Star (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Star Gazetesi
Star Gazetesi logosu
Tür Günlük gazete
Format Berliner
Sahibi Star Medya Grubu
İmtiyaz sahibi Murat Sancak
Kuruluş tarihi 8 Mart 1999
Dil Türkçe
Tiraj azalış102.354
(16 Mart 2015 - 22 Mart 2015)[1]
Slogan "Yeni Türkiye'nin gazetesi"
Resmî site Star Gazetesi

Star Gazetesi, Türkiye'de yayınlanan günlük, ulusal gazetedir. Sloganı "Yeni Türkiye'nin gazetesi"dir. 2004 yılında TMSF'ye devredilen gazete, Ethem Sancak tarafından satın alınmasının ardından katı bir AKP ve Recep Tayyip Erdoğan yanlısı yayın politikası izlemeye başlamıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazetenin eski logosu

Cem Uzan'ın kurduğu ve sahibi olduğu Ulusal Basın Gazetecilik Matbaacılık ve Yayıncılık Sanayi A.Ş. bünyesinde İstanbul'da hazırlanıp tüm Türkiye'de yayımlanmaya başlandı. İlk genel yayın yönetmeni Fatih Çekirge'dir. Daha sonra ileriki yıllarda Can Ataklı tarafından da yönetilmiştir.İlk kurulduğunda Star TV ve Uzan Grubu'nun yazılı medya organıdı. Cem Uzan'ın Genç Parti'yle siyasete atılmasından sonra, Genç Parti'nin yayın organı olarak kullanılmaya başlandı.

2004 itibariyle Star gazetesine de, tüm Uzan grubu kuruluşlarına olduğu gibi TMSF tarafından el konuldu. Kıbrıslı Türk iş adamı Ali Özmen Safa tarafından 5 milyon 150 bin dolara satın alındı ve Daha sonra Ali Özmen Safa, Star Medya Grubu A.Ş.'de bulunun hisselerinin büyük bir bölümünü Ethem Sancak'a sattı. 5 Haziran 2009'da logosunda küçük bir değişim yapılmıştır. 2007 başında yayına başlayan haber televizyonu Kanal 24, Star gazetesi ile aynı gruba aittir.

Yazar kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]