Saint-Jean-de-Maurienne Anlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Saint-Jean-de-Maurienne Anlaşması I. Dünya Savaşı sırasında, 1917 yılının ortalarında imzalanan gizli anlaşmalardan birisi.

Saint-Jean-de-Maurienne'deki anlaşmaya göre Türkiye'de İtalya'ya verilmesi gereken ancak Sevr'de verilmeyen bölge. Balfour tarafından imzalanan belge."

İngiltere ve Fransa, Osmanlı İmparatorluğu'nun paylaşılmasında toprak vereceklerini vadederek İtalya'yı, İtilaf Devletleri safında savaşa girmeye ikna ettiler. Bu anlaşmaya göre İtalya'ya Mersin dışında Antalya, Konya, Aydın ve İzmir verilmek istenmiştir. Anlaşma içerdiği maddelere göre Rusların onayına bağlı idi. Ancak Rus Hükûmeti Bolşevikler tarafından devrildiği için bu anlaşma hiç yürürlüğe girmemiştir.

İtalyanlar buna rağmen kendilerine vadedilen toprakları istemekte ısrar etmişlerdi. Hatta bir İtalyan senatör "Başkaları hiçbir şey almazsa, biz de bir şey talep etmeyeceğiz" demişti.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Paul C. Helmreich. From Paris to Sevres. Thr Partition of the Ottoman Empire at the Peace Conference of 1919-1920. (Colombus, Ohio: Ohio State University Press, 1974) sayfa. 18