Sergey Lavrov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sergey Viktoroviç Lavrov
Rusya Dışişleri Bakanı
Görevde
Makama geliş
9 Mart 2004
Başbakan Mihail Fradkov
Viktor Zubkov
Vladimir Putin
Viktor Zubkov
Dmitri Medvedev
Yerine geldiği İgor İvanov
Kişisel bilgiler
Doğum 21 Mart 1950 (1950-03-21) (66 yaşında)
Moskova, Sovyetler Birliği
Partisi Birleşik Rusya
Eşi Maria Lavrova
Mesleği Politikacı
İmzası

Sergey Viktoroviç Lavrov (Rusça: Серге́й Ви́кторович Лавро́в; d. 21 Mart 1950, Moskova), Rus siyasetçi. Mart 2004'ten beri Dışişleri Bakanlığı görevini sürdürmektedir.

Babası Tiflis doğumlu bir Ermenidir[1]. Rusça, İngilizce, Fransızca ve Singalaca dillerini bilmektedir[2]. Singalaca dilini Sri Lanka'da öğrenmiştir.

1972 yılında Moskova SSCB Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden mezun oldu. 1972 yılında SSCB'nin Sri Lanka büyükelçiliğinde göreve başladı. 1976-1981 yılları arası SSCB Dışişleri Bakanlığı Uluslararası organizasyonlar dairesinde görev aldı. 1981-1988 yılları arası SSCB BM daimi temsilciliği 1. sekreteri olarak görev yaptı. 1988-1990 yılları arasında SSCB Dışişleri Bakanlığı Uluslararası ekonomik ilişkiler dairesi başkan yardımcılığı görevini yürüttü. 1990-1992 yılları arasında Rusya Dışişleri Bakanlığı Küresel problemler ve uluslararası teşkilatlar dairesi başkanlığı görevini yürüttü. 1992-1994 yılları arasında Rusya Dışişleri Bakan yardımcılığı görevini yürüttü. 1994-2004 yılalrı arası Rusya nın BM'de daimi temsilcisi olarak görev yaptı. Son olarak 2004 yılında Rusya Dışişleri Bakanlığı görevine atandı.

12 Eylül 2008 tarihinde Güney Osetya Savaşı sırasında, mevkiidaşı İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Who are you to fucking lecture me! (Sen kimsin ki bana bu ... konuda ders veriyorsun) şeklinde konuştuğu iddia edilmektedir.

3 Aralık 2012 tarihinde Türkiye'de, Vladimir Putin ile birlikte diplomatik ziyaret için geldiği Çırağan Oteli'nde merdivenlerden yuvarlanarak bilek kemiğini kırdı. Saat 18:00 sularında (GMT+ 2 İstanbul) Taksim Eğitim ve Araştırma Merkezine getirildi, yarım saat süren operasyonun ardından hastaneden ayrıldı.[3]

Lavrov, 2015 yılının Ağustos ayında düzenlenen Düşünce Bölgesi adlı gençlik eğitim forumunda Batı’nın ekonomi ve siyaset üzerinde kurduğu hâkimiyetin artık sona yaklaştığını belirtmiştir. Asya-Pasifik Bölgesinde yeni güç merkezlerinin ortaya çıktığına ve çok merkezli bir yapının oluştuğuna dikkat çeken Lavrov, “Batı, diğer ülkelere baskı yaparak, yaptırımları kullanarak, askeri gücünü kullanarak hâkimiyetini yapay bir metotla devam ettirmeye çalışıyor ve bu şekilde uluslararası kanunları ve Birleşmiş Milletler kurallarını ihlal ediyor. Bu da uluslararası ilişkilere kaos getiriyor.” eleştirisini getirmiştir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Russia With Love?: Foreign Minister’s visit an opportunity for assessment
  2. ^ Russia's deep suspicion of the West, "He speaks beautiful English, French, and according to his biography, Sinhalese, which he learned while posted to Sri Lanka in the 1970s."
  3. ^ Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un bileği kırıldı
  4. ^ Lavrov: Batının ekonomi ve siyasetteki hâkimiyeti sona eriyor - Haberrus.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diplomatik görevi
Önce gelen
Yuli Vorontsov
Birleşmiş Milletler Rusya Temsilcisi
1994-2004
Sonra gelen
Andrey Denisov
Siyasi görevi
Önce gelen
İgor İvanov
Rusya Dışişleri Bakanı
2004-
Görevde