Suriye Kürt Ulusal Konseyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suriye Kürt Ulusal Konseyi
Flag of Kurdistan.svg
Kuruluş 26 Ekim 2011
Amaç Beşşar Esad yönetimine karşı durmak ve Kürtlerin haklarını korumak
Merkez Erbil
Konum
Hizmet bölgesi Suriye
Üyeler 26
Resmî diller Arapça, Kürtçe, İngilizce
Lider Abdülhekim Beşşar

Suriye Kürt Ulusal Konseyi, Suriye'de etkin olan ve devlet başkanı Beşşar Esad'e karşı duran 11 muhalif Kürt parti ve grup tarafından kurulan bir oluşumdur.[1]

Konseyin merkezi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde, Erbil'de bulunmaktadır. Başkanı Abdülhekim Beşşar'dır. 26 üyesi vardır. Ayrıca komutasında, Mesud Barzani desteğiyle eğitilmiş yüzlerce gerilla bulunmaktadır.

Kurulma amacı Beşşar Esad rejimine karşı durarak, Suriye'de bulunan Kürt insanların hak ve özgürlüklerini korumaktır. Kısacası muhaliflerin safında olan, Özgür Suriye devletinin kurulması için Kürtleri tek çatıda toplamaya çalışan bir kuruluştur. Askeri ve siyasi yönde, Mesud Barzani desteğinde faaliyet göstermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "'Last chance' to avoid civil war in Syria: Annan". Agence France-Presse. 9 Mayıs 2012. 16 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2012. 

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş, Cengiz; Lowe, Robert (2015). The Impact of the Syrian War on Kurdish Politics Across the Middle East9 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (PDF) Londra: Chatham House.