Hey Onbeşli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Hey Onbeşli"
Halk şarkısı
Tarz Ağıt
Dil Türkçe
Yazar Anonim
Besteci Anonim
Cover versiyonları
Gülay, Burçin, Kubat
Ömür Gedik, Erkan Oğur, Aynur Haşhaş

Hey Onbeşli, ilk olarak Tokat yöresinde Çanakkale Savaşı'nda cephede hayatını kaybedenler için söylenen ağıt günümüze dek Türk Halk Müziği olarak seslendirilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'na katılan Osmanlı İmparatorluğu'nun cephe hattında savaşacak yeteri kadar askeri olmadığı için ve Çanakkale Savaşı sırasında, İtilaf Devletlerinin Nisan 1915'ten itibaren kara çıkartmasına başlamalarıyla birlikte cephede savaşacak daha çok takviye kuvvetlere ihtiyaç olunmuş Sultan V. Mehmet Reşad 27 Mayıs 1915'te bir emir yayınlayarak lise talebelerini de cepheye çağırmak zorunda kalmıştı. Bunun bir sonucu olarak 15 ila 19 yaşında olan bu genç çocuklar[1] Hey Onbeşli türküsü de henüz 15'li yaşlarda olan bu çocuk askerler için yazılmış bir ağıt olarak günümüze kadar geldi. Türkünün sözlerinde Tokat'tan cepheye katılan çocuk askerler konu edinilmiştir.[2]

Sözleri

Hey onbeşli onbeşli 

Tokat yolları taşlı 

Onbeşliler gidiyor 

Kızların gözü yaşlı 

Aslan yârim kız senin adın Hediye 

Ben dolandım sen de dolan gel beriye 

Fistan aldım endazesi onyediye 

Gidiyom gidemiyom 

Az doldur içemiyom 

Sevdiğim pek gönüllü 

Koyup da gidemiyom 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Çanakkale (Hey Onbeşli) Türküsü ve Hikayesi cepheye katılmak zorunda kaldı". 9 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016. 
  2. ^ "Hey Onbeşli türküsünün hazin hikayesi". memleket.com.tr. 18 Mart 2011. 3 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.