İçeriğe atla

"Zeytin Dalı Harekâtı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
'''Zeytin Dalı Harekâtı''', '''Afrin Operasyonu''' veya '''Afrin Harekâtı''', 20 Ocak 2018'de [[Türk Silahlı Kuvvetleri]] (TSK) ve [[Suriye Millî Ordusu]] (SMO) grupları tarafından [[Suriye]]'nin [[Halep (il)|Halep]] ilinin [[Afrin İlçesi, Halep|Afrin]] ilçesi ile Azez ilçesine bağlı [[Tel Rıf'at]] kentine yönelik başlattığı [[askerî harekât]]. Türkiye, harekâtın amacının ülkenin varlığına tehdit olarak gördüğü ve [[Terör örgütü olarak tanımlanmış örgütler listesi|terör örgütü olarak tanımladığı]] [[PKK]], [[KCK]], [[PYD]]-[[YPG]] ve [[Irak ve Şam İslam Devleti]]'ni (IŞİD) bölgeden uzaklaştırmak, sınır hattının ve bölgedeki halkın güvenliğini sağlamak ve kontrol altına almak olduğunu bildirdi. Türkiye Cumhurbaşkanı [[Recep Tayyip Erdoğan]] Afrin'e yönelik harekât sonrasındaki hedefin [[Menbic|Menbiç]] olduğunu açıkladı.
 
26 Mart 2018'e kadar [[Bülbül, Afrin|Bülbül]], [[Cinderes]], [[Mabatlı]], [[Raco, Afrin|Raco]], [[Şeran]] ve [[Şeyh Hadid]] belde merkezleri ile 282 köy, 6 köy altı yerleşim, stratejik 23 dağ veya tepe, 1 baraj, 1 havaalanı ve 1 üssün de dahil olduğu 50 stratejik nokta; toplam 332 bölge Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Millî Ordusu tarafından kontrol altına alındı. 18 Mart'ta [[Afrin, Halep|Afrin kent merkezi]], 24 Mart 2018'de ise Afrin ilçesinin tamamının ele geçirilmesi ile harekât, Türk Silahlı Kuvvetleri ve TürkiyeSuriye destekli Özgür SuriyeMillî Ordusu'nun askerî zaferi ile sonuçlandı.
 
[[Suriye İnsan Hakları Gözlemevi]] verilerine göre harekât boyunca 1584 YPG/PYD ve [[Suriye Demokratik Güçleri]] mensubu, 91 [[Suriye Silahlı Kuvvetleri]] mensubu asker, 604 Özgür Suriye Ordusu üyesi ve 85 Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hayatını kaybetti. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan basın açıklamalarında; 4.608 PKK/YPG/PYD ve IŞİD mensubunun etkisiz hale getirildiği, 320 SMO askeri ile 54 TSK askeri hayatını kaybettiği ve 236 askerin ise yaralandığı açıklandı. SDG kaynakları ile PKK'nın yayın organlarına göre ise; 1648'den fazla ÖSOSMO ve Türk Silahlı Kuvvetleri personeli hayatını kaybetti, 820 SDG üyesi ve 62 Suriye Silahlı Kuvvetlerine mensup asker yaşamını yitirdi.
 
== Arka plan ==
773

değişiklik