Çanakkale Deniz Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çanakkale Deniz Müzesi
Ub-46-wreck-3.jpg
Açılış 18 Mart 1982 (40 yıl önce) (1982-03-18)
Konum Çanakkale
Koordinatlar 40°8'53"N, 26°24'0"E Edit this on Wikidata
Tür Denizcilik müzesi
Kurucu Türk Deniz Kuvvetleri
Resmî site denizmuzeleri.tsk.tr/cdmk/
Deniz Müzeleri Komutanlığı bünyesindeki diğer müzeler

Çanakkale'de, Çimenlik Kalesi etrafında ve kale içinde yer alan eserlerin ve tarihi eşyanın sergilenmesinden ve korunmasından sorumlu olan komutanlıktır.

Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı muhtelif kısımlardan oluşmaktadır:

Müze, Müzeler Haftası'nda (18-24 Mayıs) tüm ziyaretçilere, Öğretmenler Haftası'nda (18-24 Kasım) öğretmenlere, 23 Nisan Çocuk Şenlikleri haftasında (16-26 Nisan) tüm çocuklara, Turizm haftasında (15-22 Nisan) tüm öğretmen ve öğrencilere, 30 Ağustos, 29 Ekim, 10 Kasım, 18 Mart, 4 Nisan, 1 Temmuz ve 27 Eylül tarihlerinde de bütün ziyaretçilere ücretsizdir.

Yanı sıra, UNESCO, ICOM, ICOMS, Avrupa Konseyi ve sarı basın kartı sahipleri de müzeye girişlerde ücretsiz faydalanabilmektedirler.

Çanakkale Deniz Müzesi Pazartesi ve Perşembe günleri hariç her gün saat 09.00-12.00/17.00 saatleri arasında açık olmaktadır.

Nusret[değiştir | kaynağı değiştir]

1982 senesinde İstanbul'da Taşkızak Tersanesi Komutanlığı'nda inşa edilen Nusret Mayın Gemisi'nin 1/1 ölçülerinde aynı yapımı, Çimenlik Parkı içinde özel olarak inşa edilmiş bir platformda sergilenmektedir.

Gemi girişinde plan ve fotoğraflarla Nusret Mayın Gemisi'nin öyküsü anlatılmaktadır. Alt güvertede Çanakkale Deniz Savaşı'nın seyri panolarla ve dijital sunumlarla anlatılmakta, döneme ait orijinal eşya, Nazmi Bey'e ait beratlar, Çanakkale Savaşı ile ilgili Osmanlıca ve Latince yayınlanan gazeteler sergilenmektedir.

Yanı sıra, gemi güvertesinde aslına uygun olarak inşa edilmiş mayın rayları ve mayınlar görülebilir.

Çanakkale Savaşları İhtisas Kütüphanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yerli ve yabancı tüm kaynakların toplanıp derlenmesinin amaç edildiği kütüphanedir.

Kütüphane Salı, Çarşamba ve Cuma günleri; 09.30-11.45 ve 13.30-16.30 arasında hizmet vermektedir.

Hediyelik eşya binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze girişinde sol tarafta yer alan bu binada, Türk Denizciliği ve Çanakkale Savaşları'na ait çeşitli yayınlar satışa sunulmaktadır. Yanı sıra, denizsel çağrışımlar yaratan hediyelik eşya da satıştadır.

Resim ve fotoğraf galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

1927 senesinde inşa edilen söz konusu bina, erken Cumhuriyet dönemi mimari izlerini taşımaktadır. Binanın ana girişine konulmuş Osmanlıca iki kitabeden sağdakinde "Müteahid Nafiz Nuri Mühendis 1927" ve soldakinde de "Mimar Arif Süleyman 1927" yazmaktadır.

İlk olarak Müstahkem Mevki Komutanlığı, ardından Deniz Birlikleri Komutanlığı ve Askerî Lojman olarak kullanılmış olan bu bina, 1982 senesinde Resim ve Fotoğraf Galerisi olarak müzeye çevrilmiştir.

Günümüzde binanın zemin katında mayınlar sergilenmektedir. Birinci katında ise, 18 Mart 1915 Deniz Zaferi'nin canlandırıldığı boğaz maketi, döneme ait fotoğraflar, gene döneme ait üniformalar, bayraklar, silahlar ve askerî malzemeler sergilenmektedir.

İkinci katta ise, dördüncü dönem asker ressamlardan Mehmet Ali Laga'ya ait 97 adet kara kalem ve sulu boya tablolar sergilenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı, Çanakkale Deniz Müzesi tanıtım broşürü