Sergey Lavrov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sergey Viktoroviç Lavrov
Rusya Dışişleri Bakanı
Görevde
Makama geliş
9 Mart 2004
Başbakan Mihail Fradkov
Viktor Zubkov
Vladimir Putin
Viktor Zubkov
Dmitri Medvedev
Yerine geldiği İgor İvanov
Kişisel bilgiler
Doğum 21 Mart 1950 (1950-03-21) (71 yaşında)
Moskova, Sovyetler Birliği
Partisi Birleşik Rusya
Evlilik(ler) Maria Lavrova
Mesleği Politikacı
İmzası

Sergey Viktoroviç Lavrov (Rusça: Серге́й Ви́кторович Лавро́в; d. 21 Mart 1950, Moskova), Rus diplomattır ve 2004'ten beri Rusya'nın dışişleri bakanıdır.

Babası Tiflis doğumlu bir Ermenidir.[1] Rusça, İngilizce, Fransızca, Maldivce ve Singalaca dillerini bilmektedir.[2] Singalaca dilini Sri Lanka'da öğrenmiştir.

1972 yılında Moskova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden mezun oldu. 1972 yılında SSCB'nin Sri Lanka büyükelçiliğinde göreve başladı. 1976-1981 yılları arası SSCB Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Örgütler Dairesinde görev aldı. 1981-1988 yılları arası SSCB BM daimi temsilciliği 1.Sekreteri olarak görev yaptı. 1988-1990 yılları arasında SSCB Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi başkan yardımcılığı görevini yürüttü. 1990-1992 yılları arasında Rusya Dışişleri Bakanlığı Küresel Problemler ve Uluslararası Teşkilatlar Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. 1992-1994 yılları arasında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüttü. 1994-2004 yılları arası Rusya'nın Birleşmiş Milletler'de daimi temsilcisi olarak görev yaptı. Son olarak 2004 yılında Rusya Dışişleri Bakanlığı görevine atandı.

Gençlik yılları ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lavrov, 21 Mart 1950'de, Moskova'da, bir Ermeni baba ve Rus annenin çocuğu olarak doğmuştur. Annesi Sovyet Dış Ticaret Bakanlığı'nda çalışıyordu. Liseyi gümüş madalyayla bitirdi. Lavrov'un en sevdiği ders fizikti. Bu yüzden hem Ulusal Nükleer Araştırma Üniversite'si, hem de Moskova Üniversitesi Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'ne girmek istiyordu; fakat sonradan Moskova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'ne girdi ve 1972'de oradan mezun oldu. Üniversitedeki yıllarında uluslararası ilişkilere çalıştı. Yakın zamanda Singalaca, Dvihei (Maldivler), İngilizce ve pek akıcı konuşamadığı Fransızca'yı öğrendi. Üniversiteye kabul edildikten sonra diğer öğrencilerle beraber bir aylığına Ostankino Kulesi inşasına yardım etmeye gitti.

Lavrov, yaz tatillerinde Hakasya, Tuva ve Rusya Uzak Doğusu'na çalışmaya gitti. Üniversitenin üçüncü yılında Maria Lavrova ile evlendi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sri Lanka'daki diplomatik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurallara göre Moskova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden mezun olan her öğrenci devletin belirlediği zaman kadar dışişleri bakanlığında çalışmak zorundaydı. Lavrov Sri Lanka'da danışman olarak çalışmaya başladı. O dönem SSCB ve Sri Lanka yakın ekonomik ilişkiler içerisindeydi ve SSCB ülkede kauçuk üretimini başlatmıştı. Sri Lanka'daki elçilik aynı zamanda Maldivler ile de ilişkileri sağlıyordu. Lavrov'un görevi ülkeyi analiz edip rapor hazırlamaktı ama ayrıca çevirmen ve kişisel sekreter olarak da çalıştı. Lavrov, sonradan ataşeliğe terfi etti.

Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi ve BM[değiştir | kaynağı değiştir]

1976'da Moskova'ya döndü. SSCB Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi'nde üçüncü ve ikinci sekreter olarak çalıştı. 1981'de New York'taki BM Elçiliği'ne kıdemli danışman olarak atandı. 1988'de Moskova'ya döndü ve SSCB Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi Başkan Yardımcılığı görevine atandı. 1990-1992 yılları arasında SSCB Dışişleri Bakanlığı Küresel Problemler ve Uluslararası Teşkilatlar Dairesi başkanlığı görevini yürüttü.

Rusya Federasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lavrov,çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra 1994'te Rusya BM temsilci oldu ve bu görevini 2004'e kadar sürdürdü.

Dışişleri Bakanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Mart 2004'te, Vladimir Putin, Lavrov'u Dışişleri Bakanı olarak atadı ve Lavrov görevi Igor Ivanov'dan devraldı. 21 Mayıs 2012'de Dmitri Medvedev tarafından aynı göreve tekrar atandı.

Sergey Lavrov, selefleri gibi hem başarılı bir diplomat olduğu hem de politikayı halka hizmet amacıyla kullandığı için takdir edilir. Sert, güvenilir ve aşırı sofistike bir anlaşmacı olarak tanınır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Russia With Love?: Foreign Minister’s visit an opportunity for assessment[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ Russia's deep suspicion of the West 16 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., "He speaks beautiful English, French, and according to his biography, Sinhalese, which he learned while posted to Sri Lanka in the 1970s."

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diplomatik görevi
Önce gelen
Yuli Vorontsov
Birleşmiş Milletler Rusya Temsilcisi
1994-2004
Sonra gelen
Andrey Denisov
Siyasi görevi
Önce gelen
İgor İvanov
Rusya Dışişleri Bakanı
2004-günümüz
Görevde