T-155 Fırtına

Vikipedi, özgür ansiklopedi
T-155 Fırtına
Firtina obus kzlsngr.JPG
T-155 Fırtına bir tanıtım sırasında
Çeşidi Kundağı Motorlu Obüs
Uyruğu Türkiye Türkiye
Hizmet geçmişi
Hizmet 2004-günümz
Kullanıldığı savaşlar Güneş Harekâtı
Türkiye-YPG çatışması
Fırat Kalkanı Operasyonu
Bahar Kalkanı Harekatı
Üretim tarihi
Üretim adedi 250+
Özellikler
Ağırlık 47 ton
Uzunluk 12 m
Genişlik 3.5 m
Yükseklik 3.43 m
Mürettebat 5 (Komutan, Sürücü, Nişancı, Nişancı Yrd. ve Yükleyici)


Ana silahı 155 mm L52
Diğer silahları 12.7 mm makineli tüfek
Motor MTU-881 KA 500 dizel[1]
1000 hp
Süspansiyon donanımı Hidropnömatik
Harekat menzili 480 km
Azami hızı 66 km/h

T-155 Fırtına, Türkiye tarafından üretilen kundağı motorlu topçu sistemine sahip bir obüs.[1]

Üzerine monte edilmiş 12 adet hidro-pnömatik süspansiyon ünitesi ve tekerlerinden oluşan gelişmiş süspansiyon sistemi sayesinde engebeli arazi dahil her türlü arazide rahatça harekât icra edebilmektedir. Güç/Ağırlık oranı 21bg/t olan Fırtına'nın harekâtlarını uzun süreli destekleyebilir. ADOP-2000 sistemine sayısal olarak entegre edilmiş olan Fırtına, sahip olduğu ASELSAN ürünü 9600 serisi frekans atlamalı sayısal telsizler vasıtasıyla emniyetli, güvenilir, esnek, süratli, mobil, beka kabiliyeti yüksek, elektronik harp korumalı etkin bir ses ve veri haberleşmesinin tesisine ve atış esaslarının süratle takibine imkân tanımaktadır. Obüsteki muharebe sistemleri Fırtına Atış Kontrol Sisteminin hesapladığı atış komutlarını alma ve gönderme yeteneğine sahiptir. Fırtına hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabilmekte ve ilk 15 saniye içinde ani atış (darbe) olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabilmektedir. Obüs atış görevinin tamamlanmasını müteakip 30 saniye içinde mevzisini terk edebilmektedir. Obüs, sahip olduğu içeriden komuta edilebilen otomatik namlu yol kilit sistemi vasıtasıyla, kısa sürede mevzi değiştirebilmekte ve böylece düşmanın karşı ateşine maruz kalma riskini minimum düzeye indirmektedir.

Atış Kontrol Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fırtına'nın ASELSAN tarafından geliştirilen özgün atış kontrol sistemi dört ana bölümden oluşmaktadır

 • Ataletsel Seyrüsefer Sistemi (Inertial Navigation System)
 • Atış Kontrol Bilgisayar
 • Otomatik Namlu Yönlendirme Sistemi
 • İlk Hız Ölçme Radarı

Obüs Ataletsel Seyrüsefer Sistemi sayesinde tevcih hattı istikamet açısını 0,3 milyem, mevzi koordinatlarını 17,5 metre ve mevzi rakımını 10 metre doğrulukla tespit edebilmektedir. Obüs ayrıca, mevcut sistemlerin aksine, tevcih herekli nişan dairesi, nişan çubuğu gibi alet ve avadanlığa ihtiyaç duyulmadan çok kısa bir süre zarfında mevzilenebilmektedir. En önemli özelliği; 8–25 km arası mesafelere yapılan atışlarda farklı namlu açılarından art arda atılan üç merminin, hedefe aynı anda ulaşması ile üç adet obüsün atış gücünü tek başına karşılayabilmesidir.

Silah Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

NATO standardı her cins 155 mm obüs mühimmatını kullanabilen Fırtına, 48 adet silah payı kıt'a yükü mühimmata sahiptir. Elektrikle çalışan ve elektonik olarak kontrol edilen otomatik mermi doldurma sistemi sayesinde obüs; ani atış için 15 saniyede 3 atım ve sürekli atış için dakikada 2 atım gerçekleştirebilmektedir. Obüs, 52 çap uzunluğunda, monoblok olarak imal edilen ve 23 litrelik yanma odası hacmine sahip bir namlu ile donatılmış olup halihazırda MKE tesislerinde üretilmektedir.

Mühimmat[değiştir | kaynağı değiştir]

 • M107 (HE): 18 km menzil
 • M549A1 (RAP/HE): 30 km menzil
 • ERFB/BB: +40 km menzil

Geliştirme programı[değiştir | kaynağı değiştir]

155mm M-44T ve M-52T kundağı motorlu obüs modernizasyon programlarından alınan dersler ışığında, Türk Kara Kuvvetleri Topçu Birlikleri'nin taktik ve teknik kulanım konseptleri ve geleceğin muharebe sahası ateş destek ihtiyaçları dikkate alınarak 1995 yılında T-155 Fırtına Modern Obüs Geliştirme Programına başlanmıştır. Program kapsamında tasarım ve prototip üretim çalışmalarına Kara Kuvvetleri Teknik ve Proje Yönetim Daire Başkanlığı silah ve Mühimmat Şube Müdürlüğü Proje Yönetiminde 1995 yılında başlanan ve azami menzili 30 km olan 155mm/39 kalibre namluya sahip ilk prototip 1997 yılında üretilmiş, ancak daha uzun menzil ihtiyacı neticesinde yeni obüsün 155/52 kalibre silah sistemine sahip olması kararlaştırılmıştır. Kara Kuvvetleri ihtiyacına yönelik olarak 40 km menzilli, 155mm/52 kalibre silah sistemine sahip ikinci prototip obüsün üretimine 2000 yılı içerisinde başlanmıştır. Obüsün gövdeve kule tasarımları ve analizleri modern tasarım programları kullanılarak tamamen bilgisayar ortaminda yapılmıştır. Prototip obüsün gövde, kule ve süspansiyon sistemlerinin üretimi Eylül 2000'de yurtdışından tedarik edilen komponentlerin entegrasyonu ise Aralık 2000'de tamamlanmıştır. Prototip üretim çalışmaları sırasında Türkiye yeni obüste Almanya üretimi PzH 2000 obüsünün alt sistemlerini kullanmayı planlamış, ancak Alman Federal Güvenlik Konseyi'nin PzH 2000 obüsünün alt sistemlerinin satışına yönelik ihracat lisansını onaylamaması üzerine, söz konusu sistemler Güney Kore'li Samsung Techwin[2][3] şirketinden tedarik edilmiştir. Prototip obüs, Tek Top-tek Batarya Konsepti'ne uygun olarak at ve gözle(shoot and scout) prensibine göre tasarlanmıştır.Temmuz 2001 de bazı altsistemlerin (otomatik yükleyici, komple 155mm/52 kalibre silah sistemi) tedarikine yönelik olarak Güney Kore ile Türkiye arasında bir kontrat imzalanmıştır. Halihazırda güç paketi dışında kalan tüm alt sistemler Türkiye'de üretilmektedir.

Fırtına 2[değiştir | kaynağı değiştir]

T-155 Fırtına obüsünün en güncel versiyonu olarak geliştirilmiştir. Sakarya Arifiye’de faaliyet gösteren MSB 1. Ana Bakım Fabrikası, yeni nesil obüs Fırtına 2’nin seri üretimine başladı. Toplam 140 adet sipariş alan fabrika, bir yıl içinde en az 30 adet Fırtına 2’yi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etmeyi hedefliyor.

Sac kesimleri ile kule çalışması başlatılan Fırtına 2, birçok yeni özellikle üretilecek. Fırtına 2’nin kule ve namlu yönlendirme sistemi tamamen elektrikli ve servo kontrollü hale getirilirken, birçok yenilenmiş elektronik birim de eklendi. Atış isabeti ve atış hızı iyileştirilen Fırtına 2’ye bu amaçlarla barut koşullandırma birimi eklenirken, yüklemesi de otomatik hale getirildi. Obüsün, yakın mesafeden karşılaşabileceği tehditler içinse sisteme uzaktan kumandalı silah sistemi UKSS (SARP) entegre edildi. ASELSAN da geçtiğimiz günlerde Fırtına 2’de kullanılacak 40 km menzilli T-155 K/M Fırtına Obüs Atış Kontrol Sistemi için sözleşme imzalandığını duyurdu.[4]

Fırtına ve Fırtına 2 arasındaki temel farklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Elektrik tahrikli kule
 • SARP UKSS (Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi)
 • Yeni nesil Atış Kontrol Sistemi
 • Klima Kabiliyet farkı
 • Daha kısa surede atış yeteneği
 • Personel sayısı bir eksik

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

T-155 kullanıcılarını mavi renkte gösteren harita.

Günümüzdeki Kullanıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Operasyon Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

T-155 Fırtına, 2007 yılı sonunda 2008 Ocak ayına doğru Kuzey Irak'ta PKK militanlarına karşı gerçekleştirilen Güneş Harekâtı'nda kullanılmıştır.[6] Bunu yanı sıra, T-155, 2012 yılı döneminde yaşanan Suriye-Türkiye sınır çatışmalarında, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtlarında kullanılmıştır.

Rakip sistemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "T-155 Firtina". ARG, military-today.com. 18 Ekim 2012. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2012.  (İngilizce)
 2. ^ "Artillery System". Samsung Techwin Co,Ltd., samsungtechwin.com. 18 Ekim 2012. 15 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2012.  (İngilizce)
 3. ^ "QƏRB TÜRKİYƏNİN AZƏRBAYCANA SİLAH SATMASINA QARŞI ÇIXDI". Yeni Müsavat, musavat.com. 18 Ekim 2012. 18 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2012.  (Azerice)
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2020. 
 5. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; :0 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 6. ^ "Hürriyet: Hem karadan hem havadan". 27 Nisan 2008. 22 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2017. 
 • S&H cilt:18 2004
 • Armada International 4/2003

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]