arap yarımadası üzerinden kaçmayı başardı.

Alman hükümeti, müttefiklerle birlikte savaşa girme yanlısı olan Duan Qirui'ye karşı Zhang Xun'un askeri darbe girişimini desteklemekle suçlanmıştır. Darbe girişiminin Temmuz 1917'de başarısızlığa uğramasının ardından Duan, bu durumu Almanya'ya karşı savaş açma bahanesi olarak kullanmıştır. Almanya hakkındaki daha ciddi bir iddiaya göre ise hükümet, Çin'in on bir yıl boyunca rakip hükümetler tarafından yönetilmesine parasal destek sağlamıştır.

Avustralya filosu Simpson Limanı'na girerken, Rabaul, Eylül 1914

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gunther Plüschow: My escape from Donington hall, preceded by an account of the siege of Kiao-Chow in 1915 (Download)])

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Keegan, John I. Dünya Savaşı (1998) s. 205-206.
  • Falls, Cyril Büyük Savaş (1960) s. 98-99.